alicewol alicewol komentáře u knih

Mezi tebou a mnou Mezi tebou a mnou Marek Hnila

Od autora jsem přečetla vše, ale tohle je zatím jeho největší dílo! Kniha má vše, co od beletrie lze očekávat a mnohem mnohem víc... Krásné, čtivé, zábavné, smutné, mírně kontroverzní. Shrnuto a podtrženo - nádherné.

01.04.2022 5 z 5

Bratříček Bratříček Marek Hnila

Obyčejně to není pravidlem, ale tentokrát jsem si po přečtení zjistila další informace a zajímavosti o tvorbě této knihy a byla jsem v ještě větším úžasu. I bez toho bych ale knihu ohodnotila nejvyšším počtem hvězdiček. Bratříček mi totiž přirostl k srdci.

Ze začátku je vyprávění naivní, tak jako by to opravdu psalo malé dítě - Tím samozřejmě nemyslím nic špatného, naopak. Autor geniálně využil v prvních cca třech kapitolách své nevyzrálosti k tomu aby autenticky vystihl vyprávění a myšlení malého chlapce. Kdyby tak byla psána celá kniha, asi není moc co hodnotit, ale naštěstí po třech prvních kapitolách postava (a vlastně i autor) přestává být, i dle anotace, dětsky naivní (i jitřivost vyprávění je evidentně vyzrálejší). Funguje to opravdu skvěle. Příběh nabere na obrátkách a s hlavní postavou, dříve dětskou, později nuceně dospělejší se čtenář lehce ztotožní. Jsem stále překvapena kolik myšlenek autor vtěsnal do tak krátkého příběhu. Kniha pak působí mnohem bohatěji než nějaká jiná tříset stránková kniha. Chemie mezi tatínkem a starším synem (vypravěčem) funguje krásně. Líbí se mi dokonce i taková drobnost, že zlé chování hlavní záporné postavy je jasně rozeznatelné jak pro dětskou logiku postav tak pro dospělou logiku postav.

Mé pocity, které jdou vyjádřit slovy, jsou asi takové: Je to smutné i veselé, naivní i dospělé, milé a hlavně dojemné.
Ale i tak si myslím, že to mé pocity nevystihuje ani zdaleka. Bratříček je mnohem víc...

27.03.2020 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Všem se omlouvám, ale já prostě musím... Dnešní populární autoři, viz. paní Třeštíková nebo pan Hartl prostě nemají už co nabídnout. Ocenila bych nápaditost stylu psaní, ale i tak to není nic co by mělo stát za pozornost. Děj je jedno velké NIC. Mám akorát strach, že míra hodnocení výtvorů se dnes odvíjí od toho jak jsou populární ve společnosti jejich autoři. Pan Hartl má svůj excentrický smích, paní Třeštíková zase feministické výroky, dobře... ale jejich tvorba? Jsem asi příliš konzervativní, ale česká literatura zažila lepší časy.

12.03.2020 1 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Geniální samozřejmě... Dlouhé, ale geniální.

07.06.2020 5 z 5

Do divočiny Do divočiny Jon Krakauer

Neprobádaná myšlenka nutné "sobeckosti", která osvobozuje člověka. Kniha je jasným příkladem paradoxních vlastností TÉ zkažené a povrchní společnosti, na kterých se tolik lpí a zdají se nám nezbytné pro bytí. Těžko tak pochopit hlavního hrdinu - O to ale úplně nejde. Hodně lidí cestuje a něco hledá... Málokdy je ale cíl cesty těchto dobrodruhů hluboký tak jako Alexanderův.

18.07.2020 5 z 5

Správná věc Správná věc Marek Hnila

Knihu jsem přečetla včera večer a stále myslím na její děj. Trochu si připadám jako jedna z postav - Iren. Ten skvělý příběh knihy mi stále vrtá hlavou. Těšila jsem se celý den až k ní napíšu komentář a teď už je to konečně tady a já vlastně nevím co napsat... Vím jenom že jsem si to neskutečně užila a vlastně ještě užívám. Poprvé bych chtěla dát víc hvězdiček než pět, škoda že to nejde. Až se trochu vzpamatuji napíšu o knize "Správná věc" obsáhlou recenzi.

13.03.2020 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Tak tohle opravdu není nic pro mě.

12.03.2020 odpad!

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Kniha je výborná, opravdu VÝBORNÁ!! Pak jsem ale viděla film... Poprvé a naposledy kdy se mi stalo že by film byl lepší než předloha.

12.03.2020 4 z 5

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Asi to tady už někde někdo napsal. Ono jde totiž o to, zda se hodnotí na základě premis získaných empiricky - tak by člověk vůbec nemusel tenhle dokument číst, ale jen hodnotit. A nebo se na své předpoklady nezaměřuje, čte a objektivně to hodnotí. Já se přikláním (vždy) k druhé možnosti.

25.03.2020 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Dle mého názoru jedna z nejlepších knih. V době Fitzgeraldova života byla tato kniha absolutně nedoceněná. Dnes už je to o poznání lepší. Inu, to co je a není umělecké dílo ukáže až doba.

14.03.2020 5 z 5

Připadá mi to námětově trochu jako Forrest Gump od Grooma. Možná jen o něco málo drsnější. Jinak žádná velká věc se nekoná.

07.06.2020 2 z 5

Běsi Běsi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Hluboké, jako všechno od Fjodora.

03.09.2020 5 z 5

Eseje čili Rady občanské a mravní Eseje čili Rady občanské a mravní Francis Bacon

Eseje od Bacona jsou neuvěřitelně upřímné a pravdivé a v podstatě jsou shromážděním všeho co potřebujete vědět o životě. Esej "O přátelství" mě dojala. - Kdyby se lidé drželi definice přátelství, kdyby aspoň věděli co to přátelství je... Jak by to kolem nás asi vypadalo?

19.04.2020 5 z 5

Asi jsem jedna z mála, která si nemyslí že čím víc nových příběhů ze světa čar a kouzel tím líp.

22.03.2020 1 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer