Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu

Brunovi se nechce opouštět starý dobrý pokojíček, školu a kamarády v Berlíně a stěhovat se do nového, osamělého a ponurého domu v tajemném místě jménem Aušic. Jenomže Fíra, nadřízený Brunova tatínka, tak rozhodl a devítileté děti do podobných záležitostí nemají co mluvit. S kým si tady ale Bruno bude hrát? Z okna vidí jen vysoký plot a za ním občas podivné lidi, kteří všichni nosí pyžamo – i přes den! A pak se jednoho dne seznámí se stejně velkým Šmuelem…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335618/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-yeX-335618.jpg 4.5722

The Boy in the Striped Pyjamas (2006)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Brio, Slovart (ČR)

hrozinka

Zajímavý nápad, pohled na koncentrák očima chlapce. Vlastně dvou chlapců. Syn esesáka a syn Žida. Dva naprosto odlišné světy, které se nakonec potkají "tam za plotem"... Kniha se mi moc líbila, závěr mě celkem šokoval, ale doporučila bych ji určitě.

Arwen777

Tak nevím, tak vysoko hodnocená kniha, ale mně se zas tak výjimečná nezdála. Není mi ani jasné, jakému čtenáři je určena. Nakonec se přikláním k názoru, že spíš dospělému, protože dítě by bez potřebných znalostí nepochopilo, co Bruno svýma očima popisuje a nedošel by mu ani tragický závěr. Brunova neznalost a naivita se mi zdají naprosto nereálné a jakkoliv je příběh přátelství mezi dvěma chlapci silný, celkový dojem z knihy je spíše rozporuplný.

Jack Bauer

Velmi pěkná útlá knížečka, spíš jako povídka, ale po celou dobu jsem věděl, jak to skončí, takže žádný překvapivý závěr mě nečekal. Zdálo se mě to hodně naivní, nereálné. Jelikož jsem přečetl spoustu knih o holocaustu, tak mě toto přišlo hodně přitažené za vlasy. Ovšem jako dětská četba o přiblížení této hrůzy je to krásný příběh o přátelství se smutným koncem.

DancerJaneBooks

Achjo. Už zase tak strašně smutný příběh o holocaustu. V knihovně jsem na ni narazila jen tak náhodou, málem jsem si ji ani nevšimla. Prostě jsem se jen tak dívala, jestli je tam ještě něco zajímavého a najednou - vidím nenápadnou knížku - Chlapce v pruhovaném pyžamu! První mi ten název byl povědomý, ale potom jsem si vzpomněla, že to bylo napsáno v anotaci na knížce Kdysi a Potom. Tyhle knížky jsou také moc smutné a o holocaustu a myslela jsem si, že to bude taky z pohledu židovského chlapce. Ale bylo to jako kdyby naopak. Když jsem byla asi tak v povině, tak jsem se podívala tady na nějaké komentáře a už jsem věděla, jak to dopadne. Což mě dost naštvalo, ale pak mi to v průběhu četby už zase tak moc nevadilo. Bruno mi byl sympatický, je to hodný a ochotný kluk, ačkoliv mě v některých částech štval - třeba jak Kotlerovi řekl, že Šmuela nikdy v životě neviděl a že ho nezná. To mi od něj připadalo docela podrazácké, ale jinak byl hodný. Gretel byla typická protivná sestra, ale na konci se ukázalo, že Bruna má opravdu ráda. Brunova a Gretelina otce jsem neměla ráda. Prostě jsem ho neměla ráda za to, že je nacista. Jejich matka na mě působila tak nějak neutrálně, ale někdy mi přišlo, že si neumí moc sjednat pořádek. Ten konec - i když jsem už ho znala- byl prostě hrozný. Ale aspoň, že tam Bruno a Šmuel byli spolu. Lepší než série o Felixovi a Zeldě to pro mě nebylo, ale i tak to u mě má pět hvězdiček z pěti. Taky se chci určitě podívat na ten film, ale nevím, jestli bude tak dobrý jako kniha.

vendysantos

Moc hezky napsaná kniha z pohledu malého chlapce. Nějak jsem tušila, jak to celé skončí. Je to opravdu hrozné, když si člověk pomyslí, co se skutečně i takto malým dětem přihodilo a nemohly vůbec nic dělat.

vikaa

Ani nevím, co vlastně napsat. Tento příběh Vám uvízne pod kůží. Hrůzná doba je zobrazena očima malého chlapce, který ji vidí s naivitou patřící k dětství. O to víc je to ale pro čtenáře působivější a pochybuji, že se ubráníte dojetí. Ach jo, jakou chuť jsem měla vložit se do děje a změnit ho...

Natynka23

Německo a otázka Židů z pohledu naivního devítiletého Bruna, který je synem velitele koncentračního tábora. Skamarádí se stejně starým Šmuelem, který však prožívá úplně jiný život než Bruno.
Velice krásná a smutná kniha, kterou všem doporučuji přečíst.

thefreakinside

Oči malého Bruna sledují, zkoumají, co se to tam za tím plotem na druhé straně děje, proč a co tam ti lidé v pruhovaných pyžamech dělají, proč je tam tolik dětí, co si spolu mohou hrát, kdežto on je odkázán sám na sebe, případně na Beznadějný případ - svou sestru. Brunova zvědavost a absence odpovědí na jeho zvídavé otázky ho od jeho naivních představ dovedou až ke kruté realitě, kterou si do posledních vteřin neuvědomí, protože jeho dětské oči jsou sto vidět jen dobro a spravedlnost.

Lehce předvídatelný konec, který ovšem ani v nejmenším neubírají na kvalitě a síle tohoto díla.

DanaSitta

velmi rozporuplná kniha, ale jsem naprosto ráda, že jsem si jí přečetla. Naivita chlapce ve srovnání s tím, co dneska víme je místy až mrazivá.

lushi

Devítiletí kluci nejsou takto hloupí a natvrdlí. Fakt ne. A dřív taky nebyli.
Téma je super, zápletka a vyvrcholení taky, ale zásadní problém je v obou hlavních hrdinech - hlavně v Brunovi.
Ten kluk vyrůstal ve válce, ale nevěděl, že nějaká válka probíhá, žil v Berlíně a na večeři k nim chodil Hitler, a v životě neslyšel nic o Židech, za ostnatým plotem viděl strádající lidi v hnusném pruhovaném oblečení a nedošlo mu, že tam nebyli dobrovolně, a tak dále...
Dětská naivita by šla, ale tohle je prostě nesmysl.

Edlik

Naprosto jiný pohled na nacistické Neměcko a holocaust z pohledu 9ti letého Bruna. Pokud by knihu četlo také dítě tak se mu kniha bude také líbit, a nic drastického tam nenajde. Ovšem pro někoho kdo ví... je to něco jiného. Moc se mi líbí myšlenka, že stačí málo a nikdo nepozná rozdíl mezi němcem a židem.

happy-smile

Originální nápad, popsat události odsunu židů do koncentračního táboru z pohledu devítileté syna německého vysoce postaveného vojáka. Chlapec vůbec neví, o co jde, a nikdo z dospělých se moc nemá k tomu, aby mu něco vysvětlil. A tak se není čemu divit, že to dopadlo tak, jak to dopadlo... Pokud se vám nechce pouštět do takovéhoto těžkého tématu, nebojte, v knize se nic drastického nepopisuje. Hrůzu ve čtenáři vyvolá jen to, když srovná své vědomosti s těmi Brunovými, to se totiž ukáže ten propastný rozdíl, který není chlapci dovoleno vidět.

TitusPulo

Je nutné se vcítit do 9 letého chlapce, potom se kniha čte sama, je to silný příběh.

Proč jsou mezi námi hlupáci, kteří jsou schopni popírat, či zlehčovat koncentrační tábory?

Děkuji Bruno, děkuji Šmueli.

Dani25

Nádherná smutná kniha, pri ktorej som si riadne poplakala.

Dawenator58

Kniha se mi líbila, je to nádherný ale zároveň hrozné smutný příběh. Nádherně autor John Boyne vystihl Brunovu nechápavost a naivitu vůči tomu proč se musí stěhovat z Berlína kde mají kamarády a dům, do hnusného domu někde v “Aušicu” kde si není ani s kým hrát. Bruno si najde kamaráda Šmuela na druhé straně plotu. Kluci se postupně skamarádí až se jednou dohodnou že si půjdou hrát. Kniha byla výtečná náramné bylo jak autor vykreslit prostředí a postavy. Pro mne není co řešit 5/5 všem doporučuji.

allyce

Vše již bylo řečeno a pět hvězdiček nestačí......

Alethea_k

Původně jsem knize chtěla dát "jen" 4*, protože jsem ji četla neskutečně dlouho, ovšem konec mě dostal natolik, abych své hodnocení okamžitě přehodnotila. Výborná kniha s tím nejhorším možným koncem. Zpětně se mi vybavovaly okamžiky, kdy jsem se školou procházela Auschwitzem a představovala si, kde přesně nejspíš Bruno seděl...
PŘEČTĚTE SI JI VŠICHNI!

punktruhlicka

Nečekala jsem, že se mi bude knížka tak dobře číst, když jde o téma holokaustu. Smutný příběh, ale doporučuji.

,,V čem ale spočíval ten rozdíl? Dále, kdo rozhoduje o tom, kdo má mít na sobě pruhované pyžamo a kdo uniformu?"

jarmila6295

Velmi smutná, ale nádherná kniha - zločin a trest v nejryzejší podobě. Přečetla jsem jedním dechem.

M100

Velmi smutný příběh. Kniha mě zasáhla. Doporučuji.

Dija

Knihu jsem číst nechtěla, protože již dlouho znám její filmovou adaptaci. Nějak na mě ale vykoukla v knihovně, tak jsem si ji půjčit prostě musela. :-) A dobře jsem udělala! Byl to nádherný příběh vyprávěný jednoduchou, naivní formou. Ke konci příběhu bych snad řekla jen to, že se uplatnilo pořekadlo - Oko za oko, zub za zub.

knihovnička007

Krásná, ale hodně smutná kniha.
Líbila se mi chlapcova laskavost, naivita... To, že ve svém věku nebyl ještě poznamenaný otcovou "prací".
Také jsem ocenila příběh z pohledu chlapce-jména a názvy tak, jak si je uložila dětská hlava. Dětská hlava nezatížená dogmaty a předsudky.
Určitě doporučuji k přečtení. Kdybych mohla, dám hvězdiček daleko více.

kdu

Smutný příběh, napsaný nádherně.
Líbilo se mi jak Bruno komolil některá slova, dodalo to na autentičnosti a dospělý čtenář si v tom najde odkaz na skutečná místa a události.
Vhodná i pro hodně mladé čtenáře, kterým nenásilnou formou ukáže kus této historie tak, aby z toho neměli trauma, ale zároveň pochopili, že to co se dělo nebylo v pořádku.

"Já prostě nerozumím tomu, proč nám není dovoleno jít za ten plot na druhou stranu. Co je na nás tak špatného, že si tam nemůžeme jít hrát?"

petrous90

silný příběh, krásná kniha

seabook04

Velice silný příběh, který si zakládá na nevinnosti a do jisté míry naivitě devítiletého chlapce, který se ocitá v centru masakru a ani o tom neví.
Konec knihy je jen taková třešnička na dortu celé řezné rány na Vašem srdci, která je tak hluboká, že na ni nikdy nezapomenete...

Marekh

Románů z 2. světové války, jejichž děj je zasazen do koncentračních táborů, je velmi hodně. Tato kniha je ojedinělá tím, že je vyprávěna z pohledu devítiletého chlapce Bruna. Časem se chlapec seznámí s chlapcem Šmuelem (Židem), který je v koncentračním táboru. Povídají si spolu přes plot. Zajímavostí je, že se narodili ve stejný den (datum, měsíc, rok narození).

Kniha se mi celkově líbila a myslím si, že může oslovit čtenáře různého věkového rozpětí, včetně dětí.

Závěr knihy je velmi dojemný, smutný a dostal mě.

4xbabča

Smutný příběh malého chlapce Bruna s velmi tragickým koncem.

AllyKumari

Možná před tím, než napíšete knihu o koncentračním táboře, byste si měli přečíst alespoň Wikipedii. Můžete se tím tak vyvarovat neskutečným nesmyslům, které tvoří tuto knihu. Ačkoliv jsem si jista, že autor neplánoval znevažovat holocaust, přesně toho dosáhl. Není divu, že knihu kritizují samotní Židé.

hzd

Knížka se četla dobře, i když příběh, který se tam odehrává, je hodně smutný a konec je tragický. Je psána z pohledu devítiletého chlapce, který vůbec nemá tušení o tom, co válka obnáší a vše vidí ze svého pohledu jako jednu velkou hru. Přesto našel přítele, který mu byl opravdu přítelem na život a na smrt.

Veru_92

Kniha pojednávající o holocaustu z dětského úhlu pohledu devítiletého Bruna. Příběh je napsán jednoduchým jazykem, zdánlivě naivní, ale přesto těch pouhých 184 stran poměrně velkým písmem zajistí čtenáři velmi silný emotivní zážitek.
Závěr knihy je naprosto zničující..