Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu

Brunovi se nechce opouštět starý dobrý pokojíček, školu a kamarády v Berlíně a stěhovat se do nového, osamělého a ponurého domu v tajemném místě jménem Aušic. Jenomže Fíra, nadřízený Brunova tatínka, tak rozhodl a devítileté děti do podobných záležitostí nemají co mluvit. S kým si tady ale Bruno bude hrát? Z okna vidí jen vysoký plot a za ním občas podivné lidi, kteří všichni nosí pyžamo – i přes den! A pak se jednoho dne seznámí se stejně velkým Šmuelem…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335618/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-yeX-335618.jpg 4.5528

The Boy in the Striped Pyjamas (2006)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Brio, Slovart (ČR)

NikolIris

Knižka je zjavne písaná pre mladšie publikum ako som ja, to zistí čitateľ po pár stranách a keď bude premýšľať, či nie je v knihe chyba, keď je tam slovo ako - Fujrer.
Chyba to nie je. Je to príbeh podaný očami 9-ročného chlapca a tak to treba brať.
Knižka nie je zlá, je dobrá - vzhľadom na smutnú tému 2.sv. vojny , je to podľa mňa určite vhodné aj mladším čitateľom a na SR by to bolo určite vhodné aj do povinného čítania a možno by to aj viac detí oslovilo napr. na takom dejepise - a číta sa ľahko.
Nenájdete tu katastrofické opisy z táborov , ale nájdete tú katastrofický opis toho ako sa 9-ročnému chlapcovi zrútil svet, keď mal opustiť svoj domov a tiež ako deti vnímali vojnu.
Je to o priateľstve, odvahe, skúmaní nových vecí....
Určite môžem odporučiť.

*poznámka na záver: videla som xy rokov dozadu film a ten ma veľmi dojal, možno preto som sa na knihu pozerala už ináč, no nevadilo mi ju čítať ani keď som vedela ako skončí.

SmallLucia

Dětsky psaný příběh o hrozných věcech. Opravdu zasáhne.

anna6021

Neuvěřitelně silný příběh. Kniha je napsaná s citem a důvtipem. Myslím, že by si ji měl přečíst každý.

ThePeace135

Kdysi dávno jsem viděla film a synovi nacistického pohlavára, který se v novém domku na venkově nudil, až si našel nového kamaráda, co celý den nosil pruhované pyžamo a povídali si spolu skrze ostnatý drát... netušila jsem, že film má knižní předlohu, a když jsem na ni narazila, musela jsem si ji přečíst, protože film ve mě zanechal nesmazatelnou stopu, ostatně jako většina filmů s tématikou holocaustu... a udělala jsem dobře, kniha je totiž, jako ve většině případů, ještě lepší než film... příběh vyprávěný očima malého Bruna, který se prakticky ze dne na den ocitá mimo domov v Berlíně na místě plném utrpení a smrti, aniž by to sám tušil. Je pravda, že finále ve filmu je daleko dynamičtější než v knize, ale i tak si člověk asi nedovede představit strach malého chlapce, když se ocitl v temné místnosti bez oken ( i když on se vlastně možná ani nebál, v tom je to kouzlo dětské naivnosti a bezprostřednosti) a hrůzu, kterou museli prožít jeho rodiče... jen mě zamrzelo, že příběh ještě kousek nepokračoval, ráda bych se dozvěděla, jak se k celé věci postavil jeho otec, který byl za celou věc ve své podstatě odpovědný (i když jak všichni víme, po válce se každý z nich tvářil že on nic, on muzikant)... Neuvěřitelně silný příběh o něčem tak skutečném, až z toho mrazí...

TerezaJágrová

Knihu jsem ještě nečetla,ale je na mém seznamu knih,které si chci přečíst. Už jsem viděla film,který je docela silný a podle recenze na knihu si jí také přečtu.

Marunik

Z počátku jsem měla pocit, že je kniha zbytečně přeceňovaná, nadhodnocená. Ale po dočtení mi ještě dlouho běhal mráz po zádech a myšlenkami jsem se stále ke knize vracela. Silný příběh, bravurně napsaný a přitom tak útlá knížka...

Paulus.1987

Kdysi jsem viděl filmové zpracování, které jsem považoval za kvalitní, a vzhledem k velice slušnému hodnocení knižní předlohy jsem se rozhodl, že si ji také přečtu. Kniha je zajímavá v tom ohledu, že příběh popisuje pohledem devítiletého chlapce, proto se svým stylem psaní podobá knize pro děti. Hlavní hrdina okolní události vnímá svýma očima, nerozumí jim, nechápe pravý význam toho, co se kolem něj děje... ale dospělý čtenář alespoň částečně znalý historie samozřejmě ví a chápe. O to víc šokující je závěr. Stejně jako mnoho dalších čtenářů si knížku umím skvěle představit ve školních knihovnách základních škol. Jednoznačně doporučuji knihu i film.

VladkaBU

... velmi čtivá knížka o dětském přátelství, které nedělá rasové rozdíly. Kladla jsem si otázku, jak asi smýšlely tyto děti o tom, co prodáděli jejich rodiče. Tady je to docela výstižné. Rozhodně doporučuji, stejně tak i filmové zpracování

ivesab

Knihu jsem přečetla jedním dechem, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Fedex

Chlapec v pruhovaném pyžamu. Knížka, která nabízí čtenáři trochu netradiční pohled na koncetrační tábory, pohled malého chlapce, který svýma očima popisuje hrůzy, které se kolem něj dějí.

Klarisska1

Celou knížku jsem si jen říkala, proč je to jen tak oblíbené. Knížek o podobných tématech je přece mnoho a jsou o mnoho lepší. ALE pak přišel konec a ten všechno změnil. Takže určitě musím dát 5*.

Majkrofon

Keďže som videl film, tak som vedel do čoho idem, ale i tak som záver knihy čítal husacou kožou. Musím vyzdvihnúť schopnosť autora interpretovať príbeh skrz 9 ročného chlapca, tie jemné detaily, autor má veľký talent.

Laura99

Kniha ze které mrazí. Pohled z druhé strany. Otec a syn. Rodina a koncentrák. Vězeň jako sluha. Přesto, že mi klučíka je líto, je to jen jeden z mála. Otci jsem to přála, protože kolik dětí měl na svědomí on? Určitě doporučuji, tak jako film. Oboje mi mělo být povinně ve škole. Aby ti blbečci co hajlují, věděli ... I když tupá hlava, to je na nic.

gonegirl

Knih s tímto tématem už jsem pár četla a Chlapec v pruhovaném pyžamu se řadí k těm nejlepším z nich. Je to něco nového, jiného, psaného úplně jiným stylem a z úplně jiného pohledu, tedy z pohledu dítěte. Mladé nezkažené oči, které v lidech nevidí nepřátele, protože je tak vidí ostatní. Těm očím jde o něco jiného než rasu, vzhled nebo původ. A to o přátelství.

Anna Elizabeth

Tu by měl číst každý

Princezna22

Kniha se čte velice snadno,není to nic náročného .. Dej je tu poměrně klidný,až na pár stránek, které jsou poměrně dost smutné. Konec knihy jsem poměrně dost nepobrala a musela jsem si tu poslední kapitolu přečíst prostě znovu,ale stejně jsem to nepobrala...filmové zpracování jsem viděla a musím říc,že to se mi líbilo více... Kniha je to prostě jednoduchá... Na tohle tema je rozhodně víc knih,které jsou daleko lepší. Ale i přes to si ode mě kniha zaslouží plný počet hvězd.. Jelikož se četla opravdu až moc rychle.. Kapitoly krátké a veliké písmena... líbilo se mi to..

misa8153

Kniha, která se moc příjemně čte. U posledních stran knihy jsem skoro nadýchala a byla jsem naprosto vtažena do děje. Pomerne jednoduchy, ale hodně silný příběh. Jsem ráda, že jsem knihu četla a doporučuji ji jak dospělým, tak i mladším.

veronika0382

Krásný, dojemný, neobyčejný příběh z období holocaustu, tentokrát z úplně jiného úhlu. Zvláštně líčený historický okamžik z pohledu osmiletého chlapce vás zasáhne! Chlapec v pruhovaném pyžamu je výjimečný příběh o přátelství a hrůzách války viděné dětskýma očima.

Kif

Jsem z té knihy hrozně zmatená. Příběh devítiletého chlapce, který ještě nechápe svět a hlavně to, co se děje s tou spoustou lidí za plotem s ostnatým drátem. Celou dobu byla ta knížka tak nějak poklidná, až na pár výjimek, ale konec mě dostal takovým způsobem, že jsem jen zůstala několik minut tupě zírat.
Když se však pokusím hodnotit alespoň krapet objektivněji, jsem bohužel trošku zklamaná. Všichni na tohle dílko pěli ódy a já tím pádem měla velká očekávání, která se však nenaplnila. Dramatický mi víceméně připadalo pouze posledních pár stránek. Není to špatná knížka, pořád ještě si zaslouží podle mě ty čtyři hvězdičky. Ale srovnávám to s knihou V šedých tónech od Ruty Sepetys, která mně pohltila mnohem více a podle mě člověka donutila více zamyslet se nad tím zlem, které se dělo. Tím pádem to zklamání - čekala jsem podobně náročné čtivo, což nenastalo.

Terata

Knihu by si určitě mel každý přečíst, přeci jen je to o minulosti, kterou určitým způsobem zasáhla každou rodinu.
Ke konci příběhu mě mrazila na zádech, ale v průběhu celého děje to se mnou nic moc nedělalo. Myslím, si, že kdyby příběh byl vyprávěn z pohledu dospělého a né dítěte, jako je to v tomto případě, mráz po zádech by mi jezdil celou dobu.

mot33

Jo musím uznat že podlouhé době ten konec knihy je uplně super,žádný hepiend,a hlavně to jak malý Bruno postupně přichází na to co se děje na druhé straně plotu stojí za to.

Ditules

Pro jeho knihy mám slabost. Na malé ploše dokáže rozehrát zajímavý a napínavý příběh, který musíte přečíst co nejrychleji. Pro ty, co mají rádi knihy odehrávající se za 2. světové války je tato kniha povinností. Velmi doporučuji i Chlapce na vrcholu hory.

Mermaida

Tato kniha o nevšedním pohledu na události spojené s Druhou světovou válkou očima devítiletého německého chlapce mě dostala a ohromila. Sice byla psaná jednodušším stylem, přesto měla něco, co jí na čtivosti neubralo. Podle mě rozhodně stojí za přečtení.
PS: Film také stojí za to, přestože ten konec na mě působil daleko hůře než v knize..

akrash

Právě jsem knihu dočetla a její konec mne velmi překvapil. Čekala jsem něco horšího, ale tohle... Oko nezůstalo suché...
Přemýšlím, zda-li se podívat na film, ale nejsem si jistá, poněvadž preferuji knihy a obrázek i popis prostředí jsem si v hlavě promítla...
Doporučuji všem a zjišťuji, že mám nového velmi oblíbeného spisovatele. John Boyne se do kůže dětí i osob vžil neskutečně dobře!

pastelka53

Pohltilo mě to! Nadchlo a ke konci skoro dostalo do kolen....
Fááájn, brečela jsem jak želva!!!

Moje první kniha s tímto tématem a troufám si napsat, že né poslední.

Krásný příběh, leč s nešťastným koncem.
Pohled malého Bruna na okolnosti války a táborů ... toho zvláštního venkova kde doktoři čistí zeleninu a hodináři opravují boty.
Kdybys chudáčku věděl ...

Filmové zpracování je též krásné a pěkně zpracované. Určitě doporučuji.
Zásobu kapesníků s sebou! :)

Viky007

Hodně depresivní kniha. Líbilo se mi, že to je všechno z pohledu malého kluka. A taky ten protiklad: Brunova naivita X předčasná dospělost jeho stejně starého židovského kamaráda. Konec jsem dlouho rozdýchávala, ale nic jiného jsem vlastně ani nečekala.

m.ART.y

Kniha vystavěná na neustálém střetávání protikladů oddělených jakýmsi vysokým ostnatým drátem - dětský svět X realita dospělých, Němci X Židé, krutost X přátelství. Příběh není jen posledním dobrodružstvím malého chlapce se svým přítelem, ale poselství dalším generacím - nezapomenout.

Klára2216

Skvělá a vlastně strašná kniha. Mám ráda romány z této doby, ale teď poprvé jsem četla knihu o válce z pohledu malého kluka. Hodně ve mě zůstalo a asi dlouho zůstane. Velmi silný příběh o dětské naivitě a o přátelství na život a na smrt. Přečetla jsem během pár hodin. Dojímal mě Brunův nezkažený dětský pohled na svět, ve kterém neexistuje zlo.

martina2704

Ohromně silná kniha s krutým koncem a ještě silnějším poselstvím. Tenhle příběh je ukázkou toho, že příběh malého chlapce, který se svým dětským rozumem snaží dopátrat toho, co se kolem něj děje, může být mnohdy silnější než podrobné líčení válečných zvěrstev.

Silmarien

"Samozrejme, stalo sa to pred mnohými rokmi a nič podobné sa už nikdy nemôže stať.
Nie dnes, nie v tejto dobe."

Kniha Johna Boyna môže byť malým zrniečkom piesku na púšti, ktorá by sa mohla pričiniť o to, aby sa to už naozaj nikdy nestalo.
Viac k tomu nemám. Prečítajte si to.