Andi Andi komentáře u knih

Mezopotámie: Ve službách velekněžky Mezopotámie: Ve službách velekněžky Veronika Válková

Příběh to byl opět super čtivý a zajímavý. Ale:
Ocitneme se v Akkadské říši, několik tisíc let v minulosti, abychom zjistili, že tehdá, stejně jako dnes, tam lidi jen pánbíčkujou. Tehdá mnoha bohům, dneska jednomu. Je mi z toho smutno. I z toho příběhu, tak nějak. Bára pomáhala tyranovi, dobyvateli, otrokáři a vrahovi ... jo, tu šlo o to, že díky své prozíravosti zachránila tisíce lidí. To beru.
Beru i to, že bylo běžné rozšiřovat svá území a vyhlazovat kde jaké obyvatelstvo jinde, brát si válečné zajatce ... Ale prosím vás, tohle je přece kniha pro děti a mládež. Velekněžku tam málem znásilnili, i nějaká ta krev. Prý pro čtenáře od 9ti let.
Dále, co mi ale nešlo přes žaludek: ty modlitby bohům. Ta jejich jména. Proč bylo slovo "had" kurzívou? A to prosím pokaždé. To znamená, že paní autorka nemá ty zelené potvory ráda? ALE (nalezené a přeložené?) modlitby akkadským a sumerským bohům zveřejňuje .... to mi nejde na rozum ...

04.08.2019 odpad!

Egypt - V nitru pyramidy Egypt - V nitru pyramidy Veronika Válková

Pěkný příběh, snad se mi zdál trošku zmatený, mnoho jmen které zněly stejně, rozhodně bych do příběhu pro děti nezahrnula (spoiler) smrt jedné z hlavních postav. Ráda tuhle sérii čtu, s chutí se pustím i do dalšího Bářina dobrodružství.

03.08.2019 3 z 5

Filosofický slovník Filosofický slovník Voltaire (p)

První polovina byla vesměs o náboženství, o tom co kde jaký Svatý řekl za kravinu, a následně komentáře Voltaira, jaká že to byla řečená kravina. Celou první polovinu knihy se mi tento pán zdál prostě jen hodně naštvaný na společnost a celý svět. Ty části úvah o světských věcech - sláva, zákony, vlast, tyranie, válka ... Byly mnohem zajímavější. Je tam také hodně antiky a nějaká ta mytologie. Dílo by bylo hodnoceno lépe kdyby se tolik nezabýval právě oním judaismem a křesťanstvím takhle - plno neznámých jmen. Další mínus: Plno latiny, nepřeložené!! Nechápu proč, kdo dneska umí latinsky, že nakladatelství nenapadlo přeložit i tohle.
V druhé půli čtení už mi byl Voltaire sympatický, sdílím mnoho jeho pohledů, je pravda, že jiná jeho díla jsem nečetla, ale celkem mě překvapuje, že je absolventem jezuitské školy, protože se mi zas tak zblbnutý tím učením nezdál ...

19.05.2019 3 z 5

Opičí král Opičí král Wu Čcheng-en

Bichle, kterou bych dětem určitě nečetla. Je tam moc násilí, a toho je tam dost i na mě, natož pro mrňata. Jestli tohle bylo normální předčítat dětem v 16. Století budiž, nedivím se potom tedy, že ve starověku odhazovaly děcka v lázních do jam. Pomalu se ten přístup k výchově mění, jsem za to ráda.

04.05.2019 4 z 5

Paměť stromů Paměť stromů Marie Hrušková

Bylo to něco jiného než jsem čekala, ale ani tak mě to nezklamalo. Ale nezačetla jsem se. Už jsem jen doufala až to budu mít za sebou. Dneska už bychom snadno použili drona, oni v tom roce ještě museli řešit vysokozdvižné vozíky, paráda.
Tři hvězdičky za tu spoustu práce, která musela být vynaložena, aby tahle kniha mohla vzniknout, stejně tak i seriál, o kterém jsem do té doby jakživ neslyšela.
Bohužel byla ale kniha nudná.

21.01.2019 3 z 5

Od empíru k druhému rokoku Od empíru k druhému rokoku Ludmila Kybalová

Takovou bichli jsem tedy nečekala. Ale stálo to za to, 4 hvězdy za práci paní autorky a kolektivu, opravdu vyčerpávající informace. ;) Ale jednu ubírám právě za oněch spoustu pojmů, ve kterých jsem se ztrácela. Kolikrát jsem třeba ani nevěděla, co si pod takovým názvem představit. A nepomohly ani popisy.
Zato ty módní ilustrace a dobové portréty - dokonalost.

11.12.2018 4 z 5

Dějiny odívání: Severní Afrika Dějiny odívání: Severní Afrika Jana Jiroušková

Pěkné, líbily se mi poznámky "pod čarou" - verše z Koránu, ty o ženách - že je mají muži bít a že jsou vlastně ženy jako takové pole ...! Sympatie má tedy autorka díky tomu, že se nenásilně (myslím, že to udělala schválně) zmiňuje o absurditě tohoto náboženství. Jsou to pověrčiví ťuk ťuk co vdávají 12tileté holčičky (byla tam fotka).
Jinak tam toho moc nebylo, najednou boom a hlavně Francouzi se rozhodli vypravit do tohoto "orientálního" prostředí a kreslit místní. A hádejte kdo hlavně? Ano, muži. A hádejte co tam malovali? Ano, prostitutky z ulice a další jejich romantické představy o harémech a hammamech. Perfektní.
No, a co se týče jejich oblečení, není to autorčina chyba, ale vůbec se mi nelíbí (ale ty zdobené kaftany co nosí ženy v Maroku k různým společenským příležitostem, to je jiná, ale o těch se tam nepsalo).

03.12.2018 2 z 5

Neuvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Pěkné, vtipné. Nejvíce se mi líbilo "Trekařské desatero"

24.11.2018 4 z 5

Vílí pohádky na dobrou noc Vílí pohádky na dobrou noc Karen Wallace

Pohádky jsou to moc pěkné, líbila se mi poselství na konci každé z nich. A také se mi líbily obrázky. Úžasné zpracování. Dějově už pak příběhy ale pokulhávaly. Ale na podněcování a rozvíjení dětské fantazie to nejspíš stačí.

23.11.2018 3 z 5

Listy hetér Listy hetér Lúkianos

Jedna z těch lepších knih z edice Antika. Svižné čtení, semtam to bylo i vtipné ... ♥ Lidi tenkrát, lidi dnes, vesměs řešíme furt ty samé vztahové triviálnosti pořád dokola. Nic moc se nezměnilo. Tedy až na tu svobodu pohybu žen, které si v Řecku tehdá nemohly moc dovolit ...

21.10.2018 3 z 5

Nebojte se nepracovat Nebojte se nepracovat Ernie J. Zelinski

Zajímavá kniha, ve které si každý najde to své. V knize není psáno, abyste nic nedělali, vůbec nepracovali a jen chytali lelky, je to o tom, jak si vážit a jak užitečně naložit s volným časem, jak ho mít do sytosti, ale přitom neupadnout do chmurných nálad a nepropadnout nudě. Jak na to, aby vás život stále bavil.
Název knihy je prostě jen dobře vymyšlen tak, aby upoutal vaši pozornost.

30.08.2018 4 z 5

Lituji, minuli jsme přistávací dráhu Lituji, minuli jsme přistávací dráhu Antje Blinda

Pobaví :) Ale spíš jsem u toho myslela na to, jaké to pilotování vlastně musí být. Po všech těch zážitcích, které jsem si v knížce přečetla mě polila nová vlna respektu k těmto lidem.
Rozhodně bychom po přistání měli tleskat častěji (zn. pokaždé)

30.08.2018 3 z 5

Ami 3: Vnitřní civilizace Ami 3: Vnitřní civilizace Enrique Barrios

Takže. S předchozím komentářem souhlasím až do části: "dospělejší". Protože to bylo právě to ono co - podle mě - knize ubralo na přitažlivosti. Jako bych opravdu četla knížku pro děti. Už tam té jasné a pěkné moudrosti nebylo tolik. První díl je nejlepší. V té jde hlavně o dialog, hovoří se o vážných tématech, tento třetí díl je jasná beletrie, která se snaží o jakýsi spád a akci, která se úplně nepovedla.
Ale, na druhou stranu, to že je každý díl v něčem jiný může být i výhoda. Spousta jiných trilogií je díl od dílu stejná, tohle je jiný případ a přesně tohle Amimu přidalo na zajímavosti.

25.08.2018 3 z 5

Ami se vrací Ami se vrací Enrique Barrios

Druhý díl je o něco slabší než ten předchozí. Nelíbilo se mi, že si v některých případech autor sám protiřečil. Na jednu věc bylo odpovězeno, ale vzápětí bylo na tu samou věc odpovězeno jinak, či dokonce to původní vyvráceno? Si to budu muset někdy přečíst znovu. Jestli si toho všimnu zase nebo ne. Každopádně, chystám se na třetí díl.

19.08.2018 3 z 5

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

Vzdala jsem to. Říkala jsem si, že už jsem za půlkou, tak to dočtu, to by byla škoda nedočíst, ale přemlouvala jsem se až moc dlouho na to, abych to vydržela až do konce. Mikaelova šťastná hvězda je až neuvěřitelně a nereálně "šťastná", takový život by člověk snad ani nemohl zažít, být součástí takových hrůz, pokaždé přežít a nejen to, dokonce si přilepšit. Absurdita a neskutečnost tohoto díla je pro mě obrovské mínus.
Jsem fanoušek "velkolepého století", tak jsem se na druhý díl těšila, ale za mě velké zklamání.

11.08.2018 2 z 5

Felix z nástupiště č. 1 Felix z nástupiště č. 1 Kate Moore

Netuším kdy byl vydán originál, ale tahle kočka má právě teď na facebooku 129 086 fanoušků. Fakt, že je tak slavná jsem netušila, kdo o ní kdy slyšel, předtím, než vyšla tady u nás tahle knížka? Nikdo ... Myslela jsem, že jde o jakýsi historický příběh, ale ono ne. Felix je princezna zrozená pro tenhle život ve světlech reflektorů, úplná celebrita každým coulem.
Jinak, knížka je vesměs nudná, ale obrovký potlest patří autorce , která se s tím poprala profesionálně, snažila se vše napsat co nejpřitažlivěji. Je to napsáno prostě tak, aby i z reálně nudné věci o té kočce vytvořila zajímavost.

10.08.2018 2 z 5

Moje nejmilejší kočičí historky Moje nejmilejší kočičí historky James Herriot (p)

Odpočinková kniha pro milovníky koček. Mňau.

31.07.2018 3 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Neodpustila jsem si srovnání s Egypťanem S., ten je mnohem lepší. Mikaelovo vyprávění je pro mě průměrné, každopádně přečteno a už mám rozečtený i druhý díl. Jsem zvědavá na islámské země a její zajímavosti. Uvidíme jak si s Antim povede a jaká další dobrodružství na ně čekají.
Waltariho smysl pro humor je něco výjimečného.

30.07.2018 3 z 5

Lady Hamiltonová Lady Hamiltonová Alexandre Dumas, st.

Přečteno za odpoledne. Od knihy jsem odběhla snad jen dvakrát - a to na záchod. Tak mě Emma a její příběh pohltil. Chtěla jsem vědět a znát víc, kam dál jí osud zavede, co dalšího zažije. Fandila jsem ji. Oblíbila jsem si ji. Opravdu jsem uveřila, že má admirála Nelsona ráda. (ikdyž v La San Felice jsem se dočetla, že ve skutečnosti by to snad mohlo být i jinak). Nevadí, jsem ráda za to, že jsem na knihu náhodně vztáhla ruku s tím, že zkusím od autora, po 3 mušketýrech, něco nového. A nelituji. Ani podruhé. Ani potřetí. Líbí se mi, jak Alexandre píše. Tak čtivě a poutavě. Mám jeho knihy ráda.
Je to zajímavá děva, ta Emma, se zajímavým životem. To jo.

24.06.2018 5 z 5

Cesta po Řecku I Cesta po Řecku I Pausanias

Tohle kniha pro fanoušky antického Řecka. A to já nejsem. Přečteno letem světem, pouze kapitoly, které mě zaujaly svým nadpisem.
Rozhodně bych dílo nebrala jako věrohodný pramen, člověk si do svých prací ostatně může napsat kde co...

22.05.2018 2 z 5