Arbenin Arbenin komentáře u knih

Teta Joleschová aneb Zánik západní civilizace v židovských anekdotách Teta Joleschová aneb Zánik západní civilizace v židovských anekdotách Friedrich Torberg

Z vypraveni je citit horkosladkost a autorova tesknota po starych casech. Ctenar najde jemny (i drsnejsi) zidovsky humor a atmosferu, ktera se uz nikdy nevrati. Kniha neni pro kazdeho, ale milovnici kavaren a nemecke/rakouske zidovske literatury si prijdou na sve. Nepopadate se pri cteno za bricho, ale lehce usmivate a to je nekdy lepsi.

10.02.2020 3 z 5

Jízda na skle ochcanou strání Jízda na skle ochcanou strání Miloš Doležal

Poeticke i drsne miniatury o dospivani za totace

30.01.2020 4 z 5

Jsme jako oni Jsme jako oni Martin Šimečka

Skvely rozhovor. Obe strany maji chut hledat spolu odpovedi. Velmi doporucuji k cetbe. Nemilosrdne uctovani se sebou i dobou

30.01.2020 5 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Na knihu jsem se mic tesila, protoze mam rada praci TE. Jenze jsem byla zklamana. Prislo mi, ze zpovidajici se nechce dozvedet nic co predem uz nema sam v sobe hodnotove nejak odpovezene a te v nekterych pripadech tlaci TE do odpovedi potvrzujicich nazor Sidla nez TE. Takovy poplk u piva. Jsem vsak zvedava na samostatnou knihu TE a doufam, ze bude obsahove nabitejsi

25.01.2020 3 z 5

Nejslabsi dil. Styl pouzity v prvni ci druhe knize opakovanim vycpel a jde vicemene o jejich slabounky odvar. Byt se dej toci kolem zamku, je 80 % textu o dvou partach, ktere se kazda svym zpusobem hodlaji na Kostce obohatit. Pro me po dlouhe dobe ztrata casu se ctenim.

15.01.2020 1 z 5

Poslední palác Poslední palác Norman Eisen (p)

Tri hvezdicky davam predevsim za skvelou prvni cast, ve ktere autor popisuje vznik stavby. Dalsi uz ztraceji dech a na nekterych mistech (predevsim popis 80.let) je usmevny autoruv pocit, ze Amerika jedina podporovala disidenty a bez ni bychom se demokracie nedockali. Skoda, ze nerozvedl take vice pribeh sve matky nebo alespon sveho pusobeni v CR. Od 2. casti jde spis o knihu pro cizince, kteri se chteji nenasilnou formou seznamit s klicovymi udalostmi 2.pol. 20.stol.u nas.

05.01.2020 2 z 5

Dopis od Gideona Dopis od Gideona David Fligg

Zajimave tema, ktere by ale sneslo peclivejsi preklad bez anglicismu (napr. “prvni jmeno” misto krestni jmeno) i redakci (napr. Gideon Klein nemohl - podle autora ano - koukat na Statni operu, ale na Nove nemecke divadlo, Voskovec a Werich nebyli zakladatele Osvobozeneho divadla). Autor by se mel vyvarovat nekritickym prejimanim oralnich pramenu. Cloveka rozumici vazne hudbe potesi rozbor Kleinovych del.

04.01.2020 3 z 5

Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologie Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologie Ivana Faryová

Neni to zadna publikace pro odborniky, ale letem svetem seznameni s tematem vstricnou formou rozhovoru. Clovek se dozvi mnoho zajimaveho. Ale cekala jsem od publikace vice z historie oboru

04.01.2020 3 z 5

Neznámí hrdinové mluvili i německy Neznámí hrdinové mluvili i německy Martin Krsek

Necernobile videni udalosti a pribehy plne lidstvi. Velmi mile me kniha prekvapila.

09.12.2019 4 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Literárně nejlépe zpracovaná kniha T. Šebka a také nejvíc osobní.

03.11.2019 3 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Opravdu bez absolutnich prikras zpritomnene hrdinstvi lidi pracujicich na misich MSF.

14.10.2019 4 z 5

Syn Buvola: Wen Anyar - V Agoku s Lékaři bez hranic Syn Buvola: Wen Anyar - V Agoku s Lékaři bez hranic Stanislav Havlíček

Treti autor, ktereho jsem cetla a ktery pracuje pro MSF. Kazdy z autoru je jiny. Syn buvola prinasi krasne popisy mistni scenerie

14.10.2019 4 z 5

Rudý kříž Rudý kříž Saša Filipenko

Samotny pribeh hlavni hrdinky neprinasi nic noveho, objevneho, ale preci jen tam jeden prekvapivy moment, ktery zapricinil, ze neberu uvedenou cetbu za vyhozene penize a cas. Ale vedlejsi linie fotbaloveho sudiho byla vylozene klise.

14.10.2019 3 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Velmi slušně napsané, byť mám pochybnosti, že by původní autor plánoval takový vývoj a konec. Ale (chvilku) to napínavé bylo

21.09.2019 4 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Bohuzel horsi a horsi redaktorska prace. A to uz u puvodniho nakladatele, ktereho ten cesky jeste trumfne v absenci korektury. Za me zatim obsahove nejslabsi dil i pro celkovou nedotazenost knihy

20.09.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opet jsem z knihy Aleny Mornstajnove nadsena. Znovu skvely pribeh i jazyk. Prestoze postavy rikaji nebo delaji neco zleho, citite pod tim ne zlobu, ale zoufalstvi nepochopeni, nevyrceni tech spravnych slov ve spravnou chvili.

09.08.2019 5 z 5

Pro hrst lentilek Pro hrst lentilek Lavie Tidhar

Napad velmi dobry, zpracovani mi prislo az moc pritazene za vlasy.

05.08.2019 2 z 5

Praha–Vinohrady, Čáslavská 15 Praha–Vinohrady, Čáslavská 15 Erika Härtl Coccolini

V osobmi rovine jento velmi slusne napsane a plne informaci. Kdyz se ale autorka snazi o prehled ceskych dejin, dopousti se mnoha nepresnosti

04.08.2019 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tiziva kniha, ale plna nadeje

03.08.2019 5 z 5

Mé nejhezčí vzpomínky Mé nejhezčí vzpomínky Françoise Sagan (p)

Impresionisticke vzpominky na lidi, mista a cinnosti, ktere mela autorka rada. Cekala jsem hlubsi ponor do tematu, takze peo me velke zklamani

28.07.2019 2 z 5