Amaranta Amaranta komentáře u knih

Lásky královské Lásky královské Miloš Václav Kratochvíl

To by mě zajímalo - jak to dopadá?

21.03.2012 4 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Skvělé je vydání s ilustracemi Vladimíra Kokolii. Vlastním :).

20.03.2012 5 z 5

Já u pramene jsem a žízní hynu Já u pramene jsem a žízní hynu François Villon

Nejraději mám překlad Loukotkové (asi díky začlenění do textu románu), ale obecně jsou její překlady hlavně rytmicky velmi dobré.
Já umírám zde u studánky žízní,
žár ohně mám a chladem zuby chvím,
můj rodný kraj jak cizí zem mě trýzní,
mráz zmítá mnou, když v parnu výhně dlím;
červ nahý jsem, byť oděn hedvábím.
V mém smíchu pláč a marnost v čekání,
dlaň pomocná mě v úzkost dohání,
vždy bez těchy já těšívám se jen.
Svou cítím moc, leč síly neznám v ní,
ctně uvítán a každým vyháněn.

20.03.2012

Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování Umění a iluze: Studie o psychologii obrazového znázorňování Ernst Hans Gombrich

Tak zde je narozdíl od Příběhu umění problém poněkud závažnější. Co je skutečné a jak to vidíme? A co vypozorované či naopak přebrané skrz jedno velké síto schémat a vzorců v našch hlavách, které si budujeme v rodině, společnosti, kultuře...?

Příběh umění Příběh umění Ernst Hans Gombrich

Samozřejmě, je to povšechné a odborně vpodstatě nepřínosně, ale jako vhled do výtvarného umění a příručka pro nadchnutí, zalíbení a pochopení vynikající. To nelze popřít.

19.03.2012 5 z 5

Grünewald: Barbar čistého srdce Grünewald: Barbar čistého srdce Nikolaus Schwarzkopf

Kniha vyniká psychologickým líčením malířových podnětů k práci a naráží i na dobové reálie (nikoliv však příliš konkrétně, např. Dürera zmiňuje jako "toho z Norimberka", takže nejpodstatnější je opravdu Grünewaldova hlava a pak také nějaké ty štětce...)

19.03.2012 4 z 5

Poetika Poetika Aristotelés

Naprostý základ pro všechny studenty divadelní vědy, estetiky atd... Ale také, pokud chcete proniknout ke kořenům divadelní teorie a ověřit si, že mnoho podstatného a dodnes užívaného bylo napsáno již dávno...

19.03.2012

Hippias Větší, Hippias Menší, Ión, Menexenos Hippias Větší, Hippias Menší, Ión, Menexenos Platón

Hodnotím jen za Ióna a Hippia Většího.

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Na mě až moc překombinované, takové zápletky mě tolik nebaví. Ale dialogy, monology, atd. samozřejmě skvělé.

Othello Othello William Shakespeare

Nejoblíbenější WS.

18.03.2012 5 z 5

Položte ji mezi liliemi Položte ji mezi liliemi James Hadley Chase (p)

Z pohledu detektivky - výborně promyšlené. Ovšem styl je plný vzorců. Oddechové čtení, v žánru určitě vyniká, ale druhou knihu už jsem odložila po pár kapitolách a nejspíš se (pokud nebudu potřebovat něco, na co se nemusím moc soustředit) už k Chaseovi nevrátím.

18.03.2012 3 z 5

Moje nejmilejší kočičí historky Moje nejmilejší kočičí historky James Herriot (p)

Moje první čtení od Herriota!! Jednou jsem zmiňovala, že můj přechod k beletrii od dětských knih zapříčinila Jane Eyre, ale ne, bylo to toto, v páté třídě. Dalšími pracemi jsem hned nenavázala, protože zde nebyl osobní děj, ale vzpomínky jak stojím v češtině s referátem na tento výběr mi naskočí vždycky...

18.03.2012 4 z 5

Zvěrolékař a jeho přátelé Zvěrolékař a jeho přátelé James Herriot (p)

Poslední díly sice postrádají mladický odpich, ale s vědomím, že už nic jiného nepříjde se jen těžko smiřovalo... Tuto knihu jsem si koupila za sedmiletou etapu učení a závěrečné vystoupení v klavíru. Knížka byla určitě větším zážitkem.

18.03.2012 4 z 5

Zvěrolékař a psí historky Zvěrolékař a psí historky James Herriot (p)

Když si člověk přečte Psí historky poté, co prošel celou historií kompletních dílů, nemá to tak úplně smysl :).

18.03.2012 4 z 5

Zvěrolékař v povětří Zvěrolékař v povětří James Herriot (p)

Tady mi trochu vadilo, jak šroubovaně se mísil nový svět války se vzpomínáním. Sice se chtěl Herriot věnovat praxi veterináře a vzpomínat povětšinou na ty lepší chvíle, ale líčení výcviku letce a válečné situace byly mnohdy zajímavější - hlavně proto, že posouvaly děj dopředu.

18.03.2012 4 z 5

Zvěrolékař jde do boje Zvěrolékař jde do boje James Herriot (p)

V závěru tohoto dílu je snad můj nejoblíbenější moment. Moc bych ho chtěla popsat, ale to bych potencionální čtenáře velmi ochudila. Někdy si přelítnu jen tuto kapitolu a hned se začnu nevědomky usmívat (ale to je u Herriota časté).

18.03.2012 4 z 5

Zvěrolékař v chomoutu Zvěrolékař v chomoutu James Herriot (p)

Tuším od tohoto dílu vyprávění trochu slábne, ale stále je to moje nejoblíbenější knižní série. Opravdu, oblíbenost tentokrát spočívá v tom, že jsem ji četla tak šestkrát. A to se mi nestalo s žádnou knihou, prostě to nedělám. Snad žádnou jsem nepřečetla ani dvakrát. Herriot není klenot literatury, ale klenot každého, kdo si jeho historky zamiluje, anglický venkov takové čtenáře dokáže adoptovat a vytvořit mu takřka druhý domov.

Jedenadvacet polibků Jedenadvacet polibků Roald Dahl

Pečená kýta, není nad ni... Kdysi v angličtině jsme měli článek s proměnou pointy v sochu z ledu (do koktejlů na večírek). Taky dobrý nápad, ale nikoliv tak absurdní. Plus povídek je jistě v nepředpokládaném závěru, ael také to, že detektivně laděné jsou střídany fantaskně nadpřirozenými, každá je tak jedinečná.

18.03.2012 5 z 5

Dobrá kočka, která nemlsá Dobrá kočka, která nemlsá Miloš Václav Kratochvíl

Knihu doporučuji samozřejmě zájemcům o Hollara. ale také celkově o umění a historii 17. století. Z pohledu grafika lze sledovat i politiku a dějinné události u nás, v Nizozemí (dnešní Belgii), Velké Británii i jinde v Evropě, Hollar totiž často cestoval se svými mecenáši a z kreseb z cest poté tvořil grafické listy, které se staly základem českého umění tohoto oboru.

18.03.2012 4 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Tady je ještě pan Brouček jen směšně pomýlený muž na Měsíci, v 15. století dostal za uši mnohem víc a Čech tam jeho oportunismus důrazně vystupňoval. Chtěla bych upozornit, že dva příběhy o Broučkovi nejsou vůbec nudné (a zvláště první je tak kraťoučký, že na nudu opravdu není čas - moje krásné, malé vydání z roku 1908 má 120 stran, oproti zde uváděnému), takže stojí za to aspoň je zkusit.