arthera arthera komentáře u knih

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Kniha, kterou když si přečtete v ten správný čas, tak zlepší náladu, trochu namotivuje a (možná, malinko) ukáže směr. Nejsou tam až tak objevné myšlenky, ale jelikož podobný typ literatury příliš nečtu, kdybych měla někomu doporučit tři knihy pro seberozvoj, zařadila bych ji po bok Čtyř dohod a Moci přítomného okamžiku.
Chápu, že bylo třeba to zaobalit do nějaké omáčky v podobě příběhu o hledajícím učiteli...bylo to trochu jako UHO ze školní jídelny, ale co už, ne každý psycholog je spisovatel. Takže 3 a půl hvězdy by byl ideál. Hezký den všem!

18.07.2015 4 z 5

Mustaine – heavymetalové paměti Mustaine – heavymetalové paměti Joey Layden

Tak za prvé, kniha to je zajímavá, jak pro obdivovatele Mustaina, tak pro ty, kteří ho vůbec nemusí. Je to jeden rockerský život, který vás provede skrz své dětství, přes první kapelu, život na tour a komplxní hudebnickou řeholi, která se neposkvrněným může zdát jako práce snů. Ve výsledku, je to jako každé jiné zaměstnání. Jednu dobu jsem si říkala, že kdybych si po každém slovní spojení "chlast, drogy a š*kání" dala panáka, jsem po dvou stránkách totálně namol. Což je velký nešvar téhle knihy, je to tak nějak dokola, až na poslední "polepšovací část". Nepomohla jí ani spoluúčast jakéhosi novináře, je napsaná fakt jednoduše, pro lidi, co běžně knihy nečtou. Škoda.

30.06.2015 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Příjemné zakončení celé série. Někdo uváděl, že nejslabší z celé trilogie, ale mě přijde prostě jen v něčem "jiná". Což neznamená nutně horší, nebo lepší. Jako by to byl víc román než detektivka. Jsem ráda, že mi May naservíroval nakonec něco trochu jiného, hodně dobře vystavěné charakteristiky postav. Myslím, že se jedná o velice povedené zakončení celé série.

15.06.2015 4 z 5

Vladimíra Čerepková. Beatnická femme fatale Vladimíra Čerepková. Beatnická femme fatale Alice Horáčková

V první řadě chválím grafickou úpravu, je velice příjemné knihu držet v ruce a trochu se kochat. Škoda však lepené vazby.
Kniha je velice čtivě napsaná, věřím, že je těžké uchopit takový zvláštní život. Nekonvenční osobnost Vladimíry je čtenářsky přitažlivá, ačkoliv pro její okolí, i pro ni, to muselo být těžké. Určitě bych doporučila přečíst lidem, co se bojí být víc sami sebou...Ten život na hraně vytváří dostatečné pnutí pro její tvorbu a ta autentičnost je tam znát. Další z umělců, co jim člověk lehce odpustí jejich hříchy.

07.06.2015 4 z 5

Lady Hamiltonová Lady Hamiltonová Alexandre Dumas, st.

Je to velice kvalitní román, ale kupodivu bych více ocenila, kdyby byl celý psaný ve stylu jeho první části, tedy milostné poloze. Dějepisné reálie a pozadí, které v jeho druhé půlce zabraly velkou část popisků knihy, jsem pak už měla tendence nevnímat a trochu mě to nudilo.

07.06.2015 2 z 5

Čas beatniků Čas beatniků Diane Di Prima

Jednou jsem se procházela Libercem, vešla jsem do antikvariátu, kde mě zastavil prodavač a doporučil mi z ničeho nic tuto knihu. Asi prohlédl to mé hipísácké já :-D Pěkná kniha, pokud si chcete udělat výlet do časů beat generation a hippies, inspirovat se trochu tím nezávazným životním stylem a zasnít se.

07.06.2015 3 z 5

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Když napíše knihu básník, který má znalost v mezilidských vztazích, slušně se orientuje v lidské psychice a prožívání.
Četla jsem ji dvakrát, možná si ji časem dám znova. Pro tuhle knihu musí mít člověk specifické vnitřní nastavení a pohled na svět. Moc se mi líbila.

02.06.2015 5 z 5

Moc volná kůže Moc volná kůže Olga Krajčová

Na tuto knihu jsem narazila náhodou, ihned mě však zaujala. Jedná se o velice kvalitní literaturu pro dospívající, kterou aby v dnešním světě člověk lupou pohledal. Psychologicky dobře vystavěné postavy, dobrý příběh a hlavně poeticko-filosofické vhledy, unášející realitu na druhou kolej. Jako bonus zdařilé ilustrace.

17.04.2015 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Fakt zvláštní kniha. Možná bych měla chvilku posedět a zadumat, než napíši komentář. Úvodních pár desítek stran bylo zoufale rozvláčných, když se hrdinové dostali na moře začal větší odvaz, který vyústil asi ve čtyři nejsilnější stránky knihy, které určitě přidaly jednu hvězdu do hodnocení navíc.
Doporučuji.

22.03.2015 4 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Tahle kniha je fakt naprostá oodechovka, když nedávají v televizi žádnou telenovelu nebo nekonečný seriál.
Nechtěla bych nikoho urážet, ale tohle nemá s kvalitní literaturou nic společného. I tzv. červená knihovna se dá postavit na lepším ději, kvalitních dialozích, propracovanější psychologii postav.

Chápu, že dostanu mínusy, jen chci odradit od čtení čtenářky, které si myslely, že když mají rády vaření a sport, tak by bylo zajímavé si na toho téma přečíst příběh.

18.03.2015 odpad!

Vášeň, co do rána zchladne Vášeň, co do rána zchladne František Gellner

Gellnerovu poezii mám moc ráda. Snoubí se v ní romantika s realitou a životními zkušenostmi. Není to mlácení prázdné slámy plné vyčpělých a milionkrát použitých slov, které pak ztrácejí na sdělení.

04.03.2015 5 z 5

Každý den o trochu blíž Každý den o trochu blíž Irvin D. Yalom

Přiznám se, že knihu jsem po přečtení čtvrtiny odložila. Nejsem si jistá, zda se k ní kdy vrátím. Chápu, že se jedná o jedinečný "pokus", ale jejich dopisy mě nebaví, jsou rozvláčné a nudné, nevidím v tom žádnou hloubku, jen stagnaci.
člověk má téměř chuť zatřást knihou, aby se Ginny probrala.

23.02.2015 2 z 5

Jako úvod musím říct, že tahle kniha není bohužel/bohudík můj šálek humoru. Mám ráda absurdní humor, ale zasazený do reality. Když pak máme kombinaci postav a příběhu, kde se může stát cokoliv, člověk si nedokáže vytvořit vztah k postavám a oblíbit si je. Ke konci už ho ani pak nezajímá jak to s nimi dopadne. Možná by tak niha byla lepší jako komiks :-)

16.02.2015 3 z 5

16.02.2015 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Má první letošní přečtená "bichle" přes 500 stran. Začnu klady: na to, že má tolik stran, čtení šlo dobře. Líbila se mi možnost dvou hlavních hrdinů detektiva a psychologa. Obě postavy ale mohly jít lépe psychologicky rozpracovat.
Co se týče děje byl takový kostrbatý, zpočátku měla kniha spád a pak se vše začalo natahovat vloženými příběhy, které měly úplně jinou atmosféru a plynutí, což bylo rušivé.
Ve výsledku pak na mně kniha působí, jako by ji nepsali dva lidé, ale minimálně čtyři. A popis akční scény na konci knihy byl buď výsměch spisovatelství jako takovému, nebo nedostatek invence překladatele.

16.02.2015 2 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Já vám ani nevím. Nechtěla bych knihu nikomu znechucovat. Ale musím přiznat, že je to jedna z mála knih u kterých lituju, že jsem jí věnovala svůj čas a pozornost. Dočetla jsem to, jen kvůli zvědavosti, zda na konci nebude nějaké veliké "wow". To se nekonalo.
Kniha se vleče jak bílé noci na severu, další stejný motiv "ujetá (Manic Pixie Dream Girl) holka/uťápnutý kluk", tentokrát žádné hluboké myšlenky, stálé omílání W.Whitmana dokola (Američani snad nemají jiného skvělého spisovatele?)...škoda, škoda...

09.02.2015 2 z 5

Ptačí zpěv Ptačí zpěv Anthony De Mello

Jedna z nejmoudřejších knih, co jsem zatím četla...Mám ji doma a občas se kní, pro radost, vracím.

30.01.2015 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Opět podařená atmosférická četba z ostrova Lewis. Velice se mi líbil empatický popis mysli člověka, trpícího stařeckou demencí.
Co se týče struktury děje a detektivní zápletky, tak ta byla maličko průhlednější než u první knihy (Skála). Nic to nemění na tom, že autor mi dopřál skvělé chvíle u čtení knihy, které uběhlo velice rychle.
Doporučuji.

23.01.2015 4 z 5

Skála Skála Peter May

Skvělá kniha. Trochu jako horská dráha, jedete pomalu nahorů a pak se řítíte střemhlavým pádem dolů.
Zpočátku jsem si musela zvykat na rozvláčné popisy okolí a samotného ostrova, ale ve výsledku to byla právě ta podstatná součást atmosféry celého příběhu. Rešerše na knize trvaly autorovi 5 let a nedivím se, málem jsem byla přesvědčená, že se jedná o autobiografický příběh.

12.01.2015 4 z 5

Projekt ideálna manželka Projekt ideálna manželka Graeme Simsion

Vtipná kniha, kterou jsem dostala od manžela k Vánocům, trefil se. Je to vyloženě oddechovka, a o to větší zábava, jkdyž se v ní člověk najde.

01.01.2015