Anikkk Anikkk komentáře u knih

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Jedna z najkrajších dievčenských kníh.
Výborná hlavná hrdinka a všetky jej príhody a postoje veľmi súznia s dievčenskou dušou v danom veku. Je jednoducho spriaznená duša ;)

Marilla, správna žena, tvrdá ale férová so zmyslom pre humor a bez zbytočného pátosu. Krásna rovnováha so zasnenou Annou.
Matej, je ten najlepší chlap na svete. :)

Čítala som ako dievča (11/12 rokov). Určite odporúčam.

09.04.2024 5 z 5

Malý vlk s veľkým srdcom Malý vlk s veľkým srdcom Tomasz Samojlik

Milá kniha pre deti. Príbeh malého vlka a jeho svorky, rodiny. Taktiež nezvyčajných priateľstiev. Všetko z pohľadu netypického vĺčaťa.

08.04.2024 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Zaujímavé, napínavé, veselé...ale neuveriteľné. Treba sa povzniesť nad niektorými absurdnosťami, ktoré nie sú reálne. Ale ako oddychovka môže byť.
Ako veľké pozitívum hodnotím, že som sa čo to dozvedela o expresionistoch. :)

08.04.2024 3 z 5

Marcelo ve skutečném světě Marcelo ve skutečném světě Francisco X. Stork

Chlapec s aspergerom pôsobil autenticky, pohľad z jeho perspektívy na svet okolo seba ma bavil.
Príbeh už trochu menej. Záver mi prišiel taký nijaký.
Knihu odporúčam, ale vracať sa k nej už asi nebudem.

04.04.2024 3 z 5

Jakubko Jakubko Hana Zelinová

Pekný príbeh, jednoduchý, rýchly. Čestné a hrdinské chovanie hlavných postáv. Treba spomenúť, že v duchu dobrých Rusov, zlých Nemcov a spravodlivého komunizmu.
Odhliadnuc od propagandy, čítalo sa to veľmi dobre a postavy mi boli sympatické.

27.03.2024 3 z 5

Čenkovej deti Čenkovej deti Fraňo Kráľ

Kniha určená pre 5.ročník ZŠ. Asi v trocha mladšom veku som to čítala aj ja a poriadne ma to zasiahlo. Vtedy pre mňa neznámy svet biedy, chudoby a vôbec možného obchodovania s deťmi, urobil veľký zlom v mojom ponímaní sveta.
Teraz v dospelosti som si prečítala túto knižku ešte raz.

Veľmi jednoducho, zľahka, bez dlhých opisov a rozvláčnych viet, dokázal pán Fraňo Kráľ vyobraziť život chudobných tej doby.
Samozrejme, hodilo sa to krásne do socialistickej filozofie a pán Fraňo Kráľ bol jeho hrdým podporovateľom. Predstaviteľ socialistického realizmu.

Netreba mu nič vyčítať. Toto boli jeho skutočne prežité veci, alebo jeho okolia a taká bola doba. Prišli komunisti, ktorí povýšili aj toho najbiednejšieho na človeka s prácou a teda s možnosťou si zarobiť na živobytie.
A zároveň zobrali tým bohatým magnátom, zoštátnili ich vlastné majetky pre dobro spoločnosti. V podstate ich okradli. Bohatým brali, chudobným dávali.
Zrovnoprávnili ľudí, takže myšlienky toho komunizmu boli pekné, chceli spravodlivejší svet.

Škoda, že ako všetko ostatné vo svete (náboženstvo, komunizmus, nacionalizmus, humanitárna pomoc,...) sa dá tak škaredo zneužiť.

27.03.2024 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Skutočný príbeh slávneho poľského klaviristu, napísaný bezprostredne po vojne. Autentické, nerobil zo seba hrdinu, priznáva, že mal hlavne veľa šťastia, vďaka ktorému tie útrapy prežil.

Veľmi oceňujem dodatok, zápisky nemeckého kapitána, ktorý na konci vojny pomohol Szpilmanovi prežiť. Aspoň malý náhľad do hlavy Nemca, ktorý nebol stotožnený s režimom v čase 2. svetovej vojny. S režimom, v ktorom ale dosiahol hodnosť kapitána.

Ťažké časy, veľmi ťažké.

Nesúdim radšej nikoho. Vojna odhalí každého úplne donaha. Vytiahne z človeka všetky ukryté svinstvá, ale aj hrdinstvo. V každom človeku sa asi odohrá vnútorný súboj so samým sebou.

19.03.2024 4 z 5

Duše Indiána a další zápisky Ohiyesa Duše Indiána a další zápisky Ohiyesa Charles Alexander Eastman

Krásna knižka... :)

11.03.2024 5 z 5

Mluví Černý jelen Mluví Černý jelen John G. Neihardt

Doporučujem všetkým, ktorí sa zaujímajú o kultúru severoamerických indiánov. Dotvára to ich celkový obraz z pohľadu subjektívneho, Čierneho jeleňa.
Kvalitný a obsiahly Doslov pána Jana F. Ullricha. Toľko informácií, dovysvetľovania...výborná práca, pán Ullrich.

Smutné je to ľudstvo. Biela rasa nadradená. Európska kultúra je tá pravá, importovaná do celého sveta. Civilizácia nadovšetko. Za cenu krvavých obetí.
Dnes už ťažko s tým niečo robiť.
Malá útecha, ale veľmi dôležité gesto, je aspoň to, že sa niektoré cikrvi (v USA) oficiálne ospravedlnili eskymákom a inidánom za genocídu, ktorú spôsobili svojim netolerantným prístupom k ich národom.

11.03.2024 5 z 5

Vinnetou 1 Vinnetou 1 Karel May

Vždy som Vinnetua chcela prečítať. Podarilo sa mi to až v dospelosti s mojimi deťmi. Za čo som veľmi rada.
Všetkých nás to bavilo, veľkých aj malých. Bolo to dobrodružné, plné akcie a hodnotných ľudských vlastností. Česť, odvaha, statočnosť, hrdosť ...krásne.
Kdesi som čítala, že Karl May nikdy žiadneho indiána nestretol. Tak všetka česť, ak zvládol takto vyobraziť indiánov, ich život, postoje, len z toho, čo si naštudoval.

08.03.2024 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Taký smutno pekný príbeh. Vzorový príklad Stratenej generácie.

Remarque píše veľmi obyčajne. Úplne bežné príbehy ľudí z davu. Ale veľmi vnímavo, takže čitateľ sa dozvie veľa o dobe a prežívaní práve tých bežných občanov, ich subjektívne postoje.

Pekná kniha. Mám v pláne vrhnúť sa aj na ďalšie diela E.M.Remarqua.

06.03.2024 4 z 5

Mám rada Remarqua. Vlastne píše veľmi obyčajne. Úplne bežné príbehy ľudí z davu. Ale veľmi vnímavo, takže čitateľ sa dozvie veľa o dobe a prežívaní práve tých bežných občanov, ich subjektívne postoje.

V tejto knihe je toľko citu...bolesti, sklamania, zúfalstva, radosti z maličkostí, lásky...verím, že takých osudov a podobných bolo počas 2.svetovej vojny nespočetne.

V kontexte súčasnosti, keď za našou hranicou je vojna, teda zabíjanie, v plnom prúde, sa to o to vnímavejšie čítalo.

Veľmi pekná kniha. Mám v pláne vrhnúť sa aj na ďalšie diela E.M.Remarqua.

06.03.2024 5 z 5

Najprv som videla divadelné prevedie Jaroslava Duška 4 dohôd. To ma uchvátilo. Potom som si zaobstarala túto knihu. Až pri jej čítaní som naozaj docenila herecké kvality p.Duška, ktorý si zobral z tejto knihy len kostru, ale to svoje, čo tomu dal je krásne prepojenie do bežného života. Zjednodušil to. Sprístupnil ľudu. Bez "Duškovho" poľudštenia by som iba sťažka pochopila filozofické myšlienky rozpísané v knihe v plnom rozsahu.
Výborné je, že kniha je tenká. Dá sa hocikedy otvoriť a vrátiť sa k nejakej myšlienke, dohode.
Som rada za to, že ju mám vo svojej knižničke.

Nana Nana Émile Zola

Kniha, na to, o čom celá je, je príliš hrubá. Zbytočne veľa obsiahlych opisov. Mám rada jednoduchšie vyobrazenia.
Ale musím priznať, že aj po rokoch, odkedy som to čítala, ostal kdesi vo mne ten príbeh. Taký iný pohľad na iné storočie, ktoré máme tak trocha skreslené, zromantizované, a pritom tam žili rovnako ako dnes. Luxusné ľahké ženy, či zlatokopky...neverní zvrhlíci, posadnutí mladou krásou...vždy to tu bolo a bude. Také jednoduché.

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Zo začiatku som si vravela, že kniha je celkom fajn napísaná aj pre detského diváka. Že by mohla byť takým mostom k tematike "konečného riešenia židovskej otázky" počas 2.svetovej vojny. Ale záver ma presvedčil o tom, že toto ešte pre deti nie je.
Z toho som aj ostala trocha v rozpakoch. Ak chcela autor infantilný pohľad na vec, nemal to ukončiť tak neprístupne pre detského diváka. Ale ak to chcel písať dospelému čitateľovi, tak to bolo ozaj príliš infantilné.
Inak sa to čítalo dobre. Myslím, že pekný príbeh. Neuveriteľný, ale pekný. Vravím, celý čas som to brala ako kniha pre väčšie deti, ktoré by mohli byť už postupne zasvätené do dospeláckeho sveta. Ale to asi iba v tom prípade, ak záver ostane nevysvetlený. Neviem od akého veku by mohli byť na to deti pripravené.

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Totálna klasika. Filmová trilógia natočená verne podľa tejto knihy je hodná čestného miesta vo filmovej klasike.
Kniha je výborná. Najviac ma bavilo objasňovanie fungovania mafiánskej "rodiny" a tiež zobrazenie New Yorku, Ameriky, prisťahovalcov z Talianska, tých rokov.
Vďaka tejto knihe a filmu som si potom neskôr pozrela veľa iných mafiánskych filmov (skoro v každom, ak nie v každom, s Robertom de Nirom), ktoré vôbec nevybočovali z Puzovho chápania mafie.

04.03.2024 5 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Takže aj Jack London bol iba obyčajný človek. Jeden z milióna, ktorého ducha ničil alkohol. Démon alkohol.
Napriek tomu dokázal prežívať život aj v iných rovinách a dokázal to preniesť na papier do pútavých príbehov v divokej prírode.
Život mal bohato naplnený dobrodružnými cestami, škoda toho alkoholu, ktorý ho sprevádzal po celý čas.
Túto knihu vnímam ako sebareflexiu. Úprimnú, vecnú, pravdivú. Určite mi dotvorila celkový obraz človeka menom Jack London.

27.02.2024 4 z 5

Tulák Tulák Rosanne Parry

Nie je to typická detská beletria. Napriek tomu to deti veľmi bavilo. Čítali sme si to po večeroch na pokračovanie a tešili sa stále na každý ďalší večer, ako bude príbeh pokračovať. A mňa to bavilo tiež.

16.02.2024 5 z 5

Slepičí polévka pro duši Slepičí polévka pro duši Jack Canfield

Milé čítanie. Niektoré príbehy až príliš patetické, ale zas iné mali pekné myšlienky. V kontexte s dobou, nič podobné dostupné nebolo, veľmi povzbudivé. Jednoduché a rýchle čítanie.
Možno vhodné ako prvé z podobných čítaní, motivačných, pre väčšie deti, ktoré sa už rozkukávajú po svete.

14.02.2024 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

(SPOILER) Mne to dalo len to, že som si uvedomila, že aj pedofil je len človek a že aj mladé dievčatá vedia byť mrchy. Ale že to bolo v podstate iba o tom, ma zaskočilo.
Akokoľvek, nerozumiem, že toto dielo je celosvetovo uznávané preložené do XY jazykov. Veď OK, veď aj toto je svet, v ktorom žijeme. Ale čítala som už určite obsahovo hodnotnejšie knihy, ktorým sa nedostalo toľko pozornosti.
Asi to bolo vydané v správnom čase, kedy to trafilo do čierneho. A možno je tam aj kopec iných odhalení svojej doby, ktoré som si ja dnes v tejto dobe a na tomto mieste nevšimla.

14.02.2024 2 z 5