annettka1098 annettka1098 komentáře u knih

Jizvy plné beznaděje Jizvy plné beznaděje Stefan Ahnhem

Pokud byla kniha myšlena jako doplňková k serii s Fabianem Riskem, aby fanoušci lépe poznali právě Malin Rehnbergovou, pak asi ano a fanoušci možná budou nadšení. Pro mě to byla první kniha od autora a nespíš to byla chyba.

Hlavní vyšetřovatelka Malin Rehnbergová mi přišla tak strašně sebestředná až byla prostě hloupá. Její jednání mi absolutně nedávalo logiku. Celý případ navíc vyšetřovala v podstatě na vlastní pěst, což bylo hodně zvláštní. O nějaké týmové policejní práci vůbec nemohla být řeč.

Zápletka a případ jako takový nebyl špatný. Bylo to zamotané, najesné a komplikované, ale bohužel dal autor větší prostor právě Malin a jejím rozhodnutím, činům a pohnutkám. Více jsem četla o tom, co si Malin myslí, jak se cítí apod., než abych se postupně dostávala k pachateli a odkrývala jeho motiv. Celý případ byl jakoby na vedlejší koleji a byla to škoda.

20.05.2024 3 z 5

Stín pochybnosti Stín pochybnosti Simon Booker

Příběh je plný zvratů a nečekaných událostí. Interpretka Lucie Štěpánková skvěle vystihuje svým projevem atmosféru strachu a nejistoty, která provází každou stránku a já jsem hodně často napětím ani nedýchala. Mé odhady na pachatele se neustále střídaly, nicméně celý příběh byl tak dokonale zamotaný, že jsem neměla šanci to celé odhalit.

V celém textu jsem nenašla hluchá místa a musím říct, že toto byl hodně svižný thriller, který rozhodně stojí za poslech či přečtení.

29.04.2024 5 z 5

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Posloucháno jako audiokniha.
Na příběhu se mi moc líbil zase jiný pohled na 2.světovou válku, tentokrát z pohledu mladé německé dívky, která se v podstatě náhodou, nechtíc a nečekaně dostala mezi nejbližší pracovníky Adolfa Hitlera. Díky skvělé interpretaci Valérie Zawadské jsem si knihu moc užila. Nutno ale podoktnout, že kdybych knihu četla, některé pasáže by mi pravděpodbně přišly nudné a zdlouhavé.

Přestože kniha podává velmi poutavý pohled na odvahu hrdinky, její touhu po svobodě, lásce, ale také pomstě, někteří čtenáři by mohli považovat některé části příběhu za příliš dramatizované či předvídatelné.

05.03.2024 4 z 5

Uzdravení Rose Gold Wattsové Uzdravení Rose Gold Wattsové Stephanie Wrobel

Příběh jsem poslouchala jako audioknihu a od samého začátku mě to tak pohltilo, že jsem ji doposlouchala v opravdu krátkém čase. Díky přednesu Denisy Barešové, která ztvárnila Rose Gold a Mileny Steinmasslové v roli Patty, jsem měla pocit, jako bych byla součástí příběhu. Hlasový projev obou interpretek byl autentický a dodával dramatickým momentům skvělou atmosféru. Obě postavy se navíc pravidelně střídaly a čtenář či posluchač má možnost vidět věci z více úhlů.

Na příběhu se mi také líbilo, že krásně ukazuje, jak nás rodiče a výchova dokáží ovlivnit.

02.02.2024 5 z 5

Tajemný dům mrtvých Tajemný dům mrtvých Roxann Hill

Bohužel tento díl byl pro mě zklamáním. Nevím, jestli jsem od přečtení prvních dílů už přečetla tolik detektivek, ale autorka nepřišla vůbec s ničím novým. Ani vztah Anny a Pavla mě v tomto díle vůbec nebavil, naopak mě spíš rozčiloval. V celé knize mi chybělo napětí a hodně věcí mi přišlo prvoplánových. Vraha jsem odhadla někde v polovině a u samotného závěru mi uklouzlo "To jako vážně?!".

15.01.2024 2 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Na příběhu mě mrzelo, že více než Gustě se věnoval Miladě. Navíc byly situace, kdy mi přišla kniha strašně plochá a málo procítěná. Nějak ve mě všechny ty nástrahy života, kterými si hrdinky prošly, nezanechaly tak silné stopy, jak bych očekávala.
Ocenila jsem, že se kniha zabývá obdobím první světové války a tím, jak nelehce se v té době žilo prostým lidem. Takových příběhů bych ocenila více. Přijde mi, že jsme ve stínu druhé světové války na tu první tak nějak pozapomněli. Přitom rozhodně také skrývá mnoho zajímavých osudů a příběhů.

Pokud máte rádi knihy Jany Poncarové, mohu vám knihu DÝCHEJ ZA MĚ vřele doporučit a nebudete zklamaní. Bohužel na mě to působilo málo procítěně a obávám se, že za pár týdnu budu mít problém si na děj knihy rozpomenout. Potrpím si na větší emocionální jízdu, která se více zapíše do mého nitra.

27.11.2023 3 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Oslovil mě nejen autorův styl, ale také prostředí, ve kterém se Eddyho mládí odehrává. Život na francouzské vesnici se totiž téměř vůbec neliší od života na vesnici u nás. Bylo pro mě až zarážející, v kolik věcech jsem se dokázala s Eddym ztotožnit. Autor poukazuje na skutečnost, že byl od dětství jiný chlapec, než na jaké byli u nich na vesnici zvyklí, ale podával vše tak, že jsem si uvědomila, že je úplně jedno o jakou jinakost se jedná. Prošla jsem si totiž něčím podobným jako Eddy a to jen kvůli tomu, že mě bavilo učit se a číst.

26.10.2023 4 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

VNUČKA mě překvapila svým jednoduchým stylem nejen vyprávění, ale celkovou jednoduchostí příběhu bez velkých zvratů.
Na celé knize mi vlastně přišel nejzajímavější pohled na Německo, na odbodí NDR a na následky postavení o pádu Berlínské zdi.
Přesto se jedná o zajímavý a lehce psaný příběh, který bych mohla doporučit všem, kdo potřebují podobnou knihu k maturitě nebo chtějí zkusit knihu z nakladatelství Odeon.

30.09.2023 3 z 5

Druhá žena Druhá žena Louise Mey

Hlavní hrdince Sandrine chybí sebevědomí a na můj vkus se až přehnaně moc urážela. V textu mi chyběly uvozovky u přímé řeči, čímž nebyl text vůbec dynamický. Text mi přišel hodně zmatečně koncipovaný a zdlouhavý. Zmatečné vyprávění, kdy nic nešlo postupně, ale spíš jsem se dozvídala jen téměř náhodné střípky ze vztahů mezi jednotlivými protagonisty způsobilo, že ani s jednou z postav jsem si nedokázala jako čtenář vybudovat žádný vztah (kladný ani záporný).

Knihu jsem dočetla s velkým sebezapřením, kdy jsem už v první třetině měla kvůli stylu vyprávění chuť ji odložit. Nakonec jsem knihu dočetla, abych věděla, zda se v závěru dočkám něčeho překvapivého. Ani to se bohužel nestalo. Dá se říct, že konec byl realistický. V reálném životě takové příběhy také nekončí zrovna překvapivě. Přesto u smyšleného příběhu, kdy se z ničeho nic objeví mrtvá žena, bych nějaký překvapivý konec čekala.

16.09.2023 1 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Tento díl začíná velmi silným prologem a první kapitolou, u kterých jsem si říkala, že pro čerstvé maminky to nebude vůbec lehké čtení. V prologu je totiž uneseno novorozeně a v první kapitole se pak řeší vážně nemocná desetiletá holčička.

Nicméně jak je prolog a první kapitola nabitá emocemi, tak mi to pak ve zbytku knihy chybělo. Nedá se říct, že by se jednalo o špatný příběh. Naopak! Yrsa měla jako vždy vše do detailu promyšlené. Bohužel její styl vyprávění je na můj vkus takový plochý a nic ve mě během čtení nevyvolává. Nebyla jsem bohužel nijak napnutá a neměla jsem pocit, že tohle přece musím dočíst a rozlouknoust. Již v polovině knihy jsem měla pocit, že už přece všechno víme. Naštěstí se pak objevily nové indiciet.

07.09.2023 3 z 5

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

Na pozadí krimi příběhu zpracovává kniha zajímavé téma psychicky narušené matky, která si svou frustraci a křivky světa doslova vybíjí na své dceři. Z kapitol o Valeriině dětství i o současných činech její matky mi bylo velmi úzko. Nedokázala jsem pochopit, co vše si musela Valerie vytrpět, že si to neustále nechá líbit a že ji nikdy nikdo nepomohl. Hlavně ta nevšímavost okolí mi hodně drásala nervy.

Knize nechybí dynamika, protože ji vypráví několik postav. Bohužel jsem si nedokázala ani k jedné z postav udělat pozitivní citový vztah a téma matky tyranky mi bylo tak nepříjemné, že jsem se k návratu ke knize musela nutit. Své výtky jsem měla také k probíhajícími vyšetřování, které mi přišlo skoro směšné.

Přiznám se, že se mi kniha hodnotí hodně těžko, protože v mých cca 16-18 bych z ní byla nadšená. V současnosti jsem ji, dá se říci, přerostla.

14.07.2023 3 z 5

Propast mezi námi Propast mezi námi Tess M. Puffrová

Příběh vypráví na střídačku obě hlavní postavy, což mě velmi bavilo. Byla jsem ráda, že mohu vše sledovat z pohledu obou protagonistů. Autorka navíc zasadila děj knihy do L. A., což bylo překvapivé, ale osvěžující. Celé mi to přišlo tak uvěřitelné, že bych vůbec neodhladla, že odtamtud nepochází.

Donna se někdy chovala jako naprostá naivní a slepá husa, ale vzhledem k tomu jak byla (ne)vychována svými rodiči, mi jí bylo líto. Trochu jsem se pousmála nad koncem, který byl jak z nějaké komedie, ale na druhou stranu proč ne?

Kniha mi naprosto sedla do nálady a vytáhla mne z čtecí krize. Je to prostě skvělá letní oddechovka, která zabaví a výborně se čte.

HODNOCENÍ: 95 %

31.05.2023 5 z 5

Svit temnoty Svit temnoty Paula McLain

Hlavní příběh knihy je zasazen do roku 1993, kdy byl internet ještě v plenkách a ani vyšetřovací technologie nebyly na tak vysoké úrovni. Kniha je vyprávěna retrospektivně, kdy se občas vracíme do Anina dětství, které vůbec nebylo jednoduché a velmi ovlivnilo celý její život. Bohužel skok v čase není nikdy uveden, takže jsem občas chvíli tápala v jakém čase na nacházím. Nicméně kapitoly jsou krátké a musím říct, že když jsem se po cca 50 stranách naladila na autorky styl, mizely mi stránky pod rukama.
Kniha není klasickým thrillerem, ale téměř true crimi a zpověď zároveň. Právě díky tomu mi někdy během čtení běhal mráz po zádech.

Pokud se vám líbila kniha ZTRACENA V BÍLÉM ŠUMU od španělského autora Javiera Castella, pak jsem přesvědčená, že vás osloví také SVIT TEMNOTY.

21.04.2023 3 z 5

Co ti svírá hrdlo Co ti svírá hrdlo Chimamanda Ngozi Adichie

Jednotlivé povídky mi opět otevřely oči v jaké sociální bublině ve střední Evropě žijeme. Spoustu věcí jsme se naučili brát jako samozřejmost a při tom to jinde ve světě samozřejmé není. Žijeme v demokracii, v bezpečí a blahobytu. Ani jedno bohužel není charakteristické pro život v Nigérii.

Přestože spolu povídky nejsou nijak propojené a netvoří následně jeden celek, mají přesto všechny jedno společné. Sílu a touhu. V každé povídce jsem cítila sílu protagonistů nevzdávat se a touhu žít lepší život.

Kniha má nádhernou obálku a při každém jejím otevření jsem měla pocit, že si rozbaluji zabalený dárek.

31.03.2023 4 z 5

Královna Alžběta II. Královna Alžběta II. Andrew Morton

Kniha je vyprávěna poutavě a velmi lidsky. Text na me působil dojmem, že si autor nic nepřikrášoval a nesnažil se popsat Královnu za každou cenu jen v dobrém. Život Alžběty II. byl rozhodně zajímavý a neotřelý. Andrew Morton zaznamenal nezajímavější události a nezameřil se jen na politiku. Naopak nás nechává nakouknout do zákulisí života královské rodiny, což jsem velmi ocenila. Nejde tak o knihu, která by pouze shrnovala jak se Alžběta II. podílala na chodu Velké Británie, ale popisuje ji jako dítě, ženu, královnu, matku a opět Královnu. Myslím, že si ani neumíme představit, jak byl život pro samotnou Alžbětu těžký.

13.02.2023 5 z 5

Zaříkávačky Zaříkávačky Emanuela Valentini

Příběh má pomalejší tempo, ovšem od začátku jsem cítila jistou záhadu a tajemno, které se ještě prohloubilo zmizením Rebecky. Nečekejte policejní vyšetřování. Sara je lékařka a její pátrání je tedy amatérské, chodí od domu k domu, vyptává se a objevuje různá tajemství. Závěr knihy mi dost vyrazil dech, protože byl temný, akční a brutální. Vůbec jsem to u takové knihy nečekala, ovšem já jsem s ním byla spokojená. Co jsem v knize postrádala bylo bližší seznámení se Sarou. Přišlo mi, že celý příběh jen klouže po povrchu a žádné téma není vylíčeno do hloubky.

31.12.2022 4 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Rozhodně bych knihu doporučila všem severočechům, kteří se zajímají o historii. Obzvlášt, jestli u vás v rodině koluje částečně německá krev, myslím, že budete nadšení. Příběh se odehrává v době rozpadu Rakousko-Uherské říše, kdy se v Čechách řešilo rozdělení Československé republiky.

Bohužel ke mě přišla kniha v naprosto nevhodný čas a absolutně jsem na historickou a politickou část, která je v příběhu poměrně rozsáhlá, neměla náladu. Vím, že kdyby se to odehrávalo v mém rodném kraji, tak bych své rozpoložení překonala a knihu dočetla. Nicméně autor vše postavil na četnických základech a i když mám serii Četnické humoresky moc ráda, neudrželo mě to u čtení.

19.12.2022

Rozpuštění Rozpuštění Sara Blædel

Příběh pro mne bohužel nezačal úplně šťastně - nesympatičtí vyšetřovatelé, náboženská tématika a rozsáhlé vyšetřování, nejsou úplně prvky, které vyhledávám. Postrádala jsem hlubší psychologii postav a něco, díky čemu bych si s nimi navodila vztah. Pachatele jsem navíc odhadla už přibližně u 30. strany.

Jen těžko jsem ve stylu příběhu hledala rukopis Pedera Nordba, naštěstí jsem se dočkala v druhé polovině, kdy děj vzal trochu spád. I po dočtení mám však pocit, že Peder Nordba napsal pouze závěr, který byl skvělý, ale s ohledem na pomalý začátek dost uspěchaný.

Pokud hledáte spíše klidnější detektivku zaměřenou na vyšetřování, baví vás téma únosů a zajímá náboženská a muslimská problematika, myslím, že budete spokojeni. Já si počkám na druhý díl, jestli mě osloví více.

HODNOCENÍ: 60 %

09.12.2022 3 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Tento díl byl velmi překombinovaný a pro mě hluchá místa střídala akce jako z akčních filmů, kterým bylo těžké uvěřit. Po dočtení mi některé linky příběhu vůbec nedávaly smysl, děj nikam neposouvaly a klidně mohly být vynechány.

Serii jako komplet hodnotím kladně. Líbil se mi nápad i autorův styl. Mrzí mě, že autor celý příběh takto složitě natahoval.

HODNOCENÍ KNIHY: 60 %

HODNOCENÍ CELÉ SERIE: 80 %

07.12.2022 3 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Kniha je rozdělena na sedm částí a ve všech se střídá minulost s přítomností. Addie prožila již 300 let, takže její minulosti je v první polovině knihy věnována poměrně velká část. Až ve chvíli, kdy se Addie potká s Henrym, který si ji zapamatuje, mne začal příběh opravdu zajímat a bavit. Své na tom hrálo určitě také to, že byl příběh nově vyprávěn i z pohledu Henryho. Celá první polovina knihy, který byla vyprávěna pouze z pohledu Addie mi bohužel přišla zdlouhavá a nebavila mě.
Na knize se mi líbilo, že autorka ukázala, že nic není jen černobílé a vše má své pro a proti (velmi jednoduše řečeno).
HODNOCENÍ: 65%

24.11.2022 3 z 5