anet8843 anet8843 komentáře u knih

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

V rámci žánru příjemná záležitost. Není to otřepané, pointa není zřejmá po celý děj, zajímavé/moderné zpracování "projektu". Tohle pro mladé milovníky detektivek stojí za přečtení.

26.09.2020 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Klára Janečková

Tak tohle je skutečně dno literatury. Nevidím jediný benefit nebo nějaký highlight této knihy. Otřesný styl vyprávění - styl jako slohovka nějakého žáka z osmé třídy. Souvětí asi autorce moc nejdou. Dialogy jako z čítanky první třídy, říznuté telenovelistickou dramatikou. Námět knihy působil atraktivně, ale místo toho příběh jako napsaný v devadesátkách - žádná invence, originalita... prostě nic. Tohle je skutečně kniha, o které nedokážu říct jediné pozitivum.

21.05.2020 odpad!

An(n)a. An(n)a. Sára Báchorová

Může obsahovat SPOILER.
Uf, no... zdejší komentáře mě v mém názoru moc nepodporují. Řekla bych o sobě, že jsem tak trochu odbornice na knihy o PPP. Četla jsem jich hromadu - dobrých i špatných. A tak trochu jsem vždycky toužila najít nějakou TU KNIHU - hodně blízko byla Na dně, ale jinak byly knihy prostě fajn, ale žádná nebyla TA. KDyž jsem viděla obálku knihy a jasnou narážku na "pro-ana" komunitu v názvu, tak jsem byla natěšená, i když už dávno nejsem lovkyně v tomto tématu, tak jsem si knihu pořídila.
První stránka, první myšlenka: Bože, to zní jako něco staženého z "pro-ana" blogu z roku 2009. No, a mé pocity se dále nezlepšovaly. Směs Lanczové (ty scény s Adamem???) a pro-ana blogů z dob před deseti lety (všechny ty "rozhovory" s poruchami jsou jasná inspirace všemi těmi stokrát opakovanými ana quotes). Tohle prostě není moc zajímavé.
Patos negativity a deprese a jedno klišé za druhým. To je ten problém - každý píše o své zkušenosti s PPP až je po ní, tudíž už má pohled obohacený o ten konec. Já chci přečíst knihu o skutečném průběhu této nemoci - od počáteční něhy, o tom prvním pocitu síly a naplnění, o euforii a síle, přes to jak se to tragicky zvrhne do tragického boje o vlastní život. Protože jen tak to lidi doopravdy pochopí, že to od počátku není sebepoškozování, ale jako droga.
Nuda, nuda... nechápu proč by měl být další díl? To si radši přečtěte tu knihu od Lanczové, myslím Střípky mých lásek - ta je lepší.

26.04.2020 1 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Knihu jsem přečetla za dvě hodiny, ne protože bych ji tak hltala, ale abych se k ní už zítra nemusela vracet. Ne, že by to byla taková hrůza, ale prostě od začátku mi něco nesedělo, nezaujalo mě to, nechtělo se mi to vůbec luštit.
Na první pohled se mi kniha jevila jako od autorů "mladí rozhněvaní muži", což dle mého autorka chtěla docílit. Téma zvolené super, vlastní uzavřenost ve strachu z reálné hrozby. To mohlo fungovat dobře. Ale jazyk místy pokulhává, stejně jako způsob vyprávění - neobratné výraz, místy vyšinutí z větné vazby, nelibozvučnost větných výpovědí a místy mizerná korektura. Celou dobu jsem čekala na wow efekt, něco jako Kluk který miloval Yvgennyho nebo Less - prostě, že čtu něco, co mi moc nedává, ale na konci dostanu ránu mezi oči v podobě zvratu či "aha" efektu. Možná tam byly nějaké náznaky, metafory nebo skrytá poselství, ale mě to nebavilo je hledat. Jestli tam byly jinotaje, já je neviděla.
Ve výsledku mi to připadá jako takový česká verze beatnického stylu a to prostě nefunguje. Podprůměr.

11.04.2020 2 z 5

Jako kus masa! Jako kus masa! Josef Strauss

Knihu jsem zvládla přečíst na jeden zátah. Už od počátku mi trochu vadilo zjednodušené vyprávění, postavené především na dialozích. Vulgarity byly na místě, ale prostě takové to vodsať atd. se mi nečetlo nejlépe, ale rozumím tomu v rámci žánru. Celkově mi příběh a popis situacích připomíná BDSM porno povídky. Kvalitu to žádnou moc nemělo - uměleckou ani výpovědní, prostě snaha větvit na sebe odporné obrazy se snahou prostě a jen šokovat. To mi nějak nestačí. Autor si zjevně tak trochu pohrál s vlastními zvrhlými fantaziemi a hodil to na papír, no proč by ne, ale chtělo by to nějakou formu na úrovni. Co musím uznat, tak pár scén bylo hodně za čarou i na mně, což se nestává, takže jako jo, tohle zvládl, to jsem nečekala.
Za mě podprůměr.

18.02.2020 2 z 5

Kdybych tě našla Kdybych tě našla Ava Dellaira

Já ani nevím, tohle už je trochu nuda, ne? Další poměrně klišoidní příběh o hledání rodinné pravdy. Kopec romantiky, kopec emocí, snaha o filozofické momenty... Příběh rozhodně neutáhl takový rozsah, chvílemi opravdová nuda, chvílemi celkem fajn romantický příběh. Celkově takový slabý průměr.

07.02.2020 2 z 5

Vytoužená minulost Vytoužená minulost Leila J. Rupp

Tohle byla hodně dobrá kniha! Jsem nadšená, spousty zajímavých informací, které by se měli dozvědět všichni homo/trans fobové, kteří tvrdí, že dnešní doba je zpovykaná, a lidi z nudy mění pohlaví. Spousty neznámých faktů z historie, jak známé, tak méně známé společnosti mě hodně bavila. Silně ve mě zůstala rezonovat myšlenka, kdo je vlastně, a kdo není homosexuál, jestli každý, kdo má city s člověkem stejného pohlaví...

24.01.2020 5 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Ke knize jsem přistupovala od počátku skepticky. Nemám ráda Nebe nám nepřálo, a tak nějak jsem očekávala něco podobného. Téma cystické fibrózy, konkrétně zamilovaného mladého páru s touto nemocí, není nic nového pod sluncem, například jsme to už mohli vidět v seriálu Chirurgové. To nic nemění na tom, že je skvělé otevírat témata rozličných nemocích, tím přibližovat širokému okolí podrobnosti života s touto nemocí.
Hlavní hrdinové mě nezklamali ani nenadchli. Samozřejmě musím napsat, že bych chtěla číst knihu o Pouovi - to je hrdina dle mého gusta! Ale i tady vše tak nějak pěkně do sebe zapadlo, samozřejmě místy až moc romanticky vypjaté a přeslazené, ale nevadilo mi to.
Hodně jsem přemýšlela, jak z toho autorka vybruslí, jaký zvolí konec. A tento se mi líbil, jsem fanynka tragických konců, a tenhle pro mě byl nejtragičtější variantou, ale to je o každém, jaký má pohled na svět.

26.12.2019 4 z 5

Nevím kudy kam Nevím kudy kam Gayle Forman

Docela se divím nízkému hodnocení knihy. Já jsem docela dost nadšená. Knih byla krásně teskná, nebyla přeslazeně naivní, jak to u YA často bývá. Všechny ty problémy a bolesti byly uvěřitelné. Kniha je hlavně o ztrátách, těch nejbolestivějších. Možná byl text až příliš krátký, takže mnohé bylo zjednodušené, ale kniha byla svižná. Samozřejmě, mě nejvíce bavila linie Haruna, líbilo se mi, jak to dopadlo. Hlavně se autorka nebála sexuality, což je pořád ještě v gay romancích pro mládež výjimečné.

05.12.2019 5 z 5

Leah mimo rytmu Leah mimo rytmu Becky Albertalli

Byla jsem na knihu hodně zvědavá, protože Simon Spierse je moje srdcovka, znám ji skoro zpaměti. Další kniha od autorky byla průměrná, tak jsem se těšila, co autorka předvede.
Byla jsem docela spokojená. Sláva první knihy se nekonala - protože Simon je prostě tah na branku, dokonalá postava, kterou nejde nemilovat. Tak za prvé ženy queer nejsou aktuálně takový hit jako kluci. Autorka tlačí trochu moc na pilu v otevřenosti, až to místy není úplně ono.
Leah je dobrá hlavní hrdinka, uvěřitelná. Není to překladnělá osoba, ale typická osmnáctka včetně svých slabin i pozitiv. Je tak trochu nakrknutá a zmatená, konec střední školy je náročný pro ty, co na ni měli přátelé, to je pochopitelné. Trochu tlačí na pilu, ale kdo ne v jejím věku.
Nadprůměr musím říct, nemohu se dočkat na její nejnovější knihu.

24.10.2019 3 z 5

Strohá akademie Strohá akademie Daniel Handler

Já tu sérii prostě miluju, jsem hodně ráda, že jsem se k ní vrátila. Jsou tam tak úžasné detaily, tajemno, které je nedovysvětleno, ale vyvolává otázky. Miluju ten inteligentní humor, smysl pro ironii a tragikomičnost, až absurdnost. Tenhle díl je prostě hodně vyvedený, přečetla jsem ho za jeden den. Hodně se mi líbil motiv trojčat. Oceňuji tu inteligenci, s jakou autor dokáže vytvářet aluze, náznaky, které dětem sice asi nic neřeknout, ale dospělé potěší. Zástupce ředitele Nero je epická figurka!

08.10.2019 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Tohle je hodně milá, něžná záležitost, při které jsem pořád jenom vydávala zvuky "roztomilosti". Není to žádný velký, silný příběh - to by asi ani nešlo v takovém rozsahu. Kresby jsou jednoduché, ale moc hezké. Děj je také hodně jednoduchý, bez větších myšlenek a přesahů, ale plní svůj účel, nic mi v něm nechybí. S jazykem jsem měla drobný problém, chápu, že angličtina a čeština jsou rozdílné jazyky, ale místy působí některé překlady až komicky.
Celkově je to povedený kousek, těším se na další díl.

21.08.2019 5 z 5

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Je hodně zvláštní hodnotit knihu, která je napsána jako autobiografie. Je až neuvěřitelné, že se něco takového stalo ve skutečnosti, ale skutečně stojí za to, aby se o takových tématech psalo.
Od počátku se kniha četla velmi dobře, byla psaná jazykem romantických/dramatických příběhů pro ženy, což mi trochu ubíralo na prožitku. Hodně to připomíná slaďárny - průměrná dívka se zamiluje do krásného "bad boye" s tajemným příběhem. Jessica vypráví příběh svým pohledem, což je jistě dost přibarvené jejími emocemi, které cítila, dle mého to nejde brát fakticky. Konec už se dost vlekl, spousta toho tam bylo navíc.
Další knihy, které autorka na toto téma vydala mě už úplně nelákají, tohle mi stačilo.
Kniha stojí za přečtení kvůli obsahu, zpracování bylo průměrné, ale chápu, že dílo má tady hlavně terapeutický význam.

20.08.2019 3 z 5

Jediná vzpomínka Flory Banksové Jediná vzpomínka Flory Banksové Emily Barr

* Kniha mě hodně překvapila, nečekala jsem, že bude na konci tak dobrá pointa. Za začátku to vypadalo jako naprostá milostná slátanina, ale konec mě opravdu dostal, protože je to opravdu silný příběh, netradiční, nic podobného jsem v young adult zatím nečetla. A moje srdíčko zaplesalo, že se zde objevil úžasný gay bratr. Svižná, docela krátká kniha, která stojí za přečtení.

22.07.2019 5 z 5

Mrazení Mrazení Maggie Stiefvater

Dala jsem si rereading této knihy, protože jsem kdysi četla první dva díly série, ke třetímu jsem se nedostala, což mě mrzelo. Pamatovala jsem si to jako hodně dobrou knihu, zklamaná jsem nebyla, ale na pět hvězdiček to nebylo. Problém byl pro mě trochu přílišná rozvleklost děje, kniha nebyla dostatečně dynamická. Romantický příběh je výborný, sice trochu moc přeslazený, ale takový něžný. Vrhnu se na další díl, jsem zvědavá.

21.06.2019 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Stydím se, že jsem se dostala ke čtení Nástrojů smrti až tak pozdě. Kdysi jsem viděla film, který se mi líbil, několikrát jsem držela první díl v knihovně v ruce (ale pojďme si říct, že obálka první české verze je dost odstrašující), ale nějak jsem to vždycky zase odložila. Přiznávám, že jsem si knihu koupila až po shlédnutí seriálu. A taky přiznávám, že jsem se na to neskutečně těšila kvůli Magnusovi a Alekovi.
První díl byl dobře napsaný, velmi čtivý způsob. Autorka perfektně umí vykreslit postavy jako uvěřitelné, s chybami a otravnosti, takže postavy nejsou černobílé. Je jasné, že k některým postavám má autorka slabost (například Simon), takže občas udělá něco překladnělého, ale to se dá pochopit. Co se mi na knize moc nelíbilo, je věk protagonistů - Clary je 15, vlastně čerstvých 16 let, což prostě není atraktivní věk pro to, co se odehrává v knize. V seriálu ji bylo 19 let a to přišlo adekvátní, stejně tak byl věk posunutý i u dalších postav, takže jsme si užili více násilí, otevřenosti a sexuality. Celkově Clary mi je celkem dost nesympatická, ale uznávám, že je na patnáctiletou holku dobře napsaná. Magnuse a Alexandra jsem si v prvním díle moc neužila, moc prostoru ani jedna postava neměla, ale i tak jsem jsem při tom málu tála. Těším se na další díl, jsem hodně ráda, že vycházejí díly s novými obálkami, jsou doopravdy krásné.

22.05.2019 5 z 5

Kniha mě vůbec nedokázala vtáhnout do děje. Moc jsem nepochopila, co je pravda, a co jsou psychické poruchy postav. Nečetla jsem pozorně, chtěla jsem to mít rychle za sebou, takže mi možná i něco uniklo.

07.01.2019 2 z 5

Paci, paci, pacičky... Paci, paci, pacičky... Václav Bauman (p)

Přečteno za ani ne dvě hodiny. Skutečně poutavé čtení. Vtipné a děsivé zároveň. Tak nějak ještě drsnější Pelíšky.

02.01.2019 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Česká varianta young adult LGBT románů je příjemné osvěžení. Kniha působí na první pohled, jako by byla autorem původem z jiné země, vypadá hodně světově.
Vesměs byla kniha pěkná, ale tedy na mě málo odvážná, inovativní. Chvílemi jsem si připadala, že jsem se vrátila o deset let zpátky a čtu knihu od Lanczové. Téma, nástřel super, ale chce to dotáhnout do nějaké pořádné myšlenky, dát tomu něco, co by knihu udělalo originální, nezapomenutelnou. Pořád jsem čekala, že se stane něco intenzivního, ale to se prostě nestalo.
Nejsem si jistá, kolik je autorovi, ale předpokládám, že už to bude přes dvacítku. Ty "slohovky", které jsou součásti příběhu mi připadají až fakt úsměvné. Když už je něco takového součást příběhu, pak bych byla ráda, kdyby to mělo fakt sílu.
Hodnotím pozitivně jako český pokus, chtělo by to více takových, ale tohle je dle mého zatím jen první nástřel.

16.08.2018 3 z 5

Ty moje skvostné zvířátko Ty moje skvostné zvířátko Marieke Lucas Rijneveld

Dlouho se mi nestalo, že bych měla z knihy tak rozporuplné pocity. Na téma jsem se hodně těšila, navnadila mě hodnocení, že jsou tam nechutné pasáže... kde přesně? Kniha je napsána specifickým, téměř až básnickým jazykem, který se nečte úplně snadně - já jsem zvyklá knihy hltat, ale tady to jednoduše nešlo, protože by člověku unikaly detaily, které se ukrývají za mnoha obrazy.
Oba hlavní protagonisté jsou kouzelné bytosti, co se týče toho, co se jim děje v hlavě. Ani jeden prostě není normální. "Zvířátko" je narušená, opuštěná holčička, která touží po pozornosti, čehož veterinář využije. Ale není to takové to jednoduché - chci ji, vezmu si jí. Je to zvrhlá hra, která se pomalu rozjíždí do finále. Kulisou je drsný vesnický život, plný dobytka a zvířecích penisů.
Kniha stojí za přečtení, ale rozhodně není pro každého. Osobně jsem čekala nějaký výraznější konec (trochu mě tam lákala ta spojitost s případem Suzie, kterou někdo unesl - doufala jsem, že to bude souviset s hlavním příběhem), ale i tak je to prostě kvalitní literatura.

14.04.2024 4 z 5