Opičí král

Příhody nezvedeného a divokého, ale také statečného a neohroženého opičího krále Suna.

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42281/opici-kral-42281.jpg 4.560
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

Si-jou-t’i ku-š’, 1977

Kniha Opičí král

lastun

Tuhle knihu opravdu miluji a čtu ji opakovaně. Líbí se mi také čínské seriálové zpracování z osmdesátých let. A knihou inspirovaný japonský animovaný seriál Dragon ball, pro ten mám rovněž slabost.

Upanishad
04.07.2019

(+ SPOILER) "Slyšte!" křičel Opičí král. ,,Po všech potížích, které jsme snášeli, abychom sem přišli z Číny a když jste přesně nařídil, aby nám byly vydány spisy, Ánanda a Kasyapa nám předali podvodné zboží. Dali nám jen nepopsané svitky. Ptám se vás, zdali jsou nám k něčemu?" ,,Nemusíš hned křičet," pravil Buddha s úsměvem. ,,Ve skutečnosti takové prázdné svitky jsou pravé spisy. Vidím však, že čínský lid je příliš hloupý a nevědomý, než aby tomu věřil. Nelze tedy dát jim svitky popsané."

Andi
04.05.2019

Bichle, kterou bych dětem určitě nečetla. Je tam moc násilí, a toho je tam dost i na mě, natož pro mrňata. Jestli tohle bylo normální předčítat dětem v 16. Století budiž, nedivím se potom tedy, že ve starověku odhazovaly děcka v lázních do jam. Pomalu se ten přístup k výchově mění, jsem za to ráda.

FMMMM
29.12.2018

Jak je ta má paměť krátká, když mi ve vzpomínkách utkvěl „skvělý“ seriál Opičí král… Jedna z mých nejdéle čtených knih, spolu s několika vynucenými přestávkami. Celkem 2,5 roku návratů a odkladů této knihy. Kniha na základě pověstí, legend, bájí a částečné historie o budhismu a Číně Vás buď vtáhne nebo ji budete nenávidět. Některé kapitoly mi připadaly až nesrozumitelné a knihu jsem četl „násilím“, jindy mě nadchlo několik kapitol naráz. Určitě bych knihu nedoporučil dětem, některé pasáže o „řádění“ Sun Wu-Kchunga byly neobyčejně drsné. V celku je příběh zajímavý, ale díky všem postavám, které se v knize objevují, je kniha místy až nepřehledná, nečitelná.

braunerova
11.12.2018

Před mnoha lety jsem tohle putování bájnou Čínou četl pořád znovu a znovu. Opičák Sun žil dlouho v mé fantazii a ještě dnes se mi matně vybavují některé příhody. Kniha už dávno odpočívá někde ve sklepě, ale stále na ní s láskou vzpomínám.

nai.ivka
20.10.2018

Nesmrtelný příběh, viděla jsem ho nejprve jako seriál, knížka byla ještě lepší.

Kri-kri
03.08.2017

Existuje jen hrstka knih, které by byly na světě již půl tisíciletí a stále se těšily velké přízni čtenářů nejen v zemi původu, ale vyloženě po celém světě od východu po západ. A právě o tom tato kniha vlastně je, o putování mnicha Tripitaky z východní Tchangské říše do západního ráje za nejvyšším Buddhou pro posvátná písma. Hlavním hrdinou je pochopitelně nezkrotný, lstivý a nebojácný opičí král Sun Wu-kchung ovládající dvaasedmdesát proměn a mnoho jiných kouzel. Kniha je i po tolika staletích velmi zajímavá a dobrodružná. O to větší je škoda, že do české verze nikdy nebyla přeložena zdaleka celá, nýbrž pouze asi jen čtvrtina původního rozsáhlého románu. Více příběhů o putování čtveřice mnichů můžeme sledovat alespoň v nádherném seriálu Opičí král z roku 1986, který se na začátku 90. let dostal i na naše obrazovky a nyní je kompletní v češtině ke shlédnutí na Youtube.

Dawe4
23.06.2013

Je to jako dnes kdy jsem pod stromečkem našel Opičího krále. Knihu mi donesl děda, milovník literatury a člověk, ke kterému vzhlížím a je to můj veliký vzor.

Ale vraťme se ke knize, která mi očarovala a to hned třikrát.

Do čtení jsem se pustil ihned ráno a postavy společně s příběhem byli natolik zajímavé, že 370 stránek se přečetlo během mžiku. Pamatuji si, že budík jsem si nařizoval o půl hodinky dříve, abych předtím než zasednu do lavice stihl přečíst jednu až dvě kapitoly.

K Opičímu králi jsem se vrátil ještě dvakrát. I v pokročilém věku (21 let) jsem byl tím úžasným světem pohlcen. Je to jedna z mála knih, kterou jsem přečetl vícekrát a také jedna z nejoblíbenějších. Dnes zaujímá Opičí král hrdé místo v mé knihovně a už teď se těším až se do něho za pár let zase pustím.

Doporučuji pro malé, ale i velké čtenáře!

čínská literatura Čína poslední kniha autora

Wu Čcheng-en
čínská, 1505 - 1582