Aprilek Aprilek komentáře u knih

Vůně inkoustu Vůně inkoustu Sam Xabyssus (p)

Tohle byla jízda! Na konci knihy, kterou jsem přečetla za 3 hodiny, se mi chce smát a brečet zároveň. Ten příběh byl opravdu strhující a znovusetkání s Alison a Sam mě potěšilo. A to hlavní je: proč to tady ještě není možné? Proč stále neprošlo manželství pro všechny, proč je společnost homofobní, proč musíme řešit útoky, ať už verbální či fyzické, na LGBTQ+ osoby? Stejně jako autorka bych si moc přála, aby se tady konečně něco změnilo.

25.12.2022 5 z 5

Anomálie Anomálie Hervé Le Tellier

Zajímavé sci-fi s psychologickým přesahem.

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Zajímavá kniha plná rozhovorů.

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

Krátký komiks o psychické poruše (přečteno za půl hodiny).

11.09.2022 5 z 5

Na Zemi jsme na okamžik nádherní Na Zemi jsme na okamžik nádherní Ocean Vuong (p)

Kniha Oceana Vuonga Na Zemi jsme na okamžik nádherní mě seznámila se situací Vietnamských rodin v USA. Líbilo se mi, jak byla tato kniha napsána: jeden dlouhý dopis adresovaný matce. Přijde mi neuvěřitelné, že tato kniha je autobiografií.

Vykořenění Vykořenění Ivo Skopal

Tohle bylo silné. Jen představa, že se by se něco takového opravdu mohlo dít, mi vhání slzy do očí. Všichni se díváme dopředu a věříme v další pokrok, co se manželství pro všechny týče, přitom stačí tak málo, aby všechna snaha přišla vniveč. Když si vzpomenu na všechny homofobní poznámky, které jsem poslední dobou slyšela, nepřipadá mi děj této knihy bohužel až tak nereálný.
#loveislove #dontletthishappen

Konečná zastávka Konečná zastávka Trampilot Vlad

Musím přiznat, že když jsem zjistila, že má vyjít kniha z prostředí dopravního podniku, a navíc od ostravského autora, byla jsem radostí bez sebe. K tramvajím mě to totiž odjakživa táhne. Kniha Konečná zastávka byla poutavě napsaná a charaktery dobře vykreslené. Vypadalo to, že autor ví, o čem mluví, ať už se to týkalo tramvají či samotného vyšetřování. Jediné, co bych knize vytkla, bylo pojmenování ulic, městských částí, atd., které zcela evidentně vycházelo z reálné Ostravy. Asi by se mi více zamlouvalo město úplně vymyšlené nebo reálné. Tato míchanice mi nedávala úplně smysl, spíše přinášela zábavu.

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Angela Marsons je moje oblíbená autorka a tato kniha se držela tradice a nezklamala ani v nejmenším.

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Zajímavá sonda do rodiny "žijící" online, kvůli které jsem se zapřemýšlela o dnešní společnosti a jejích normách.

Poslední dny Archieho Maxwella Poslední dny Archieho Maxwella Annabel Pitcher

Krátká, ale zajímavá kniha s tématikou šikany, LGBT a duševního zdraví.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Knihu The Midnight Library jsem dostala k narozeninám a musím říct, že nemohla být lepší. Byla jsem okouzlena hladkými přechody mezi současným příběhem a čistou sci-fi. Tato kniha mne zanechala přemýšlejíc nad životem, možnou budoucností a hlavně úspěchem. Co je úspěch? Je to získání vysokého společenského postavení? Je to vysoký plat? Je to drahý dům s minimálně jedním Mercedesem v garáži? Pro mě je to něco úplně jiného. Úspěch je žít život, se kterým je člověk spokojený, přestože musí překonávat překážky.

30.04.2022 5 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Velmi napínavá knížka, moc se těším na její pokračování.

30.04.2022 5 z 5

Velmi zajímavá kniha o historii kraje, ze kterého pocházím. O této tragédii jsem nikdy předtím neslyšela.

25.04.2022 5 z 5

Město světců a zlodějů Město světců a zlodějů Natalie C. Anderson

Přestože se v téhle knize jednalo hlavně o akci, zaujal mě přesah do oblasti lidských a ženských práv.

31.03.2022 5 z 5

Boží hora Boží hora Erri De Luca

Velmi zajímavá kniha odehrávající se v Neapoli.

26.03.2022 5 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Výborná povídková kniha od spousty mých oblíbených autorů! Krátké, místy vtipné, místy smutné čtení.

20.03.2022 5 z 5

Nerozlučné Nerozlučné Simone de Beauvoir

Dobrá kniha

19.01.2022 4 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Výborná autorka detektivek znovu nezklamala.

19.01.2022 5 z 5

Taková je Sarah Taková je Sarah Pauline Delabroy-Allard

Krátká kniha, která ve čtenáři zanechá hlubokou stopu.

01.01.2022 5 z 5

Po českých stopách na Daruvarsku Po českých stopách na Daruvarsku Ivo Barteček

Faktografická kniha, ze které jsem sbírala informace do své seminární práce.

28.12.2021 5 z 5