annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Prvních sto stran knihy pro mě bylo zmatených. Stále přibývalo nových případů, které spolu neměly nic společného a měla jsem pocit, že to nestíhám sledovat. Objevovalo se hodně jmen i míst a měla jsem v tom prostě zmatek. Po dalších sto stranách se naštěstí případy začaly proplétat a vše se začalo vyjasňovat. Posledních sto stran už jsem v tom byla až po uši a hltala každou stránku. V této knize je více prostoru věnováno šéfinspektorce Ave Turnerové, ale Luc je tam také, nebojte. Jen jako neználek serie jsem měla za to, že hlavní postavou je Ava. Musím říct, že jsem si ji nakonec prostě zamilovala a rozhodně chci vědět jak to bude dál. Takže i když jsem si cca v půlce knihy říkala, že tuto serii asi nepotřebuji číst, jsem si teď naprosto jistá, že si budu chtít přečíst další díl!

HODNOCENÍ: 90 %

20.10.2022 5 z 5

Štvanice Štvanice Nicolas Lebel

Podle mě je ŠTVANICE čistokrevná detektivka, kde po celou dobu sledujeme kroky vyšetrovatele Starskiho a jeho parťačky Chenové. Právě rozsahem popisu vyšetřování pro mě byla kniha náročná.
Osobně mám raději rozpracovanou psychologii postav než samotné vyšetřování. Kriminální zápletka byla o to náročnější, že probíhala dle pravidel lovu neboli štavnice, což jde také mimo mě. Měla jsem proto chvílemi pocit, že se absolutně ztrácím a jen jsem doufala, že to na konci do sebe vše zapadne. Bohužel ani co se týče vyšetřovatelů jsem si nepřišla na své, protože mi ani jeden nepadl do noty. Chenová mi přišla až moc ostrá, Starski zase (slušně řečeno) nedospělí. Ke knize jsem se jen těžko vracela a čtení jsem si prostě neužila.
Autorovi se musí nechat originalita. Pokud hledáte neotřelou kriminální zápletku, baví vás pravidla lovu a sledování vyšetřování, tak si rozhodně přijdete na své.

HODNOCENÍ: 65 %

09.09.2022 3 z 5

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Moc jsem se těšila na knihu o Aši, protože je to mé rodiště. Nyní je to bezvýznamné maloměsto v nejzápadnějším cípu naší země, ale nebylo to tak vždy. Aš bývala díky svému textilnímu průmyslu velmi významná a já se těšila, že přesně o tom BÍLÝ PRAMEN bude. Že ji budu dávat číst všem ve svém okolí se slovy "Tohle si přečti, to je o mém rodném městě kam teď nikdo nechce, ale dřív to bylo město velmi významné.".
Bohužel jsem se toho o Aši v knize dočetla jen velmi málo. První polovina knihy je věnována přiblížení hlavních protagonistů, které bylo dle mého názoru velmi dobře zachycené. Občas mi přišlo, že se něco zbytečně opakuje, ale jinak si myslím, že charakteristika lidí v letech 1915-1946 byla velmi dobře vystižena. Druhá polovina knihy nastiňuje problematiku ohledně vzniku nacionalismu v Sudetech. Tato problematika je však opravdu jen nastíněná a to mi přišlo jako velká škoda. Moc ráda bych si o tom přečetla více, stejně tak bych si ráda přečetla více o životě v Aši během "zlaté éry" města. Nutno podotknou, že kniha má pouze 175 stran. Snesla bych klidně dvojnásobek.
Doufám tedy, že BÍLÝ PRAMEN je pouze oťuknutí zájmu čtenářů. Taková autorčina zkouška, zda budou lidé její styl číst. Já říkám stylu i zpracování velké ano, jen prosím příště více historie a faktů.

13.07.2022 4 z 5

Konec hry Konec hry Iveta Svobodová

Začátek příběhu je velmi pozvolný. Poměrně dlouze se seznamujeme s Paulem, jeho rodinou a rodinnými vztahy. Po cca 100 stranách se ale opravdu začne bádat a hledat ztracený poklad a začíná napínavé dobrodružství. Tato část mě bavila a v závěru jsou skoro nedýchala. Na to, jak byl začátek pomalý se ke konci naopak stalo tolik věcí, že jsem je jen těžko vstřebávala.
Trošku mě mrzelo, že v knize není několikŕat zmiňovaná mapka Vyšehradu, abych si vše dokázala ještě lépe představit. Moc ráda bych si tím své čtení obohatila.
Musím pochválit velmi věrně vystihnutou pražskou i francouzkou atmosféru. Jen těžko jsem porovnávala, která je mi bližší a příjemnější.
Pokud máte rádi detektivky s historickým podtextem, bez přílišného násilý a krve, myslím, že by vás tato kniha mohla zaujmout.

28.05.2022 3 z 5

Na život a na smrt Na život a na smrt Laura Griffin

NA ŽIVOT A NA SMRT je klasické krimi, ve kterém je hlavní linkou vyšetřování případu.
Kniha má jednoduchý styl vyprávění, který se dobře čte. Nenajdete tu přeskakování v čase, pouze jsou některé kapitoly zaměřené více na Kiru a některé na hlavní policejní vyšetřovatele. Vše do sebe ale zapadá a tvoří celek. Přestože již anotace "upozorňuje" na milostnou linku, je poměrně nenásilná, takže mě nerušila. Celou knihu jsem Kiře fandila, a to jak ohledně vyřešení případu, tak v lásce.
NA ŽIVOT A NA SMRT doporučuji jako oddychovku.

25.03.2022 3 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Není to obvyklý thriller, na který jsem zvyklá. V tomto thrilleru nenajdete nasílí, krev ani přílišnou akci. První polovinu knihy jsem proto byla celkem rozpačitá, nicméně jakmile jsem si zvykla na styl, kterým je příběh vyprávěn, čtení jsem si užila. Autor postupně poodhaluje život Aarona, Grace, Miren, ale také Kiery. Kniha se odehrává v několika časových rovinách, které se střídají a drží vás tak téměř neustále ve střehu.

07.03.2022 3 z 5

Lež vedle mě Lež vedle mě Gregg Olsen

Tato kniha je plná lží, intrik a tajemství. Postupně se nám odkrývá povaha Adama, ale také Sophie a dalších postav. Příběh je vyprávěn z pohledu několika protagonistů, což mám ráda a přijde mi, že děj pak velmi rychle odsýpá.

Spíše než ke krimi bych knihu dala do kategorie psyhothrillerů a jestli máte rádi thrillery od B. A. Paris (konkrétně titul Dilema), myslím, že s knihou Lež vedle mě nesáhnete vedle.
Je ale také důležité, zda máte rádi závěrečný wow efekt, nebo raději odhalujete vše postupně a autor vás k závěru navede. V tomto připadě dává autorka různé indicie a dle mého názoru se cca za půlkou dá závěr odhadnout. Nic to nemění na tom, že jsem si knihu díky velmi dobré prychologii postav užila.

21.12.2021 4 z 5

Hodiny v Paříži Hodiny v Paříži Alex George

Máte rádi filmy Woodyho Allena? Pak zbystřete!

HODINY V PAŘÍŽI mi od první strany připomínaly film Do Říma s láskou a také tak trochu knihu Nesmrtelnost od Milana Kundery.

Kniha obsahuje celkem čtyři příběhy, které pojí jediné, odehrávají se během jednoho dne v Paříži. Abyste si dokázali knihu užít, je velmi důležité si tyto čtyři příběhy co nejdříve zařadit, protože se střídají a někdy je těžké se zorientovat.

Jean-Paul - novinář, který se velmi zajímá o americké přistěhovalce a rád by se do Ameriky někdy vydal, v Paříži ho však drží vzpomínky na minulost.

Camille - byvalá komorná slavného spisovatele, která se snaží zachránit ne jedno tajemství.

Guillaume - malíř, kterému se bohužel nedaří prorazit a zaplete se s lichváři.

Souren - loutkář, který se do Francie přistěhoval během války, ani po 10 let se však v Paříži necítí doma.

Zařazení postav bylo pro mne o to složitější, že nejsem zvyklá na francouzská jména, názvy ulic a čtvrtí, takže v tomto jsem bohužel velmi plavala. Nicméně ve chvíli, kdy jsem si dokázala jednotlivé příběhy zařadit k 4 hlavním postavám, začala jsem si knihu užívat.

Knihu bych doporučila čtenářům, kteří nehledají úplně oddechovku. Hodiny v Paříži jsou zajímavým společenským a tak trochu historickým románem, který vás ne jednou přivede k zamyšlení.

HODNOCENÍ: 65 %

31.10.2021 3 z 5

Krutá hra Krutá hra Max Seeck

KRUTÁ HRA mne zaujala svou anotací detektivky s velmi moderní zápletkou.
Hned v první kapitole knihy jsem měla trochu problém se jmény. Celý příběh se tak trochu točí okolo Japonska a jména Akifumi a Asuna mi dala opravdu zabrat, protože jsem nevěděla, kdo je kdo (natož kdo je žena a kdo muž). Příjmení hlavní vyšetřovatelky Niemi a zmizelé bloggerky Jamamoto tomu taky moc nepřidalo. Naštěstí jsem se do toho časem dostala.
Kniha mi přišla velmi zajímavá především tím, že vyšetřování zmizení bloggerů je spíše na pozadí. Na co autor klade důraz, je charakteristika jednotlivých členů vyšetřovacího týmu, což mi vyhovovalo. Postupně se mi všichni členové vyšetřovacího týmu dostali pod kůži a velmi mne bavilo odkrývat jejich životy. Myslím, že to není vůbec špatná strategie v případě detektivních sérií, protože vyšetřovatel, který vám něčím přiroste k srdci vás většinou přesvědčí, že si chcete přečíst pokračování.
Příběh se bohužel neobešel bez klasických detektivních klišé. Hlavní vyšetřovatelka Jessica má záhadnou minulost, trpí psychickou poruchou, má problém s autoritami a nová šéfová jí opravdu nevyhovuje. Rivalita mezi šéfkou a hlavní vyšetřovatelkou je navíc vzájemná. Jessica mi ze začátku sympatická nebyla, nicméně postupně jsem si k ní našla cestu, a to nejen k ní. Mám takový pocit, že to bude přesně ten případ, kdy si autor pojistil, že si budu chtít přečíst další díl.

15.09.2021 4 z 5

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Začátek knihy mne úplně uchvátil a já chtěla číst pořád dál a dál. Postupně to ale získávalo na takové složitosti, že si do teď nejsem jistá, že jsem vše pochopila a hlavně pochytila. Své na tom samozřejmě hraje také to, že jsem knihu nečetla úplně v ideálním čase, ale v průběhu stěhovaní. Mezi čtením jsem tak někdy měla i dva dny mezeru a pak jsem se jen hodně špatně v příběhu orientovala.

Kniha obsahuje velmi mnoho zajímavých námětů, myšlenek a příběhů a mne při čtení hodně mrzelo, že mám vše jakoby zkrácené. Druhá šance by si podle mě zasloužila být sérií klidně o 3 dílech, ve kterých by příběhy, ale především úžasné nápady autora byly více rozpracovány. Autor vymyslel úžasně zajímavý svět, nicméně já jsem ho bohužel nebyla schopná dostatečně pochytit, což mne velmi mrzí.

HODNOCENÍ: 70 %

Jestli máte rádi záhady a nevadí vám otevřené konce bude se vám Druhá šance rozhodně líbit.

26.07.2021 3 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Kniha byla pro mne napsána poměrně náročnou formou, kdy autorka odbíhála od příběhu k příběhu a někdy mi přišlo, že jsou tam pasáže jen proto, aby byl vyzvednut nějaky společenský či rasový problém, ale příběh se tím dále neposunul. Rasových problémů je navíc tolik, že jsem z nich prostě byla unavená. Dostala jsem se to fáze, kdy mi vlastně bylo jedno kdo je černý a kdo bílý. Ovšem pak mi autorka ukázala, že je to proto, že si můžu dovolit, aby mi to bylo jedno. Což rozhodně stojí za zamyšlení.
Jestli vás zajímá rasová problematika v USA, mohu knihu vřele doporučit.

Z knihy mne nejvíce bavily události odehrávající se v Nigerii, protože to pro mne bylo v podstatě první seznámení se s jejich společenským životem.

31.03.2021 3 z 5

Duše mrtvých nemluví Duše mrtvých nemluví Roxann Hill

Bohužel tento díl byl pro mne nejslabší ze serie. Měla jsem pocit, že autorka chce serii pozvednout o laťku výš, celé to více zamotat a na konci šokovat. Bohužel se to moc nepovedlo. Neříkám, že to nebyl dobrý nápad, ale asi by k tomu bylo potřeba jednou tolik stran, aby to nevyznělo tak na prázdno. Ani odhalení vraha bylo zas takové překvapení, navíc okolnosti mi nesedly a bylo to takové celé umělé a málo uvěřitelné. Také linka hlavních vyšetřovatelů mi přišla dost odbitá.

Doufám, že v případě dalších dílů se autorka vrátí ke svému původnímu stylu, který sice nebyl nijak nervy drásající, ale byl rozhodně uvěřitelný a velmi čtivý.

17.02.2021 2 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Dalo by se říci, že kniha je napsána jako scénář, kdy nám je nastíněno prostředí a situace a pak už jen čteme děj. Jenže Afterdark je navíc doplněn o vysvětlení proč jsme v tomto prostředí a situaci, jak ji má zabrat kamera, na co máme upnout svou pozornost a proč si tohoto detailu máme všimnout. Nechybí ani poznámky o hudebním podkresu pro danou situaci.
Kniha obsahuje vše, co autora vyjadřuje. Je zde dilema hlavní postavy, odkaz na historii a společenský problém, ale i mystično. Doporučuji všemi deseti těm, kteří od autora ještě nic nezkusili, ale i jeho pravidelným čtenářům. Dle mého názoru nebudete zklamaní.

19.01.2021 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Byla jsem velmi mile překvapená, jak dobře se kniha čte. Bála jsem se dlouhých kapitol. Mám ráda, když jsou kapitoly kratší a čtenář tím získá pocit, jak to hezky svižně plyne. Nicméně se mi velmi svižně četly i kapitoly delší. Kniha je psána jednoduchým stylem i jazykem (jednodušším než jsem u knih od Odeonu zvyklá), ovšem tato jednoduchost je vykompenzována náročným tématem osob trpících rasismem či rozdíností a vším nevyřčeným.

07.11.2020 4 z 5

Korporac€ Korporac€ Pavel Hénik

Knize jsme se poměrne dlouho vyhýbala, protože první autorova kniha mne vůbec neoslovila, naopak. Ovšem když i kolegyně v kanceláři pěla na knihu chválu, tak mi to nedalo. Musím říct, že kniha je hodně velké překvapení, protože je skvělá. Myslím, že by ji s přehledem vydalo i nakladatelství Odeon. Kniha je od začátku čtivá, má krátké kapitoly, střídání vyprávěčů a děj běží jako na drátkách. Jako třešničkou na dortu je pak originalita příběhu, kterou jsme od českého autora zatím nečetla. Moc ráda bych se podívala i na film! ;)

30.10.2020 5 z 5

Historie vlků Historie vlků Emily Fridlund

Kniha, která byla v roce 2017 na seznamu Man Bookerovy Prize. Proč? To mi teda vysvětlete! Autorce se musí nechat, že se jí nespíš podařilo napsat příběh očima 14 leté dívky, bez přidaných "dospěláckých" informací. Ovšem nejsem si jistá, zda to nebylo občas příběhu na škodu. Během knihy narážíme na pedofilii či náboženský fanatismus, což jsou témata, která mohla být mnohem více rozpracována. Kniha je napsána velmi zvláštním stylem, kdy je text rozdělen do kapitol a ty jsou ještě rozděleny pomocí puntíků či mezer do oddělených odstavců. Ovšem nějak mi během čtení unikl smysl. Až do konce knihy jsem na pointu nepřišla.

07.10.2020 2 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Autorka na začátku knihy čtenáře upozorňuje, že je napsána nářečím a neni tedy spisovná. Chtěla tím docílit autentičnosti a myslím, že se to povedlo. První dvě povídky se mi moc líbily. U první o malé Petrušce a její babičce jsem měla pocit, že vlastně čtu o své babičce, vlastně o svých babičkách. Petrušky babička měla něco z obou mých vlastních babiček. Z posledních dvou povídek mi ale bylo spíše úzko.

05.09.2020 3 z 5

Ráj mrtvých dětí Ráj mrtvých dětí Roxann Hill

Četla jsem v elektronické verzi a vzhledem k rozsahu jsem ke knize přistupovala spíše jako k povídce. Jako takové splnila má očekávání. Nešlo se pár chyb, ale myslím, že se jednalo spíše o chyby překladu.

17.05.2020 4 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Kniha mi trochu připomínala počin jiného autora (nebudu jmenovat, abych neovlivnila, kdo přeci jen chce, najde jméno níže v komentářích) a bohužel jsem si tedy nedokázala knihu užít na 100%. Dokázala jsem od toho upustit až ke konci knihy. Celkem mě zajímá vývoj hlavních postav, sáhnu tedy právděpodobně někdy po pokračování a doufám, že to už bude bez podobností.

17.04.2020 4 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Přečteno během víkendu. Nedokázala jsem se odtrhnout. Ze začátku mne hrozné štvalo, jak se opakovalo to Napořád. Ale postupně jsem to pochopila. Také Ginny mě za začátku hrozně štvala, že všem "ubližuje". Postupně se ale vše vyjasňovalo a bylo mi jí především líto. Bylo velmi těžké sledovat, že jí nikdo nerozumí a nikdo neklade ty správné otázky. Je to velmi silná kniha a rozhodně o ní budu ještě dlouho přemýšlet.

23.02.2020 4 z 5