allart allart komentáře u knih

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Nechcem povedať, že na dnešnú dobu autentické, ale dôsledok toho, že snaha urobiť z človeka (a navyše z dieťaťa) niečo, čo nie je, sa môže vypomstiť...v podobe obetí. Ten záver bol strhujúci, ale ísť na akciu, chytať niekoľkonásobného vraha neozbrojený, mi pripadá naivné až hlúpe.

15.04.2024 5 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

(SPOILER) Jednoznačne plný počet. To teda bol frmol, až som sa obával, ako to skončí. Jednoznačne vynikajúca séria, asi naj, čo som v poslednej dobe čítal. Napínavé, akčné a aj dosť úsmevné, keď si to človek zjednodušene zhrnie, že sa mlátili Briti z 19. storočia s rímskymi legionármi, ktorí ukoristili samopaly fašistom z druhej svetovej vojny :). Ale všetka česť autorovi, ako perfektne dokázal skĺbiť dej z rôznych časových období, no a ten záver bol taká čerešnička na torte s otvorenou otázkou...čo bolo ďalej?

31.03.2024 5 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Akčnejší diel ako jednotka. Skvelé čítanie, užil som si to na 100%. Trochu som sa obával vzťahu Sereny a Toni, či to nebude nejaká násilná propaganda, ale v pohode, úplne normálne, tak ako to aj v bežnom živote chodí. V závere som bol presvedčený, že to happyendom neskončí a nedočítam to, ale padol mi riadny balvan zo srdca, takže dúfam že dovŕšenie trilógie bude v podobnom duchu. V poslednej dobe jedny z najlepších kníh, čo som prečítal.

02.03.2024 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Spočiatku som sa obával, ako autor zvládne opis jednotlivých časov a takisto či sa ja nezamotám tak, že ani nebudem vedieť čí som. Ale zvládol to bravúrne, čítalo sa to s prehľadom a bolo to jednoducho skvelé. Ten záver bol tak trochu "progresivistický". dúfam, že v ďalšej časti sa to nezvrhne úplne. Vynikajúca kniha s výborným námetom, kde nechýba adrenalín, štipka romantiky a hlavne happy end...zatiaľ.

12.02.2024 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

(SPOILER) Keď si to tak človek premietne do reality, bolo by to riadne brutálne aj z toho psychologického hľadiska. Lotéria o dieťa? ...sila.
Napriek tomu, že ten záver bol poriadne pritiahnutý za vlasy (ísť na zásah neozbrojená - to mu chcela Kim nadávať, alebo čo?) musím hodnotiť full, pretože námet bol skvelý

29.01.2024 5 z 5

Konečne normálna vražda Konečne normálna vražda Dominik Dán

Napriek povinnej lgbti agende, musím hodnotiť plným počtom * .
Skvelý príbeh a nešla mi do hlavy realizácia dokonania zločinu. Výborne napísané a takýto Dán sa mi páči.

21.01.2024 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Neviem do akej miery sa dá človek takto psychicky ovplyvniť, aby spáchal zločin, ale ľudská myseľ je veľká neznáma. Námet bol celkom dobrý, napínavý, ľahko sa to čítalo. Som zvedavý ako budú pokračovať osudy hlavnej hrdinky. Za mňa plný počet *

04.01.2024 5 z 5

Hlubina Hlubina Jozef Karika

Drsné, záhadné a také typické pre Kariku...s otvoreným koncom.
Osobne sa mi to páčilo, ale tie opisy vypočúvacích metód, tie boli ťažko stráviteľné aj pre čitateľa Ch. Cartera.
Ten opis alternatívnej reality, alebo paralelného vesmíru, či čo to bolo, to bolo jednoducho úžasné.
Karika má jednoducho obrovský talent upútať čitateľa.

01.12.2023 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Pôvodne som myslel, že dám tak dve - tri hviezdy, ale ten skvelý záver ma dostal. Spočiatku to bolo také varenie z vody s množstvom postáv, v ktorých som tápal, nevedel som, kto je kto. Potom to začalo dostávať jasnejšie kontúry a také vyvrcholenie som teda nečakal.
Dúfam, že ďalšie diely budú čoraz lepšie a Angela Marsons sa zaradí medzi obľúbených autorov

01.11.2023 4 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

Celkom dobrý námet, aj keď v súvislosti s covidom trochu klišé, ale to autor asi nepredpokladal. Určite sa nájde vo svete dosť šialencov, aj z radov vysoko postavených, ktorí by boli schopní zrealizovať niečo podobné a ešte si to aj zdôvodnia, že je to v prospech ľudstva.
Akurát paranoidná psychotička Amandina kazila celkový dojem z dobrého námetu. Ako vôbec mohla vykonávať svoju prácu? Za to jedna hviezda dole

12.10.2023 4 z 5

Strach Strach Franck Thilliez

Spočiatku som sa v tom nevedel orientovať, dej rozhodený do viacerých miest, komplikovaných krádeží detí, adopcií a až keď sa stopy vyšetrovania začali spájať, začalo to dávať ucelený obraz mašinérie obchodu s deťmi a orgánmi. Nato, že páchateľmi boli dvaja hlavní aktéri, bolo to príliš prekombinované a za zázračné dedukcie a sledovanie indícií jedna hviezdička dole

15.09.2023 4 z 5

Mimika Mimika Sebastian Fitzek

Teda toto som od Fitzeka nečakal. Nelogické uvažovanie, nelogické závery, nelogické konanie. Námet by som považoval za dobrý, bohužiaľ to spracovanie úbohé a plytké. Vôbec sa mi to nepáčilo a miestami sa musel nútiť do čítania.

23.08.2023 1 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Určite boli aj lepšie diely Harryho, ale Nesbo patrí k mojim obľúbeným autorom. Trochu mi vadili miestami dlhé opisy, ale o to zaujímavejšie bolo preskakovanie deja v jednej kapitole. To bolo také nezvyklé a udržiavalo to čitateľovu pozornosť. Vraha som tipoval samozrejme zle a aj v tom spočíva autorove majstrovstvo.

02.08.2023 5 z 5

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Toto sa mi celkom páčilo. Bolo to trochu z iného súdka a hodnotiť môžem len z hľadiska čitateľa a nie historika. Napriek tomu ideologické svinstvá sa robili aj v minulosti aj dnes-a kam to bude smerovať sa neodvážim ani pomyslieť. Na margo toho môžem ale povedať z vlastnej skúsenosti, že dobre už bolo.

29.06.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Tradične sa autor vyžíva v brutálnych opisoch činov sériového vraha do najmenších podrobností až som mal niekedy pocit, že musím knihu odložiť, aby som to strávil.
Na druhej strane, som očakával, že ku koncu sa to zmierni, ako je u Cartera typické -ospravedlňovať konanie vraha nejakou životnou traumou. Čo som neočakával, bolo, že kto je vrah. Skvelé čítanie, aj keď nie pre slabšie povahy.

18.06.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Drastické na spôsob série Roberta Huntera od Ch. Cartera Ten záver nebol celkom podľa mojich predstáv. Skôr mi to pripomínalo americko - protiteroristický zásah v miniverzii: zlikviduj rukojemníka, odstavíš páchateľa, aj keď žiadny rukojemník tam nebol...Miestami to bolo moc uťahané, nelogické a nie dosť dôrazné v prípade Saginho podozrenia.
Dal by som aj dve hviezdy dole, ale to by si zase Keplerovci nezaslúžili, mali aj lepšie diely.

03.06.2023 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

(SPOILER) Tak tomuto som nejako neprišiel na chuť. Príliš komplikované rodinné vzťahy (ak sa to vôbec vzťahom dá nazvať) a traumy, z ktorých sa postupom času vyvinula psychická porucha sériového vraha. No a ten záver bol natoľko akčný, že som sa chvíľkami strácal. Ešte jeden detail neušiel mojej pozornosti, manžel šéfky Národného operatívneho oddelenia sa volá Johanna... asi to majú nariadené dostať túto agendu do povedomia verejnosti, inak by ten román nevydali. Asi začnem čítať starých klasikov, ktorí písali, keď bol svet ešte normálny.

03.05.2023 2 z 5

Atomka Atomka Franck Thilliez

(SPOILER) No ja neviem, čo som vlastne čítal. Sharko rieši, vraždu novinára, černobyľskú haváriu , kryogeniku, svoje spermie, fantóma z minulosti, sériového vraha alebo súkromné vzťahy. Bol som trošku rozladený dejom na toľkých úrovniach. Nebolo to výslovne zlé, ale čítal som aj lepšie diely.

15.02.2023 3 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Stará dobrá klasika. Aj keď ku koncu ma vytáčala konfrontácia Korčoka a Korčoka. Buď boli detektívi natvrdlí, alebo chcel autor zámerne naštvať čitateľa. Na to stačí čítať ten miestami trápny humor, ale aspoň že to skončilo dobre.

16.01.2023 3 z 5

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Tento diel som prečítal po dlhšej prestávke, tak som chvíľu tápal. Napriek tomu som bol celkom spokojný. Dobrý námet, aj keď trochu komplikované vyšetrovanie a nie každému čitateľovi bola jasná problematika genetiky. Typické pre ľudstvo, že v snahe po poznaní sa hrá na Boha a pritom nepoznáme sami seba. Vždy sa nájde nejaký šialenec, ktorý to chce zneužiť, nie na to aby tvoril, ale aby ničil a ešte to považuje za prospešné.

06.01.2023 4 z 5