anet8843 anet8843 komentáře u knih

Vysvobození Vysvobození James Dickey

Po knize jsem sáhla, protože jsem nemocná. Dlouho jsem nic nečetla a tohle bylo krátké. Původně mě ke knize, přiznám, přilákalo téma znásilnění. Film jsem neviděla, ale někde na mě vyskočila ta známá scéna, tak jsem si řekla, že bych si to přečetla, než se podívám na film. O znásilnění žen je toho napsáno hodně, ale chlapácký příběh o něčem takovém?
Kniha je prostě knihou psanou mužem, pro muže. Líbilo se mi, že děj nebyl zdlouhavý, rychle běžel, bylo v něm napětí. Ale chyběl tomu pro mě přesah, který bych jako ženská čtenářka ocenila. Bylo to takto více autentické. Jak se společnost mužů staví k traumatickému zážitku. Z vlastního "respektu" k mužství si nenabídnou pomoc, nemluví o tom...
Za jedno přečtení to stálo, ale čekala jsem ještě trochu více.

14.03.2024 3 z 5

Zlomky nekonečna Zlomky nekonečna Adéla Rosípalová

Po dlouhé době jsem si zase něco přečetla a... nemám slov. Jednoduše nemám slov. Tahle kniha je něco neuvěřitelného, nekonečného. Už od začátku víte jasně, jak to dopadne, ale stejně jako hlavní hrdina se snažíte chytat naděje a stejně jako on pak končíte v slzách. Doslova. Už je to nějaký čas, co jsem u knihy brečela. Ale tady to jednoduše nešlo - není to klasický teen kýč jako Hvězdy nám nepřály. Ne, je to hluboké, realistické a srdcervoucí. Při čtení si stejně jako hlavní hrdina uvědomíme, že svět utíká a my nevíme, kolik časů nám zbývá. Ani ne tak nám, ale těm kolem nás.
Oceňuji to, jak se autorka popasovala se sexualitou hlavních protagonistů. Není nutné být explicitní, aby příběh fungoval komplexně. Nezastírá ho, neobchází... výborná práce!
Kniha je jedním slovem dechberoucí.

22.01.2023 5 z 5

Felix až navěky Felix až navěky Kacen Callender

Tahle knížka by se dala popsat jako manifest amerického (genderového) proudu myšlení. Jako by se všechny tyhle debaty ztělesnily do knihy pro mládež. A na mě to působilo až moc sterilně, ale nejsem si jistá, že je to to správné slovo. Hledání identity jako téma rozhodně vítám, asi je to věc, se kterou jsou mladí lidé konfrontováni. Výsledkem této debaty bude pro mě vždy to, že kdyby neexistovaly genderové stereotypy, tak by společnost nepotřebovala takovou škálu, což ale tato kniha vlastně popírá, ta si hledá svou vlastní škatulku, kam vlastně hlavní hrdina má zapadnout. Osobně mě více bavila romantická linie knihy, která však nedostala takový prostor, který by si zasloužila. Myslím, že by bylo hodně zajímavého rozepsat vztah, který na pozadí hledání identity vznikl
Já jsem milovník "teenage dirtbag" tohle už na mě bylo spíše manifestem. Lepší průměr.

17.09.2022 3 z 5

Sběratel hvězd 2 Sběratel hvězd 2 Sophie Schönhammer

Kniha navazuje na první díl, opět je to příjemná, rychlá záležitost přelouskaná za hodinu. Ale něco mě na knize docela mile překvapilo. Už jsem zase viděla, jak se autorky snaží vyvléknout z intimity mezi gay postavami (typické - autoři používají queer postavy, ale neumí se pak vyrovnat s tím, že musí zařadit jejich intimitu jako něco přirozeného pro daný věk postav), ale tady k mému velkému překvapení nakonec došlo k milostné scéně! Navíc velmi dobře zvládnuté. Za to celou sérii hodnotím nadprůměrně.

14.09.2022 4 z 5

Sběratel hvězd 1 Sběratel hvězd 1 Sophie Schönhammer

Žánr mangy je takový uspěchaný, šablonovitý, jednoduchý - jen málokdo v rámci tohoto žánru zvládne vykreslit hlubší, propracovanější strukturu postav a zápletky. Tady se to úplně povedlo. Ale přesto je kniha určitým způsobem sympatická a atraktivní. Taková příjemná jednohubka.

14.09.2022 4 z 5

Láska je odpověď Láska je odpověď Erik G. G.

Upřímně, jsem docela zklamaná. Na knihu jsem se hodně těšila, očekávala jsem něco velkého. Ale žádné wow se nekonalo.
Dějově mi kniha připadá jak o dvacet let zpátky napsaná. Hrozná stereotypizace (i když kniha psal sám homosexuál, snad dokonce jako autobiografii) - nezlobte se na mě, ale už mi připadá hrozně mimo popisovat svět gay mužů postavený jenom na anonymním, rychlím sexu. Tohle je jako Queer As Folk, a to už snad máme pár let za sebou ne?
Bohužel ani po literární stránce to není žádná pecka. Stylisticky slabší, často takové kostrbaté jako sloh nějakého středoškoláka. Erotické scény už potom byly spíše nudné, protože nepřinášely nic nového, pořád dokola to samé. "Kirke" jako filosofující prvek už mě pak vyloženě přišel naroubovan. Ilustrace perfektní (i když čtu většinou v autobuse, takže jsem se chvílemi zapotila :D ) .
Celkově bohužel podprůměr.

03.10.2020 2 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Sérii mám ráda, je to milá, příjemná záležitost, která zahřeje u srdce. Ale tento díl je už trochu moc přehnaný. Autorka se snaží být tak moc otevřená a "v pohodě" - až to na mě místy působí jako karikatura. Téměř každý je v LGBT+ vztahu, všichni prozřeli ze své homofobii, máme tu sebepoškozování i poruchu příjmu potravy... to už je moc. Mám ráda otevřenost a liberálnost, ale tady je to spíše už na škodu, chce to ubrat - tím by to získalo na přirozenosti.

04.09.2020 3 z 5

Na krchově Na krchově Josef Strauss

Já si nedám pokoj, druhý pokud od autora. A nečekala jsem, že bude ještě hůř - ještě blbější, zbytečnější a naprosto bez obsahu či výpovědní hodnoty. Čekala jsem, že to bude děsivé a zvrácené, ale bylo to jenom tupé. Nevím, jestli to je autorský záměr, ale tohle je fakt neskutečná bída.

01.09.2020 odpad!

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Zpočátku jsem se do knihy nemohla začíst, moc se mi nechtělo pokračovat, ale je to prostě kousek, který jsem chtěla mít přečtený. A pak jsem jenom užasla - je to příběh celý o znásilnění, ale ne o jen tak obyčejném znásilnění (pokud něco takového je)! Celou dobu se příběh rozplétá pomocí lidového vyprávění značně primitivní sestry, chladného výslechu u policie a nakonec hlavně ze vzpomínek citově vyprahlého muže. Je to značně kuriózní příběh, kde si celou dobu říkáte, kde je to násilí a znásilnění? A pak to přijde, a je to realistické, silné a... nechci spoilerovat. Síla je v tom, že je to reálný příběh, kde autor ze sebe nedělá silného přeživšího, ale prožívá to svým vlastním způsobem.
Příjemné překvapení. I když způsob vyprávění není snadný, tak jako celek je to prostě síla.

22.07.2020 4 z 5

Rudé svitky magie Rudé svitky magie Cassandra Clare (p)

Další z mála knih, kdy jsem se nemohla vyloženě dočkat a místo klasického hltání, jsem si ji vychutnala pěkně pomalu.
Dostala jsem přesně to, co jsem čekala - vzdychání roztomilého "ach", ale také další důkaz, že autorka prostě není nějak extra dobrá spisovatelka. Ne, fakt, prostě to psaní je hodně jednoduché, plné klišé a vyloženě trapných pasáží a frází (až mě napadá, že si budu muset pořídit originál, jestli to není práce konkrétně u této knihy v českém překladu) - literární hodnota je bohužel na nule. Proto mám osobně problém přečíst MI - do těch se nutím právě jen kvůli Alekovi a Magnusovi, zbytek je prostě velký špatný.
Podtrženo, sečteno - dávám nezasloužených pět hvězd. Ne, fakt, je mi hanba, ale já ty dvě postavy tak miluju, že všechno ostatní raději přehlédnu.

24.06.2020 5 z 5

Alice Alice Emma Becker

Jako první bych měla říct, že nemám ráda erotické romány pro ženy. Ne, protože by mi vadila erotika, perverznost, ale většinou mě uráží tupost, erotika je v nich pro mě zcela asexuální a za hlavní hrdinky mi je hanba. Ale Pana S. jsem si zamilovala! Jedna z mála erotických knih, která měla pro mě všechno, co jsem od žánru chtěla.
Proto jsem se těšila na Alici, ale pravda je taková, že jsem ji ani nedočetla, přeskočila jsem na konec, jestli nebude nějaký závratný závěr. Problém, proti Panu S je pro mě asexuálnost tématu - 22 letá holka se nedokáže smířit s rozvodem. Tak spí s postarším chlápkem, který rozhodně nemá charisma Pana S. Kniha je hodně filozofická, to se mi líbilo, ale na divná témata. Hlavní hrdina je taková uňouraná, tak trochu do sebe zahleděná a nemá pro mě půvab a důvtip Ellie.
Takže jedno velké zklamání.

12.05.2020 1 z 5

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

Abych byla upřímná, tak jsem knihu četla, jenom abych měla všechny souvislosti pro Norského dandyho. A taky jsem knihu nečetla poctivě, ale hodně brutálním rychločtením. Tahle kniha nebyl můj šálek kávy, já prostě nemusím rodinné ságy a generační románové cykly. Navíc tahle byla hodně "mužná" - hlavně tématickým zaměřením na válku, techniku, finance a politiku. Bezpochyby má kniha své kvality, je napsaná velmi dobře, některé pasáže, hlavně ty z Afriky byly poutavé. Knihu hodnotím pozitivně, ale pro mě prostě nebyla, což jsem ani nečekala.

07.04.2020 2 z 5

Děti boží Děti boží David Hidden

V rámci žánru tohle nebylo marné. Oceňuji, že se autor nebál "ušpinit si ruce" s nechutnými / děsivými detaily (i když je patrné, že si v nich libuje). Někdy krapet zdlouhavé, ale čtivě napsané.

13.03.2020 3 z 5

Opak věčnosti Opak věčnosti Justin A. Reynolds

Tak tohle bylo ale hodně přeslazené! Očekávala jsem nějakou moderní YA se silnou pointou (nebo fatálně špatným koncem), ale jenom sladkost a přeslazenost. Taková kniha fakticky neutáhne skoro pět set stran, aby byla čtivá a obohacující.

28.02.2020 2 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Tabitha Suzuma

Tak tahle YA kniha se hodně povedla. Tématicky je to naprostý skvost, miluji knihy, které neomílají jedno stejné téma dokola. Tohle bylo něco hodně jiného, hodně skvělého!
Jistě, příběh dvou zamilovaných sourozenců je kontroverzní, ale jsem ráda, že jsou i taková témata otevírána, protože se prostě dějí. Jsem ráda, že se tady vykresluje velké téma \"nemůžeš si vybrat do koho se zamiluješ\". Společnost má jistá pravidla, která však ne vždy dokážou postihnout lidskou realitu. Jistě je špatné zneužívání v rodině, jistě je hrozné plodit děti mezi příbuznými... ale komu přesně tohle ubližovalo? Koho přesně se to týkalo? Možná není pochopitelné, že se šestnáctiletá studentka zamiluje do čtyřicetiletého učitele. Možná není pochopitelné, že sestra miluje svého bratra. Ale má někdo právo říkat, že to není přípustné? Když se to prostě stane, tak co může jedinec udělat? Žít nešťastně až do smrti?
Tato tabu jako téma by se měla otevírat. Hodně mi připomíná knihu Mezi krásou a ošklivostí, tedy tématikou samozřejmě, stylově je tahle rozhodně lepší.
Tahle kniha prostě stojí za to. Jsem ráda, že tato kniha vyšla alespoň ve slovenštině, dalo se to úplně v pohodě číst.

01.02.2020 5 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Já teda nevím, ale ta kniha byla prostě zvláštní. Rozumím, že je to autobiografie, takže informace nemohou být úplné nebo vysvětlené. Ale celé mi to prostě připadá hodně zvláštní. Matka najednou, bezdůvodně a jakékoliv příčiny začne týrat jedno své dítě. Proč zrovna jeho nevíme. Ano, je psychopatka a sadistka, to je pochopitelné, ale to že si vybere náhodné své dítě je prostě divné. Mučení je vynalézavé, ale místy opravdu už hodně vyhrocené, jakoby autor chtěl za každou cenu šokovat - pokud je to všechno tak, tak je to prostě divné. Nechce se mi věřit, že by tolik dospělých okolo akceptovalo, že se něco takového děje.
Když jsem si tu předběžně četla komentáře, tak jsem byla trochu zklamaná z toho, co naznačoval, že to není pravdivé. Ale po dočtení z toho mám taky takový pocit, že je za tím ještě něco. Nevím, jestli si to celé vymyslel, to nechci říkat, ale je vidět, že se autor usadil v pozici oběti, kde je mu komfortně.
Kniha se mi prostě nějak nelíbila - dějem, ani stylem.

01.02.2020 1 z 5

Láska bez odporu Láska bez odporu Gilles Rozier

Příjemné překvapení, tahle kniha mi dlouho unikala. Přitom je to skvělý příběh civilního prožití války. Už jsem unavená z "hrdinských eposů" a příběhů o nezlomnosti z 2WW. Tohle je vhled do války člověka jako byla většina - těch, co se prostě snažili přežít, nevybočovat z řady a snažit se zvládnout pokoření. Hlavní hrdina má jen jednu věc, pro kterou žít a přežít, a tou je literatura. Vrchol jeho odporu je tajná knihovna německých zakázaných autorů ve sklepě (krásný, ironický prvek). Do okamžiku, kdy z čisté vášně se z něj stane hrdina, protože začne ve své sklepní knihovně ukrývat žida. Hlavní hrdina všechno dělá za určitým účelem, očekávaje něco - naučí se jidiš, získává knihu pro Hermana... Známe příběh jen z jeho pohledu, o pohnutkách Hermana toho víme jen málo. Hrozně se mi líbil ten motiv nucenosti - Herman je vlastně jeho vězeň (ale fakticky to byl Hein, kdo byl vězněm Hermana), závisí na něm jeho celá existence - miluje ho / se s ním jen z vděku? Byl by s ním i po válce? Úžasná kniha, která není o velkém hrdinství, ale o lidech ve válce.

23.01.2020 4 z 5

Masožravý lunapark Masožravý lunapark Daniel Handler

Proti předchozím dílům si tento, a po něm následující díly moc nepamatuji, takže si jejich čtení vyloženě užívám. Musím smeknout před autorem, jak dokonale vyváženou knihu dokázal napsat - poučuje nenásilným způsobem (prvek deja vu zde je mistrný!), přitom přináší atraktivní prvky jako jsou zrůdy a násilí, a zároveň se mu v každém díle dokonale podaří předložit kritiku nějakého společenského nešvaru. V tomto díle bylo pro mě málo vodítek k DP a Snicketově minulosti, ale celkově to byl další skvělý díl!

29.12.2019 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Druhý díl Srdcerváčů navazuje tam, kde první díl skončil, akorát se tady musíme připravit ještě na větší dávku roztomilosti a sladkosti než v prvním díle. I přes jednoduché, krátké dialogy je zde zaznamenáno vše, co provází každý "ukázkový" coming out. Jediné, co já teda tak nějak nemusím, je příliš velká snaha postihnout diverzitu - snažit se do příběhu naroubovat, co nejvíce odlišností, až je to takové umělé.
Pěkná kniha, těším se na další díl.

03.11.2019 5 z 5

Zpustlá vesnice Zpustlá vesnice Daniel Handler

Další úžasný díl milované série. Tady dojde docela ke zvratu, děj hodně potemní. Připadá mi, že každý díl je o nějakém velkém společenském tématu, tady to je například o nesmyslnosti davového myšlení, tmářství apod. Autor zde vykresluje velmi temný obraz, hlavně motiv upalování zaživa. Opět se poodkryl další kousek mozaiky, na scéně se objevuje Jacques Snicket. Velmi oceňuji, jak autor edukuje čtenáře, seznamuje mladé lidi se spousty zajímavosti, vysvětluje řadu pojmů. Prostě další úžasná kniha.

29.10.2019 5 z 5