Anushka1 Anushka1 komentáře u knih

Nájezdy synů Nájezdy synů Lasse Holm

Opět výborná výprava po boku s Rolfem a ostatními vikingy. Tentokrát do Středozemního moře vydrancovat pár maurských měst (a nejen jich). Vikingové ale zjistí, že nejsou jediní páni moře. Do toho to opět hýří intrikami a Rolf musí zjistit, kdo má na svědomí záhadné vraždy na lodi. Rozhodně se těším na další díl a zakončení trilogie.

14.12.2019 5 z 5

Mötley Crüe Mötley Crüe Neil Strauss

Sex, drogy a rock'n'roll, jako by tohle spojení bylo vymyšleno přesně pro tuto kapelu. Po Heroinových denících od Nikkiho Sixxe (jinak taky velmi doporučuji, pokud se vám líbila tato kniha) jsem se konečně dostala i k The Dirt. Věděla jsem, co od toho očekávat. Že Mötley Crüe byla party magorů, kteří si užívali svou slávu. Ovšem jejich životní osudu jsou tak pohnuté, že se jim člověk ani nemůže divit. A během četby si kladete pouze jednu otázku. Jak je možné, že je kdokoliv z nich ještě naživu a v relativně dobré formě? Syrové vyprávění, jak v 80. letech vypadala hudební scéna v LA- divoká a špinavá. Tohle mě hodně bavilo. Koukněte určitě i na film The Dirt, který nedávno vyšel na Netflixu. Sice je to slabý odvar knihy, ale určitou představu vám to dá.

01.05.2019 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Příběh se mi zdál trochu nevyvážený. Prví polovina knihy, kdy ženy začínají usínat a všichni panikaří, byla napsána skvěle. Část, kde se řeší boj o věznici, mě zase tolik nebavila.
Dílo je popis světa bez žen. Trochu z toho čiší lehký feminismus, kdy ženy jsou to lepší pohlaví. Ačkoliv je v knize několikrát uvedeno, že ne všechny ženy jsou dobré a ne všichni muži jsou ti špatní. Ale na závěr jsou ženy zase vyzdvihovány, že obětovaly své štěstí ve světě bez mužů za vyšší cíle. Každopádně to vyvolává otázku, jak by svět opravdu vypadal, kdyby najednou celé ženské pokolení zmizelo.

06.04.2019 4 z 5

Noc oživlých mrtvol Noc oživlých mrtvol * antologie

Pro milovníky zombie žánru je tato kniha jako stvořená. Povídky se čtou lehce. Žádná není vyloženě špatná. Je až překvapivé, jak se toto známé téma dá pojmout tolika způsoby.

10.01.2019 4 z 5

Temná věž 6: Pistolník 1: Cesta začíná Temná věž 6: Pistolník 1: Cesta začíná Peter David

Opět musím dát 5 hvězd. Mě prostě Temná věž baví v jakékoliv formě. A navíc v tomhle díle se objevuje brumlák. Jiný, než je Ochu, ale brumlák... A neříkejte, že když jste četli Temnou věž, tak jste brumláka nechtěli mít doma :)

13.12.2018 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

K této knize mám sentimentální vztah, protože to byla první kniha od Kinga, co jsem četla. Děj mě naplno pohltil a nepustil. V té době mi bylo nějakých 16 (?) a nebudu povídat, že jsem u knihy bála, ale rozhodně ve mě vyvolávala mrazivé pocity. Někteří si jako vstupní Kingovu knihu vyberou něco, co třeba není tak povedené a ztratí o Kinga zájem. Já jsem naštěstí měla větší štěstí při výběru a King už mě nepustil. A jestli je příběh vykradený z Draculy? Tak ať. Draculu jsem taky četla a tu knihu miluju. A vrásky na čele mi to fakt nedělá.

06.09.2018 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Myslím, že srovnatelné s Osvícením. Potěšilo mě pár easter eggů na Temnou věž a taky se mi líbil závěrečný boj s hlavní záporačkou a pomoc od starého známého. Bylo to až dojemné.

23.03.2018 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Stejně dobré jako Running Man. Tohle téma zvrácené blízké budoucnosti se mi moc líbí.

23.03.2018 5 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

(SPOILER) ZLOSIN JE DOBRÝ!

Prvně bych chtěla říct, že jsem po knize (sérii) šáhla kvůli tomu, že jsem dříve viděla filmy, které mám hodně ráda. Dávám je pro mě na stejnou úroveň jako Hunger Games. Je to vlastně skoro stejný žánr. O to dost mě překvapilo, jak se knižní Labyrint liší od toho filmového.

Hlavní postavou je Thomas, který se jednou probudí v kleci, která ho vyveze na hodně zvláštní místo ohraničené vysokými zdmi. Toto místo, Plac, obývá skupina chlapců, kteří zde pracují, obdělávají půdu nebo vybíhají ven do labyrintu a hledají cestu ven. Thomas se pomalu seznamuje s místním životem, ale něco mu na tom všem nehraje. Kdo je sem zavřel? Za jakým účelem? Proč se v noci labyrint hemží strojovitými monstry? Vše se ale změní ve chvíli, kdy na Plac dorazí první a poslední dívka Teresa. Ta mezi stavy vědomí a bezvědomí všem sdělí jedinou informaci: Všechno se změní. A od té chvíle se dá vše do pohybu a konec se blíží.

Příběh je určitě velmi čtivý. Jazyk je přizpůsoben cílové skupině čtenářů, což jsou mladiství. Nečekejte nic převratného. Prostě skupina mladých lidí bojuje o svůj život ve zvláštním prostředí. Další knihy ze série si určitě přečtu. Minimálně proto, že chci vědět, jak moc se budou i další díly lišit od filmů.

10.03.2024 4 z 5

Exorcista Exorcista William P. Blatty

Film "Exorcista" patří mezi mé nejoblíbenější horory. Sice je už na něm znát rok výroby, ale děj a hlavně hudba jsou pro mě nezapomenutelné. Proto když jsem zjistila, že dojde k novému vydání knihy, bylo jasné, že si ji budu chtít přečíst.
Děj do detailu popisovat nebudu, protože jsem si jistá, že ten, kdo si tuhle knihu přečte, film většinou zná. Spíš bych se věnovala tomu, čím se kniha od filmu liší. A hlavní rozdíl vidím v tom, že se valnou část knihy soustředíme na to, zda Regan pouze netrpí nějakou duševní poruchou. Samotný exorcismus a to, že je Regan posedlá démonem, hraje hlavní roli až skoro v závěru knihy. Proto pokud si chcete knihu přečíst pouze kvůli popisům posedlosti, budete možná trochu zklamáni, protože ty se objevují až někdy v polovině knihy.
Filmu dávám bez váhání 5*, kniha dostane 4*. A to z prostého důvodu. Chvilku mi trvalo zvyknout si na způsob vyprávění (er-forma) a neskutečně mě štvala postava detektiva. Knihu bych ale určitě doporučila fanouškům nejen filmu, ale hororu obecně.

30.12.2023 4 z 5

Pod kudlu! Pod kudlu! Arnold Van de Laar

Kniha z lékařského prostředí, kterou pochopí i naprostý laik. Autor zde dokázal chytlavým způsobem popsat základy chirurgie a na zajímavých případech z historie vysvětit, jak jednotlivé operace probíhaly dříve a jak je tomu dnes v moderní chirurgii. Hodně mě bavilo číst o tom, jaké to bylo dříve. A ještě více mě to utvrdilo v tom, že jsem opravdu šťastná, že žiji v současnosti a nemusím podstupovat operace bez anestézie, a že operaci a následné pooperační komplikace v dnešní době pacient spíše přežije.
Knihu bych doporučila nejen pro studenty medicíny, ale i lidem, kteří se rádi dozvídají nové věci. Já jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací o tom, jak lidské tělo funguje a jaké nemoci mohou člověka postihnout.

16.12.2023 5 z 5

Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky Ann Rule

Tak tohle mi dalo hodně zabrat. Ne jen kvůli tématu knihy, ale také kvůli táhlému vyprávění. Gary Ridgway je sériový vrah, který má kontě úctyhodných 49 vražd (za ty je odsouzen). Tím se umístil na předních příčkách vrahů v závislosti na počtu obětí. Zajímavé na jeho příběhu je, že dokázal přes 20 let unikat spravedlnosti a byl dopaden až roky poté, kdy hlavně v 80. letech vyhledával prostitutky a škrtil je.
Kniha hodně rozebírá policejní činnost a obsahuje opravdu spoustu jmen vyšetřovatelů. Dále jsou zde rozepsány životní příběhy některých jeho obětí, abychom si pod jmény dokázaly představit i lidské bytosti. Můžeme také trochu nahlédnout do dětství i pozdějšího života Ridgwaye.
Pro mě byla kniha trochu oříšek. Některé pasáže pro mě byly zbytečně zdlouhavé a klidně bych je vynechala, protože k tématu nepřinesly nic zásadního. Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se jí prokousala. Z vydaných True Crime knih ji zatím řadím na poslední místo (1. Bundy, 2. Ramirez, 3. Ridgway). Uvidím, jak se pořadí změní po přečtení o masakru Columbine.

10.12.2023 3 z 5

Nikdykde (komiks) Nikdykde (komiks) Mike Carey

Po tomto komiksu jsem pokukovala nějakou dobu. Knižní předlohu mám už přečtenou a děj jsem trochu pozapomněla. Komiks byl pro mě příjemné osvěžení. Je samozřejmé, že v komiksu není děj tak detailní a jde se po hlavních událostech. Některé postavy jsem si představovala jinak, některé se shodovaly s mnou původní představou.
Někdy bych chtěla vlézt Gaimanovi do hlavy. Protože co on dokáže vymyslet... Podlondýn a jeho obyvatelé je naprosto brilantní. Určitě bych si ráda přečetla nějaké další příběhy z tohoto světa.

23.11.2023 4 z 5

Smrková Tišina Smrková Tišina Kristýna Sládečková

Krimi příběh ze Šumavy? To si musím přečíst, říkala jsem si. Šumavu mám spojenou s dětstvím a dospíváním. Pocházím totiž z jejího podhůří. Bohužel jsem nedostala to, co jsem chtěla.
Kniha sleduje několik lidí, kteří se ve stejnou dobu nacházejí na Šumavě. Každý z nich má nějaká svá tajemství, která je často na Šumavu zavedla. Všechny postavy se postupně potkávají a děj se pak začíná zamotávat. Nakonec dojde i k vraždě. Celkové rozuzlení příběhu je však hodně jednoduché.
Kniha se chce tvářit záhadně, ale moc jí to nejde. Šumava je opředena záhadami a pověstmi. Některé jsou zde zmíněny. To a popis konkrétních míst se mi líbilo. Četlo se to také rychle. Za to dávám ty 2 hvězdičky. Zbytek je lehce zapomenutelný.

03.08.2023 2 z 5

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

Během čtení této knihy jsem často měla pocit, že čtu nějakou fan fikci o upírech a holce, která má sice úctyhodný cíl, ke kterému jde doslova přes mrtvoly. A přitom ten námět je hodně zajímavý. Alternativní historie, ve které se Ludvík XIV., král Slunce, nechá přeměnit na upíra a stává se králem Temnoty. Lidstvo trpí pod útlakem nemrtvých a je rozděleno do kast, kde jedni s upíry sympatizují a chtějí se jimi stát, a jiní tajně plánují převrat. A do toho vstupuje dívka Johana, která se ale celou knihu vydává za urozenou šlechtičnu Dianu, aby se dostala ke králi a mohla ho zabít za to, že království může za smrt jejích rodičů. Děti urozených totiž studují na speciální škole a pokud jsou úspěšní, dostanou se ke dvoru a tak i velmi blízko temnému panovníkovi.
Jak jsem řekla, myšlenka velmi zajímavá, ale celý děj je napsaný hodně jednoduše, žádné velké zvraty nebo záhady. Je hodně znát, že kniha je určena spíše pro mladší čtenáře. Bohužel ani hlavní hrdinka není moc sympatická a věci, které dělá, jsou hrozně přímočaré.
Pokud milujete upíry jako já, tak vám bohužel knihu doporučit nemůžu. Tedy pokud vám není tak 13 let. Pak by se vám to líbit i mohlo. Do dalšího dílu se pouštět nebudu.

04.07.2023 2 z 5

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Strhující pokračovaní příběhu Mii Corverové a její cesty za pomstou. Mia se na konci prvního dílu stala čepelí a věnuje se vražednému povolání. Tajně ale stále plánuje pomstu vrahům svých rodičů. To ji zavede do světa gladiatii, krutých gladiátorských zápasů. Mia se tak musí naučit ovládat úplně jiný styl boje a hlavně musí přežít všechny souboje, aby se dostala až na magnii, vyvrcholení všech zápasů, kde otroci mohou bojovat za svou svobodu. Ale pro Miu je to jediná možnost, jak se dostat ke kardinálovi Duomovi a konzulovi Scaevaovi, podívat se jim do očí a s úsměvem na rtech jim vrazit dýku do srdce.
Pokračování série Nikdynoc je opět velmi napínavé a částečně odpovídá na otázky, které zůstaly po skončení prvního dílu. Na druhou stranu nám ale předkládá otázky nové a hlavně spoustu dějových zvratů, které jsem často ani neodhadla, že nastanou. Druhý díl je ještě brutálnější a krvavější, než ten předchozí. A já už jsem netrpělivá, jak se celý příběh rozuzlí v posledním třetím díle.

25.05.2023 5 z 5

Pět Číňanů oběšených v Idahu Pět Číňanů oběšených v Idahu Jenny Tinghui Zhang

Kniha mě zaujala svým tématem. Mám hodně ráda seriál Warrior, který popisuje život Číňanů v San Fransicu (tongy, souboje, nevěstince, je to hodně divoké, ale taky hodně dobré, moc doporučuji), a proto bylo hned jasné, že si tuto knihu musím přečíst.
Sledujeme život mladé dívky Daiyu, s níž se osud nemazlí. Jako malé jí zmizí rodiče. Dostává se tak do města, kde živoří, dokud jí do služeb nevezme mistr kaligrafie. U něj sice Daiyu uklízí, ale zároveň se i učí psát čínské znaky. Bohužel je ale jednoho dne unesena a jako prostitutka prodána do USA. Na západním pobřeží USA narůstá odpor proti čínským přistěhovalcům, což vyústí až ke schválení zákona o vyloučení Číňanů. Další osud Daiyu nebudu už dále rozepisovat, ale vzhledem k českému názvu knihy, je vám asi jasné, že happy endem tato kniha nekončí.
Autorka v knize otevírá ne úplně známé téma rasismu vůči asijským přistěhovalcům v USA. Všichni jsme někdy slyšeli o otroctví a utlačování černochů. Ale že se stejná věc děla a stále děje i Asiatům, se moc nemluví. Jediné, co mi v knize trochu vadilo, bylo, že tu neexistuje přímá řeč. Celý text je psaný stejně a občas to může být matoucí. Za tohle dávám o hvězdičku méně, ale jinak je příběh velmi poutavý a pokud vás toto téma zaujalo, knihu můžu určitě doporučit.

29.04.2023 4 z 5

Hostina krkavců Hostina krkavců Eric Schumacher

Druhý díl historické trilogie o Hákonovi, které byl jedním z nejmocnějších králů norských dějin. V prvním díle se Hákon dostal k moci tím, že porazil svého krutého bratra Erika. Teď si svou moc musí udržet, protože někteří mají pocit, že jako král nemůže obstát a oni mají na trůn větší nárok. Setkává se nejen s odporem svých nepřátel, ale i z vlastních řad. Tam je předmětem sváru hlavně Hákonova víra v křesťanského boha. To je trnem v oku mnohým a vše eskaluje ve chvíli, kdy na Hákonovo pozvání do země dorazí mniši, kteří se snaží šířit svou víru. Asi nemusím říkat, že vřelého přijetí se jim nedostane. Valnou část knihy však tvoří politika a v závěru se dočkáme opět velké bitvy.

Popis zvyklostí a propojení fikce s historickými fakty je důvod, proč mám tento typ knih ráda. Je však pro mě těžké si v hlavě srovnat, že Hákonovo jednání je jednání 18 letého kluka. Ale v té době lidé dospívali asi rychleji. Doporučuji všem, co mají rádi historické romány z vikingského období. Určitě nebudete zklamáni. A já se těším na zakončení celého příběhu v posledním díle War King (Válečný král?).

19.03.2023 4 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Já jednoduše miluju severské mýty. A když si je vezme na starost Neil Gaiman, nelze odolat. Odd a mraziví obři je krátký příběh o chlapci, kterého vyhledají bohové Loki, Tór a Odin. Jsou přeměněni ve zvířata a vypráví mu příběh, jak jeden mrazivý obr ukradl kladivo Mjöllni a zabral Ásgard. Odd se rozhodne jim pomoci a vydají se společně na cestu.

Miloučký příběh vhodný i pro děti, který představuje část bohaté severské mytologie. Kniha je navíc nádherně zpracovaná. Ať už obálka s vykrojeným "okýnkem", ze kterého zírá obr, tak krásné ilustrace uvnitř.

10.03.2023 5 z 5

Z Buicku 8 Z Buicku 8 Stephen King

U benzínové stanice v zapadlém americkém městečku se jednoho dne objeví auto. Jeho řidič záhadně zmizí a auto se tak dostane na policejní stanici, protože všichni nějak podvědomě cítí, že to není obyčejné auto, a že je nutné ho skrýt před světem. V knize sledujeme osudy členů místní policejní stanice, kteří retrospektivně vzpomínají na události, které jim všem změnily život. Buick totiž vyčkává a číhá na ty, kteří neodolají jeho vábení. A určitě s nimi nemá dobré úmysly. Policisté vyprávějí své zážitky chlapci Nedovi, jehož otec byl také místním policajtem a tragicky zahynul při dopravní nehodě. Byla to však jen tragická náhoda, nebo s tím mělo co dělat záhadné auto, které jednou za čas kolem sebe metá blesky a z jeho kufru vylézají podivní tvorové? Tak na tuhle otázku King nedává jasnou odpověď, vy ji sami musíte vyčíst mezi řádky.
Tohle je Kingovka, která více sází na pomalé odhalování záhady, než litry krve a akci. Nečekejte zodpovězení všech vašich otázek. Naopak většina z nich zůstane spíše viset ve vzduchu a vy si ze čtení odnesete pocit, že existuje něco víc, co přesahuje hranice našeho chápání. Knize jsem dala 3 hvězdy proto, že ač kniha není dlouhá, prokousávala jsem se jí celkem dlouho a neměla jsem u toho ten pocit, že se nemůžu dočkat, až k ní zase zasednu a budu pokračovat ve čtení. Určitě to není nejhorší Kingovka, ale Stephen má mnoho lepších děl.

18.02.2023 3 z 5