Pravidla hry

Pravidla hry https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528176/bmid_pravidla-hry-65b8c1cbb5c9b.jpg 4 37 8

Stačil jeden úder na fotbalovém hřišti, aby se Ashtonův život dočista proměnil. Najednou nic nevypadá tak, jak si to pamatuje, protože ač se to zdá nemožné, Ash se ocitl v jiné dimenzi. Od té chvíle se pohybuje po světech, které jsou téměř jako ten jeho – ale ne tak docela. Začalo to drobnými změnami, které se ale rychle vymkly kontrole, a Ash sklouznul do vesmírů, kde může mít všechno, co si kdy přál... Do vesmírů, které ho pomalu učí dívat se na svůj život úplně jinýma očima. Pokud si však nedá pozor, mohl by mu jeho skutečný svět proklouznout mezi prsty a navždy zmizet...... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Game Changer , 2021

Highlander
předevčírem 2 z 5

Jsem rád, že nejsem jediný, koho to nevzalo.
Neal je super a má skvělé nápady. Dokonce i tohle byl zajímavý nápad... i když víceméně nedával smysl (tedy víc než je pro sci-fi běžné).

Aneb jako zpívá kapela Škwor: "Nebuď debil."
Místo zajímavého sci-fi jsme dostali woke příručku.
Prvních asi sto stran mě docela bavilo, ale pak to prostě začalo smrdět.

lena.o.knihach
23.04.2024 3 z 5

Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s @knihkupectvi_luxor za účelem recenze. #spoluprace

Byl to normální fotbalový zápas, nebýt jednoho úderu do hlavy, který všechno změnil. Ash se ocitl v jiné dimenzi.

V knize je víc světů, které hlavní hrdina navštíví a Neal Shusterman v každém z nich popisuje konkrétní problém lidské společnosti (rasismus, sexismus, toxický vztah, homofobie a další).

Námět je to skvělý, a i když mi byl Ash sympatický (byl prostě lidský, líp bych to neřekla), z jeho dobrodružných výprav do různých vesmírů jsem tak uchvácená nebyla. Nějak jsem si to zkrátka nedokázala představit. Chyběly mi trochu jasnější informace o tom, jak tohle celé funguje.

Pravidla hry jsou autorovým nejoblíbenějším standalone příběhem, ale já z nich tak nadšená nejsem.

Egeris
22.04.2024 2 z 5

Knihy od tohoto autora mám hodně rád, proto mě i celkem mrzí, že tahle konkrétní mě nezaujala. Nápad byl zajímavý, ale celý děj je až příliš křečovitě našroubován na různé sociální problémy (rasismus, homofobie, sexismus atd.). Je to tak okaté a nucené, že to pokazí jakýkoliv zážitek z ostatního děje.

kneslova
21.04.2024 4 z 5

Pro mě osobně jedna ze slabších knih mého velmi oblíbeného autora

Lalina3
17.04.2024

Nedočteno, mě to prostě extrémně nebavilo.

Alyssana
15.03.2024 4 z 5

Největším přínosem této knihy je dle mého bravurní zpracování velkého množství různých sociálních problémů. Autor si díky odlišných verzí naší reality vytvořil prostor, jak nenásilně zobrazit problematiku rasismu, homofobie, postavení ženy ve společnosti či toxického vztahu. Opravdu smekám za neskutečně povedené a účinné propojení sci-fi námětu a aktuálních společenských problémů.

Stejně jako všechny předchozí knihy autora jsou i Pravidla hry velmi čtivým příběhem, který vás pohltí. Hlavní hrdina je sympaťák, který dělá chyby, ale umí si to přiznat a přijmout je s ironickým humorem. Opravdu jsem si příběh zamilovala a cením si přesahu, který dle mě má. Jediný menší problém, který jsem při čtení měla, bylo ono fungování změn dimenzí. Do jisté míry mi to přišlo nedomyšlené, či těžko představitelné? Nevím, jak to přesně popsat Pro mě to je však opravdu detail a na mém nadšení z knihy to nic nemění.

knihomolka_eli
10.01.2023 5 z 5

S touto knihou som dosť dlho bojovala (čo sa mi stáva málokedy), skúšala som ju čítať dvakrát a po pár stranách som to vždy nechala tak. Po nejakom čase som sa k nej vrátila, vydržala som dlhšie a neľutujem - nevedela som sa od nej odlepiť.

Začiatok bol pre mňa nudnejší. Odrádzali ma hlavne stránky plné Ashovho rozprávania o americkom futbale a celkovo mi ten úvod prišiel taký veľmi pomalý a pre mňa nezáživný. Postupne sa ale dej rozbehol a ja som sledovala, kde všade sa Ash ocitol a ako z toho kolotoča vystúpi.

Všetko sa začala obyčajnou zrážkou Asha na futbalovom ihrisku. Zrazu sa ocitol v úplne inom svete. A veru stalo sa to potom ešte niekoľkokrát. Hoci ho lákali iné svety, než v akom žil, Ash rýchlo pochopil, že túži po svojom nedokonalom živote v nedokonalom svete. Celé jeho skákanie medzi svetmi bolo úžasné dobrodružstvo. Ash menil nielen svety, ale aj sám seba. Vyskúšal si toľko rôznych rolí, toľko situácií, že v podstate naozaj behom knihy on sám dozrel. Čitateľ prostredníctvom Asha okúsi všetko, čo aj on. Vďaka tomu sa vlastne aj čitateľ sám zamýšľa nad rôznymi vecami, situáciami, problémami nášho sveta.

Kniha bola plná hlbokých myšlienok. ,,Stred vesmíru. Predpokladám, že všetci si sami seba predstavujeme v tejto pozícii. Hoci väčšina z nás vie, že stredom vesmíru nie sme, nemôžeme si pomôcť, ale kdesi v podvedome máme pocit, že to tak je. Niektorí z nás z toho nikdy nevyrastú, ale väčšina sa predsa len prepracuje do dospelosti. Kým dospejeme, naučíme sa predstierať, že si nemyslíme, že sme stredom vesmíru. Ale kdesi v hĺbke si časť z nás vždy bude myslieť, že ním sme."

Pri niektorých situáciách, do ktorých sa Ash dostal, som sa aj nahlas zasmiala :) vtipné boli aj niektoré repliky medzi postavami. Medzi top postavy, ktoré ma fakt bavili, patrili hlavne skejteri (Edwardovia), ale našlo sa aj veľa ďalších.

Neal Shusterman rieši v knihe aj náročné témy: rasizmus, segregáciu, LGBT, zmenu pohlavia a pod. Prostredníctvom svojej fantasy vysiela k čitateľovi jasné odkazy vpísane medzi riadkami - ži a nechaj žiť, buď tolerantný, nebuď ignorant. A vďaka tomuto všetkému sa kniha u mňa dostala veľmi vysoko. Pocity z nej budú vo mne určite rezonovať dlhšie a budem ju odporúčať nielen teenegerom, ale aj dospelým :)

,,Keď chápeme hĺbku toho, čo nevieme, chráni nás to pred aroganciou, ktorá ničí svety. Napokon možno predsa len záleží na perspektíve. Iba keď budeme pokorní, môžeme dúfať, že budeme aj veľkí."

Deia
01.04.2022 4 z 5

Kniha je čtivá, to sa jej uprieť nedá. Ale neviem, príde mi, že som od nej čakala niečo iné a aj keď to, čo som dostala nebolo zlé, tak úplne to nenaplnilo moje očakávania. Ash mi nejak k srdcu neprirástol, prišiel mi až príliš obyčajný. Tiež mi od začiatku vadili nepreložené výrazy týkajúce sa amerického futbalu, neviem, či pre nich v slovenčine výraz nemáme, ale takto som mala problém si predstaviť, čo presne sa na ihrisku deje. Dej ma ináč celkom bavil, hlavne na začiatku, kedy Ash postupne odhaľoval, že čo sa vlastne deje. Veľmi sa mi páčili vedľajšie postavy, hlavne Leo, Ashov černošský kamarát alebo Katie. Pri nich autor zabŕdol aj do otázok rasovej nenávisti a segregácie, či ubližovania vo vzťahoch, čo oceňujem. Načal aj ďalšie vážnejšie témy, ale prišlo mi, že tam boli až príliš okrajovo a že možno to tam je trochu nasilu, veď zas v jednej knihe nemôže byť všetko. Na to, ako to skončí, som bola veľmi zvedavá a keďže je kniha naozaj čtivá, tak som ju prečítala v podstate na jeden záťah, ku koncu sa nedalo prestať. Aj keď ma nenadchla tak, ako som dúfala, tak vyložene sklamaná nie som.