Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu

Brunovi se nechce opouštět starý dobrý pokojíček, školu a kamarády v Berlíně a stěhovat se do nového, osamělého a ponurého domu v tajemném místě jménem Aušic. Jenomže Fíra, nadřízený Brunova tatínka, tak rozhodl a devítileté děti do podobných záležitostí nemají co mluvit. S kým si tady ale Bruno bude hrát? Z okna vidí jen vysoký plot a za ním občas podivné lidi, kteří všichni nosí pyžamo – i přes den! A pak se jednoho dne seznámí se stejně velkým Šmuelem…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335618/chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-yeX-335618.jpg 4.5634

The Boy in the Striped Pyjamas (2006)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Brio, Slovart (ČR)

hzd
předevčírem

Knížka se četla dobře, i když příběh, který se tam odehrává, je hodně smutný a konec je tragický. Je psána z pohledu devítiletého chlapce, který vůbec nemá tušení o tom, co válka obnáší a vše vidí ze svého pohledu jako jednu velkou hru. Přesto našel přítele, který mu byl opravdu přítelem na život a na smrt.

Veru_92

Kniha pojednávající o holocaustu z dětského úhlu pohledu devítiletého Bruna. Příběh je napsán jednoduchým jazykem, zdánlivě naivní, ale přesto těch pouhých 184 stran poměrně velkým písmem zajistí čtenáři velmi silný emotivní zážitek.
Závěr knihy je naprosto zničující..

Beruska18

Musím říct, že tato kniha mě naprosto dostala. Příběh je vyprávěn očima devítiletého chlapce, je psán jednoduše, ale i tak nutí k zamyšlení. Závěr knihy je naprosto hrozivý a určitě by se na toto období světových dějin nemělo zapomínat.

keveline

Ani neviem, čo mám povedať o tejto knihe. Nakoľko som predtým film nevidela, tak som nevedela, ako kniha skončí.. Aj keď mi bolo jasné, že nie šťastne. Toto som nečakala a úplne ma to zasiahlo. Naozaj, knihu som dočítala večer pred spaním a veľmi, veľmi ťaživý pocit vo mne zostal. Ja stále neviem pochopiť ako sa niečo také mohlo diať, ako je to vôbec možné a DÚFAM a verím, že niečo také sa už nebude opakovať.

Naozaj silná kniha, písaná z pohľadu 9-ročného dieťaťa, ktorá mala veľmi pekné myšlienky a ukazuje tú detskú naivitu a najmä čistotu detskej duše.

"Heil Hitler," vykríkol, čo podľa neho bol iný spôsob ako povedať: "Tak zatiaľ dovidenia, želám ti pekné popoludnie."

Napriek tomu, že na knihe je napísané vekové odporúčanie 8+, takým malým deťom by som ju čítať nedala, myslím, že niečo prinesie až trošku vyspelejším deťom. Určite knihu odporúčam. VŠETKÝM.

Aerine

Vážné téma ve zpracování hlavně pro děti. Tomu odpovídá i slovní zásoba a stavba vět - jednodušší a nenáročná. Ovšem závěr je právě v rámci dětské knížky velmi neočekávaný...

Kaetana

Určitě si knihu přečtěte.Jednoduché vyprávění,které má absolutně nečekaný konec.

dagmar.rub

Přátelství dvou kluků, tak čisté a bez předsudků, jak to dokáží snad jen děti. Žijí sobě na dohled, odděleni plotem a i když si nikdy spolu nemůžou doopravdy hrát, je to přátelství na život a na smrt. Nikdy člověk neví, kde najde ty opravdové přátele.

Romcha

Síla této knihy vůbec nespočívá v tom do jakého období spadá, nebo že by přidaná hodnota právě tím, do jakého prostředí a kterých let je zasazená.

Její největší genialitou je to, že autor dokázal příběh převyprávět očima devítiletého chlapce a to vás pak nutí přemýšlet. O souboji mezi dobrem a zlem, výchovou a místo příběhu tak nechává pracovat při knize váš rozum, představivost a úvahy o tom, co byste udělali nebo mohli udělat lépe, nebo byste chtěli udělat jinak.

Dále jako bývalý filmový kritik a student kinematografie a přitom fanoušek dobré literatury se nevyhnu srovnat literární dílo s filmem. Ten druhý je bohužel oproti tomu, co se děje během knize (popsáno výše) hodně slabý odvar.

Lauralex

Dvě slova: TY VOLE. To jediné, co jsem ze sebe po dočtení dokázala dostat. Tohle mě totálně zlomilo, srazilo na kolena, vyrazilo mi to dech a ani za těch 8 měsíců, kdy jsem ji dočetla, jsem se z toho nevzpamatovala a mám pocit strašné ztráty a vyhoření, které, než aby se zmenšovalo, se ještě víc a víc stupňuje. Jeden z mých nejsilnějších, nejzlomovějších, nejbolestivějších a nejtěžších čtenářských i psychických zážitků. A to o to víc, že tomu nic nenasvědčuje, a pak mě to z ničeho nic a najednou smetlo a já absolutně nevěděla, co mám dělat, že jsem se i přistihla, jak zadržuju dech. Nestává se mi, že bych neměla slova pro moje myšlenky a pocity, ale tady ani po těch několika měsících prostě nemám slov, abych tu ránu uvnitř popsala, nedokážu to vstřebat a jenom se mi v hlavě přehrává ta poslední stránka.

Mám za sebou takových knih hodně, ale tahle mi opravdu, jako že opravdu vyrvala srdce z těla a stále to bolí. Víte... uvnitř. Je mi z toho fyzicky i psychicky špatně. Jsou knížky, které vám zlomí srdce, ale tahle mi ho vyrvala, rozřezala na kusy, rozstřílela na popel, zadupala pod zem a nechala po něm velkou, bolavou, otevřenou a živou ránu, která už se nikdy nezahojí. Přesně jsem věděla, že to mnou otřese a vlastně jsem i věděla, že to bude až tak silné, ale když to nakonec přišlo, nechtěla jsem to přijmout, nešlo se s tím smířit a bylo to nakonec ještě horší, než bych si dokázala představit. Něco mi stále říkalo ne, to není možné, to nejde, takhle to prostě nemůže skončit, já tomu nevěřím. Ale potom vám nezbyde nic, jen sedět a s vyděšeným výrazem, neschopni slova, tupě zírat před sebe. Ono to z té knihy sálá na metry daleko, ale bylo to mnohem, mnohem silnější a zdrcující. Ten pocit jsem měla zatím jenom jednou, u Zlodějky, a tady znovu, a ani u Zlodějky to nebylo až takové.

Zprvu se to tváří jako nevinný až naivní dětský příběh, a nejdřív to tak opravdu je, ale nakonec vás to srazí na zem, otevře místa, o kterých jste ani nevěděli, že je máte, vezme veškerou naději, zlomí na několik kousků, a o to víc je to nečekané a děsivé. Je jasné, že to nemohlo dopadnout dobře, ale sakra, tohle jsem fakt nezvládla. Poslední stránky mi doslova bušilo srdce a četla jsem to, co bylo už tak zřejmé a nevyhnutelné, ale mně to pořád nějak nedocházelo, protože jsem se proti tomu snažila obrnit, tekly mi slzy a pomalu jsem se nemohla nadechnout.

A jestli by tohle téma snad mělo být ohrané, s čímž nesouhlasím, tak tohle… to je masakr. Je mi jedno, že ten příběh je možná naivní a samozřejmě by se to nemohlo stát, neřeším, mě to rozervalo až na dřeň.
Opět se potvrdilo, že pohled dětskýma očima z toho dělá něco významného a silnějšího. Ať jsem říkala kdykoliv cokoliv o nejlepších knihách tohoto typu, po přečtení Chlapce měním svůj názor. Tohle bylo… vyčerpávající. Doslova. Říká se, že kdyby existoval Bůh, nic takového by se nikdy nestalo. A ač v Boha nevěřím, s tímhle souhlasím a tahle kniha to potvrzuje.

Nezačalo to plynovými komorami, začalo to bezúhonností a nevědomostí ve světě ignorance právě takových, jako Bruno. Začalo to dělením lidí na MY a ONI, nesnášenlivostí a slepostí vůči okolním situacím. A nejhorší, což nesmíme zapomenout, všechno, co Hitler v Německu udělal, bylo legální.
A to měla ta kniha ukázat. Nezapomínejte, neřešte nepodstatné, čtěte.

Někdo se mě v té době ptal, jakou knihu by si podle mě měl přečíst každý. A já říkám tuhle.
Ach Bruno...

Renatecka
27.12.2017

Nějak mi došla slova pro hodnocení. Silné, dokonalé...

Dominika21
12.12.2017

Příběh je silný díky prostředí, ve kterém se děj odehrává. Kniha je psaná lehce, jednoduše - očima malého chlapce. Zajímavý náhled na tehdejší situaci, pohledem dítěte, což musí být opravdu nelehký úkol a autorovi se to i přesto povedlo. Na jejich nevědomost a naivitu, kdy vůbec netuší, jaké hrůzy kolem se odehrávají za plotem, kde se dva chlapci seznamují. Naprosto nečekaný konec, který se nezdá být takovým jakým skutečně je, jen díky tomu, že je to vyprávěno očima dítěte...stojí za přečtení.

bara9550
07.12.2017

Kniha, kterou jsem si v knihovně půjčila z dětského oddělení.
Kdo jí však nestihl přečíst jako dítě, musí jako dospělý.
Celou dobu čtete příběh, který je zastřen dětským nevědomím, které vás ale svírá u srdce a víte, že příjde něco hrozivého.. a ono doopravdy příjde.
Kniha se čte velice rychle, a o to víc Vás zasáhne, že je i Brunovi tak rychle konec.

Autor prý tuto knihu psal pouze dva dny - vy ji za dva dny ( ani ne ) přečtete a budete si myslet, že jste celou dobu byli s rodinou a Brunem v "Oušicu" a věděli, že za plotem je malý Šmuel...

perpe2a
02.12.2017

Celou dobu jsem si říkala, že je to napsáno tak nějak jednoduše, ovšem ten konec mě dostal. Celkově je to ale dle mého názoru spíše průměr.

Lucik87
26.11.2017

Tak to byl neuvěřitelný příběh. O holocaustu byla napsána stovka příběhů. Ale tenhle je jiný. Je napsán z pohledu malého chlapce. Ta dětská naivita a nevědomost, je do očí bijící kontrast s dobou, v níž se nešťastně narodili. Chvilkama mi bylo do pláče z toho, jak jednoduchý, nevinný a neposkrvněný dětský svět je. Takové hodnoty, jako měly ty děti, ty jsou důležité. Ne ty, které si my, dospělí, během života uměle vytvoříme. Konec mě naprosto dostal.

Ildi
04.11.2017

Krásny príbeh. Myšlienky malého Bruna sú jednoduché a zrozumiteľné aj pre deti , dospelým čitateľom dá tento román oveľa viac. Je to smutný príbeh. Príbeh o veľkom priateľstve, o veľkých objavoch a o tom, aké je dôležité byť na tej správnej strane plota. Vrelo odporúčam.

BabyBambi
02.11.2017

Dokonalá kniha...

ThePeace135
29.10.2017

Analady: Nemyslím si, že se jedná o knihu pro děti. Hlavním smyslem knihy ale bylo vyprávět příběh očima malého, nevinného devítiletého chlapce, který netuší, jaké hrůzy 2. světová válka přináší, ani co znamená slovo holocaust. V tom byl smysl a vlastně i krása knihy. Ano, některé věci v knize jsou opravdu naivní, ale takové jsou i představy a myšlenky kde jakého devítiletého dítěte.

Mahulenka86
28.10.2017

To, jak se prolíná dějem v oněch hrůzných podmínkách dětská dobrota, naivita a přesto touha po dobrodružství,to ve mně zůstane. Příběh,který jsem lačně přečetla za jeden den a budu si pamatovat.

kika812
28.10.2017

Příběh se mi vryl do srdce a donutil mě dokola přemýšlet o přátelství mezi chlapci, nečekaném konci knihy a vlastně o celé knize...

Analady
28.10.2017

Škoda, že jsem se před přečtením knihy nikde nedočetla, že se jedná o knihu pro děti. Autor je sice přesvědčen, že kniha osloví i dospělé, jak jsem se dočetla na přebalu knihy. Mě bohužel neoslovila. Celé mi to přišlo hrozně málo uvěřitelné a naivní.

slunicko1958
26.10.2017

Knížku jsem přečetla velmi rychle a dlouho, dlouho o ní přemýšlím. Nečekala jsem takový závěr, byl pro mě přímo šokující. Vyvstává mně v mysli spousta otázek, na které si však musím odpovědět sama.
Knížku doporučuji všem, i těm, kteří si myslí, že kapitola holocaustu a druhé světové války je uzavřená. Dějiny se opakují...

Manyna
25.10.2017

Výjimečný knižní skvost s naprosto brilantním koncem. Kdo u téhle knihy nezjihne, ten snad ani nemá srdce.

Helik01
22.10.2017

Opět úžasná kniha z období holocaustu, psaná očima malého chlapce. Příběh přátelství vzniklého na pomezí dvou rozdílných světů... Krásný příběh, leč s nešťastným koncem. Knihu bych zařadila jako povinnou četbu.

vendy.83
12.10.2017

Neuvěřitelný příběh, kniha se četla sama.

archandelka
02.10.2017

Asi jsem čekala trochu víc. Nicméně oceňuju silnou výpovědní hodnotu, kterou tato kniha má. Konec mi přišel lehce absurdní, i když musím uznat, že zcela nečekaný.

Falda
27.09.2017

Neuvěřitelný příběh ze strašlivé doby napsaný pohádkovým stylem. Knížka se velmi dobře četla a líbila se mi stejně jako stejnojmenný film.

NikolIris
15.09.2017

Knižka je zjavne písaná pre mladšie publikum ako som ja, to zistí čitateľ po pár stranách a keď bude premýšľať, či nie je v knihe chyba, keď je tam slovo ako - Fujrer.
Chyba to nie je. Je to príbeh podaný očami 9-ročného chlapca a tak to treba brať.
Knižka nie je zlá, je dobrá - vzhľadom na smutnú tému 2.sv. vojny , je to podľa mňa určite vhodné aj mladším čitateľom a na SR by to bolo určite vhodné aj do povinného čítania a možno by to aj viac detí oslovilo napr. na takom dejepise - a číta sa ľahko.
Nenájdete tu katastrofické opisy z táborov , ale nájdete tú katastrofický opis toho ako sa 9-ročnému chlapcovi zrútil svet, keď mal opustiť svoj domov a tiež ako deti vnímali vojnu.
Je to o priateľstve, odvahe, skúmaní nových vecí....
Určite môžem odporučiť.

*poznámka na záver: videla som xy rokov dozadu film a ten ma veľmi dojal, možno preto som sa na knihu pozerala už ináč, no nevadilo mi ju čítať ani keď som vedela ako skončí.

SmallLucia
12.09.2017

Dětsky psaný příběh o hrozných věcech. Opravdu zasáhne.

anna6021
03.09.2017

Neuvěřitelně silný příběh. Kniha je napsaná s citem a důvtipem. Myslím, že by si ji měl přečíst každý.

ThePeace135
18.08.2017

Kdysi dávno jsem viděla film a synovi nacistického pohlavára, který se v novém domku na venkově nudil, až si našel nového kamaráda, co celý den nosil pruhované pyžamo a povídali si spolu skrze ostnatý drát... netušila jsem, že film má knižní předlohu, a když jsem na ni narazila, musela jsem si ji přečíst, protože film ve mě zanechal nesmazatelnou stopu, ostatně jako většina filmů s tématikou holocaustu... a udělala jsem dobře, kniha je totiž, jako ve většině případů, ještě lepší než film... příběh vyprávěný očima malého Bruna, který se prakticky ze dne na den ocitá mimo domov v Berlíně na místě plném utrpení a smrti, aniž by to sám tušil. Je pravda, že finále ve filmu je daleko dynamičtější než v knize, ale i tak si člověk asi nedovede představit strach malého chlapce, když se ocitl v temné místnosti bez oken ( i když on se vlastně možná ani nebál, v tom je to kouzlo dětské naivnosti a bezprostřednosti) a hrůzu, kterou museli prožít jeho rodiče... jen mě zamrzelo, že příběh ještě kousek nepokračoval, ráda bych se dozvěděla, jak se k celé věci postavil jeho otec, který byl za celou věc ve své podstatě odpovědný (i když jak všichni víme, po válce se každý z nich tvářil že on nic, on muzikant)... Neuvěřitelně silný příběh o něčem tak skutečném, až z toho mrazí...