ashburton ashburton komentáře u knih

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Klasika, která nezestárne. Ke knize jsem se vrátil po dlouhé době díky čtenářské výzvě. A neprohloupil jsem :-)

29.09.2020 5 z 5

Příliš vysoká očekávání Příliš vysoká očekávání Karolina Hošek

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy. Bez komentáře, nelíbilo...

29.09.2020 1 z 5

(SPOILER) Ač nejsem nejmladší, tak celou ságu HP mám moc rád, čtu ji již poněkolikáté, ale teprve teď jsem se rozhodl i pro slovní hodnocení každé knihy ze série. Není vůbec pochyb o tom, že JKR umí psát. Jak pro děti, tak i pro dospělé. Když se k tomu přidá brilantní překlad s českými jmény a názvy, prostě to nemá chybu. I když vlastně má a ty chyby vyplouvají při každém dalším čtení víc a víc na povrch, některé vadí více, některé méně, některé vůbec, je to na každém, jak k tomu přistoupí. Já osobně se je snažím přijímat s nadhledem a s úsměvem, rozhodnutý nekazit si báječné čtení :-) Rozhodně doporučuji si nejdříve přečíst a teprve potom skouknout filmy, které jsou o třídu níže a ve kterých spousta věcí chybí a složitá zápletka celé ságy vlastně není nikdy úplně vysvětlena.

Princ dvojí krve: Skvělá kniha! Spolu s Vězněm z Azkabanu za mě nejlepší. V knize, která už není pro úplně nejmenší čtenáře, je představeno mnoho nových postav a má to grády od začátku do konce. Retrospektivní výlety prostřednictvím myslánky do Voldemortovy minulosti jsou geniálním nápadem. Opět ale musím zmínit famrpál a jeho nesmyslná pravidla, tohle se autorce opravdu nepovedlo. Trochu k zamyšlení bylo i chování, a vůbec vše okolo Draca Malfoye. Přišlo mi to už trochu přitažené za vlasy, včetně toho, že za pokusy o vraždu a vpuštění Smrtijedů na hrad, nebyl okamžitě ze školy vyloučen?
Hodnocení: 100 %

20.09.2020 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Fénixův řád je nejdelší kniha z celé ságy a dle mého názoru je zbytečně dlouhá. Stejně jako Ohnivý pohár se mi nečte až tak dobře, hlavně pasáže s obry mě i vyloženě nudily. Jinak tady už je Harry kolikrát popisován jako pěkný spratek a rozhodně to není žádný vzorový kladný hrdina. Ke konci mě zarazilo, jak mohla autorka nechat ve škole děti Smrtijedů? To by přeci nedopustil ředitel žádné školy? No nic, jedeme dál, Princ dvojí krve už čeká :-)

11.09.2020 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Ač nejsem nejmladší, tak celou ságu HP mám moc rád, čtu ji již poněkolikáté, ale teprve teď jsem se rozhodl i pro slovní hodnocení každé knihy ze série. Není vůbec pochyb o tom, že JKR umí psát. Jak pro děti, tak i pro dospělé. Když se k tomu přidá brilantní překlad s českými jmény a názvy, prostě to nemá chybu. I když vlastně má a ty chyby vynikají při každém dalším čtení víc a víc na povrch, některé vadí více, některé méně, některé vůbec, je to na každém, jak k tomu přistoupí. Já osobně se je snažím přijímat s nadhledem a s úsměvem, rozhodnutý nekazit si báječné čtení :-) Rozhodně doporučuji si nejdříve přečíst a teprve potom skouknout filmy, které jsou o třídu níže a ve kterých spousta věcí chybí a složitá zápletka celé ságy vlastně není nikdy úplně vysvětlena.

Ohnivý pohár je pro mě asi nejslabší (nikoli slabá!) z celé ságy, ovšem ten strhující závěr, od zisku poháru až do konce knihy, je prostě famózní a vždy ho musím přečíst jedním dechem, i kdyby se nešlo spát :-) Opět musím zkritizovat famfrpál a jeho nesmyslná a nelogická pravidla, potažmo až směšný průběh mistrovství světa. A nově mě napadla otázka, co by se vlastně stalo, kdyby zápas, který je ukončen chycením Zlatonky, skončil remízou? V knize se nově objevilo veritasérum, úžasná věcička. Ovšem i zde kladu stejný dotaz jako s obracečem času: Proč se takový mocný nástroj nevyužívá častěji? O deset stran po Snapeových výhrůžkách Harrymu jsou zmíněny procesy se Smrtijedy, kteří jenom lhali a lhali. Tady by využití veritaséra dávalo velký smysl. Jinak moje oblíbená postava Rity Holoubkové zcela odpovídá praktikám současného bulváru :-)

29.08.2020 5 z 5

Tahle kniha je za mě rozhodně nejlepší z celé série. Rowling se dokonce pustila do tak obtížné disciplíny jako je cestování časem. A zvládla to naprosto brilantně! Jednu chybičku to ale přeci má a tou je samotný obraceč času, protože to je věcička, se kterou by se daly dělat divy. Ale jak to, že po ní nikdo nepátrá (ať už ze strany zla nebo dobra) a nesnaží se ji získat? V jednom z pozdějších dílů se ukázalo, že obracečů je na ministerstvu hodně a nebyl problém, aby se k nim dostaly děti, tohle tam opravdu drhne. Ještě mě zarazilo, jak vlastně věděli Fred s Georgem, jak otevřít Pobertův plánek, když ho našli? A závěrem si opět rýpnu do famrpálu. V tomto díle jsou už do očí bijící protiklady. Na jednu stranu se zápasy prakticky neodkládají kvůli ničemu a na druhou stranu je zápas odložen kvůli zranění jednoho hráče, který navíc očividně simuluje. Ale no tak, není to zbytečné?
Navzdory všem výtkám tady nezbývá, než dát 100 % :-)

10.08.2020 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Ke knize samotné. Obsahově opět kratší, ovšem to jí na kvalitě nijak neubírá, spíše naopak. Děj má spád a logiku. Je zde spousta nových postav, hlavně Zlatoslav se opravdu povedl. Autorka skvěle vymyslela a popsala samotného netvora i způsob, jak se po hradě pohybuje. Naopak trochu kostrbaté je na konci knihy "darování" ponožky Dobbymu. Profesorka McGonagallová vykouzlí jídlo jen tak, což ovšem nelze - vysvětleno v některé z dalších knih (tuším, že je to jedna z pěti výjimek Gampova zákona přeměňování). Ono to vlastně platí i při přeměně stolu na prase, což je vlastně také jídlo :-) No a nesmím zapomenout na famrpál, který mi se svými pravidly opravdu leží v žaludku. Už jste viděli sport, kde hráči na tréninku dřou každý den, aby dávali góly, ale pak přijde hvězdná vteřina chytače a je po všem? Dokážete si představit fotbalové utkání, kde soupeře drtíte třeba 8:0 a najednou je konec a prohrajete 8:15?

05.08.2020 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Ač nejsem nejmladší, tak celou ságu HP mám moc rád, čtu ji již poněkolikáté, ale teprve teď jsem se rozhodl i pro slovní hodnocení každé knihy ze série. Není vůbec pochyb o tom, že JKR umí psát. Jak pro děti, tak i pro dospělé. Když se k tomu přidá brilantní překlad s českými jmény a názvy, prostě to nemá chybu. I když vlastně má a ty chyby vynikají při každém dalším čtení víc a víc na povrch, některé vadí více, některé méně, některé vůbec, je to na každém, jak k tomu přistoupí. Já osobně se je snažím přijímat s nadhledem a s úsměvem, rozhodnutý nekazit si báječné čtení :-) Rozhodně doporučuji si nejdříve přečíst a teprve potom skouknout filmy, které jsou o třídu níže a ve kterých spousta věcí chybí a celá složitá zápletka celé ságy vlastně není úplně vysvětlena.

A teď už pár poznámek ke Kameni mudrců. Je to svěží, lehké čtení, které pojmou i menší děti, pro které je prvoplánově určeno. A co mě zarazilo? Určitě obrovská časová díra mezi smrtí Harryho rodičů a okamžikem, kdy Hagrid dorazí k na motorce k Dursleyovým. Další, jak se Dursleyovi dostali z útesu, když neměli loď? Něco ke škole: Fakt se děti neučí matematiku a angličtinu? Jak to, že Ron může mít krysu, když v dopise jsou povoleny pouze sovy, kočky a žáby? To, že Harry dostal výjimku a zařadili ho jako prváka do famfrpálového týmu, budiž, ale ještě mu koupili to nejlepší koště? Jinak famfrpál a jeho směšná pravidla jsou samostatnou kapitolou, kterou jsem nikdy úplně nezkousnul. Chápu, že autorka potřebovala kvůli příběhu vymyslet kolektivní sport, kde ale bude mít rozhodující vliv jednotlivec. To, co z toho vzešlo, se jí ale vůbec nepovedlo, do detailů zacházet nebudu, už jsem se rozepsal dost :-)
Za mě 85 %

24.07.2020 4 z 5

Pohádkář Pohádkář Barbara Nesvadbová

Zkusil jsem to. Kniha je dobrá maximálně k tomu, že ji využiji do Čtenářské výzvy 2020. Nazdar, Báru už nikdy více...

14.07.2020 odpad!

Němý Bobeš aneb Český Tarzan Němý Bobeš aneb Český Tarzan Zdeněk Svěrák

Nestárnoucí klasika, která vždy potěší. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2020.

14.07.2020 5 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Uf, jsem rád, že to mám za sebou. Knihu jsem četl neskutečně dlouho, několikrát jsem ji odložil. Byl jsem zvědavý, jak bude vysvětlena zápletka ze začátku. No, nijak, jaké překvapení. Třetí autorova kniha, opět zajímavé téma, ale zatímco Blackout byl skvělý, Zero už měl trochu varovat, tak toto je opravdu bída. 25 %

14.07.2020 1 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Smíšené pocity. Oproti Blackoutu to šlo určitě dolů. Nicméně opět je zde rozvedeno zajímavé téma k zamyšlení, aneb Velký bratr samozřejmě vše sleduje i v 21. století :-) Začátek mě rychle vtáhl do děje, ale postupně to šlo dolů a s koncem si šlo určitě vyhrát daleko precizněji. 60 %

08.06.2020 3 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Komentář píšu po druhém přečtení knihy. Velmi dobře propracované téma, ze kterého mrazí. Přečteno jedním dechem. Ten konec je ale takový zvláštní, nedomrlý, něco tomu chybí, ale sám nedokážu popsat co :-) 90 %

15.05.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Zoufale dlouhé a nudné. A co ta detektivní “zápletka“? Popravdě, kdyby to nenapsala JKR, tak po tom ani pes neštěkne. Raději se vrátím k Harry Potterovi, tam ta zápletka opravdu existuje...

03.05.2020 1 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

První půlka knihy zadělala na maximální hodnocení, pak už to šlo dolů, obrovská škoda...

03.05.2020 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Jako detektivka lepší než jednička, ale opět zbytečně rozvleklé, což je škoda...

03.05.2020 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Slušný průměr, trochu zdlouhavé...

03.05.2020 3 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Velmi čtivé, poměrně krátké, s nejasným koncem :-) Jednička byla lepší...

10.03.2020 4 z 5

Fany a její rady Fany a její rady Virginy L. Sam

Knihu jsem si půjčil od desetileté dcery a přečetl ji kvůli splnění jednoho bodu ve Čtenářské výzvě. Nelituji, královsky jsem se pobavil :-)

02.03.2020 5 z 5

To, co fungovalo v prvním díle a v Analfabetce, což jsou knihy, které u mě vyvolávají nekontrolovatelné výbuchy smíchu :-), tady prostě nefunguje, samozřejmě až na pár výjimek. Několikrát jsem knihu odložil a doslova se musel nutit, abych ji dočetl...

02.03.2020 2 z 5