anansie anansie komentáře u knih

Ulice temných krámků Ulice temných krámků Patrick Modiano

Nalákána Goncourtovou cenou za tuto knihu, musím po přečtení konstatovat zklamání. Jednak jsem se ztrácela v tom množství navazujících postav, které hlavní hrdina při svém pátrání po minulosti objevoval a jednak jsem zřejmě očekávala silnější dojem z toho pocitu odcizení, hledání identity a prázdnoty žití, která je avizována na obálce a v doslovu. Francouzi jsou na tyhle existenciální otázky experti, tady mi to ale moc nerezonovalo, možná i proto, že důraz příběhu je více soustředěn na zápletku v podobě mnoha postav - záměrně - které postupně upadnou opět v zapomnění. Zřejmě tak to dopadne u mě i s touto knihou.

27.02.2018 3 z 5

O neodvratném konci mužského pokolení - aneb Tajný život takového normálního muže O neodvratném konci mužského pokolení - aneb Tajný život takového normálního muže David Abiker

Zamyšlení, nářky, komentáře jednoho muže - manžela a otce rodiny - na osud mužského pokolení, na jeho postupné přizpůsobování se ženským požadavkům, přebírání ženských rolí ve jménu rovnoprávnosti a ztrátu mužnosti. Zpočátku vtipné a trefné podněty mě začaly nudit a kniha se postupně stávala přehledem plytkých a nezáživných stížností na dnešní realitu vztahu muže a ženy a života rodiny.

26.02.2018 3 z 5

Dobré duše Dobré duše Irena Obermannová

Zklamání. Došla jsem ke straně 50 a to ještě s přemáháním, jestli se to nerozjede a s nechutí odkládám. Ačkoli od Obermannové jsem toho přečetla dost a vždy se mi její knihy líbily. Tohle čtení je nudné, rozhovory prázdné, prostě zbytečná slátanina.

04.02.2018 odpad!

Náhle, sami Náhle, sami Isabelle Autissier

Tato kniha mě maximálně překvapila. Zpočátku mi činilo potíž se začíst, mnoho popisu krajiny, na můj vkus spousta adjektiv, ale asi od 50. strany dostal příběh spád, ze kterého jsem byla úplně paralyzovaná. Kniha donutí zamyslet se nad vlastním životem, nad konformismem a povrchností dnešního stylu života a nad smyslem žití. Zároveň nadhazuje otázku vnitřní viny, výčitek svědomí a nakonec smíření se s vlastním jednáním vyvolaným pudem sebezáchovy. Kniha je takovou terapií pro vyrovnání se s prožitou tragédií, zpracování psychické bolesti a nastolení vnitřního klidu.

30.01.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi poutavě a přitom jednoduše napsaný příběh jedné rodiny, plný tragických událostí, utrpení a strachu. Čte se to jedním dechem.

26.01.2018 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Lotta Lundberg

Zajímavá forma, zajímavé téma, zajímavé příběhy jednotlivých ženských postav, které se posunem v čase tak nějak v určitém bodě sejdou. Nicméně celkově mi kniha při četbě nepřipadala až tak úchvatná a, na rozdíl od zdejších komentářů, ani nijak zvlášť na četbu náročná. Dočetla jsem ji více méně ze zvědavosti, jak a v čem se ty příběhy vlastně prolnou a jaké řešení svého života každá z hrdinek nalezne.

24.01.2018 4 z 5

Kámen na mém srdci - O přežití holokaustu a dalším životě v Německu Kámen na mém srdci - O přežití holokaustu a dalším životě v Německu Shlomo Birnbaum

Další smutný příběh nepředstavitelných hrůz, které zažil a přežil vypravěč knihy. Vyprávění bez sentimentality - protože city musely jít stranou, muselo se jen přežít - vyvolává při čtení tíhu na hrudi z toho, jak lidé, co přežili holocaust a přišli o celé rodiny, byli vůbec ještě po všech těch hrůzách schopni pokračovat v dalším životě. Poselství knihy, ač skeptické, je stále aktuální - zda se lidstvo z těchto hrůz vůbec poučilo. Válka sice dávno skončila, ale nacistické myšlenky v některých lidech nadále přetrvávají.

17.01.2018 5 z 5

Daleko od stromu Daleko od stromu Zuzana Brabcová

Bohužel, tuto knihu jsem musela odložit. Ačkoli její poetický styl je hodný obdivu, kniha mě nudila a nelákala mě k dokončení.

12.01.2018 2 z 5

Tak trochu naslepo Tak trochu naslepo Marie Fitzgerald

Přečteno na jeden zátah. První půlka knihy, kdy se čtenář seznamuje s jednotlivými postavami, se mi velmi líbila. Je to takové typicky francouzské - přemýšlení nad sebou, nad vlastním životem, trocha cynismu, pocit nesmyslnosti a samoty, tajemství postav. V momentě, kdy tři mužské postavy - každá z jiné generace - začnou zachraňovat týranou ženu ze sousedství a vydají se na cestu do Španělska - se mi příběh začal jevit jako méně pravděpodobný, dostal úplně jiný spád a jeho happy end mě mírně zklamal.

11.01.2018 4 z 5

Zóna zájmu Zóna zájmu Martin Amis

Tato kniha je originální zejména tím, že kromě pocitů obětí zachycuje hrůzy holocaustu i z pohledu viníků, kteří se na něm konkrétně podíleli. Mezi jednotlivými postavami pachatelů tak můžeme sledovat různé myšlenkové pochody, jejich prožívání vůči tomu, co páchají a jak se vyrovnávají s tím, co je stále z pohledu dějin nevysvětlitelné. A jak se píše v závěru knihy: pochopit, proč se to dělo, prostě nejde, protože pochopit to by znamenalo ospravedlnit to.

09.01.2018 4 z 5

Péra a perutě Péra a perutě Iva Pekárková

Místy mě kniha vůbec nebavila a přeskakovala jsem stránky, i když tuto autorku mám jinak hodně ráda. Holt, nudu v Československu autorka vyjádřila zřejmě natolik autenticky, že jsem ji pocítila i při samotném čtení.

18.08.2017 3 z 5

Pečená zebra Pečená zebra Iva Pekárková

Super kniha, ostatně jako všechny od autorky, vtipná, poučná, nic nepřikrašlující. Nejvíc se mi líbí výstižný název knihy.

24.07.2017 5 z 5

Závislé vztahy Závislé vztahy Heinz-Peter Röhr

Skvělá kniha, na základě které si člověk může uvědomit svá zranění a to, jak ovlivňují jeho vztahy. Už jen četba této knihy je psychoterapií samo o sobě.

09.07.2017 5 z 5

Nebojte se být náladové & protivné Nebojte se být náladové & protivné Julie Holland

Skvělá kniha pro ženy, jak se nebát být samy sebou a mít pro sebe pochopení, protože hormony nás prostě ovládají. Nebylo by od věci kdyby tuhle knihu četli i muži a měli tak pro ženy pochopení, proč to s námi občas dost cloumá. Knize bych vytkla asi jen to, že její velká část byla věnována rozboru jednotlivých léků - antidepresiv.

09.07.2017 4 z 5

Láska online Láska online Lenka Teremová

Peripetie online seznamování a autorčina touha po lásce, porozumění a partnerství. Zábava a zoufalství. Čtivá příručka pro toho, kdo to ještě přes internetovou seznamku nezkusil. Tak nějak to chodí...

22.04.2017 3 z 5

Nepozornost, hyperaktivita a impulzivita Nepozornost, hyperaktivita a impulzivita Drahomíra Jucovičová

Celkem praktická kniha se spoustou praktických rad. Trochu mi tam ale chybí rady k tomu, když s takovým člověkem žijete, jak se z toho nezbláznit. Jinak je zajímavé, že spoustu opatření na zapomětlivost, soustředění, plánování, sebeovládání využívám taky a to hyperaktivitou opravdu netrpím. Nebo že by jo?

22.04.2017 5 z 5

A ty ses nevrátil… A ty ses nevrátil… Marceline Loridan-Ivens

Sugestivně sepsaný příběh jednoho života, příběh hrůzy, jakou muselo zažívat tisíce a tisíce životů a přesto každý z nich by byl určitě jiný, kdyby ho mohl každý z nich sepsat...Takové příběhy by se číst měly už jen proto, aby ty strašné události, které si lidé dělali lidem, neupadly v zapomění. I když pochybuji, že se z nich dějiny, potažmo lidé poučí...

19.03.2017 5 z 5

Sonáta pro Miriam Sonáta pro Miriam Linda Olsson

Zvláštní příběh, plný bolesti ze ztráty milovaných osob, mlčení a zároveň plný lásky, pochopení a přijetí tam, kde by něčeho takového běžný člověk nebyl schopen. Kniha o tom, že nikdy nevíme, co s námi prožívaná bolest udělá a jak to ovlivní další životy.

06.03.2017 4 z 5

Příspěvek k dějinám radosti Příspěvek k dějinám radosti Radka Denemarková

Začátek knihy náročný, zase spousta tajuplných šifer - vlaštovky, pláštíkový červ, rutina a rituál - které se ale během postupující četby krásně vylupují a začínají dávat smysl a celkový obraz toho, co chtěla autorka říct. Kniha dle mého i navazuje na to, kde skončil Kobold, a nabízí odpověď na nadhozenou otázku, odkud se ta zrůdnost bere, kde má kořeny a rozvádí ji historickým kontextem na celý svět. Tím se nutně autorka dostává k příčinám a historickým následkům nikdy nekončící touhy uplatňovat moc jedněch nad druhými, která vede jen k pácháni zla a ponižování. Dostává se tak i k závěru, že jakákoli nadřazenost, zejména nadřazenost určité rasy nad jinými, nadřazenost mužů nad ženami nebo kohokoli silnějšího nad slabším nikdy ze světa nevymizí, protože je to něco, co se věčně předává z generace na generaci.
Někdo by tu hroznou nespravedlnost chtěl napravit, dát tento svět do pořádku, moc by přece měla ty slabší, zranitelnější chránit, a přesto ti bývají právě jejími oběťmi. Toho se ujaly tři hlavní hrdinky, které napáchané křivdy z minulosti a pokračující v současnosti napravují po svém.
Pro mě opět nejen literární, ale zejména také myšlenkový skvost.

09.02.2017 5 z 5

Manipulativní rodiče - Jak se s nimi vyrovnat Manipulativní rodiče - Jak se s nimi vyrovnat Isabelle Nazare-Aga

Psychoterapeutická příručka pro ty, kterým život ovlivnil narcisistní rodič(e). Knížka otevírá oči těm, kteří do té doby jen tušili, že je na jejich vztahu s rodičem (rodiči) něco špatně, aniž by věděli, co je toho příčinou. Na příkladech a svědectvích obětí takových rodičů autorka ukazuje situace a pocity, které oběti zažívají a které manipulující rodič vytváří. V závěru autorka nabízí několik konkrétních rad, jak s takovými vztahy naložit, přičemž jako zásadní obrana se jeví únik, ať už úplný v podobě definitivního přerušení kontaktu, anebo částečný v podobě omezení kontaktu, nastavení si hranic, odpojení se od manipulátora, tak aby nadále nemohl zraňovat. Tento únik je nezbytný k tomu, aby se oběť mohla uzdravit, pracovat na své sebeúctě a žít nadále život bez psychického tlaku. Tato kniha dává naději, že i s takto narušenou minulostí je možné se vypořádat a žít nadále svůj vlastní šťastný život.

05.02.2017 5 z 5