annatenta annatenta komentáře u knih

Pozitronový muž Pozitronový muž Isaac Asimov

Stále aktuální zápas o podstatu lidství. Asimovská legenda, která nám má stále co říct.

Skokani v čase Skokani v čase Robert Silverberg

Ničím se nevyjímající běžná sci-fi.

13.01.2021 3 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Klasika, která k nám mluví ze svého času, proto nám třeba dnes může připadat "pomalá" a "zdlouhavá", což samo o sobě vypovídá víc o nás než o ní. Pro mě je to stále kniha knih, báseň v proze, zamyšlení nad světem.

Dva rody z Vargamäe Dva rody z Vargamäe Anton Hansen Tammsaare

Neznám moc knih z Estonska, vlastně žádnou :-) Skvěle vykreslené postavy i prostředí, líbilo a mělo přesah.

13.01.2021 5 z 5

Anton Erhard Martinelli (1684-1747): Vídeňský architekt ve schwarzenberských službách Anton Erhard Martinelli (1684-1747): Vídeňský architekt ve schwarzenberských službách Martin Šanda

Mimořádná kniha, která je odborná ale čtivá i pro laika.

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Skvěle se čte, napětí je znát, doporučuji.

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Stokrát promleté téma zde nepřináší nic tak převratně nového, i když je kniha čtivě napsaná.

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Skvělá zápletka, napětí, dopodrobna vykreslené postavy i prostředí, pěkné.

30.12.2020 4 z 5

Kouzelná lucerna: Příběhy pro děti k posílení důvěry, tvořivosti a vnitřního klidu Kouzelná lucerna: Příběhy pro děti k posílení důvěry, tvořivosti a vnitřního klidu David Fontana

Souhlasím s komentářem pode mnou, anotace knihy bohužel slibuje něco, co nenaplní. Příběhy nejsou skutečnými příběhy s nějakým dějem, ale jsou to vizuální meditace. To je dost rozdíl oproti tomu, co je slíbeno. Nezachrání to ani boxíky s afirmacemi, které bohužel nejsou skutečnými afirmacemi ale jen jakýmisi poučnými texty. Afirmace vypadají opravdu jinak. Zklamání.

30.12.2020 2 z 5

Kouzelná lucerna Kouzelná lucerna Joe Rubino

Smutná kniha, dětem se nedobře čte.

Slečny z Avignonu Slečny z Avignonu Michael Třeštík

Skvělá a potřebná kniha, jedna z mála, která nám přibližuje umění, v kterém jsme jako společnost totálně nedovzdělaní. Děkuji a těším se i na další knihy věnované dětem.

Cesta uskutečnění - Asparšajóga Cesta uskutečnění - Asparšajóga Eduard Tomáš

Hodnotit knihu jako je tato je vpodstatě bezvýznamné. Jde zde o odkaz jednoho z největších českých učitelů, člověka, jehož dílo je dodus nedoceněné. Jako takové se tato kniha ovšem hůř čte, nenese v sobě jednoduché ezo zívnutí jako jiné knihy z tohoto žánru od dnešních autorů a velmistrů selfhelpu. To je ovšem i největší devíza Eduarda Tomáše. Opravdovost.

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Vážně rozpaky - a je jasné, že je tady další "generační" kniha. Já jsem už ta generace, co má tohle tápání za sebou a tudíž mě kniha přijde nesmírně plytká. Upřímně, takhle nějak vpodstatě vypadá můj deníček z té doby, nevidím v tom žádné spisovatelské umění, prostě jen zaznamenání plytkosti života, jak nám obvykle teče mezi prsty. A přestože plytké maximálně, i tak mi někdy dělalo divný problém se zorientovat, o co vlastně jde, kdo je ta či ona postava. Pro mě nezajímavá kniha, která mi nemá co říct.

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Především knize škodí označení román. Když si pak zvyknete, že to román není, ale spíše pospojované myšlenky a dojmy, pak už to jde. A pak se můžete propadnout do Olžiného světa plného bizarností a objevných myšlenek. Ale přiznám se, že někdy toho na mě bylo až příliš, přílišná ekvilibristika, přílišná fascinace tělem, která se ocitá ve slepé uličce, jakoby už někdy Olga řekla vše. všechny ty fascinující metafory po čase trochu otupí vnímání, takže nakonec je z hloubky paradoxně mělkost. s nikým se příliš nesblížíme, k nikomu nepřilneme.

Inteligentní investor Inteligentní investor Benjamin Graham

Takový kánon investiční četby. Pro někoho může být zpočátku složitá, ale alespoň si uvědomí, že investování není zas tak jednoduché, myslíme-li to s ním vážně. Některé věci jsou již v knize zastaralé, ale jako celek je to jedna z nejlepších knih.