Alizon Alizon komentáře u knih

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leonard Q. Ross (p)

Čekala jsem o hodně víc. Slovní hříčky a humor založený "jazykových pastech" při studiu cizího jazyka mám ráda, ale tady jsem se moc nepobavila. Kapitola za kapitolou jsou podle stejné šablony (pan Kaplan zkomolí co se dá) - takže jsem knížku četla jako doplněk k románu. Jednou za čas jednu kapitolu. Na jedné straně plus za překlad - to byla mise opravdu nemožná. Na straně druhé jsem bohužel narazila na překlad myslím nejstarší, takže mnoho vět a slov už znělo trochu archaicky. Nevím jestli bylo původní dílo více postaveno na tom, že byl pan Kaplan německy mluvící a na typických chybách Němců. Osobně jsem totiž očekávala něco ve stylu Francouz mluví anglicky nebo naopak Angličan francouzsky (kdysi jsem sledovala nějaká videa v tomto stylu). Je pravdou, že u toho se tedy pobaví pouze ten, kdo zná oba jazyky a sám se je treba učil - takže ty "jazykové pasti" chápe. No a to tady nebylo - čekalo mě jen někdy více a častěji méně vtipné komoleni jazyka.

13.09.2021 3 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Strohy usecny styl kapitol k celemu pribehu neuveritelne "sedel". Hned uvodni cast me vtahla do deje. Pribeh ktery se mohl stat a jakych mohly byt spousty. Cesko-nemecke vztahy, vina a hledani pravdy v ramci jedne rodiny. Zajimave zpracovany namet, kdy se na odsun po valce podivame zase z trochu jineho uhlu.
V anotaci se pise o vykoreneni a to se tahne celou knihou. Staci byt jen trochu jiny. Nekdy v polovine moje ctenarske nadseni trochu ochablo, ale postupne me kniha opet vtahla a po docteni zustalo rozechveni. Jsem moc rada, ze jsem objevila dalsi zajimavou ceskou autorku.

11.09.2021 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Další pecka od tohoto autora (loni jsem přečetla Štvance - také mohu doporučít) má všechno, co u thrilleru člověk ocení. Kromě zajímavých a sympatickych hlavních postav (psycholog Cyrus a tajemná dívka Evie) i slušnou detektivní zápletku se zavražděnou dívkou a k tomu i tajemství týkající se Evie. U jednoho z příběhu je konec otevřený a už se tim pádem nemůžu dočkat dalšího pokračování:)))

04.09.2021 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Prakticky bych mohla pismeno od pismena prepsat komentar uzivatelky Gibis. Take jsem mela knihu dlouho na ctenarskem seznamu a nahodou jsem se k ni dostala az ted, v dobe tak neradostne pro Afganistan. Tudiz po docteni knihy zustala horka pachut, ze i ty postavy, kterym ke konci svitla jiskricka nadeje na mnohem lepsi zivot, mohou byt opet tam kde pred 20 lety byly:( Mladsi z obou hrdinek Lajla se narodila ve stejnem roce jako ja a pri porovnani toho jake "starosti" jsem mela v cca 15 letech ja a jaky zivot v te dobe mela ona se mi sviralo srdce. Pro nas naprosto nepochopitelny "stredovek" - minimalne ve vztahu k zenam. Pozadi konfliktu jsem znala zbezne, pri cteni jsem si vyhledala dalsi informace a jsem bohuzel pesimisticka pokud jde o budoucnost Afganistanu. Pokud velmi silna vetsina nebude chtil zmenu (coz je tezke pri narodnostnich, nabozenskych a jinych trenicich) klidu se zeme nedocka. Kniha smutna, ale doporucim k precteni. Za pribeh/namet davam 5 hvezdicek, celkove hodnotim 4.

02.09.2021 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Vlastne docela jednoduchá kostra příběhu, který je na jednu stranu poměrně stručný (King ovšem i bez zabihani do detailu dokáže postihnout mnohé a jeho psychologie postav je vyborna) a na straně druhé nabízí bohatost díky citacím z fiktivních knih, článků, vzpomínek a protokolů. Samotný námět mě tolik nedostal (a také bych nemluvila přímo o "hororu"), líbila se mi ovšem autorova práce s textem a všechny ty vsuvky, ohlédnutí se a "fiktivní vědecké rozbory případu".

13.08.2021 4 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Naprostá spokojenost. Hned od prvních stránek poutavé čtení, které nemá žádná hluchá místa. Autorka umně spojuje historii s fabulací a čtenáři předkládá plejádu zajímavých postav. Jako milovnici anglosaskych kronik od Bernarda Cornvella mě potěšilo setkání s vnučkami Alfréda velikého a Egvina (i když zrovna její osud a možná i samotná existence jsou dílem autorciny fantazie) se stala jednou z mych oblíbených vedlejších postav. Další díl si určitě brzy přečtu. Opět můžu poděkovat databázi knih a několika mým oblíbeným uživatelům, kteří mě svými komentáři k přečtení knihy nalákali, jinak bych o ní vůbec nevěděla.

28.07.2021 5 z 5

Iluminace Iluminace Mary Sharratt

Opravdu velké překvapení. Nečekala jsem, že mě kniha na podobné téma a v podstatě velmi komorní tolik vtáhne a její čtení bude tolik bavit. Nevšední příběh ženy, která půlku života strávila jako rekluza - prakticky zazdena v oddělených místnostech kláštera - přičemž toto rozhodnutí nebylo jejím, ale byla v pouhých 8 letech věnována církvi. Jako zralá žena je díky svým vizim uznána papežem, ale ani přes svoji slávu a lásku prostého lidu není její další cesta vůbec lehká. Velmi zajímavý náhled do života středověkého kláštera a fungování církve v té době.

02.07.2021 5 z 5

No....mám trošku rozporuplné pocity. Nebylo to špatné, začátek se mi líbil hodně, ale potom došlo k nějakému útlumu. Čekala jsem, nevím proč, něco jako knihu od Backmana (kterého jsem nedávno poprvé četla) a neubránila jsem se tak srovnávání. No a v humoru i dojetí zvítězil jasně Backman. Takže někde v polovině jsem dokonce knihu na pár dní odložila (dočíst jsem ji určitě chtěla, ale jen byly zrovna na práci zajímavější věci). Nakonec jsem se k ní vrátila v lepší náladě a druhou půlku jsem zhltla na jeden zátah. Takže celkově ok, kniha pobavila, svůj účel splnila, ale od tak populárního bestselleru jsem asi čekala maličko víc.

07.06.2021 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Naprostá klasika od královny detektivek. Četla jsem ji minimalne třikrát a i když jsem už znala zápletku, celé je to napsáno tak bravurně, že se čtenář ani chvíli nenudí. Geniální, napínavé a mistrně zpracované.

06.05.2021 5 z 5

Létala jsem za sluncem Létala jsem za sluncem Paula McLain

Ctiva kniha o neobycejne zene, o ktere se moc nevi, i kdyz mela na konte minimalne dve prvenstvi (jako pilotka a jako trenerka koni). Byl by z toho take pekny film - jako Vzpominky na Afriku. Za me spokojenost. Jak pisou jini ctenari, kniha je spise nez o letani (i kdyz tak kniha zacina a konci) o "ceste k nemu", o zivote v Africe a o konich. No a k tomu spousta milostnych pletek ( zadna prehnana cervena knihovna nastesti). Vse zaramovane v poutavych realiich kolonialni Keni.

29.04.2021 4 z 5

Brněnské Židovky Brněnské Židovky Naďa Horáková

Velmi ctive a srdce Brnaka opet zaplesalo. Dej se tentokrat toci kolem zidovske ctvrti a jejich vztahu s mestem. Autorka se podle doslovu inspirovala tremi skutecnymi soudnimi pripady, ktere se v te dobe (ne ovsem ve stejnem roce) v Brne staly a zajimave okolo nich vystavila dej knihy. Nejedna se ani tak o historickou detektivku - protoze pachatele jsou od zacatku znami - jako spise historickou "soudnicku" - s pravem utrpnym k tomu.

26.04.2021 4 z 5

Země mrtvých nadějí Země mrtvých nadějí Christopher John Sansom

Na knizku jsem se velice tesila, protoze historicke "bichle" mam rada a historicke detektivky taky. Navic cela serie ma velmi slusne hodnoceni. Podle komentaru vidim, ze jsem asi nemela serii zacinat timto dilem. Pokud jde o detektivni linku - ta je pomerne slaba. Ac to vypada, ze by mohlo jit o slusnou zapletku, v prvni casti knihy se dej potaci od niceho nikam. Nakonec prichazi Kettovo povstani, ktere s vlasnim detektivnim pribehem vubec nesouvisi, ale dej se konecne nekam pohne. A kniha me zacina bavit - ovsem jako historicky roman - kdo byl vrahem ustupuje do pozadi a je mi ti uprimne receno jedno. Zajimavejsi je zivot v tabore a zivot hlavnich hrdinu a vedlejsich postavicek a postav. Nakonec prijde i odhaleni vraha, ale opet takove nemastne neslane. Takze 4 hvezdicky davam hlavne za historickou linku. Mnoho odkazu v knize na predchozi zivot hrdinu me navic nalakalo k precteni predchozich dilu, ktere by mely byt podle vseho lepsi.

25.03.2021 4 z 5

Mary Poppinsová Mary Poppinsová Pamela Lyndon Travers

Jeden z mych "detskych snu". A prvni knizka, ktera mi zacala v hlave vytvaret obraz "stare Anglie" - pozdeji v tom pokracovaly detektivky od Agathy Christie. Po letech jsem se k ni opet dostala pri vecernim predcitani dceri a opet slavila uspech - u nas obou. A stejne jako kdysi ja si dcera povzdechla jak by bylo krasne umet jako miminko tajnou rec. Tolik kouzelnych napadu v jedne knize..

16.02.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Par ctenaru tu napsalo, ze se jedna o "typicky backmanovsky pribeh". Pokud to tak je, chci si rozhodne precist dalsi jeho pribehy, kterym jsem se dlouho (diky tomu povyku kolem) vyhybala. Obal knihy laka na "blaznivou komedii". Vtipu a komickych situaci je tam prehrsle, ale take spousta smutku a neprijemnych zivotnich pravd. Takze spise tragikomedie. Celou dobu jsem si rikala, ze autor musel vlozil hodne ze sebe, protoze neco se vymyslet da, ale ty popisovane nejistoty vyznely az moc realne. Zaverecne podekovani mi poskytlo odpoved ohledne toho, jak na tom sam psychicky je. A muj odhad byl spravny. Nemuzu dat nez plny pocet bodu ... a je mi uplne jedno, ze by sla kniha nazvat prvoplanovym zdimacem citu a ze to na nas autor pekne zahral. Povedlo se mu to. Ja se smala, dojimala, prikyvovala jsem, desila se a fandila uplne vsem postavam. Parkrat mi vyhrkly slzy (ne ty od smichu) ... opravdu...jsem posledni dobou nejak precitlivela, ale kdyz ono to bylo tak lidske a pres absurdnost pribehu tak opravdove.

14.02.2021 5 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

Thriller jak ma byt. Od zacatku ctive a napinave, s originalni zapletkou. Simonovi, zoufalemu otci, drzime palce a pomalu s nim odkryvame hluboko do minulosti sahajici pribeh. Jeho zoufale patrani po dceri, ktera propadla drogam, se pekne zvrtne hned na zacatku. No a k tomu jsou tu zdanlive vedlejsi linie, ovsem na konci vsechno zapadne na sve misto. Moje prvni kniha od tohoto autora - a urcite ted budu patrat po dalsich.

08.02.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

U Aristokratky se vzdycky hezky pobavim a odreaguji. Tak tomu bylo i u tohoto dilu, i kdyz tento se mi zdal nejslabsi. Ano u predchozich dilu to byl sice mnohdy laciny humor, ale ja jsem parkrat vyprskla smichy. Tady se mi to stalo mozna jednou. Hlasky pani Tiche to zachranovaly. Mozna skoda ze ostatni postavy nemely tolik prostoru... Dalsi dily si ale urcite prectu.

05.02.2021 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Ne ze bych se u knihy vylozene bala:), ale napinava byla celkem slusne a ja si jeji cteni uzila. Knihy tohoto zanru moc nectu, kdyz uz tak starsi veci. A k tomu musim rict, ze tajemne prizraky ve stare Anglii mi prijdou jaksi "uveritelnejsi" nez v 21. stoleti. Tady mi atmosferu narusovala moderni doba - ale za to autorka nemuze. Kdyz budu stourat - par veci co mi vadilo by se naslo. Ale celkove musim hodnotit pozitivne...uz jen proto, ze jsem knihu nechtela odlozit 40 stran pred koncem - a i za cenu dnesniho spankoveho deficitu jsem ji v noci musela docist.

01.02.2021 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Celkove se mi Clona libila - vypraveni ma spad a po celou dobu tu spravnou davku napeti. Co mi vadilo byl jaksi useknuty konec. Celou dobu kniha smeruje nekam, najednou je ctenar postaven pred rozuzleni .... a bum .... nez se vzpamatuje je tu epilog. Takovy Nesbo dokaze ctenari nabidnout jeste 100 stran napeti, i kdyz uz je jasne kdo je vrah. Tady mi taky prislo jako by to autor chtel mit rychle za sebou. Toho odflaknuteho konce je proste skoda a kazi zazitek z jinak slusne knihy. Jinak z cele serie se mi nejvic libil prvni dil, ve druhem me stvala stale rozharana Mia, tento dil je tak nekde uprostred.

28.01.2021 4 z 5

Blázni a smrtelníci Blázni a smrtelníci Bernard Cornwell

Cornwell patri mezi moje oblibene autory, ale asi mu jdou lepe knihy, kde se bojuje. Nebylo to uplne spatne, preneseni do sveta alzbetinske Anglie melo sve kouzlo, ale .... neco tomu chybelo. Souhlasim s temi, kteri pisi, ze kniha zacne mit spad az ke konci...kdy je ovsem zase vse rychle vyresene. Jednu chvili jsem chtela dat dokonce jen 3 hvezdicky, ale druha pulka knihy to zachranila.

25.01.2021 4 z 5

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

Opet jsem si cteni uzila, i kdyz bohuzel na zadni strane knihy je spoiler jako Brno ("dekuji" nakladatelstvi). Ale i tak je kniha plna sugestivne popsanych napinavych situaci a ani chvilku jsem se nenudila. Uhtred bojuje "proti vsem" a potrebuje pomoc vsech bohu. Zajimavou postavou se stava princ AEthelstan. Opet nemuzu nez tuto serii milovnikum historickych romanu doporucit.

17.01.2021 5 z 5