allart

MalevilMalevilRobert Merle

Po krvilačných detektívkach mi to prišlo ako vítaná pauza. Mal som obavy z veľkosti, že ak bude kniha nudná, ťažko sa budem prehrýzať toľkými stranami. Bol som prekvapený, že napriek rozsahu, počtom postáv sa to čítalo výborne. Aj ako námet, jednotlivé postavy, štýl písania-bol to perfektný zážitok. Čitateľ si užije napätie, romantiku, akciu, strach, smútok i humor. Jednoznačne odporúčam za plný počet hviezdičiek.

02.11.2021

PopravčíPopravčíChris Carter

Výborná, ako aj Dvojitý kríž. Trochu drastické scény, ale na druhej strane krimithriller nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou a navyše boli pohnútky masového vraha trochu "zmiernené" psychickou traumou, darmo ľudská myseľ je nevyspytateľná. Normálne som sa na konci obával, či sa "Řezník" ako druhý aktér, na konci predsa len nepozviecha a neukončí knihu bez happyendu. To by ma naštvalo. Chvalabohu nie. Už sa teším na ďalšie "hunterovky".

22.01.2021

ZlobaZlobaChris Carter

Začalo to super. Už som sa tešil na klasickú detektívku (predčasne), že nebude žiadny brutál, ale Carter ma vyviedol z omylu. Kniha sa však v niečom od predchádzajúcich dielov líšila. Napriek vysokému počtu obetí bolo menej surových detailov, zato tá zápletka bola geniálna. Posledné strany som doslova letel, rýchla akcia,vysoká hladina adrenalínu nedá čitateľovi driemať a číta sa to fantasticky. Jednoducho 5 hviezd.

25.09.2021

Noční oheňNoční oheňMichael Connelly

Nočný oheň
Zaujímavá kniha, ktorá ide s Boschovým vekom. Čím starší, tým menej adrenalínu a viac rozvážnosti. Napriek tomu sa to výborne číta, pretože sa viac kladie dôraz na brilantné uvažovanie a precíznosť detektíva a v neposlednom rade aj kolegyne Ballardovej a ich postupov vo vyšetrovaní. Spočiatku je síce príbeh zameraný len na objasňovanie súvislostí jednotlivých prípadov, ale ten záver bol tak nabitý akciou a adrenalínom, že čitateľ doslova letí po tých stránkach. Ja len dúfam, že Bosch sa vylíže z choroby a Michael Connelly ho ešte nechá požiť, alebo žeby sa žezla ujala Boschova dcéra, ktorú láka štúdium práva? Pokračovanie však bude určite a ja sa určite teším na ďalšieho Harryho Boscha.

21.02.2021

Smrt je mým řemeslemSmrt je mým řemeslemRobert Merle

Robert Merle vie pútavo písať. Čital som Malevil a bol som nadmieru spokojný. U tohto typu literatúry budem trošku zdržanlivejší. Bolo to dobre napísané, knihu som síce zhltol dosť rýchlo, ale spočiatku bol ten dej trochu spomalený, rozvláčny a až ku koncu to nabralo obrátky. Mne sa to páčilo, ale zároveň to dvíha varovný prst v kontexte dnešnej doby. Koncept zjednotenej Európy bola Hitlerova myšlienka a je nezvratný fakt, že na zakladaní európskej únie sa podieľali nacistickí pohrobkovia. Fašizmus a jeho zverstvá neskončil v Norimberku, skôr sa pretransformoval a v dnešnej dobe namiesto zbraní používa peniaze, zmluvy, zvrátené ideológie, pozitívnu i negatívnu diskrimináciu...podľa hesla: "všetko je to pre naše dobro". Naozaj? Alebo to smeruje k ďalšej svetovej ríši? V dejinách ľudstva všetky ríše raz padli. Padne aj táto a možno to bude posledná, ďalšiu už nebude mať kto budovať.

Nočný lovNočný lovRobert Bryndza

Knihy dnešných moderných autorov sa nikdy nestanú bestsellerom ak nebudú mať hlavnú líniu príbehov postavenú na homosexuálnom vzťahu, nebudú pretláčať do povedomia spoločnosti výhody migrácie, povinnú solidaritu aj za cenu násilia, miešanie rás a všetky eventuality, ktoré sa snažia narúšať dualitu vesmíru. Tie knihy sú akoby napísané len za tým účelom. Zrušíme všetky kladné a záporné princípy života, vyrovnáme všetky rozdiely a dospejeme k entropii života a nakoniec k zániku. Ten trest nevyhnutne musí prísť. Ako detektívka, námet, výborné, spôsob za nula.

03.11.2020

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Brilantne napísaná kniha. Asi jeden z najlepších krimi thrillerov, čo som čítal. Prekvapivé akcie, spád, proste čitateľ sa nenudí. Trochu mi vadil záver, bolo to také zrýchlené, ako keby sa autor niekam ponáhľal, ale na druhej strane, do poslednej chvíle som nevedel, kto je vrahom ????????????

06.11.2020

Sochař smrtiSochař smrtiChris Carter

Hunter opäť nesklamal. Skutočne som do poslednej chvíle netušil, ako to vyvrcholí. Snaha o akési ospravedlnenie konania vraha sa tiahne viacerými (zatiaľ som prečítal štyri) románmi s Robertom Hunterom. Samozrejme, je na čitateľovi, na ktorú stranu sa prikloní. Môžem len kladne hodnotiť skvelú zápletku, ktorej nechýba napätie i akcia. Som zvedavý na ďalšie...

01.05.2021

Hovor se smrtíHovor se smrtíChris Carter

(+ SPOILER) Prevídateľné. Klasická hunterovka = brutálny sériový vrah, z vlastných radov (hoci do posledných chvíľ ukrytý) ospravedlňovanie jeho činov a nakonci samozrejme, ako vo viacerých, chyba Huntera, ale nakoniec happyend. Ako podľa šablóny. Na druhú stranu, čitalo sa to dobre, Cartera mám ako spisovateľa rád a preto pri váhaní medzi 3/4 * dávam radšej viac.

12.11.2021

Tichá nocTichá nocMichael Connelly

Palec hore. Harryho Boscha považujem za svojského detektíva, toľko krát balancujúceho na okraji prúseru a možno práve preto sa to výborne číta. V tejto knihe bol aj ten záver excelentný.

01.02.2021

Já jsem smrtJá jsem smrtChris Carter

Carter ostáva verný knižnej brutalite. Zase jedna skvelá knižka. Bolo to majstrovsky napísané, že, do posledných stránok som nemal ani tušenia o prelínaní dvoch časových línií, čo má samozrejme na konci úplne zmiatlo.
Ale nakoniec som sa "zaradil". Neviem prečo, ale na malú chvíľu som tipoval správneho vraha, ale fakt iba malú chvíľku. Nakoniec ma presvedčil, že to tak nemusí byť a ja som tomu uveril.

21.10.2021

Noční lovecNoční lovecChris Carter

Dal by som aj plný počet, ale za tú surovosť v opisoch tých vrážd, hviezda dole. Keď si to človek predstaví, tak sa mu ani nechce veriť, že by takéto niečo bolo možné. Maximálne brutálne vraždy zvráteného vraha a napriek tomu dej má perfektný spád, akcie, ale trošku mi tam chýbal ten suchý humor. Samozrejme neopúšťam "hunterovky", výborne sa to číta a záver mi trošku pripomínal Mlčanie jahniat, len tu to bolo omnoho napínavejšie a drsnejšie.

19.03.2021

Okamžik pravdyOkamžik pravdySteve Berry

Aj keď Steve Berry patrí medzi mojich obľúbených autorov, keď som si prečítal upútavku, nejako sa mi nechcelo otvárať túto knihu. Neobľubujem podobné témy a hoci sa to čítalo dobre, mám z toho zmiešané pocity. Amerika drží prvenstvo v špinavostiach nielen v politike domácej, zahraničnej, ale aj v ostatných oblastiach života. Čo na Berrym obdivujem, že aj keď vychádza z faktov, vie to krásne zosúladiť s fikciou. Ale opakujem, táto téma nie je moja šálka kávy.

13.04.2021

NoeNoeSebastian Fitzek

Skvelý námet. Zvlášť v dnešnej dobe plnej konšpiračných teórii, ale mne sa to veľmi páčilo. Pre mnoho z konšpiračných teórii platí pravidlo, že rozdiel medzi konšpiráciou a reálnymi faktami je pár hodín, dní alebo týždňov. Konieckoncov možno sa aj my dozvieme pravdu o dnešnej situácii s pandémiou, ale ja budem radšej, keď mi budú dnes nadávať do konšpirátorov, ako zajtra vyzerať ako hlupák. Problémom je nekritické až tupé prijímanie informácií, bez toho,aby sme si kládli otázky a pritom práve pochybovaním sa hľadá pravda, ako hovorili starí Gréci. Z globálneho pohľadu na dnešok, keby chcel niekto, či už úmyselne, alebo náhodou znížiť počet obyvateľov planéty (zem je síce preľudnená, ale väčšie škody pácha ľudská chamtivosť a nenažranosť a práve kráčame cestou do priepasti) a použil by na to nákazlivú chorobu, muselo by ísť o mimoriadne smrteľný vírus, aby zdecimoval počet ľudí a tie dôsledky by boli brutálnejšie, absolútne nekontrolovateľné a ohrozili by fungovanie akejkoľvek spoločnosti a tým pádom celého ľudstva.Lepší scenár je vytvorenie atmosféry strachu, aby bolo ľudstvo poddajnejšie a malo kladnejší vzťah k očkovaniu, prípadne k zázračnemu lieku-ako to autor vynikajúco vymyslel-a potom už len čakať, nie ako to dopadne, ale kedy sa to spustí a na koho menovite. Od Fitzeka som čítal viacero kníh, ale ani jedna (možno jedna-dve) nebola tak nabitá akčnými scénami a napínavá ako táto. Jednoznačne plný počet.

08.03.2021

Jeden za druhýmJeden za druhýmChris Carter

Typicky brutálne, ako všetko, čo som zatiaľ od Cartera čítal. Akurát v tých predchádzajúcich sa autor snaží ospravedlniť konanie sériových vrahov akousi traumou z minulosti a čitateľovi tak akosi umožní zaujať voči páchateľovi zmierlivejší postoj, tu sa mu to aspoň u mňa nepodarilo. Tej svini som prial všetko najhoršie a je škoda, že ho na konci iba zavreli. Dal by som radšej prednosť, oko za oko, zub za zub...

20.08.2021

Galerie mrtvýchGalerie mrtvýchChris Carter

Skvelé, ako vždy. Držalo ma to v napätí až do konca. No a ten záver, tá Jóbova zvesť, tak to bola pecka. To som teda fakt nečakal. Už sa teším na ďalší diel.

Všemi dary obdarovanáVšemi dary obdarovanáM. Carey (pseudonym)

Nemôžem povedať, že ma kniha ohúrila, ale bolo to celkom zaujímavé. Spočiatku sa to trochu ťažkopádne rozbiehalo, naproti tomu bol záver excelentný. Chýbalo mi viac opisu príčiny nákazy. Keď Melanie prvýkrát odlákala hladovcov, pripomenulo mi to film s podobnou tematikou, akurát sa to odohrávalo v nejakej starej opustenej priemyselnej zóne, neviem či to bol film podľa tejto knihy, ani názov filmu si nepamätám. Každopádne námet bol dobrý.

16.05.2021

KráľovstvoKráľovstvoJo Nesbø

(+ SPOILER) Výborné a trochu nezvyčajné. Pohľad na dej očami vraha, dokonca niekoľkonásobného, ktorého vedú k činom najskôr ušľachtilé pohnútky v mene spravdlivosti, potom v mene ochrany rodiny. Jo Nesbo a životný príbeh pijanského detektíva Harryho Holea sú v skutku výborné detektívky, avšak Kráľovstvo je odlišné, akoby pohľadom z druhej strany, no napriek tomu skvelé čítanie. Akosi som tušil, že niektorá z hlavných postáv dá tomu "záverečnú bodku", len som nevedel, kto.

12.08.2021

AurisAurisVincent Kliesch

Nie je to typický Fitzek, ale celkom sa mi to páčilo. Malo to spád, akciu, trochu prekomplikovanú zápletku s nečakaným rozuzlením. Taká krátka pohodovka, pri ktorej sa nenudíte.

13.09.2021

FaktomluvaFaktomluvaHans Rosling

Vždy som tvrdil, že štatistika slúži len na manipuláciu, aby sa dosiahol vytúžený výsledok. Už len samotná pochovala od Gatesa nabáda k ostražitosti. Pre tých, ktorí si v dnešnej dobe nedokážu uvedomiť, že každá minca má dve strany, alebo, že skutočnosť môže byť úplne iná (a ich počty rastú geometrickým radom), stačia štatistiky a ich výklad. Výplach mozgov pokračuje, treba nasadiť ružovučké okuliare, aby sme náhodou nezbadali, ako táto civilizácia smeruje k svojmu koncu

10.10.2021

HladHladJozef Karika

Tak toto mi fakt pripomína Kingovku. Žeby nám vyrastal slovenský Stephen King? Taký psycho-mystický horor s nádychom sci-fi okorenený masakrom motorovou pílou. Spolu so Smädom tvorí ucelené dielko a aj keď niekedy sa musel človek dobre sústrediť, aby dej časovo zaradil, číta sa to výborne. Plný počet.

07.12.2021

SmädSmädJozef Karika

Musím aj tu dať plný počet. Bolo to výborné a som rád, že autor upustil od takého suchého humoru, ktorý som mu vytkol, myslím, že to bola Smršť. Toto bolo napínavé, strašidelné až do takej miery, že jednu noc som mal naozaj problém zaspať a to novodobý kráľ hororu Stephen King je môj obľúbený autor :) . Výborné čítanie a aj keď pre Karikove knihy je príznačné, že nekončia happyendom, v budúcnosti si prečítam od neho hocijakú knihu, keď bude napísaná tak dobre ako táto (spolu s Hladom)

07.12.2021

PřechodPřechodJustin Cronin

Vynikajúca. Trochu viac obsažný popis množstva postáv, ale keď sa do toho človek začíta, vie sa celkom dobre orientovať... aspoň si precvičí pamäť :).
Jednoducho náročné čítanie (ale perfektné) aj písanie... všetka česť autorovi.

29.11.2020

V tieniV tieniDominik Dán

Dán je môj obľúbený autor, ale v poslednej dobe mi prekáža taký "karikovský" humor, proste byť vtipný za každú cenu, a v tých dialógoch to cítiť, aj keď niekedy sa to nehodí, niekedy je to až kontraproduktívne, alebo trápne. Príbeh knihy je dosť priehľadný, už asi od polovice som vraha tušil a nemýlil som sa. Prečítal som myslím všetky dánovky, ale toto je taký slabší priemer.

13.01.2021

Na konci říjnaNa konci říjnaLawrence Wright

V kontexte dnešných udalostí popis ako cez kopírák. Neviem, či autor začal písať s vypuknutím pandémie, alebo nápad skrsol už skôr, v tom prípade má asi jasnovidecké, alebo akési prediktívne schopnosti. Každopádne kniha nie je zlá, dobre sa číta, ale s ohľadom na reálne udalosti dnešných dní sa trochu stráca originalita a kniha miestami nudí.

14.02.2021

Chlapec na mostěChlapec na mostěM. Carey (pseudonym)

Obával som sa dvojky, ale bol som prekvapený, ba dokonca ju považujem za lepšiu. Lepšie sa mi čítala a záver bol rovnako strhujúci ako i prekvapivý. Možno sa k nim v budúcnosti vrátim, je to výborné čítanie.

16.07.2021

Bremeno minulostiBremeno minulostiDominik Dán

(+ SPOILER) Nebolo to bohviečo, neviem, tie staršie knihy sa mi zdali lepšie. Autor sa skôr zameriava na taký "nutný" niekedy až trápny humor za každú cenu a tá "šťava", čo robí knihu dobrou knihou je akosi v úzadí. Knihy Dominika Dána som čítal rád, bol mojím obľúbenýým autorom, ale akosi sa začal prejedať. Nepoznám síce hierarchiu vyšetrovačky, ale zdá sa mi čudné, keď patológ fušuje do laboratórnych postupov, čo by malo náležať skôr nejakým forenzným technikom.

25.07.2021

Paganiniho smlouvaPaganiniho smlouvaLars Kepler

Tak toto malo iný šmrnc. Oproti Hypnotizérovi mali udalosti spád a konečne sa Joona Linna vyfarbil. Už má svoje charakteristiky, tak ako sa na správneho komisára patrí. Celkom sa mi to páčilo, dobre sa to čítalo a bolo to trošku z iného súdka.

03.10.2021

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Na začiatku som sa akosi nemohol začítať, taký pomalý rozbeh. Potom to začalo naberať obrátky a aj keď mi neskutočne liezli na nervy tie hypnoseansy, ale v závere už to frčalo na plné pecky. Bolo to aj napínavé, aj strašidelné, záhadné, akčné ale aj tie erotické scény to pekne oživili :) .
Je to moja prvá kniha od tohto (týchto) autorov a vzhľadom na postavu komisára Linna, dúfam, že nie posledná. Pretože tak nevýraznú, mdlú postavu vyšetrovateľa, ktorý sa sem-tam v knihe vyskytol a navyše v závere ešte zbabral poslednú akciu, som ešte nevidel. Kniha sa síce volá Hypnotizér a zrejme sa na neho kladie dôraz ako na hlavnú postavu, ale komisár, detektív, inšpektor a neviem čo ešte, by mal byť niečím charakteristický. Joona Linna v porovnaní s Boschom, Hunterom, Holeom, alebo trebárs Colombom a inými, nie, čo je škoda keďže kníh v sérii je viac. Snáď sa vyfarbí...

08.09.2021

SpiatočkaSpiatočkaMichael Connelly

Nemám moc v obľube scény zo súdnych siení, ale toto bolo prešpikované reálom, pátraním, policajnými akciami a fakt na úrovni. Boschovky som prečítal všetky, ale táto akosi unikla mojej pozornosti, asi aj preto, že je z inej série, ale neuberá to nič na kvalite Connellyho majstrovstva a tí, čo poznajú detektíva Boscha, vedia, že sa oplatí prečítať.

10.10.2021