Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu

Brunovi se nechce opouštět starý dobrý pokojíček, školu a kamarády v Berlíně a stěhovat se do nového, osamělého a ponurého domu v tajemném místě jménem Aušic. Jenomže Fíra, nadřízený Brunova tatínka, tak rozhodl a devítileté děti do podobných záležitostí nemají co mluvit. S kým si tady ale Bruno bude hrát? Z okna vidí jen vysoký plot a za ním občas podivné lidi, kteří všichni nosí pyžamo – i přes den! A pak se jednoho dne seznámí se stejně velkým Šmuelem…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335618/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-yeX-335618.jpg 4.5569

The Boy in the Striped Pyjamas (2006)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Brio, Slovart (ČR)

Ildi
04. listopadu

Krásny príbeh. Myšlienky malého Bruna sú jednoduché a zrozumiteľné aj pre deti , dospelým čitateľom dá tento román oveľa viac. Je to smutný príbeh. Príbeh o veľkom priateľstve, o veľkých objavoch a o tom, aké je dôležité byť na tej správnej strane plota. Vrelo odporúčam.

BabyBambi
02. listopadu

Dokonalá kniha...

ThePeace135

Analady: Nemyslím si, že se jedná o knihu pro děti. Hlavním smyslem knihy ale bylo vyprávět příběh očima malého, nevinného devítiletého chlapce, který netuší, jaké hrůzy 2. světová válka přináší, ani co znamená slovo holocaust. V tom byl smysl a vlastně i krása knihy. Ano, některé věci v knize jsou opravdu naivní, ale takové jsou i představy a myšlenky kde jakého devítiletého dítěte.

Mahulenka86

To, jak se prolíná dějem v oněch hrůzných podmínkách dětská dobrota, naivita a přesto touha po dobrodružství,to ve mně zůstane. Příběh,který jsem lačně přečetla za jeden den a budu si pamatovat.

kika812

Příběh se mi vryl do srdce a donutil mě dokola přemýšlet o přátelství mezi chlapci, nečekaném konci knihy a vlastně o celé knize...

Analady

Škoda, že jsem se před přečtením knihy nikde nedočetla, že se jedná o knihu pro děti. Autor je sice přesvědčen, že kniha osloví i dospělé, jak jsem se dočetla na přebalu knihy. Mě bohužel neoslovila. Celé mi to přišlo hrozně málo uvěřitelné a naivní.

slunicko1958

Knížku jsem přečetla velmi rychle a dlouho, dlouho o ní přemýšlím. Nečekala jsem takový závěr, byl pro mě přímo šokující. Vyvstává mně v mysli spousta otázek, na které si však musím odpovědět sama. Snad jen jedna za všechny: Změnilo se tatínkovo přesvědčení o správnosti jeho konání?
Knížku doporučuji všem, i těm, kteří si myslí, že kapitola holocaustu a druhé světové války je uzavřená. Dějiny se opakují...

Manyna

Výjimečný knižní skvost s naprosto brilantním koncem. Kdo u téhle knihy nezjihne, ten snad ani nemá srdce.

Helik01

Opět úžasná kniha z období holocaustu, psaná očima malého chlapce. Příběh přátelství vzniklého na pomezí dvou rozdílných světů... Krásný příběh, leč s nešťastným koncem. Knihu bych zařadila jako povinnou četbu.

vendy.83

Neuvěřitelný příběh, kniha se četla sama.

archandelka

Asi jsem čekala trochu víc. Nicméně oceňuju silnou výpovědní hodnotu, kterou tato kniha má. Konec mi přišel lehce absurdní, i když musím uznat, že zcela nečekaný.

Falda

Neuvěřitelný příběh ze strašlivé doby napsaný pohádkovým stylem. Knížka se velmi dobře četla a líbila se mi stejně jako stejnojmenný film.

NikolIris

Knižka je zjavne písaná pre mladšie publikum ako som ja, to zistí čitateľ po pár stranách a keď bude premýšľať, či nie je v knihe chyba, keď je tam slovo ako - Fujrer.
Chyba to nie je. Je to príbeh podaný očami 9-ročného chlapca a tak to treba brať.
Knižka nie je zlá, je dobrá - vzhľadom na smutnú tému 2.sv. vojny , je to podľa mňa určite vhodné aj mladším čitateľom a na SR by to bolo určite vhodné aj do povinného čítania a možno by to aj viac detí oslovilo napr. na takom dejepise - a číta sa ľahko.
Nenájdete tu katastrofické opisy z táborov , ale nájdete tú katastrofický opis toho ako sa 9-ročnému chlapcovi zrútil svet, keď mal opustiť svoj domov a tiež ako deti vnímali vojnu.
Je to o priateľstve, odvahe, skúmaní nových vecí....
Určite môžem odporučiť.

*poznámka na záver: videla som xy rokov dozadu film a ten ma veľmi dojal, možno preto som sa na knihu pozerala už ináč, no nevadilo mi ju čítať ani keď som vedela ako skončí.

SmallLucia

Dětsky psaný příběh o hrozných věcech. Opravdu zasáhne.

anna6021

Neuvěřitelně silný příběh. Kniha je napsaná s citem a důvtipem. Myslím, že by si ji měl přečíst každý.

ThePeace135

Kdysi dávno jsem viděla film a synovi nacistického pohlavára, který se v novém domku na venkově nudil, až si našel nového kamaráda, co celý den nosil pruhované pyžamo a povídali si spolu skrze ostnatý drát... netušila jsem, že film má knižní předlohu, a když jsem na ni narazila, musela jsem si ji přečíst, protože film ve mě zanechal nesmazatelnou stopu, ostatně jako většina filmů s tématikou holocaustu... a udělala jsem dobře, kniha je totiž, jako ve většině případů, ještě lepší než film... příběh vyprávěný očima malého Bruna, který se prakticky ze dne na den ocitá mimo domov v Berlíně na místě plném utrpení a smrti, aniž by to sám tušil. Je pravda, že finále ve filmu je daleko dynamičtější než v knize, ale i tak si člověk asi nedovede představit strach malého chlapce, když se ocitl v temné místnosti bez oken ( i když on se vlastně možná ani nebál, v tom je to kouzlo dětské naivnosti a bezprostřednosti) a hrůzu, kterou museli prožít jeho rodiče... jen mě zamrzelo, že příběh ještě kousek nepokračoval, ráda bych se dozvěděla, jak se k celé věci postavil jeho otec, který byl za celou věc ve své podstatě odpovědný (i když jak všichni víme, po válce se každý z nich tvářil že on nic, on muzikant)... Neuvěřitelně silný příběh o něčem tak skutečném, až z toho mrazí...

TerezaJágrová

Knihu jsem ještě nečetla,ale je na mém seznamu knih,které si chci přečíst. Už jsem viděla film,který je docela silný a podle recenze na knihu si jí také přečtu.

Marunik

Z počátku jsem měla pocit, že je kniha zbytečně přeceňovaná, nadhodnocená. Ale po dočtení mi ještě dlouho běhal mráz po zádech a myšlenkami jsem se stále ke knize vracela. Silný příběh, bravurně napsaný a přitom tak útlá knížka...

Paulus.1987

Kdysi jsem viděl filmové zpracování, které jsem považoval za kvalitní, a vzhledem k velice slušnému hodnocení knižní předlohy jsem se rozhodl, že si ji také přečtu. Kniha je zajímavá v tom ohledu, že příběh popisuje pohledem devítiletého chlapce, proto se svým stylem psaní podobá knize pro děti. Hlavní hrdina okolní události vnímá svýma očima, nerozumí jim, nechápe pravý význam toho, co se kolem něj děje... ale dospělý čtenář alespoň částečně znalý historie samozřejmě ví a chápe. O to víc šokující je závěr. Stejně jako mnoho dalších čtenářů si knížku umím skvěle představit ve školních knihovnách základních škol. Jednoznačně doporučuji knihu i film.

VladkaBU

... velmi čtivá knížka o dětském přátelství, které nedělá rasové rozdíly. Kladla jsem si otázku, jak asi smýšlely tyto děti o tom, co prodáděli jejich rodiče. Tady je to docela výstižné. Rozhodně doporučuji, stejně tak i filmové zpracování

ivesab

Knihu jsem přečetla jedním dechem, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Fedex

Chlapec v pruhovaném pyžamu. Knížka, která nabízí čtenáři trochu netradiční pohled na koncetrační tábory, pohled malého chlapce, který svýma očima popisuje hrůzy, které se kolem něj dějí.

Klarisska1

Celou knížku jsem si jen říkala, proč je to jen tak oblíbené. Knížek o podobných tématech je přece mnoho a jsou o mnoho lepší. ALE pak přišel konec a ten všechno změnil. Takže určitě musím dát 5*.

Majkrofon

Keďže som videl film, tak som vedel do čoho idem, ale i tak som záver knihy čítal husacou kožou. Musím vyzdvihnúť schopnosť autora interpretovať príbeh skrz 9 ročného chlapca, tie jemné detaily, autor má veľký talent.

Laura99

Kniha ze které mrazí. Pohled z druhé strany. Otec a syn. Rodina a koncentrák. Vězeň jako sluha. Přesto, že mi klučíka je líto, je to jen jeden z mála. Otci jsem to přála, protože kolik dětí měl na svědomí on? Určitě doporučuji, tak jako film. Oboje mi mělo být povinně ve škole. Aby ti blbečci co hajlují, věděli ... I když tupá hlava, to je na nic.

gonegirl

Knih s tímto tématem už jsem pár četla a Chlapec v pruhovaném pyžamu se řadí k těm nejlepším z nich. Je to něco nového, jiného, psaného úplně jiným stylem a z úplně jiného pohledu, tedy z pohledu dítěte. Mladé nezkažené oči, které v lidech nevidí nepřátele, protože je tak vidí ostatní. Těm očím jde o něco jiného než rasu, vzhled nebo původ. A to o přátelství.

Anna Elizabeth

Tu by měl číst každý

Princezna22

Kniha se čte velice snadno,není to nic náročného .. Dej je tu poměrně klidný,až na pár stránek, které jsou poměrně dost smutné. Konec knihy jsem poměrně dost nepobrala a musela jsem si tu poslední kapitolu přečíst prostě znovu,ale stejně jsem to nepobrala...filmové zpracování jsem viděla a musím říc,že to se mi líbilo více... Kniha je to prostě jednoduchá... Na tohle tema je rozhodně víc knih,které jsou daleko lepší. Ale i přes to si ode mě kniha zaslouží plný počet hvězd.. Jelikož se četla opravdu až moc rychle.. Kapitoly krátké a veliké písmena... líbilo se mi to..

misa8153

Kniha, která se moc příjemně čte. U posledních stran knihy jsem skoro nadýchala a byla jsem naprosto vtažena do děje. Pomerne jednoduchy, ale hodně silný příběh. Jsem ráda, že jsem knihu četla a doporučuji ji jak dospělým, tak i mladším.

veronika0382

Krásný, dojemný, neobyčejný příběh z období holocaustu, tentokrát z úplně jiného úhlu. Zvláštně líčený historický okamžik z pohledu osmiletého chlapce vás zasáhne! Chlapec v pruhovaném pyžamu je výjimečný příběh o přátelství a hrůzách války viděné dětskýma očima.