Aneleh Aneleh komentáře u knih

Barva nachu Barva nachu Alice Walker

Drsná realita života černošských žen ve vás po přečtení něco změní. Hrdinka adresuje svoje dopisy Bohu a své sestře, aniž ví, jestli jí někdy ještě spatří. Bravurně jsou vykresleny její pocity, které nám svěřuje svým prostým jazykem. I přes všechna příkoří se dokáže z ustrašené dívky, která se bojí říci svůj názor, změnit v emancipovanou a samostatnou ženu. Kniha ukazuje nedostatečná práva černochů, ale i problémy a bezpráví mezi nimi samotnými. Silný příběh, od kterého se nelze odtrhnout, bez obalu líčí násilí, které je pácháno na ženách.

25.09.2015 5 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

Silný příběh, který mě emočně velmi zasáhl. Po jejím přečtení se člověk začne na život dívat trochu jinak a vážit si věcí, které často vůbec nevnímá. Dokonalé, smutné, pravdivé a napsané životem. Není nic horšího než zapomínat i ty nejjednodušší úkony, neumět pojmenovat ty nejznámější věci a nakonec zapomenout jména svých dětí, jméno svého manžela a ani je nepoznat. Jak by nám bylo, kdybychom jednou zapomněli téměř všechno a postupně také kdo jsme a co jsme pro lidi kolem znamenali? O zákeřné nemoci s nenápadným začátkem a krutým pokračováním píše autorka velmi sugestivně a strhujícím způsobem popisuje pocity ženy, která přichází o samu sebe. Přesto kniha není jen depresivní a melancholická, ale inspirativní a moudrá, plná naděje, silné lásky a podpory. Je prakticky nemožné knihu odložit nebo na ni zapomenout.

14.09.2015 5 z 5

Láska v moll Láska v moll Milena Holcová

Další kniha o ženách zralých, které už mají něco za sebou. Jsem ráda, že se v poslední době píše o intimním životě starších lidí, o jejich touze po něze a potřebě blízkosti, fyzického kontaktu. Tento příběh se navíc vyjadřuje k problematice eutanázie, která absurdně ve starším věku může být také projevem lásky. Zároveň však ukazuje, co je příjemné v této fázi života. Pouze ve zralém věku můžete zastávat tolik různých rolí: jste matka, dcera, tchýně i snacha, manželka, babička a občas i milenka...Milena Holcová je jedna z těch, která se závažným tématům života zralých a starších lidí věnuje, a proto jsem ráda, že jsem její knihu objevila a určitě si přečtu i další.

05.09.2015 5 z 5

Drž se Drž se Harlan Coben

Poutavá kniha, která spojuje dokonale promyšlenou kriminální zápletku se skvělou psychologickou kresbou postav a předkládá složité otázky vztahu rodičů a dětí. Jak moc a zda vůbec můžeme ochránit svoje děti? "Děláte prostě, co můžete. Milujete je, jak nejlépe umíte a dáváte jim na vědomí, že je milujete. A nemůžete dělat prakticky nic víc..."

23.08.2015 5 z 5

Deset žen Deset žen Marcela Serrano

Deset žen nám otevírá svoji duši a ukazuje svoji sílu při překonávání samoty a překážek, bolesti a zklamání, které ženy prožívaly odjakživa a prožívají i dnes. Právě proto se v těchto příbězích pozná leckterá z nás. Psycholožka Nataša je přesvědčená, že o trápení je třeba mluvit, abychom si získali odstup a nadhled a získali tak naději, že lze v našem životě leccos změnit. Mám ráda psychologické knihy, a tak mě tato oslovila a vyprávění všech žen mě hravě vtáhlo do děje.

02.08.2015 5 z 5

Vrahova žena Vrahova žena Jacques Expert

Velmi zajímavá kniha. která svým způsobem nutí i k zamyšlení. Až se trochu bojíme - známe svého partnera, neexistuje nějaká temná stránka jeho mysli jako v případě manžela naší hrdinky? Pokud se náhodou stane, že na nějaké temné stránky přijdeme, je lepší dělat, že nic nevíme. Pohledný muž, který navíc dokáže finančně zabezpečit svoji rodinu - proč mu tedy to špatné nepromíjet? Klapky na oči a uši, není to recept na šťastné manželství? Kam ale nás až může taková vědomá zaslepenost dovést? Je manželka ta chudinka, která neměla o ničem ani zdání? Dopodrobna je vylíčena psychika obou hlavních postav, jsme přítomni u soudních jednání. Hrůzná bestie spáchala odporný čin. Vrahova manželka nám poví, jak to chodí v dnešním zvráceném světě...

15.07.2015 5 z 5

Neodcházej Neodcházej Katarína Gillerová

Je to moje třetí kniha od této autorky a opět se mi moc líbila. Je čtivá, poučná, ze života. Až téměř do poslední stránky jsme napjati, protože stále nevíme, zda se hlavní hrdinka vrátí k bývalému manželovi či ne. I když příběh stále vypráví Veronika, můžeme nahlédnout pod myšlení spousta dalších postav a snažit se je pochopit. Navíc mě zaujalo věštění z kávové sedliny, které Veronika ovládala a které příběhu dodávalo špetku tajuplnosti. Veselým zpestřením jsou všetečné otázky jejího malého syna, kdy se neubráníme úsměvu. Skvělé a určitě si přečtu další knihy od Kataríny.

07.07.2015 5 z 5

Čtvrtá úroveň Čtvrtá úroveň Jitka Prokšová

Na další knihu od naší plzeňské autorky jsem se velmi těšila a opět mě nezklamala. Miluji psychologické knihy i skládání puzzle, a tak téma pro mě bylo velmi zajímavé a příběh jsem si doslova vychutnala. Někdy je život opravdu složitý a dokáže se nám pěkně zamotat. Dá pak velkou práci dát jej do pořádku, stejně jako je náročné z malých, promíchaných dílků poskládat správně velký obraz. Zvlášť když nám jeden dílek pořád schází...

15.06.2015 5 z 5

Kouzlo všednosti Kouzlo všednosti Táňa Keleová-Vasilková

Další kniha ze života, plná pravdivých příběhů a situací, s kterými se za život potká každý z nás. Poučná a čtivá, po jejím přečtení si každý uvědomí, že právě těch obyčejných všedních dní si máme nejvíce vážit. Autorka umí dobře ukázat, kde jsou ty největší hodnoty v životě. Proto mám všechny její knihy tak ráda a těším se na další.

06.06.2015 5 z 5

Sestra Sestra Rosamund Lupton

Poutavá kniha, která je vlastně dopisem mladší sestře a v níž se hlavně vyzdvihuje sesterské pouto a láska. Právě tato forma psaní ukazuje pevný sourozenecký vztah, dělá příběh z psychologického hlediska velmi zajímavý a zároveň napínavý svojí strhující zápletkou. Kdo lépe může znát člověka než jeho vlastní sestra, která se odmítá smířit s ortelem policie a pouští se do pátrání na vlastní pěst. Dojímavá kniha s překvapivým rozuzlením.

03.06.2015 5 z 5

Žízeň Žízeň Esther Gerritsen

Jde o poměrně těžké téma a velmi smutné. Ani smrt nedokáže spojit matku s dcerou, protože k sobě vlastně nikdy cestu nenašly, obě ve svých rolích selhaly. I přesto však mají podobné myšlenky a chování a jsou vzájemně svázané víc, než se na první pohled zdá. Matka cítí, že se jí dcera stále pohybuje v břiše, jako by nikdy neodešla... Příliš se mi nelíbil odměřený styl psaní, a to i dialogů mezi postavami, často jsou nám předkládány pouze náznaky k pochopení děje. Ale tento dokument o vztahu matky a dcery určitě za přečtení stojí.

10.05.2015 4 z 5

Poslední pád Mistra Materny Poslední pád Mistra Materny Václav Erben

Knihy od Jarmily Pospíšilové jsou čtivé, je vidět, že autorka se vyzná v mezilidských vztazích a dovede je dobře a věrohodně vykreslit. I tento příběh, popisující rodinnou krizi, ukazuje pravé lidské hodnoty. Jednání a prožívání každého ze zúčastněných je podrobně vysvětleno a odůvodněno, vnitřní dialogy každé z osob jsou realisticky popsány. Bavilo mě sledovat chování a uvažování lidí, kteří jsou postaveni před řešení nenadálých situací, jenž boří jejich svět, v kterém si dosud spokojeně žili. Spisovatelce se daří nenásilně vás vtáhnout do děje a zamyslet se nad problémy, které mohou potkat každého z nás.

02.05.2015 5 z 5

Za to mi zaplatíš! Za to mi zaplatíš! Petra Nagyová Džerengová

S chutí jsem si přečetla knihu od této spisovatelky, která píše velmi podobným stylem jako Táňa Keleová-Vasilková. Velmi čtivé, napínavé a zajímavé - přečetla jsem doslova jedním dechem. Škoda, že v knihovně nejsou k zapůjčení další její knihy.

28.04.2015 5 z 5

Láska online Láska online Lenka Teremová

Dozvíme se nejen, jaké muže potkáme v internetové seznamce, ale především mnoho pravd a postřehů ze života, s jakými se v životě setkává každý z nás. Knížka pro zábavu i poučení svižně a vtipně napsaná, u které se nudit nebudete.

22.04.2015 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Zvláštní, tajemný styl Murakamiho mě vždycky zaujme a nemůžu se odtrhnout. Zamyšlení nad smyslem života, potřebou spánku, který nám bere celou třetinu života - to je neobyčejně zajímavé téma. Útlá knížka s úžasnými ilustracemi mě celá bavila, měla jsem však pocit, že ji autor zapomněl dokončit a nechal nás uprostřed jejího nejzajímavějšího děje.

17.04.2015 5 z 5

Kočka na plotě Kočka na plotě Jarmila Pospíšilová

Čtivý psychologický a detektivní román se skvěle a citlivě vykreslenými postavami, jakými se knihy od této autorky vyznačují. Zajímavé téma adopce, mateřské lásky a odpovědnosti z reálného prostředí. Přečetla jsem jedním dechem a všem doporučuji.

16.04.2015 5 z 5

Kočka, která věděla kudy kam Kočka, která věděla kudy kam Lilian Jackson Braun

Siamský kocour Koko opět hlubokými hrdelními zvuky upozorňuje na pachatele trestných činů a pomáhá jej novináři Jamesi Qwilleranovi svými nadpřirozenými schopnostmi odhalit. Další z mnoha skvělých krimi příběhů pro milovníky koček. Mám je od L.J.Braun v knihovně všechny, které za svůj dlouhý život napsala a jedna je hezčí než druhá. Skvělý jemný humor a láska ke kočkám sálá z každé její stránky a přináší dobrou náladu, relaxaci a pohodu.

08.04.2015 5 z 5

Dalajlamova kočka a umění příst Dalajlamova kočka a umění příst David Michie

Druhý díl je stejně krásný a laskavý. Pokud čtete srdcem a vnímáte každé slovo, dá vám tato kniha velmi mnoho. Vaše srdce "přede", když jste šťastní a věřte, že umění příst (být šťastný) má každý jen ve své moci. Obě knihy ve mně zanechaly stopu na celý život a bez nadsázky můžu říct, že i ovlivnily můj pohled na svět. Měl by si je přečíst každý, nejen milovník koček. Dávám jim přední místo ve své knihovně a určitě se k nim budu vracet. Autorovi patří velký dík za jejich napsání.

01.03.2015 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Nejkrásnější kniha, jakou jsem kdy četla a to nejen proto, že jsem milovnicí koček. Zaujímá přední místo v mé knihovně především pro svoji laskavost, něhu, citlivost a pohlazení, které přináší do našeho až příliš hektického života. Kdybychom všichni žili podle této knihy, nebylo by na světě krutosti, sobeckosti a zla, a to nejen vůči zvířatům, ale i mezi lidmi navzájem.

30.01.2015 5 z 5

Manželky Manželky Táňa Keleová-Vasilková

Ani další z knih od této autorky mě nezklamala - je velmi citová a čtivá s pravdivými postřehy ze života. Jen nerada jsem se loučila se všemi postavami a jejich mnoha příběhy a zážitky, z nichž mnohé z nich jsme poznaly na vlastní kůži.

07.01.2015 5 z 5