Alizon Alizon komentáře u knih

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

Opet jsem si cteni uzila, i kdyz bohuzel na zadni strane knihy je spoiler jako Brno ("dekuji" nakladatelstvi). Ale i tak je kniha plna sugestivne popsanych napinavych situaci a ani chvilku jsem se nenudila. Uhtred bojuje "proti vsem" a potrebuje pomoc vsech bohu. Zajimavou postavou se stava princ AEthelstan. Opet nemuzu nez tuto serii milovnikum historickych romanu doporucit.

17.01.2021 5 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Bernard Cornwell

Tuhle serii proste miluji. A i kdyz by clovek rekl, ze se po case musi boje ve stitove hradbe omrzet, opak je pravdou. Stranky opet ubyvaly samy .... a hned se vrham na dalsi dil - Uthred miri na sever a akce bude urcite opet vice nez dost. V tomto dile se objevi "stara znama Brida" - vdova po Ragnarovi a Uthredova prvni milenka - ale takovy navrat jsem opravdu necekala.

10.01.2021 5 z 5

Prázdný trůn Prázdný trůn Bernard Cornwell

Uz je to nejaky patek co jsem cetla predchozi dily, takze mi chvilku trvalo zorientovat se v postavach majicich tak podobna jmena (ctenari vedi:). Nastesti se autor drzi osvedceneho stylu a vetsinou je pri uvedeni na scenu kratce pripomene. Coz nijak nezpomaluje svizny a akci nabity dej. Vice a vice prostoru dostavaji Uthredovy deti. Opet vyborne pocteni. Rovnou se vrham na dalsi dil.

07.01.2021 5 z 5

Otec Brown: Nenápadný detektiv prozřetelnosti Otec Brown: Nenápadný detektiv prozřetelnosti Gilbert Keith Chesterton

Tak bohuzel. Tato povidkova kniha me opravdu nebavila. Plus jen za slusnou "starosvetskou atmosferu". Autor nejprve predestre zahadnou situaci, kterou nasledne otec Brown (bez jakychkoliv poradnych indicii, vyvoje v deji nebo vetsi zapletky) vyresi - zrejme nasledkem "nahleho osviceni". Povidkam napr. od Agathy Christie tyto nesahaji ani po kotniky. Par trosku lepsich by se naslo, ale knihu jsem cetla hrozne dlouho (vzdycky jsem se prinutila precist jednu povidku po nejake dobe) takze mi vsechny tak nejak splynuly v jedno.

06.12.2020 2 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Vlastne takova jednohubka, ale jeji precteni mi trvalo docela dlouho. Ne ze by byla kniha spatne napsana (i kdyz Rybi krev se mi libila vic), ale pribeh si tak jaksi poklidne plyne a na cteni jsem vzdycky potrebovala tu spravnou naladu. Hlavni hrdina se v tom pekne placa, bojuje s nespavosti (kdo ji nekdy trpel, tak jako ja..., ma tu dalsi rozmer navic) a "vraci" se do doby sveho mladi. Pri cteni komentaru jsem si ted vsimla jednoho, kde se uvadi, ze ctenare stvalo, jak hrdina o nespavosti stale mluvi a neni vlastne vysvetlena. No a pro me se to "vysvetleni" tahlo celou knihou. A mluvi....ano....protoze poradne nekolik dni nespat Vas uplne odrovna, fungujete jako automat, ovlivni to uplne vsechno ve Vasem zivote. (Zajimalo by me jestli ma autor osobni zkusenost - rekla bych ze ano.) Zpet k tomu "vysvetleni". On neni vzdycky jeden uplne racionalni duvod. To by bylo moc jednoduche. Ale to vysvetleni tam celou dobu bylo: krize stredniho veku, pocit marnosti toho co delam/co jsem vystudoval, kym jsem se stal. Nevyrizene resty shlizejici z police v kancelari. Skoro plna mailova schranka. Krize ve vztahu...nedobrovolna bezdetnost. Touha zmizet v divocine, odjet na Spicberky. Ztrata neceho co bylo a zmizelo - mladi....idealu....nevinnosti. Pocit, ze zivot proteka mezi prsty a na neco si hrajeme. Ze se snazime zakorenit nekde kam nepatrime. A okoli, ktere Vam muze tvrdit, jak se mate skvele a vy to tak necitite. Celkove pekna depka. Tuhke "atmosferu" vystihl autor skvele. Presto dam "jen" 4 hvezdicky. Rozjezd byl mozna az prilis pomaly a konec zase naopak zrychleny. Nektera temata/postavy sly mozna vice rozvest.

20.10.2020 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Cteni tehle knihy "boli" - cosi se Vam zadira pod kuzi (vystihla to Chytus se zadrenou triskou). Stejne tak to vystihla Rihatama - nelibi se mi to, desi me to, ale neda mi to - musim cist dal. Jeste se mi nestalo, abych tak jazykove bohatou (a tedy na cteni ne uplne jednoducho knizku) precetla tak rychle. U podobnych knih mam vzdycky problem s psanim komentaru, protoze cokoliv napisu mi v porovnani s bohatym slovnikem plnych metafor prijde male a ubohe. Radku Denamarkovou jsem neznala a tato kniha ke mne prisla vlastne nahodou a stala se zjevenim. "Stara dama vzpomina" na navsi jedne vesnice, kde kdysi davno, nez byla nucena odejit "tam", byl domov....nez osud zabouchnul vrata a zahodil klic. A ani potom ji osud nedopral pokoje. Smrt prvniho ditete a hlavne okolnosti, za kterych k ni doslo, by porazily i silnejsiho jedince. Zvlastni, na jedne strane usecny styl (kratke vety) na strane druhe styl pomerne kosaty....co by jiny autor odbyl jednou vetou, Radka Denamarkova rozpitvava az na dren. Napred jsem dala 4 hvezdicky, protoze druha cast knihy se mi uz cetla hure a dej trochu preslapoval na miste. Pri psani tohoto komentare jsem si vsak znovy privolala vsechny emoce, ktere ve mne jak obsah tak forma vyvolali a "musim" zmenit na 5.

07.10.2020 5 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Dobre to bylo. Moje prvni kniha s Rakerem a urcite ne posledni. Jen jsem musela na zacatku prekousnout jednu vec (nic neprozrazuji - tohle je v anotaci) - opravdu v 21 stoleti policie nemuze behem chvilky zjistit jestli je nejaka osoba mrtva? Evidence obyvatel ... nic? Kdyz jsem se s timhle smirila, uz to slo jako po masle. Hlavni dej je prokladan uryvky z deniku (nahravky), ktere ho pekne ramuji. Pribeh dost zabrnka na emoce, Rakera mi bylo misty docela lito. Mimochodem anotace neni uplne presna, Raker nebyl na uteku. Policie mu uplne neverila, ale utikat nemusel.

07.10.2020 4 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Tahle serie me porad bavi. I tentokrat je tu navrat do minulosti, ktery ma spojitost s aktualnimi vrazdami. Jen si rikam - jeste par dilu a v mestecku zadni Amisove nezbudou - bud skonci jako obeti nebo jako vrazi. Svizne vypraveni, poutavy a dramaticky pribeh, opet spokojenost.

19.09.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Ke knize jsem pristupovala se znacnou neduverou - vyskakovala na me az podezezrele casto. Ale nadsene komentare nekolika oblibenych uzivatelu me presvedcili si ji precist. A rozhodne nelituji ....a jsem take nadsena. Karin Lednicka uzasne vystihla dobu, mentalitu prostych lidi, jejich kazdodenni trapeni, rodici se moderni spolecnost, rozmach na jedne strane a ztraty na strane druhe, vztahy mezi Cechy a a Polaky. Neni zde hlavni hrdina, tech hrdinu je hned nekolik a kazdy si urcitym zpusobem ziskal me srdce. Z cele knihy cisi laska autorky k rodnemu kraji. Az pri cteni jsem zjistila, ze ma mit kniha pokracovani, ktere si urcite nenecham ujit.
"Vezme Barboru jemne kolem ramen a brzy cela rodina odchazi smerem na Solcu.
Ludwik nese v ruce stokrle.
Barka v naruci Zenku.
Barbora na ramenou tihu celeho sveho zivota, ktery buhviproc neumi plynout rovne, ale porad se jaksi podivne krouti."

13.09.2020 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Musim hodnotit peti hvezdickami, kniha se mi moc libila. I kdyz souhlasim s tim, ze styl jakym je kniha napsana: "utrzkovite, v kratkych kapitolkach, bez zabihani do detailu a popisu", muze nekterym ctenarum vadit. Mne ale nevadil a jakasi novinarska strohost (doplnena vynatky z doboveho tisku) se podle meho nazoru ke knize vyborne hodila - kronika jedne doby, tragikomicky osud jedne rodiny. Velmi emotivni, silny a vlastne hrozne smutny pribeh, podany zaroven se spetkou humoru. K tomu je v knize par opravdu silnych myslenek. Mlyn me naprosto pohltil, cetla jsem a cetla a nez se nadala byla jsem na konci.

11.09.2020 5 z 5

Svítání Svítání Robert Merle

Vyborny zaver prvni rady me oblibene historicke serie. Sice ne uz tak mladicky nerozvazny, ale stale okouzlujici Petr se tentokrat vydava na daleke cesty. Miluji krasny styl a jazyk jakym je cela tato serie napsana. A moc rada jsem behem tech mnoha dnu cetby byla spanilou ctenarkou;) Skoda ze Roberta Merleho uz nikdy nepotkam, predstavuji si ho tak okouzlujiciho, jako je jeho romanovy hrdina.

10.09.2020

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Neni to dejove bohaty "velky roman" jako Saman nebo Ranhojic, ale i do pomerne komorniho pribehu dokazal autor vlozit jiskru a srdce. At uz je neprizen osudu jakakoliv - jeho hrdina si jdou za svym snem a ctenar ho vidi lopotit se na poli a ma chut jit si otevrit lahev vina (ja to udelala:) Prijemne, nikterak narocne cteni.

09.09.2020 4 z 5

Žít v úsměvu Žít v úsměvu Sonia Garmers

Prvni komentar:) Nevim jestli by se dnesnim devcatum tento divci romanek libil, ale me kdysi v puberte zaujal. A po letech jsem se k nemu vratila, uz to nebylo takove okouzleni jako kdysi (preci jenom me v mych nacti exoticka verze "Metracka" lakala tou svoji jinakosti - bezny zivot na Curacau se od toho meho v Brne dost lisil). Ale i ted musim napsat: zadny hloupoucky preslazeny romanek, i kdyz o lasku jde take, ale svizny kratky pribeh, ve kterem si energicka divka jde za svym snem.

07.09.2020 4 z 5

Zmizení Stephanie Mailerové Zmizení Stephanie Mailerové Joël Dicker

Autor patri moje oblibene. Jeho predchozi knihy me nadchly a na tuto jsem se hodne tesila. Nejsem vylozene zklamana, to bych nehodnotila 5 hvezdickami - i kdyz priznavam se - je to hodne tesne - a 4 jsem nedala hlavne proto, ze chci vylepsit zatim nijak oslnivy prumer hodnoceni. Pozitiva - napinavy pribeh (rozhodne mi tech 600 stran neprislo rozvleklych), spousta zajimavych postav, poutave vedlejsi pribehy (Dakota), dobre vykreslene prostredi (pripadate si, ze v Orphee sami jste). Negativa - to co jsem autorovi v predchozich knihach rada odpustila, protoze to bylo vykompenzovano spoustou pozitiv, mi tady prece jen trochu vadilo: podivne jednani nekterych postav (Kirk). I kdyz radim knihu az na 3 misto (po Harrym Quebertovi a Baltimorskych) knizku jsem si uzila. Autor se drzi sveho osvedceneho stylu: navraty do minulosti, pohledy ruznych postav, nic neni tak jak se zda. Nekdo tu pise, ze to cini knizku neprehlednou - nerekla bych, vse je celkem jasne uvedeno (kdo a kdy), kapitoly jsou kratke, takze i pri cteni po malych kouscich se rychle vratite do soucasnosti a nic nezapomenete:)

05.09.2020 5 z 5

Otec musí zemřít Otec musí zemřít Sandrone Dazieri

I kdyz na samotnem konci mne nektere veci trochu vadily - hodnotim plnym poctem hvezdicek. Solidni zapletka, nervydrasajici pribeh, ctenar je stale drzen v napeti, k tomu zajimava ustredni dvojice. Presne to od detektivky/thrilleru ocekavam. Milovnikum tohoto zanru mohu jen doporucit.

23.08.2020 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Vzpominam si jak mi jednou muj kamarad (milovnik sci-fi) nadsene licil "pestovani brambor". No a pouze me od cteni knihy odradil. Jednak sci-fi nectu a za druhe na rozdil od kamarada, ktery vystudoval (mimo jine) mat-fyz, jsem ve fyzice a chemii vzdycky plavala. Priznavam se bez muceni, skoncila jsem u H2O:)
Potom jsem v autobuse shledla film a rekla si, ze to mozna nebude tak hrozne.
No a zvladla jsem to. A dobre jsem se u knizky pobavila. Opet se priznam bez muceni, ze jsem veskere technicke postupy a popisy chemickych reakci sice poctive precetla, ale ani se nesnazila pochopit nebo zamyslet nad tim jestli by to opravdu slo - verila jsem ze Mark vi co dela:) Nastesti tyto casti (ac caste) nejsou tak dlouhe a jsou odlehceny Markovymi hlaskami ... a vubec, cely pribeh ma dobry spad a vsechno rychle odsypa. A kdyz uz je toho "one man show" prilis (ano taky uz jsem obcas potrebovala pauzu od "je tu problem" - "genialne ho vyresime" a "jedeme dal") - preneseme se v dalsi kapitole na zemi, kde sledujeme jak se vsichni nejprve dozvidaji, ze Mark zije a potom vymysli plany na jeho zachranu. Povede se nebo ne? Vsechno visi na vlasku a zahynout pri zachrane mohou i jeho kolegove.
Nekdo tu psal, ze kniha postrada hloubku, ze chybi nejake "hlubsi myslenky" cloveka prakticky odsouzeneho k smrti....vazeni...to uz by potom nebyla kniha tim cim je... a cely koncept by sel do kopru. Nedovedu si predstavit jak uprostred kratkych a humorne pojatych kapitol najednou Mark zacne rozjimat o smyslu zivota ... opravdu ne.
Film byl az trochu moc rychly, clovek se nestacil rozkoukat co se deje, v knize na to bylo vic casu, ale i tak to proste byla Martanska piratska road movie. (Markova uvaha o mezinarodnich vodach, vesmirnych telesech a z toho plynouciho faktu, ze je vlastne piratem me dostala:)

21.08.2020 5 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Bala jsem se toho, ze kniha bude suchoparna, jak nekdy podobne romanove biografie byvaji. I proto jsem ji pomerne dlouho (i pres vyborne hodnoceni) odkladala. Dostalo se mi velice intimniho vypraveni, kdy jsem mela pocit, ze (jak pise Danka) "Vincent je vedle vás a vy mu vidíte až do žaludku". Skvele je popsan zivot maliru obecne a utrapy kterym museli celit.
Rozervany Vincent - stale se zenouci za smyslem sveho zivota - se k malirstvi dostava vlastne docela pozde (i kdyz predtim sam pracuje v galerii). V knize je skvele vystihnute to, ze at uz se vrha jakymkoliv smerem, jeho tempo je sebeznicujici. Jiste sebemrskacstvi ho nuti veci hnad do krajnosti, at uz se jedna o jeho misi v Borinage (o teto casti jeho zivota jsem priznam se nemela tuseni), jeho lasky a nebo o snahu byt dokonalym malirem. Jeho "vrozene silenstvi" (i jini clenove jeho rodiny trpeli ruznymi poruchami a spachali sebevrazdu) je umocnovano jeho "urputnou zizni po zivote". Ta vede k malovani do uplneho vysileni, hladu - protoze vsechny penize utrati za barvy - a vedomym nicenim sama sebe (malovani na slunci bez klobouku, privadeni se do stavu vycerpani) - protoze tak lepe vnima a tvori.
Bratrska laska mezi Vincentem a Theem potom prostupuje celou knihou.
Kratka zminka se dostala i memu oblibenemu obrazu Slunecnice (je jich vlastne vice verzi, ale to jsem zjistila az v dospelosti, v detstvi jsem nekde videla reprodukci jedne z nich a obraz jsem si naprosto zamilovala).
Opravdu doporucuji k practeni a rozhodne si prectu jeste autorovu knihu Agonie a extaze.

20.08.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

(SPOILER) Jako prazdninova oddychovka dobre. Ale nejaky sok z rafinovane zapletky se u me bohuzel nedostavil. POZOR MOZNY SPOILER Zakladni kostra (kdo a proc) mozna sokujici je ... ale moc me nenadchlo vlastni "odhaleni". Jednotlive postavy to vsechno na sebe proste ctenari prozradi samy. Policie v knize vubec nemusela vystupovat. Napr. moment, kdy postava A ukaze postave B video, na kterem je videt, kdo dite odnesl, by mohl byt skvely. Mohl - kdyby uz to sam ctenar nemel primo od "toho kdo dite odnesl" o par stran drive "jen tak mezi reci" rovnou naservirovano. Na rozdil od mnoha ctenaru mi nevadila uplne posledni kapitola - kdyby tam nebyla - byl by ten konec vlastne takovy nijaky. Plus hlavne za ctivost a rychly spad - jinak neurazi/nenadchne.

13.07.2020 3 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Prvni dil precten omylem po druhem (alespon jsem mela takovy maly navrat k tomu co uz je v druhem dile dane) a opet spokojenost. Hned jsem se vrhla na 3 dil. Jen te vodky co Kate vypila...no nevim:) Vrazdy jsou opet znacne brutalni a cely pribeh ma tempo, ktery nedovoli knizku odlozit. Nejake vady na krase by se nasly (proto 4 hvezdicky), ale celkove me tato serie bavi.

02.06.2020 4 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Koupila jsem v akci balicek sesti dilu (e-kniha) a rozhodne nelituji. Omylem jsem (diky podobnym nazvum dvou prvnich dilu) zacala dilem druhym ... a zjistila to az nekde ve treti kapitole, ale uz se mi kniha nechtele odkladat - tak byla napinava. Pribehy jsou samostatne, takze to nastesti moc nevadilo a pri naslednem docteni prvniho dilu jsem mela o to zajimavejsi odkryvani toho, co se vlastne Kate ve 14 letech stalo. Detaily ze zivota amisu jsou zajimave, Kate spravnacka, ktere fandite a romanticke duse tu maji Johna Tomasettiho. Jen aby to mezi tema dvemu nesklouzlo do prilis ruzove sladarny. Nebo naopak neskoncilo hodne spatne. Za me spokojenost a dalsi oblibena serie.

01.06.2020 5 z 5