Alyssana

Deník průměrné zamilované blbkyDeník průměrné zamilované blbkyJúlia Matulová

Očekávala jsem vtipnou, milou, romantickou oddychovku... Ale bohužel se z toho vyklubala zatím nejhorší přečtená kniha tohoto roku. Vzhledem k tomu, že na dětské tábory jezdím několik let jako vedoucí, tak jsem se na příběh z táborového prostředí neskutečně těšila. Nápad je fajn, ale samotné provedení se za mě prostě nepovedlo.

Největší problém mám se způsobem, jakým je příběh napsaný. V názvu knihy je slovo deník, což tato kniha rozhodně není. Jde o jakési chaotické vyjádření veškerých myšlenek hlavní postavy. Takže je kniha vyprávěna pomocí útržkových vět a velkou její část tvoří časy v kolik hodni se stalo co (na jedné stránce tvoří časy okolo 8 řádků!). Mně toto opravdu vadilo a příběh se mi vůbec nečetl dobře.

Samotný děj knihy mi taky přišel dost o ničem. Ale to je asi logické, když má knížka 230 stránek a z toho obrovskou část tvoří jen ty časy. Není tady moc prostor pro lepší provedení příběhu, vykreslení postav, jejich vztahu a podobně. Ale ono to tomu příběhu prostě chybí.

Hodně dlouho jsem přemýšlela nad hvězdicovým hodnocením. Po přečtení jsem si zapsala 2/5 ⭐ u psaní této recenze si říkám, jestli by to nemělo být méně, ale nechám to podle svých prvních dojmů. Vážně mě bavilo prostředí a občas mě děj zaujal.

Cesta za štěstímCesta za štěstímJenn Bennett

Tuto autorku jsem si zamilovala po přečtení knihy Kudy ke hvězdám. A to pro skvělý styl psaní, zajímavé prostředí a originální dějovou linku. Její druhá kniha mě oproti tomu mírně (ale opravdu jen mírně) zklamala. Tak jaká je její třetí nejnovější knížka?

Na příběhu jsem stejně jako u předchozích knih autorky ocenila prostředí, ve kterém se děj odehrává. Malé městečko u moře, kde se všichni navzájem znají. Ale přece jen nebylo zpracované až tak dobře jako u předchozích dvou příběhu.

Námět návratu po dlouhých letech a opětovné budování vztahu mezi Josie a jejím dávným kamarádem se za mě opravdu povedlo. Bavila mě jejich vzájemná interakce a příběh byl vážně čtivý. Mimo to se zde řeší vztah hlavní hrdinky s její mamkou. Autorce se opět povedlo do knihy zařadit rodinné problémy a hezky je zpracovat.

Celkově bych tuto knihu označila jako povedenou romantickou knížku, čte se vážně skvěle a děj je fajn. Ale není to příběh, ke kterému bych se měla potřebu vracet. Jako letní oddychovku můžu určitě doporučit. 4/5 ⭐

Můj první tanecMůj první tanecNicola Yoon

První dvě knihy této autorky , Všechno, úplně všechno a Slunce je také hvězda, jsem si naprosto zamilovala díky úžasnému stylu psaní autorky a originalitě příběhu. Svou třetí knihou autorka potvrdila, že psát rozhodně umí!

Příběh je neskutečně čtivý a nedá se od něj téměř odtrhnout. Mimo to je zde úžasný sarkastický humor a spousta krásných myšlenek ukrytých mezi řádky. Úžasná je i atmosféra klasických tanců, chemie mezi hlavními hrdiny a ta špetka magie!

Malým magickým prvkem mi knížka trošku připomínala příběh Instant karma. Takže věřím, že pokud vás na Instant karmě bavila právě ta magie, nadchne vás i Můj první tanec.

Toto knihu rozhodně všem milovníkům contemporery můžu doporučit stejně jako i předchozí dvě knihy Nicoly Yoon.

Všechny stránky AmelieVšechny stránky AmelieAshley Schumacher

Všechny stránky Amélie je kniha, která je psána nádherným poetickým jazykem, je zahalena tajemnem a nese v sobě obrovské množství silných myšlenek. Některé jsou bolestivé, jiné povzbuzující... ale hlavně jsou všechny opravdu ze života a přinutí vás se zamyslet.

Je to příběh o bolesti ze ztráty blízkého člověka, o (ne)schopnosti se s takovou událostí vyrovnat, ale taky o lásce, knihách a příbězích. Prostředí knihkupectví, knižního festivalu a hlavní hrdinka, která je vášnivá knihomolka bylo něco, díky čemu jsem se během čtení cítila jako doma. Krom tématu ztráty blízkého člověka a příběhů je krásně poukázáno na strach z nejisté budoucnosti a cestu za vlastními sny.

Ještě jsem si v žádné knížce neoznačila tak velké množství myšlenek, celou jsem ji zaplnila lepíky. A podtrhla jsem si hromadu citátu, ke kterým se chci dokola vracet a vracet.

Asi to není knížka úplně pro každého, ale pokud vám sedne, tak vám zamotá hlavu, zlomí srdce a možná i změní život! Rozhodně vám ji všem doporučuji a přála bych vám, abyte si v ní našli tolik..., jako já.

12.10.2021

Instant karmaInstant karmaMarissa Meyer

Tuto knížku jsem si zamilovala právě kvůli prostředí, ve kterém se odehrává. Moře, pláž a hlavně záchranné středisko pro mořská zvířata. Líbilo se mi, že se autorka zabývala otázkou záchrany zvířat a ekoturismu, toto téma jsem v young adult literatuře zaregistrovala poprvé. Bylo zajímavé se do tohoto tématu aspoň lehce ponořit a taky jsem si opravdu užívala tu letní atmosférou.

Ale musím knížce i pár nedostatků vytknout. Zhruba první třetina knížky se mi občas zdála zbytečně vleklá a hlavní hrdinka mi trošku lezla na nervy. Ale pak se to zlomilo, hltala jsem jednu stránku za druhou a zamilovala si celý tento příběh i hlavní hrdiny. Škoda, že si to skvělé tempo z druhé části příběhu kniha nedržela celou dobu.

Dále musím zmínit to, jak má hlavní hrdinka moc na lidi přivolat karmickou odplatu. To mi v přišlo v příběhu docela zbytečné. Myslím, že by se bez toho příběh obešel, ale svým způsobem to bylo zajímavé zpestření.

Co mě naopak nadchlo hodně je, jakou roli má v příběhu hudba, především Beatles. Líbí se mi , že autorka docela často narážela na nějakou písničku, kterou jsem si samozřejmě hned pustila a objevila jsem tak skvělé skladby.

10.05.2021

S láskou, LukovS láskou, LukovMariana Zapata

Bylo neskutečně zajímavé přečíst si příběh sportovců na vrcholové úrovni. Autorka v knížce poukázala, jak nesnadné to je, a kolik za takovým úspěchem stojí dřiny. Krom toho zde ještě částečně rozebírá důležité téma, kterým je porucha učení, což chválím. Vždy v knížkách ráda vidím poukázání na nějaké téma, o kterém se úplně běžně nemluví. Knížka má sice pomalejší rozjezd, ale zhruba po sto stránkách děj nabere spád a už to vážně stojí za to. Zamilovala jsem si hlavní hrdiny i krasobruslařskou tématiku a příběh mě totálně vtáhnul, takže mi těch necelých pět set stran uteklo úplně samo. Jak je pro autorku už typické, tak i tato knížka je love-hate romantika a musím říct, že opravdu vydařená! Ivana Lukova jsem ze začátku stejně jako Jassmine nesnášela a postupně jsem si ho vážně zamilovala. Líbilo se mi, že se jejich vztah vyvíjel pomalu a přirozeně, jak už jsem říkala vážně jsem si čtení hodně užila. S jinými knížkami Mariany Zapaty nemůžu porovnávat, protože jsem zatím žádnou jinou nečetla, ale mám to teď určitě v plánu!

06.05.2021

DceraDceraKiera Cass

Mě knížka ohromně zaujala! Přistoupila jsem k ní s negativním názorem, že už nebude taková jako původní trilogie, ale byla úžasná!
A moc mě zajímá názor ostatních na to kdo by měl vyhrát selekci!

07.07.2016