Anie.M Anie.M komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

kniha se četla sama, nějak jsem se k tomuto typu románu musela pročíst a teď si moc užívám příběhy těch nejobyčejnějších, úplně jiný svět pro mě (holky narozené v devadesátkách) nepochopitelný a tak vzdálený. líbili se mi všechny postavy, dokonce i zapšklá Barbora, už to prostě tak bývá, že někdo miulost nenechá odejít. dozvěděla jsem se i pár historických zajímavostí. určitě si přečtu i další díl, jen si dám menší pauzu, abych si užila všechny ty dojmy

16.01.2023 5 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

vlastně jsem taková rozpačitá, na jednu stranu to byla velmi zajímavá kniha o Mongolsku a tamních poměrech, o rozdílech mezi původními obyvateli - kočovniky a lidmi z města. na druhou stranu se mi zdálo, že jsou všichni takový hloupý a prostě skončit jako prostitutka s ožralou je normální. nejvíce mě zaujala postava babičky Dolgormy.

18.10.2022 3 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

příběh Josefa Hasila a dalších chodců se rozhodně zařadil mezi mé top. knihu jsem přečetla jedním dechem, ta atmosféra byla úžasná, temná, realisticky děsivá. pár týdnu než jsem knihu četla jsem stoupala na Smrčinu, pršelo, foukalo, na začátku září už bylo chladno a na vrchodu mlha a ticho. a to v roce 2022, kdy na mě nikdo nemíří samopalem, mám pohodlnou obuv a nemusím se loučit s domovem. nepředstavitelné co se v té době dělo. myslím, že legenda krále šumavy by ovšem nebyla, nebýt všech ostatních lidí, kteří mu pomáhali, obyčejní lidi, ale i schopní kolegově, další agenti, ti všichni si zaslouží být součásti. v průběhu vyprávění se asi dvakrát třikrát objevila myšlenka "stálo to za to" "pomohlo to nečemu" "nevyužili američani zbytečně českých lidí". za mě to rozhodně smysl mělo, doufám že Josef prožil krásný život v americe a užíval si dní i přes to, že obětoval tolik, nemohl být u výchovy svého syna, se svou ženou (která mi přišla jako nezralá husička, ale na druhou stranu za to tak úplně nemohla), ztratil přátele, domov..... já se narodila už ve svobodné zemi a pro mě to všechno o co se snažil má velký význam a naopak nemohu pochopit to, jak se k němu zachovali když se konečně mohl vráti do své rodné země.

a neodpustím si pár uryvků
"Nenávist v sobě obsahuje zárodek moci"

"hlavně se z toho všeho neposrat, Tondo. řekne a nahodí háček s návnadou."

"nikdy nevěř tvoru, který chodí po zadních končetinách! chce si tě ochočit. Zotročit. Připravit o svobodu. Bude tě chtít dřív nebo později zabít. Ne z hladu, ale ze závisti. Protože jeho už dávno zotročili, aniž by si toho byl vědom. To pro něho je tvůj přirozený svět pralesem, nehostinným temným místem, ze kterého má strach. Bojí se fialového ticha uprostřed horských svahů."

"až po letech se Josef Vávra, syn Josefa Hasila, setká s jedním ze dvojic strážců hranice. Ten mu bude vyprávět, jak měl jeho tátu na mušce, když převáděl početnou skupinu uprchlíků. Prst na spoušti zarazil obyčejný lidský soucit s vystrašenými lidmi, kteří spustili úplně všechno. Domov."

09.10.2022

Hana Hana Alena Mornštajnová

dlouho jsem se knize bránila, nakonec mi ji kamarádka dala do ruky, že to prostě musím přečíst. a jsem za to vděčná, Hana je opravdu povedené dílo, nejvíce jsem sledovala psychiku postav, každý tam má svůj příběh, každý řeší jiný úhel pohledu. mě osobně hodně baví když se v příběhu přeskakuje a najednou to vypráví jiná osoba nebo se příběh přesune do jiného roku. udržuje mě to v napětí a chtíči vědět, kde se to vše spojí a dá mi to jeden celek. nejoblíbenější postava byla samozřejmě Mira.

ještě si dovolím úryvek, který nijak neodkazuje na obsah či téma, ale mě zaujal na první pohled.
"Do hodinářství přišlo jen pár zákazníků, v některých dnech jen dva tři, aby se domluvili na opravě či koupi nových hodin. Oprav bylo dost, protože tehdy se nic nevyhazovalo. Lidé byli trpělivější, věděli, že všechno - vztahy i věci - chce svůj čas. Nerozváděli se při prvních neshodách a neutráceli za nové věci při prvních potížích. Řemeslníci odváděli svou práci pořádně, aby jejich výrobky vydrželi dlouho, a tak spousta předmětů přežívala své stvořitele i vlastníky a zůstávala v rodinách po celé generace."

23.09.2022 5 z 5

Pro svět mrtví Pro svět mrtví Graham Masterton

ač jsem si předchozí příběhy Katie zamilovala u této knihy mám "nedočteno" a to z jedného prostého důvodu. když jsem se dostala na popisek toho jak jdou za padouchem co cvičí psi na zápasy a přeskočila jsem odstavec,.....dva, tři .... stránku, druhou stránku .... pak jsem zaklapla (nic z těch posledních třech stránek nepřečetla) a konec vědět nechci. nepotřebuji přečíst vše za každou cenu, nevadí mi popis jak se porcuje mrtvola nebo uřezává noha, ale tohle opravdu ne. hodnotit knihu nebudu protože bych automaticky dala málo hvězd a asi by to z literárního hlediska nebylo objektivní.

24.08.2022

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

už kolikrát jsem na jméno Peter May narazila a až tentokrát se konečně začetla. moc se mi líbil popis prostředí, ostrovní život a nevyzpytatelná příroda. musím vyzdvihnout i téma - výzkum včel a boj s korporáty). linka Neala a jeho ztráty paměti mě bavila, spolu s ním jsem měla možnost hledat odpovědi, kdo je a jakou roli v tomto příběhu hraje. napínavé, zajímavé, čtivé.

03.02.2022 4 z 5

Proroctví temnoty Proroctví temnoty Duane Swierczynski

shrnula bych to jako docela dobrá a napínavá detektivka. nebylo to nic závratného ani zcela originálního, na druhou stranu jsem to přečetla se zájmem, Steve je prostě sympaťák.

03.02.2022 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

velmi zajímavá knížka, i když jsem věděla, že je to pouze kdyby, v jednu chvíli jsem přemýšlela: "počkat co ? vždyť píšou rok 2012, takhle to ale nebylo, to je jak 40 let zpátky, v takové době už nežijeme, ne ne". no bylo to odstrašující

02.01.2022 4 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

ano, konečně je ten pravý Servaz zase zpět. spolu s prvním dílem je tento díl nejpovedenější. bylo to zamotané a spletité, ale zároveň jsem vše pochopila, mělo to velmi zajímavou zápletku a to rozzuzlení bylo překvapivý. těším se na další díl.

12.11.2021 5 z 5

Lupič Robber Lupič Robber Wolf Durian

k této knize jsem se dostala jako dospělá, když jsem si jí vypůjčila na vlakovém nádraží, měla jsem před sebou dlouhou cestu a četla jsem ji se stejným nadšením jako kdyby mi bylo 12. přála jsem si být Gill a potkat malé vlče ve stáji, ujmout se ho a zůstat s ním. říkala jsem si, že bych nikdy neodjela a měla toho nejlepšího parťáka robbera.

12.11.2021 5 z 5

Nocí zlomená Nocí zlomená Patricia Briggs

opět výborné.
u čtení knížek s Mercy si dávám vždy nějaký čas pauzu než se vrhnu na další díl a teď jsem se přistihla, že vlastně vím jen opravdu hrubé obrysy toho, co se dělo v předchozích dílech, ale zároveň, když čtu jakýkoliv díl, nemůžu se odtrhnou...
linka Christy a Mercy se mi v tomto díle velmi líbila, bylo to takové vtipné zpestření. Mency mi jako hlavní postava přirostla k srdci, nejvíc asi proto, že ze sebe nedělá superhrdinku a umí dát najevo, že má strach. to že vždy přežije je kvůli tomu, že má kolem sebe lidi, kteří jí umřít nenechají a ty má kolem sebe proto, že ona sama se stará o ostatní, proto je to top hrdinka :)

21.10.2021 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

krásná, smutná kniha, kolikrát jsem chtěla zasáhnout a jakkoliv Milce, Janě i Mírkově mamince pomoct. Bohužel, byla taková doba a na vesnici to tak bývalo. cítím vděk za to, jak se dnes máme a jaké jsou možnosti. nejvíc se mi líbil příběh Emilky, protože ona si myslím měla na to být někým i v takové době, chytrá, laskavá, učenlivá a oni jí udusali ve staré chalupě s dvěma morousama. s Janou jsem ze začátku také hodně soucítila, byla ztracená a nikdo jí nebyl schopný správně pomoci, když pak měla dům, manžela, děti začala mi být protivná, byla až příliš poznamenaná otcovou výchovou.

27.07.2021 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

na to, že nejsem povídkový nadšenec, se mi zdá tato útlá knížečka povedená. styl vyprávění mi sednul a námět mě hodně zaujal, říkala jsem si, proč to není aspoň o trošku delší a více rozepsanější

05.07.2021 4 z 5

Skutečná láska - probuďme svoje srdce Skutečná láska - probuďme svoje srdce Thich Nhat Hanh

krátké, výstižné a velmi milé čtení. není potřeba se soustředit a rozjímat nad hlubokými myšlenkami. kniha je napsaná velmi lidsky a srozumitelně, zároveň čtivě.

08.04.2021 4 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

(SPOILER) z počátku mě kniha nadchla, jak se ne moc bohatý kluk dostane do úzkého kruhu zbohatlíků o kterých nikdo nic pořádně neví a na hodiny učitele, který si vybírá jen hrstku studentů - jako nějaký tajný spolek. pak začal příběh upadat, nic se nedělo a měla jsem chuť knihu odložit. Pak se stala první vražda a vše zase začalo gradovat. následovala vlna nezajímavosti nad hloubáním a kombinováním, jak se zbavit otravného kamaráda, pak se ho tedy zbavili a každý po svém se s tím musel vypořádat. zajímavý námět a zajímavý úvod do děje, ale po zvážení kolem a kolem to byla vcelku ztráta času.

02.04.2021 2 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

musím přiznat, že jsem se k této knize dlouho odhodlávala. z psaní této manželské dvojice jsem byla po každé knize nadšená a pak přišel Lovec králíků a Lazar, kde trošku klesalo nadšení. ač je Paganiniho smlouva prakticky druhý díl ze série, pro mě byl poslední a opět jsem si užila to napětí, strach, chtíč vědět co bude dál. tedy naprosto parádní zážitek. teď zbývá jen Zrcadlový muž a už se na něj těším.

28.02.2021 5 z 5

Červená lucerna Červená lucerna Graham Masterton

(SPOILER) další super díl, velmi čtivě napsaný a doufala jsem, že Katie záměrně zaváhá a nechá anděla pomsty dokončit, co ona bude dokončovat s vypětím sil (jestli vůbec, možná bude zmínka v dalším díle). nicméně jednu hvězdu musím strhnout za věci, které se už řešili v předchozích dílech. linie Katie a Johna, ano opět jsou strašně zamilovaní ale taky neústupní a proto to nefunguje, jak by chtěli. ano opět tam bylo sexuální napětí mezi Katie a další ženou. od dalšího dílu mě to nijak neodradilo a v nejbližší době se na něj chystám.

27.01.2021 4 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Katie se mi jako komisařka vryla pod kůži. vzhledem k jistým nedořešeným věcem na konci příběhu hned sahám po třetím díle. kniha je velmi čtivá a těch 400 stran jakoby utíkalo samo. musím přiznat, že některé pasáže byly na hranici, ale na celkovém dojmu to neubralo.

09.01.2021 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

knížek spojených s válkou, nelidským chovám a tak dále je mnoho. tady je zajímavé, že hlavním vypravěčem je Smrt a vlastně mě moc nezajímalo, jak příběh zkončí, ale to, jak pokračuje a jak se vyvíjí. téma jako celek je hodné zamyšlení. kéž by více lidí četlo a přemýšlelo, že i když je tohle fikce, není to tak daleko od pravdy a příště až by se ofrňovali nad tím, že tenhle koláček není takový jak si představovali, by si vzpomněli na to, že občas lidi jedli polívku 6 dní v týdnu a za obyčejné jablko byli vděční.

19.12.2020 5 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

tak jsem si myslela, že slupnu ještě druhý díl a pak si dám pauzu. teď si nejsem jistá, jestli Willa opustím, asi potřebuju vědět co se stane ve třetím díle a tak hurá na něj.

19.11.2020 5 z 5