Aneleh Aneleh komentáře u knih

Ještě lepší pokračování prvního dílu. Diane si jde za svým štěstím, postupně se vyrovnává se smrtí svých nejbližších. Je to silná kniha, velmi čtivá, která zasáhne svými hlubokými city a skvěle vyjádřenými myšlenkami. Tolik se nechce věřit, že jste u konce...S touto knihou se jen těžko loučíte. Škoda, že nejsou v češtině k sehnání autorčiny další knihy, které napsala.

12.02.2017 5 z 5

Druhý dech chromého koně Druhý dech chromého koně Václav Gruber

Kniha od spisovatele - samotného lékaře - nám umožňuje nahlédnout do práce lékařů, jejich pocitů a přístupu ke svému povolání, jak velmi zodpovědného, tak bohužel někdy až zavrženíhodného a bezcitného vůči pacientům. Je nám dovoleno vžít se do situace a emocí těžce nemocného člověka, jeho rodiny a přátel, nevyhýbá se myšlence eutanázie a nutí k zamyšlení nad smyslem lidského života. Ve dvou verzích se dozvídáme, jak by to mohlo skončit... Co bychom udělali jinak, kdybychom dostali druhou šanci? Velmi poučné a nelze jinak než oba díly doporučit k přečtení.

08.02.2017 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Konec mě překvapil a vyvolal ve mě zvědavost, jak se asi hlavní hrdince dařilo dál a jak se vyvíjel její vztah k Samovi. Klidně bych brala další díl. Nemohu napsat víc, než že je to skvělé pokračování o tom, jak se Louisa vyrovnává s Willovou smrtí, ale i jiní lidé, které potkala ztráta těch nejbližších - kniha, vážná i vtipná zároveň, u které jsem se nenudila ani chvíli.

29.01.2017 5 z 5

Dvakrát jsem si zde přečetla, že hlavní hrdinka je "kráva". Tohle přirovnání mě úplně zdrtilo. Vždyť zde mladá žena ztratila svého manžela a malou dcerku! Kdo něco takového prožil, určitě chápe a kdo ne, neměl by ani odsuzovat. Spousta žen po takovéto tragédii končí na psychiatrii a už nikdy nejsou schopny normálního života. Naopak hlavní hrdinku považuju za statečnou a čestnou. Sama se dokázala srovnat s ohromným neštěstím, které ji potkalo a začít znovu podnikat a žít. Cesta do Irska jí pomohla srovnat si svoje myšlenky a pochopit, co dál dělat se svým životem. Jistě měla někdy právo na výstřední jednání. Taky se mohla jednoduše zbláznit a mezi lidi už nevyjít vůbec nikdy. To, že nepadla do náruče prvnímu muži, který se jí naskytl, považuju za její velkou vnitřní sílu. Jistě by to tak většina žen udělala, ale ona dokázala Edwardovi i sobě přiznat, že ještě není na vztah připravená a nedokázala by neustále srovnávat. Je poznat, že autorka pracovala jako psycholožka a že zná stavy lidí, kteří přišli o svoje nejbližší, čím si prošli a jak se s neuvěřitelným neštěstím vyrovnali. Nad knihou jsem strávila celou noc a nelituji toho. Rozhodně to není žádná romantická oddechovka, ale kniha ze života.

15.01.2017 5 z 5

Aféra v Cornwallu Aféra v Cornwallu Liz Fenwick

Dobrá romantika, nezaujala mě však tolik jako jiné knihy, proto dávám čtyři hvězdičky.

14.01.2017 4 z 5

Zmizení Samanthy Shipleyové Zmizení Samanthy Shipleyové Joy Fielding

Další úžasná napínavá a zároveň psychologická knížka, postavy vykresleny tak, jak to dokáže jen tato spisovatelka. Opravdový čtenářský zážitek. Nemůžete přestat, musíte se zamýšlet, nutí vás to představovat si, jak vše dopadne - zkrátka nenudíte se ani chviličku. Pro mě nejlepší spisovatelka.

22.12.2016 5 z 5

Vůně života Vůně života Táňa Keleová-Vasilková

Životy Lenky, Magdy a Alice se napínavě prolínají a zajímavě vyvíjejí. Závěr je tak neočekávaný, že vyrazí dech. V této další knize mojí oblíbené autorky už navíc hlavní hrdinky nepotřebují k řešení svých problémů cigarety, což se mi také líbilo, a proto dávám opět všechny hvězdičky :-).

09.12.2016 5 z 5

Zakoupila jsem si všechny tři díly Dalajlamovy kočky, protože tohle nejsou knihy na jedno přečtení, ale patří k těm, ke kterým se neustále vracíte. Hluboké, moudré a laskavé, zklidní a vytvoří úsměv na tváři. Navíc v posledním díle nám Jeska, Její Svatost Kočka, zanechá nádherný dárek...

28.11.2016 5 z 5

Pokrevní sestry Pokrevní sestry Kateřina Janouchová

Jen nerada se loučím s touto sérií, všech sedm dílů bylo skvělých a prožila jsem s nimi mnoho krásných večerů. Lásku, všední život, romantiku i napětí - nic v těchto knihách nechybí. Poslední díl nás opět zavádí do zajímavého prostředí a sleduje další osudy porodní asistentky Cecílie. Doufám, že autorka se pustí do dalšího pokračování.

14.11.2016 5 z 5

Touhy Touhy Táňa Keleová-Vasilková

Hezká oddechovka, psaná poutavě a zajímavě, tak jak to spisovatelka umí. Trochu je v tom červená knihovna, protože některé věci by se spíše staly úplně jinak, ale nám to vlije optimismus do žil a sílu do dalšího života. Lucka je mi sympatická, v určitých případech však trochu naivní a hlavně vůbec nechápu, proč si téměř v každé kapitole musí "zapálit". Mrzí mě, že to tak je v každé spisovatelčině knize. Je snad autorka propagátorkou kouření a navíc u mladých žen? Bohužel mi to tentokrát už natolik zkazilo dojem z jinak perfektního čtení, že jsem musela ubrat jednu hvězdičku.

27.10.2016 4 z 5

Strach: Msta Strach: Msta Hana Pekárková

Ani druhý díl s názvem "Msta" nenechá nikoho chladným. Klára se stále potácí mezi velkými zdravotními problémy, způsobenými následky černého kašle a nesprávnou hormonální léčbou v mládí. Navíc ze dne na den jí potkává těžká oční komplikace cukrovky. Zde závěr knihy směřuje ke třetímu dílu s názvem "Cukr", pojednávající právě o této nemoci.
Klára má sice milujícího a spolehlivého manžela, ale sen o dětech se jí krutě rozplývá. V tomto prostředním díle se navíc dozvídáme, kam až mohou zajít spory se sousedy, a to i když jste se provinili pouze tím, že jste vážně nemocní.
Děj knihy není vymyšlený, vše se opravdu stalo, a proto jsem si s velkým zájmem přečetla všechny tři díly. Zajímavé by bylo další pokračování, čtenáře by určitě zajímalo, jak je na tom Klára nyní.

17.10.2016 5 z 5

Hra na schovávanou Hra na schovávanou Kateřina Janouchová

Již šestý díl z atraktivního prostředí porodnice čtete jedním dechem. Najdete tu vše od romantiky až po detektivní pátrání. Už se těším na - doufám, že zatím - poslední díl.

14.09.2016 5 z 5

Strach Strach Hana Pekárková

Souhlasím s předchozím komentářem. Kniha je pravdivá, o věcech, o kterých se nemluví, ale které se v naší společnosti dějí. Krutá realita vykresluje postavení chronicky nemocného člověka, na kterém se podepisuje stav dnešního zdravotnictví. Nemocný skutečně nemá žádnou moc a bez podpory a pomoci se stává naprosto bezbranným. Přečtěte si a zamyslete se. Ono se to totiž může stát každému z nás. Zvlášť patříte-li, stejně jako Klára, mezi "obyčejné" lidi.

26.08.2016 5 z 5

Cukr Cukr Hana Pekárková

Cukr je první knížka, v které jsem se setkala s pravdivým líčením situace v dnešním zdravotnictví, která pravda není pro obyčejné lidi příznivá. Bez příkras a popravdě je zdokumentován stav dnešní společnosti, na který krutě doplácí hlavní hrdinka Klára. V některých situacích poznává nemocný sám sebe a svoje peripetie, kterými musí projít, trpí-li chronickou a vážnou nemocí. Ničeho se nedopustil a přesto je trestán. Jak společnost zachází a chová se k takto postiženému člověku? A jak se k němu chovají i někteří jednotlivci? Krutá realita necitlivého světa vůči nemocnému je popsána bez příkras. Boj o holý život, společenské uplatnění, existenční starosti, sousedská šikana. Kde je lidská důstojnost, když se vám zhroutí svět po stanovení diagnózy? K čemu všemu je člověk donucen, aby nejen fyzicky přežil? Vylíčeny jsou drsné problémy, o kterých se nemluví, ale které řada nemocných dnes zažívá a které jejich nemoc velmi zhoršují.
Některé pasáže se sice často opakují a text trochu kazí dost překlepů i pravopisných chyb, ale pohled do života naší současnosti i nedávné minulosti je vskutku pravdivý a syrově upřímný. Je poznat, že autorka si zažila své, mnohé prvky jsou autobiografické a bohužel všechny zde popisované události se opravdu staly.
Toto je vlastně již třetí díl, který volně navazuje na první dva s názvem Strach (Propast) a Strach (Msta), které jsem si hned v knihovně zapůjčila, abych se vrátila k tomu, jak se vlastně Klářina situace vyvíjela od počátku.

09.08.2016 5 z 5

Už budu! Už budu! Selma Lønning Aarø

Kniha, která nabádá k zamyšlení a v níž je hodně pravdy. Není jen o tom, proč ženy předstírají orgasmus, ale má i hlubší význam. Je obrázkem ženy a jejího všedního života, v němž ženy leckdy nemůžou být samy sebou a být šťastné. Proč vlastně předstíráme (a nejen v sexu), proč chceme být za každou cenu silné a žít podle představ společnosti, podle toho, co se správně má. Řekla bych, že pro hlubší pochopení je třeba životních zkušeností a pak se i jistě pobavíte.

18.07.2016 5 z 5

Kéž bys byl tady Kéž bys byl tady Rita Mae Brown

Nádherná kočičí detektivka, která mi trochu připomíná kočičí krimi od L.J.Braun. Vůbec jsem nevěděla, že tato spisovatelka napsala už 24 případů paní Murphyové. Škoda, že přeložena byla zatím jen jedna, ale ráda si počkám od Michaely Klevisové na další. Dialogy mezi zvířátky jsou úžasné a kdo má doma kočku nebo psa, nejlépe pochopí, jak moc bychom si přáli rozumět jejich řeči.

13.07.2016 5 z 5

Naučte se říkat ne Naučte se říkat ne Jacqui Marson

Velmi poučná kniha i s praktickými cvičeními, která jsem využila i sama pro sebe. My ženy skutečně máme tendenci na sebe myslet až v posledním případě. Jakmile se nám narodí děti, jdou naše potřeby a zájmy stranou. Máma přece musí všechno vydržet a všechno ustát. Ale to je jen jedna z mnoha stránek tak zvaného prokletí milých lidí, kterým trpí i ti, co děti nemají a dokonce i někteří muži. Můžeme najít souvislost s knihou "Čeho před smrtí nejvíce litujeme". Bývá to totiž to, že jsme nežili podle svých představ, a to právě proto, že jsme se nenaučili říkat vlídné "ne".

27.06.2016 5 z 5

Nevinné šílenství Nevinné šílenství Ivana Ondriová

Chtěla jsem dát hvězdičky tři, ale nakonec jsem dala čtyři díky konci, který byl opravdu velmi napínavý a nečekaný. I celá kniha je velmi čtivá. Jen je neuvěřitelné, že hlavní hrdinka, dospělá žena, která dokončuje vysokoškolské studium, vystupuje takto naivně. Je to víc než přitažené za vlasy, vždyť ona si vůbec neumí ochránit svoje soukromí a nechá se sebou ošklivě manipulovat. Až na konci jako kdyby se konečně vzpamatovala. To mi přišlo víc než nepravděpodobné, její chování se spíš podobalo patnáctileté holce a i ta by si snad líp poradila. Celkově to bylo vážně šílený, spíš takové nepovedené sci-fi.

22.06.2016 4 z 5

Kruh života Kruh života Lenka Vrbová

Velmi čtivá kniha, která zabývá tématem "ženského údělu" a dívá se na něj z pohledu tří generací - babičky, matky a dcery. Pozoruhodná kniha, škoda, že o autorce nelze najít nic bližšího, ani proč již dál nepíše. Její postavy jsou perfektně vylíčené a čtenáře dokáže doopravdy zaujmout.

12.06.2016 5 z 5

Matčino srdce Matčino srdce Kateřina Janouchová

Pátý díl série o porodní asistence Cecílii opět nezklamal. Velmi silný a napínavý příběh, nedalo se přestat číst. Další dva díly zatím nejsou v knihovnách, ale už teď se na ně těším.

07.06.2016 5 z 5