Alma-Nacida Online Alma-Nacida komentáře u knih

I města mají vši I města mají vši Milena Holcová

Taková oddechovka, ne vždy souhlasím, ale to je nakonec obvyklé, že se každému líbí jinde. :)

11.09.2022 3 z 5

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Oceňuji poctivou přípravu i fabulací na základě krátkého přípisu opata Gerlacha do kroniky. Tajemná historie byla asi vložena pro větší čtivost, ale bohužel mě moc nezaujala, proto ubírám jednu hvězdu. Jinak se mi kniha četla dobře, možná i proto, že sdílím autorovu fascinaci historií.

27.08.2022 4 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Cui bono aneb jak to celé začalo. :)
Tradiční kvalita trvá, setkala jsem se opět s postavami a prostředím staré Prahy a bylo to čtivé a zajímavé setkání.

21.08.2022 5 z 5

Slečna podporučík Slečna podporučík David Návara

Totální oddychovka, pelmel povídek na pomezí dobrodružných a romantických sešitů let (dávno) minulých. Když je na to nálada, proč ne. Žádné veledílo to není a navíc nám dojem, že jsou díly přeházené.
Audioknihu jsem si ale celkem užila při prázdninových jízdách autem.

16.08.2022 3 z 5

Plukovník a rebelova dcera Plukovník a rebelova dcera David Návara

Audioknihu jsem si ale celkem užila při prázdninových jízdách autem.

16.08.2022 3 z 5

Pouť oběšenců Pouť oběšenců Pavel Hrdlička

Zase jsem se mohla ponořit do středověké Prahy a opět to bylo čtení nejen zábavné a napínavé, ale také obohacující historickými podrobnostmi.
Vypadá to, že snad série končí, někdo se ožení, někdo je povýšen a někdo zemře a tak. :)
Podívám se určitě i po dalších autorových knihách.

16.08.2022 5 z 5

Maigret a lovec zvuků Maigret a lovec zvuků Georges Simenon

Časy se mění, a tak jsem se občas i zasmála, byť u detektivky to čtenář úplně nečeká. Super hyper novinka magnetofon jen mate stopy a nakonec jde o něco zcela jiného. Krádeže v domech boháčů se při tom vyřeší jen tak bokem. ;)

04.08.2022 3 z 5

Maigret a Dlouhé Bidlo Maigret a Dlouhé Bidlo Georges Simenon

Léto, chalupa a v ní knihovnička předchozí generace, a tam - pařížské podsvětí a komisař bonviván. Číst to chvíli déle, začnu asi taky popíjet a pokuřovat. :)
Detektivní klasika podle očekávání.

Maigret a tělo bez hlavy Maigret a tělo bez hlavy Georges Simenon

Rozhodla jsem se dát šanci i jiným klasikům žánru a dohnat svou neznalost Maigreta, a neprohloupila jsem. Dostala jsem klasiku podle očekávání, žádné divoké akce, mírně nabručený a vysoce zkušený znalec lidí jako detektiv a ostatní postavy mu jen sekundují. Bylo to fajn čtení a ještě si pár Maigretových případů přečtu.

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Milé překvapení, knihu jsem koupila za pár kaček v Levných knihách a bohatě jsem si tu cestu staletími užila. Nebylo to jen oddychové dobrodružství, kniha aspiruje s úspěchem na nějaký ten filozofický přesah. Postava Toma je uvěřitelná a zajímavá, hvězdu ubírám za konec, který se mi zdá trochu uspěchaný. Celkově ale hodnotím knihu jako hodně čtivou, zajímavou a propracovanou.

04.08.2022 4 z 5

Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu Svetozár Olovrant

Dvě hvězdy za nápad, ale celkově nic moc, chápu to jako parodii, ale nijak extra jsem se nesmála, a sexkapády budily spíš útrpnost. Sem tam dobrý fór - Pověřil hlídáním hranic Chody a ti se s nikým nemazlí, maximálně se svými vlky. Povedené ilustrace. Jinak spíš zklamání.

27.07.2022 2 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Vídeňské dobrodružství a částečně road story vyvedly tento díl ze Starého města Pražského velikého. A kupodivu to opět fungovalo, známé postavy se chovaly podle své letory, to si, čtenářové, pište, a nově se objevivší doplňovaly rozehranou partii o záchranu královské svobody. Často jsem si při čtení vzpomněla na Wericha a forbínu o šašcích (šašek řekl králi pravdu, král ho za to nakop, protože za pravdu se vždycky platí kopancem, to je mezinárodně uznávaná valuta). Ještě že ti králové ty věrně šašky mají, že.
Závěrem, je to tuze povedená série a pustím se i do dalšího dílu.

26.07.2022 4 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Orm je zkrátka legenda a také druhý literárně ztvárněný viking, se kterým jsem se (kdysi dávno ještě za Komančů) setkala (ten první byl Vike;). Teď jsem náhodou narazila na záznam - audioknihu nejspíš z Českého rozhlasu a opět jsem si to moc užila, i ty jejich sexistické vtípky (po třech, čtyřech dětech se žena uklidní apod.).

21.07.2022 5 z 5

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Václav to má zase těžké, ale drží se statečně a "trpí s městem", i když v tomto případu mu hodně pomůže jistá osoba, která sleduje své vlastní zájmy. ;) Reálie jsou opět skvělé a středověká Praha mi zase ožívala před očima. Děj krásně odsejpá, nechybí napětí ani vtip, autor si drží svůj vysoký standard. Neváhám a jdu do dalšího dílu.

18.07.2022 4 z 5

Bellman & Black Bellman & Black Diane Setterfield

Ze začátku jsem byla nadšená a vtažená do viktoriánské Anglie, bavil mě popis vzestupu textilky i vznik a úspěch toho druhého obchodu, o kterém to hlavně je. Co mě zklamalo, byl vývoj postavy Dory, nebo spíš jeho nedostatek, a závěr, který byl nemastný neslaný. Takový potenciál to mělo! Vsuvky o havranech byly hodně zajímavé, ale tím spíš by mohl konec vypadat líp. Takhle je to pěkná studie workoholika, kterému proteče život mezi prsty.

17.07.2022 3 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Podrychtář Václav neztratil nic ze spádu, humoru, ani výborně podaných reálií. Dokonce ani nebyli dopadení všichni lotři, dočista jako dnes, a ani ten konec světa se zatím nekonal.
Nemám co vytknout, bavilo mě to a oceňuji i historický vhled. Jdu i do dalšího dílu.

13.07.2022 5 z 5

Ve jménu Říše Ve jménu Říše Kat Niemiec (p)

Já se tedy k chvále připojit nemohu, jednu a půl hvězdy za kladný přínos k rozšíření povědomí o tom, že homosexuálové jsou taky lidi, ale jinak je to takové nemastné neslané. Celou dobu víte, že to oba přežijí, takže není moc o co se strachovat, leda snad o to, zda budou mít vhodný oblek na svatbu bratra. Většinou dávám knize šanci do její první třetiny, tady jsem se překonala až na stranu 256, ale bohužel mě to vůbec nezaujalo a knihu odkládám. Když si pomyslím, jak jsem ji celkem dlouho a těžko sháněla, za tu námahu to teda nestálo. Taková teen age romance.

08.07.2022 2 z 5

Ranhojičova mise Ranhojičova mise Wolf Serno

Mno, kvalita setrvale klesá a koukám, že jsem myslela, že tenhle díl je poslední, a ono ne. No pro mě poslední bude. Není to vysloveně špatné, ale už mě to zkrátka nebaví. Je to taková ta kniha na jedno přečtení a poslání dál

04.07.2022 2 z 5

Lodní ranhojič Lodní ranhojič Wolf Serno

Oddechovka v historickém hávu, čtivá, poněkud předvídatelná, jakmile odhalíte, že se šťastné náhody budou kumulovat. Ale řemeslné je to slušné, zrelaxuji se tedy i u dalšího dílu ;) Víc než tři to nemá, tak to dám. ;)

04.07.2022 3 z 5

Ranhojičova pouť Ranhojičova pouť Wolf Serno