Ann1307 Ann1307 komentáře u knih

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Pokračuji v krasojízdě s touto autorkou. Tentokrát jsem se dostala do prostředí vesnice v podbrdské nížině a k příběhu několika generací žen (i jejich mužů), které sužovaly všemožné režimy.

S Emilkou a její maminkou prožíváme druhou světovou válku s Janou potom okupaci a komunistický režim a nakonec s Johankou všechny následky a břemena, která si její rodina s sebou donesla a přenesla na ni až do (téměř) současnosti. Tyto ženy to neměly vůbec jednoduché. Nejenže prožívaly život v opravdu někdy až otřesných podmínkách, ale zároveň jim životy bohužel neusnadňovali ani jejich partneři.

Tato kniha rozhodně nebyla lehké čtení, ale dala mi možnost nahlédnout do způsobu života, který si neumím představit a možnost uvědomit si, že i naši předkové takto podobně museli žít. A to mi opět ukázalo, jak dobře se vlastně máme. ️

Jana Poncarová umí životní osudy dokonale vystihnout, i když nepopisuje detailně všechny části života těchto čtyř generací, tak na ty podstatné se zaměřila.

Knihu vám moc doporučuji a hodnotím 4,5⭐️/5⭐️

Cyklistka se mi asi líbila o ždibec více.
Tvorbu autorky si ale rozhodně nenechte ujít!

30.09.2022 5 z 5

Příběh baronky Blanky Battaglia jsem zhltla na posezení a zamilovala jsem si tvorbu Jany Poncarové. Těším se na další její knihy, které mě doma čekají a přijdou na řadu vzápětí.

Blanka se měla stát vzornou ženou v domácnosti. Její nezkrotná a dobrodružná povaha ale nakonec zvítězila nad veškerou snahou jejího blízkého okolí a z Blanky se tak stává žena naplno si užívající život. Žena jezdící na kole jako ďábel, i když ženy v její době na kolo jen tak nesedly. Žena, která na tom kole zcestuje kus světa jen s pár drobnostmi v brašně. Žena, která se hluboce zamiluje a pak není schopná si do srdce pustit nikoho dalšího. Žena, která přežije komunismus a nápor na její rodinu a na vše co doposud znala.

Dojemný, nadějeplný a zároveň smutný příběh poslední baronky byl úžasný.
Někde jsem četla, že knihy Jany Poncarové jsou jako by vám ty příběhy vyprávěla babička. A přesně takový pocit jsem měla při čtení i já. Příběh totiž zahrnoval mnoho detailů, které může vyprávět a vzpomenout jen člověk, který ten příběh skutečně prožil.

Proto smekám před autorkou za její spisovatelský um a za její pečlivé pátrání po skutečném životě Blanky, který pak zbeletrizovala a dodala do něj mnoho fiktivních postav, ale přesto zachovala barončina nezlomného ducha. ️

Hodnotím 5⭐️/5⭐️ a vrhám se rovnou do Podbrdských žen

27.09.2022 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Horory nečtu. Ani děsivé příběhy moc nevyhledávám. Thrillery teda jo. Ale takovéty knihy, kde jde opravdu o to, se bát, nejsou úplně mým šálkem kávy.

Ale byla jsem zvědavá a tak jsem se rozhodla přečíst si novinku od české autorky Kateřiny Karolové.

No a teď tedy mé dojmy.
Byla to pro mě nová zkušenost a užila jsem si to!
V jednu chvíli jsem se bála tak, že jsem knihu zaklapla a radši jsem se před spaním šla věnovat něčemu jinému, abych neměla noční můry.
Takže atmosféra supr! Bohužel ale byl takovýhle pouze jeden moment. Jinak mě to zas tolik neděsilo a dál už to bylo jen tajuplné.
Vysvětlení na konci bylo zajímavé a líbilo se mi, ale nějak jsem po té jedné scéně, která je v knize docela brzy, čekala víc. Větší masakr.
Toho se mi nedostalo, ale i tak mě kniha bavila a jsem docela spoko.
Ráda si od autorky přečtu někdy něco dalšího a snad se budu bát ještě trochu víc. Že bych strachu přišla na chuť?
Ke knize dostanete i QR kód, díky kterému budete moct prožít podobný příběh jako hrdinové této knihy. No nevím, já do toho asi nepůjdu, na to jsem asi příliš strašpytel. :-|

28.02.2023 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

První knihou, kterou jsem letos přečetla bylo Vše, co jsme si nikdy neřekli od Celeste Ng. A bylo to úžasný!
Zamilovala jsem se do syrovosti postav. Jak moc ten příběh byl skutečný a jak moc jsem ho prožívala s hrdiny knihy. A teď to bylo stejné. Jsem z Ohníčků paf.

Nedokážu jednoduše popsat dějovou linku knihy, protože jednoduchá není. Je to poměrně komplikované. Autorka vypráví příběh a pak se najednou přestane věnovat hlavní dějové linii a ukáže nám minulost postav a jak se dostaly tam, kde teď jsou. A to je naprosto úžasný.

Hlavními hrdiny jsou rodina Richardsonových a potom Mia a její dcera Pearl Warrenovy.
Příběhy těchto dvou rodin jsou doplněny o osudy dalších postav a díky tomu, že můžeme každého chvíli sledovat samostatně, jak co vnímá, co zásadního se mu přihodilo, je příběh neuvěřitelně propracovaný a plastický.

Přiznávám, že s knihou jsem se trochu i trápila. Obvykle jsem schopná necelých 400 stran přečíst za pár dní a Ohníčky mi trvaly týden. Je to ale tím, že to zkrátka není jednohubka, člověk se nad příběhem zamýšlí a potřebuje si čas od času odpočinout od tak intenzivního zážitku.

Knihu můžu jen doporučit!
5⭐/5⭐
Knihy od Celeste Ng jsou moje nejoblíbenější Odeonky a doufám, že brzy vyjde nějaká další. Hned si pro ni poběžím. ❤

17.08.2019 5 z 5

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Kniha přináší pohled zevnitř Hitlerova nejbližšího okolí.

Vypráví o Magdě, která s rodiči žije v Berlíně, ale ti ji během války pošlou ke strýci a tetě, protože Berlín je bombardován a není v něm bezpečno.

Magda u nich ale nemůže bydet jen tak, takže si začne hledat práci.
Po pár dnech, kdy to vypadá, že hledání bude bez úspěchu, si jí vybere do služeb přímo Říše. Bude dělat ochutnavačku pro samotného Hitlera. Což znamená, pokusného králíka, zda Hitlerovo jídlo není otrávené.
V jeho službách prožije lásku (poněkud rychlokvašnou), nebezpečí, smutek i pomstu.

Čekala jsem víc!!!
Nic z toho, co Magda a další hrdinové prožívali mě nezasáhlo, což mělo! Já potřebuju, aby mě kniha vtáhla do děje tak, abych se sžila s hlavními hrdiny a prožívala jejich štěstí i smutek. To mi ale tahle kniha nedala.
Bylo mi vlastně jedno, co se stane. Ani napnutá jsem nebyla. ????

Kniha byla zajímavá a originální, za to si vysloužila hodnocení lehce nadprůměrné = 3⭐️ Nebyl to propadák, to rozhodně ne, ale musím říct, že ani žádný zázrak. Škoda!

18.06.2019 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Příběhy této autorky jsou známé svou přístupností všem generacím. Knihy Ruty Sepetys se budou líbit a budou jim rozumět jak děti, tak i důchodci a vše mezi nimi.

Zpracovává v nich především krutovlády ze všech možných konců světa. Dost často jde o události, které nám nejsou zas tak známé. Nebo aspoň mně tedy vláda manželů Ceauşescových a jejich odnoži komunismu v Rumunsku známá nebyla.

Hlavním hrdinou je tentokrát mladý Rumun Cristian a jeho rodina a přátelé - jejich příběh odboje a zrady. Je to děsivé co se dělo a stále děje ve světě. My si to taky zažili.. tedy naši rodiče a prarodiče podobné hrůzy prožívali. Já o těch našich hrůzách v posledních měsících dost četla, tak možná proto pro mě tento příběh nebyl tolik šokující a nebrečela jsem, jako mnozí další čtenáři. Ale srdce mi tenhle příběh zlomil.

Příběh to byl plný útlaku, strachu, nedostatku, nejistoty, podezření a zároveň naděje a odvahy. ️

Přečetla jsem ho jedním dechem.

Jsem nadšená! V minulosti jsem od autorky četla jen knihu V šedých tónech, která mě upřímně zas tolik nezasáhla. Teď ale po dočtení Musím tě zradit nutně potřebuji dohnat veškerou autorčinu tvorbu!

Hodnotím plným počtem hvězd, nejde jinak ️

13.11.2022 5 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Tahle kniha mi zlomila srdce. Bylo to neuvěřitelně silné čtení. Ale opravdu nebylo ani malinko veselé.

Markovi zemře otec. Po jeho smrti Marek získá jisté informace, které v něm vzbudí podezření, že není všechno v jeho životě takové, jaké se zdálo.

Jediný, kdo by mohl vědět víc je jeho sestra Šárka, kterou už roky neviděl a jakoby se po ní slehla zem.
A tak Marek začne pátrat.

Šárka Markovi nechává sérii vodítek, díky kterým se Marek dobere pravdy, která mu změní život.

My spolu s Markem, Šárkou, jejich kamarádkou Lenkou a jejich otcem Janem postupně odkrýváme minulost, která měla zůstat navždy pohřbená a zároveň musela být odhalena.

Příběh plný nespravedlnosti, lží, přetvářky a bolesti Lukáš Boček napsal naprosto bravurně.
Do sychravého počasí je jako dělaný.

Jen si teď budu muset přečíst asi nějakou romanťárnu, abych rozehnala tu temnotu.

Musím vyzdvihnout i dokonalé grafické zpracování knihy. Obálka, černé stránky a ilustrace od Evy Bartošové doplňují příběh naprosto dokonale.

Četli jste Zahradu? Co na ni říkáte? Čtete rádi temnější příběhy? Jaký vás kdy zasáhl nejvíce?

Já nemůžu jinak než dát 5⭐️/5⭐️
Na tuhle knihu jen tak nezapomenu.

16.10.2022 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Moje první kniha od Colleen a byla naprosto úžasná!
Ze začátku romantika a pak jak se to zvrhlo? Uf.
A ještě k tomu to vychází z vlastní zkušenosti autorky.. zkrátka wow.

Kniha vypráví o Lily, které je 24 let, přestěhovala se do Bostonu a přemýšlí, co se životem. Setkáváme se s ní ve chvíli, kdy se vrací z pohřbu svého otce, kde pronesla provokativní a kritický proslov. Udělala to z toho důvodu, že její otec byl násilník a Lilyina máma prožila dlouhá léta plná domácího týrání. Lily tedy otcem opovrhuje.

V této chvíli, kdy se Lily ulevilo, že už se nemusí bát o matku a může být volná potká Ryleho - naprosto dokonalého, krásného neurochirurga. (To je ta romantická část).
Do toho se prolínají vzpomínky na jejího prvního kluka Atlase, takže sledujeme zároveň dvě romantické linky.

Pak se však něco ošklivě zvrtne a Lily se musí vypořádat s tím, s čím si myslela, že se nikdy nesetká a pokud ano, že si s tím snadno poradí. Pak ale zjistí, že zas tak snadné to není..

08.01.2019 5 z 5

Pokrevní cejch Pokrevní cejch Tracy Deonn

Pokrevní cejch je druhým dílem Mýtonošské série a já si myslela, že je i posledním.
Jenže ten konec mě zas úplně rozsekal a já zjistila, že bude další pokračování a moc se na něj těším! V originále by mělo snad vyjít už příští rok, tak doufám, že i my se dočkáme brzkého překladu.

Už je to dva roky, co jsem četla první díl, takže jsem se bála, jak si zvládnu na všechny detaily vzpomenout. Což bylo u mě téměř nemožné, vzhledem k mé paměti akvarijní rybky. :D
Naštěstí mě v tom autorka nenechala a důležité části v průběhu vyprávění připomínala.
Tím pádem jsem do světa mýtonošů vklouzla velmi snadno a mohla si užívat další z Brianiných dobrodružství.

Bree pokračuje na své stezce k pochopení své magie a do toho se bude muset bránit a utíkat před lidmi, kteří by jí měli být oporou.
Najde útěchu a porozumění u někoho, u koho by to vůbec nečekala a dokonce se nám tu objevuje milostný trojúhelník, pozor!

Rozjezd téhle knihy byl trochu pomalejší, ale nebojte, rozjede se to a pak akce střídá akci a mě to neskutečně bavilo :)

Brianu mám ráda a její přátele, především Alici, mám snad ještě radši! A v téhle knize bylo vtipné, mazané a prostořeké Alice poměrně hodně, za což jsem opravdu ráda! A jiskření mezi hlavními hrdiny mi příběh taky zpříjemnilo.
Neskutečně mě baví zasazení artušovských legend do moderního prostředí a taky se mi líbí, jak autorka pracuje s tématem rasismu a otroctví.

Tohle je opravdu skvělá série, která stojí za vaši pozornost :)

27.10.2023 5 z 5

Podmanivý Podmanivý Jodi Ellen Malpas

Struhadlo! Ta obálka se mi moc líbí :) i když teda v MHD jsem ji četla s obalem :D

Edice Tajemný hříšník bude asi moje oblíbená!

Skoro 500 stran jsem přečetla jedním dechem. Nemohla jsem se odtrhnout.
Je to fakt supr čtivé a zápletka s únosem, vězněním a sexy mafiánem byla top!

Hlavní hrdinka Rose byla tvrďák, pan Brit Danny Black taky a tak jim to spolu skvěle klapalo. Spousta scén přitažených za vlasy, hlavně ten konec ale to napětí bylo supr! Začátek byl pomalejší, chvíli trvalo, než se do toho naši hrdinové pustili naplno.
Pak mi to ale vynahradili tak, že v jednu chvíli tam bylo toho tělesna tolik, že jsem si říkala, že už je to trochu moc.:D

Ale já jsem fakt spoko. Přesně tohle jsem teď potřebovala na vypnutí.
Takže pokud vás láká mafiánské prostředí a spousta erotického jiskření a napětí, Podmanivý je to pravé pro vás :)

15.06.2023 5 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Pokud se vám líbily Kroniky prachu, budete se chtít do tohoto světa, pravděpodobně stejně jako já, vrátit. Ale pozor. Tahle kniha není romantickým příběhem, jako Kroniky, ale spíše detektivním vyšetřováním zasazeným do let 1890-1891.
Romantiky tam také ždibíček je a i díky ní knihu hodnotím lépe, než jsem si po většinu času myslela.
Vyšetřování mi přišlo poněkud zdlouhavé a bez akce. Přecejen mám načteno už mnoho thrillerů a detektivek, které nasadily laťku vysoko.
Pro svátečního čtenáře detektivek si myslím že by tato kniha mohla mít své kouzlo a překvapit ho vyústěním případu a nadchnout ho jemným romantickým podhoubím.

I přesto, že nejsem z Kufru nadšená tolik jako z Kronik, jsem ráda, že jsem si příběh přečetla, protože Elisa i její přítel mechanik Jamie, který se v příběhu také vyskytuje, mi přirostli k srdci a jejich osobnosti mě po celou dobu čtení bavily. :)

16.01.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Přečetla jsem ho jedním dechem.

08.12.2022 5 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Tohle bylo moc, moc dobré!
Slyšela jsem na knihu dost pozitivních ohlasů, ale obálka mě pořád tak nějak nutila myslet si, že to dobré nebude. Ano, soudím knihu podle obalu. :(
Ale u téhle se mi fakt vyplatilo nedat na první dojem a vybrat si ji pro první recenzi ve spolupráci s nakladatelstvím fantom.print, kterým tímto mnohokrát děkuju za poskytnutí knihy. :)

Teď už k ději knihy, protože to opravdu stojí za to!
Kniha vypráví o světě, ve kterém probíhá boj mezi dvěma tábory Povstalci a Věřícími z Citadely. Povstalci jsou divocí, nespoutaní a svobodní. Věřící jsou pod nadvládou tzv. Kněží, kteří rozhodují co je dobré a co špatné, co se smí a co ne. Věřící například nesmí zpívat a malovat, jsou to věci, které jsou nečisté a odvádí jejich pozornost od jejich poslání.

Naši dva hlavní hrdinové jsou samozřejmě každý z jiného tábora. Sera Trantorová je dcerou Radního Povstalců a Lee Parker je vysoko postavený voják Citadely. Setkávají se ve chvíli, kdy má Lee Seru dopadnout a živou ji dovést k výslechu. Cestu jim ale zkomplikuje tzv. Růžová bouře, kterou ještě nikdo zatím nepřežil.
Díky tomuto přírodnímu zásahu jsou pak spolu devět dní uvězněni v jeskyni, kde se sice pomalu,ale jistě vzájemně poznávají a možná si uvědomí, že přesvědčení ani jednoho z nich není tak úplně bez poskvrnky. Jak si s tím poradí sledujeme v druhé půlce knihy, kde se to skvěle zamotá a vyostří a příběh dostane úplně epické rozměry.
Vážně nechápu, jak to Zuzka mohla nacpat do 319 stran, smekám! :)
Hrozně moc nutně potřebuju další díl a Vám všem tuhle duologii MOC doporučuju, protože příběh Vás vtáhne a nepustí.

17.12.2019 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Tohle je moje třetí přečtená kniha od Colleen a moc jsem se na ní těšila, protože prostě Colleen ❤
Četla jsem ji v rámci společného čtení s @yoli.cz a musím říct, že jsem se na ni chystala už od té doby, co se objevil její dotisk na pultech knihkupectví, ale pak jsem se k tomu nějak nemohla dostat a tahle akce mě k tomu dotlačila, i když momentálně mám rozečtený dlooouhý a trochu pomalejší Čas čarodějnic. Za mě jsou tyhle akce super, protože mě tak nějak přinutí číst super knihy, které bych jinak zbytečně odkládala. ????

Teď už k ději.
Kniha má dvě časové linie. První je současnost, kde je hlavní hrdinkou 23 letá Tate, která se právě přistěhovala za svým bratrem, aby mohla dál v klidu studovat a šetřit si na svůj vlastní byt. Pak je tu 25 letý Miles, který figuruje v obou časových rovinách. V současnosti s Tate a i v minulosti s dívkou jménem Rachel.
Velmi rychle nám dojde, že jeho minulost s Rachel ho poznamenala tak, že se to přenáší do současnosti a my se postupně dozvídáme, co se tehdy vlastně stalo a jak to Milese zasáhlo.
Brečela jsem. Naštěstí až ke konci knihy, doma v soukromí, ne na cestě do Brna a zpět. V průběhu knihy mi ukáplo pár slz, ale ten konec?! Uf.
Byla jsem naštvaná, hodně, byla jsem zraněná spolu s Tate ale i s Milesem. Fakt jsem to s nimi prožívala. Colleen tohle zkrátka umí. Zatáhne Vás do děje tak moc, že to prožíváte naplno.
V téhle knize bylo hodně sexuálních scén, přišlo mi, že více, než v těch dvou dalších, které jsem četla. Některé scény trochu hraničily s erotickým románem, ale to mně vůbec nevadilo.

Kniha byla pro mě trochu slabší, než dvě předchozí, které jsem četla. Je tomu tak z toho důvodu, jak mě štvala ochota hlavní hrdinky nechat se sebou zametat. ????

Ale bylo to tak skvělé čtivé a tak emocionální a dalo mi to přesně to, co jsem chtěla a nač jsem od Colleen zvyklá, že dávám 4,25⭐/5⭐. Věřím, že si knihu časem znovu přečtu a jsem moc ráda, že ji mám v knihovně. ❤

24.07.2019 4 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Můj názor je rozpolcený, protože jsou dvě roviny, na kterých tuhle knihu vnímám a hodnotím.
Obsah a úprava.

Obsah je pro mě důležitější, tak s ním začneme.
Kniha vypráví o 27 leté Salomé (Sal), která je skvělá fotbalistka. Hraje za ženskou fotbalovou ligu a tvrdě na sobě maká - chce být totiž nejlepší. K fotbalu ji přivedla jak její rodina, tak hlavně německý hráč, Kulti, který byl po dlouhých deset let její platonickou láskou. Pak se ale oženil a téměř zničil kariéru jejího bratra, takže Sal v záchvatu žárlivosti a loajality k bratrovi zničila všechny Kultiho fotografie, kterými měla pokrytý snad každý centimetr zdi svého dětského pokoje.
Od té doby uplynulo dalších deset let a co se nestalo. Slavný Kulti se rozhodl, že se stane trenérem. Trenérem ženského fotbalu. A kde jinde, než v týmu, ve kterém hraje Sal... Už od začátku všichni víme, co se bude v knize dít a jak to dopadne. Já miluji překvapivé zvraty, pokud jste také jejich příznivci, tak pozor! V téhle knize se jich rozhodně nedočkáte. Ale i tak (!!!) jsem z téhle knihy nadšená, co se týče obsahové stránky. ❤

No a teď ta smutnější část hodnocení:
Gramatické a pravopisné chyby v téhle knize byly hrozné a bylo jich tam mnoho! ???? Celkový dojem se tím dost snížil.
Další mínus je obálka, která se opravdu nepovedla, není hezká a ani výstižná, protože věk dvojice na obálce zdaleka neodpovídá věku hlavních postav.
I přes tuhle negativní část hodnocení Vám tuhle knihu doporučuji!
Přečetla jsem ji za dva dny, a to má přes 500 stran. Hltala jsem jí a neuvěřitelně mě bavila. Romantická linka se opravdu táhne. Normálně jsem hodně netrpělivá, ale tady mě ten pomalý vývoj bavil. Díky tomu, že Mariana Zapata píše opravdu bravurně, jsem byla pořád napjatá a prožívala jsem to se Sal stránku po stránce.

07.05.2019 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Nejde o žádný překvapivý příběh, není tam napětí, nejsou tam velké zvraty, ale Celeste Ng je zkrátka úžasná spisovatelka! Dokáže tak dokonale všechno popsat a vystihnout něco, co mě by ani nenapadlo, že lze slovy vyjádřit. Z toho jsem byla vážně nadšená.❤
----------------------------------------------------
Příběh vypráví o smrti Lydie. Lydia je dcera Jamese (Číňana) a Marylin (Američanky). Příběh se odehrává kolem roku 1958, kdy byly v Americe smíšené sňatky v mnoha státech zakázány a pro cizince (zvláště jiné rasy než bílé) bylo velmi těžké se v americké společnosti prosadit.
Také pro ženy bylo těžké se prosadit v určitých tehdy klasicky "mužských" profesích. A tady se nám střetávají dvě klíčové překážky, se kterými se setkali Lydiini rodiče a za každou cenu nechtějí, aby se s nimi jejich dcera musela ve svém životě také potýkat. V knize je neuvěřitelně skvěle popsáno, jak rodiče vkládají svoje naděje a sny do budoucnosti a života svého dítěte. Ale přitom si neuvědomují, jak ji touhle přehnanou péčí a láskou dusí.
V příběhu se krásně mísí minulost a současnost, dozvídáme se postupně čím si jednotliví hrdinové prošli nebo procházejí, jak se cítí a co je přivedlo k tomu aby se tak cítili. Za mě opravdu úžasná kniha! ????

01.01.2019 5 z 5

Volání o pomoc Volání o pomoc Wendy Dranfield

Tahle série je skvělá! :)
V prvním díle jsem si stihla oblíbit hlavní hrdiny a trochu navnímat jejich osudy a ve druhém jsme hezky jeli dál. A že to byla jízda! :D

Madison se vrací do svého města, kde utržila tolik křivd, aby pochovala svou blízkou přítelkyni, která byla zavražděna a Madison se obává, že to souvisí s ní. A také se vrací aby pokračovala v pátrání po svém synovi, jehož umístění jí nikdo nechce prozradit.

Madison ani Nate nemohou nikomu věřit, všichni jsou zkorumpovaní, takže si musí poradit sami, protože v tomhle městě někomu věřit se rovná sebevraždě. Naše dvojice pátrá po vrazích, kteří mají na svědomí Madisoninu přítelkyni, policistu, za jehož vraždu Madison seděla a mladou dívku, která do žádné prozatimní teorie nezapadá.

Až mi z toho běhal mráz po zádech a nebylo mi vůbec dobře z toho, když jsem si představila, že bych se ocitla v situaci, kdy nevím, komu můžu věřit a kdy se nonstop ohlížím přes rameno, odkud na mě kdo vyskočí a co kdo proti mně kuje za pikle.

O akci v tomhle díle rozhodně nebyla nouze a já především ke konci četla takovým tempem, že jsem se z toho skoro zadýchala, ale zároveň jsem napětím dýchat nemohla :D

Fakt skvělé!! Tenhle díl byl ještě lepší, než ten první. Co nám přinese pokračování téhle série? Nemůžu se dočkat!

05.12.2023 5 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Tahle série mě nejprve nějak úplně minula. Detektivek už jsem četla mraky a tak už jsem dost zmlsaná a je těžké mé nadchnout.
Ale pak si jí přečetly moje knižní kamarádky a bylo jasné, že si ji taky musím přečíst, protože jejich ohlasy byly nadšené! :)

Zatím mám za sebou první díl této série, které už vyšly 3 díly, a musím říct, že jsem velmi spokojená. :)

Madison a Nate jsou zajímavá dvojka vyšetřovatelů, kteří spolu sdílí temnou a nespravedlivou minulost.
Oba si odseděli mnoho let ve vězení, ač nic nespáchali a jen to na ně někdo hodil.
Nate byl málem i popraven a seděl 17 let!
Madison si odseděla méně let, ale za to přišla o syna, který je teď někde v pěstounské péči a Madison ho chce získat zpět, nejprve si ale musí jak Madison, tak Nate očistit své jméno.

Nate působí jako soukromý vyšetřovatel a Madison si myslí, že by si mohli vzájemně pomoct. Jenže Nate mezitím, než ho přemluví ke spolupráci, vezme další případ a Madison je nucena se s ním pustit do vyšetřování, aby mohla zůstat poblíž.

Z letního tábora zmizela dvanáctiletá holčička Jenny. Policejní vyšetřování nikam nevede a tak se do toho vložila Jennyina babička a zavolala si na pomoc právě Natea.
Jenny je ze slušné rodiny, zdá se, že neměla důvod utíkat, vyplývá z toho tedy, že ji pravděpodobně někdo unesl.
Případ obestírá mnoho záhad a tajemství a nic není tak, jak se na první pohled zdá.

Madison i Nate jsou nevšední hlavní hrdinové, protože ani jeden z nich není takovýten čistý správňák. Oba mají své mouchy a nesou si následky ze svého pobytu z vězení. Oba naprosto ztratili důvěru v systém a tak si nakonec zbydou jen navzájem a musí se na sebe spolehnout.

Jsem spokojená a rovnou se vrhám na druhý díl, protože po tom konci to nejde jinak!

03.12.2023 4 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Od autorky jsem už dříve četla Josefíně všichni lžou a už u ní mi přišlo, že autorka umí krásně neobyčejně vyprávět obyčejné příběhy. A tentokrát tomu nebylo jinak.

Máme tu opět množství protagonistů.
Ale nejdůležitější je Anna. Anna je rybička a je reinkarnovaná umělkyně Olívie, která spáchala sebevraždu. Doufala ve vysvobození, rozhodně ne v život v malém kulatém akváriu. :D

Dozvídáme se, co vedlo Olívii k ukončení jejího života a postupně poznáváme i osudy jejích pečovatelů, u kterých se z různých důvodů střídá.

Potkáváme smutnou holčičku Lottu, jasnozřivou důchodkyni Mášu, nádražního sekuriťáka Bohuslava a homosexuální pár, který usiluje o adopci.

Všichni žijí své životy a Anna, která už jako ryba nemůže mluvit, by k nim měla tolik co říct! Ale nemůže a tak si to vynahrazuje imaginárními rozhovory ve své rybí hlavičce.

Jak to s Annou/Olívií dopadne a kdo se o ni postará?

Tahle kniha mi připomněla tvorbu Markéty Lukáškové, která ve své knize Losos v kaluži také řešila posmrtný život. Moc mě to bavilo!

Hlubší myšlenky střídaly vtipné pasáže. Za mě opravdu povedený kousek.

16.09.2023 5 z 5

V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

V šedých tónech jsem už četla před lety jako klasický román. I tehdy mě příběh hluboce zasáhl, ale přišel mi tehdy takový naivně vyprávěný - vypravěč je přecejen šestnáctileté děvče.

Ale grafický román tohohle příběhu mi vzal dech. Děj jsem si matně pamatovala, ale když jsem ho znovu sledovala i na ilustracích, bylo snad ještě bolavější ho s hrdiny prožívat.

Ruta Sepetys je skvělá autorka, která zpracovává těžká témata a dělá si rozsáhlé výzkumy. Toto téma se jí dokonce osobně dotýká, jak se dozvídáme v doslovu.

Tento grafický román mohu jen a jen doporučit všem, kteří milují příběhy od Ruty a nebo těm, které zajímají témata, která autorka zpracovává a nejsou tak zdatnými čtenáři, aby se pustili do knihy. :)

Láska je nejmocnější armáda - ať už je to láska k příteli, ke své zemi, k Bohu, nebo třeba k nepříteli. Láska nám odhaluje zázračnou povahu lidského ducha.
- Ruta Sepetys

08.07.2023 5 z 5