Velký Gatsby

od:


KoupitKoupit eknihu

VELKÝ GATSBY – jedno z nejznámějších děl moderní americké literatury – má roku 2013 hned dvě premiéry: dílo vychází v novém, moderním překladu Martina Pokorného a do kin přichází hvězdná filmová adaptace. Zámožného, výstředního a poněkud záhadného Jaye Gatsbyho ztvárnil Leonardo DiCaprio, svůdnou Daisy Carey Mulliganová. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce vás oslní nejen na filmovém plátně, ale i na stránkách knihy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/163442/velky-gatsby-m3R-163442.jpg 3.92720
Orig. název:

The Great Gatsby (1925)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (362)

Přidat komentář
Kyta
včera

Obsahuje spoilery!!!

Příběh o Jayovi Gatsbym znám už skoro nazpaměť. Knihu jsem četla teď podruhé a film jsem také viděla několikrát. Musím říct, že tentokrát jsem si čtení užívala více. Líbil se mi autorův krásný, bohatý jazyk. Musím uznat, že se jedná o velice kvalitní a díky svému příběhu nezapomenutelnou knihu.

V knize je perfektně vykreslena společnost té doby, míněno jazzový věk a dobu rozkvětu. New York lákal mladé lidi, aby si pořádně rozjeli kariéru, nabízel jim spoustu možností a zaslepoval je tou vizí úspěchu. Byl to ten americký sen, který spoustu lidí táhl do Ameriky za vizí lepšího života, ovšem později každý pochopí, že to byla jen falešná naděje.

Je tu vidět kontrast bohatství oproti osobnímu štěstí. Gatsby byl sice bohatý, ale to mu bylo k ničemu, když postrádal tu věc, která by mu dodala smysl života – lásku. Na jeho postavě je také vidět, jak světová válka ničila osobní životy vojáků – byli potom zdrceni, nevěděli co se životem – zde autor promítl své vlastní pocity, což svědčí o tom, že patřil do ztracené generace.
Při čtení jsem občas zapomínala na skutečnost, že Daisy má malou dceru – v příběhu žádnou úlohu nehrála a ani tu nevystupovala. Přišlo mi zvláštní, že se v tehdejší společnosti v těch vyšších vrstvách najímaly chůvy a rodiče spíš tím životem svých dětí tak proplouvali, než aby se nějak aktivně podíleli na jejich výchově.

Jay Gatsby jakožto hlavní postava je zpočátku velmi tajemný a pro všechny je tak trochu oříšek. Následně se o něm čtenář začíná dozvídat zajímavé věci, včetně toho jeho největšího a nejdůležitějšího tajemství – láska k Daisy. Je až dojemné, že všechno, čeho dosáhl, udělal pro ni, aby ji zabezpečil a nabídl ten nejlepší život. Naprosto chápu, proč Daisy napadlo s ním někam utéct a začít s ním odznova někde daleko. Je však zbabělé takhle před vším utéct a vůči všemu, co Gatsby vybudoval, nefér. To je však taková Daisyina vlastnost – nejradši by utekla před všemi problémy, což se ukáže také na konci, když srazí Myrtle a Gatsbymu potom ani nezavolá.
Významnou úlohu tu hraje motiv zeleného světla, které svítilo na Daisyině mole. Pro Gatsbyho představovalo naději, možná vzpomínku na ty staré časy strávené s Daisy po boku a možná i tu vysněnou, avšak nesplnitelnou budoucnost s ní – proto k němu Gatsby stále vzhlížel, to světélko se pro něj stalo důležitým bodem.
Nick po Gatsbyho smrti zjistil, jak ta společnost funguje, že je to všechno vlastně jedna velká přetvářka a faleš. Zklamala ho jak Daisy v tom, že nepřijela na Gatsbyho pohřeb, tak i všichni ti hosté, kteří navštěvovali jeho sídlo kvůli večírkům – všechno si brali, ale nic nedávali na oplátku. Takhle ta společnost ale zkrátka fungovala.

Na konci knihy je užita krásná metafora, že "plujem vpřed, loďky proti proudu, bez ustání stahované k minulosti" – to znamená, že se nedokážeme odprostit od minulosti, lpíme na ní; ta nás stále nějak ovlivňuje, přejeme si, aby se minulost opakovala, přestože se zkrátka opakovat nedá, což například Gatsby nepochopil a stále měl tu neutuchající naději, že všechno bude tak jako dřív. Nedokázal se pohnout vpřed a to byl jeho největší problém.

Příběh se mi celkově hodně líbí, je dojemný, silný a nutí k zamyšlení. Nabízí také skvělé svědectví o tehdejším světě. Rozhodně jedna z knih, které můžu doporučit.

Šárka_D
09. listopadu

Mnohokrát citovaná klasika, nesmrtelný příběh o tom, že společenské vrstvy se mezi sebou nemíchají, protože to nemůže dopadnout jinak než hořkostí. Miluje Gatsby Daisy, nebo jen její obraz ve své mysli? Je Daisy vypočítavá, nebo jen pohodlná a rozmazlená? A nejsympatičtější je samozřejmě Nick, vypravěč, který ale není hlavní postavou děje, spíš jeho pozorovatelem. Autor používá krásné jazykové obraty, knížka patří mezi nejoblíbenější v mé knihovničce.

SweetCake
04. listopadu

Kniha mě vůbec nenadchla. Poprvé se mi film líbil více než samotná kniha...

Najezchlebova
21. října

Moc dobře napsaný román, ale k dokonalosti tomu chybí trochu rychlejší tempo, čili lepší čtivost. Je to jen můj názor, ale já bych to maličko zredukovala a tím celý děj urychlila.

B-artX
06. října

Vskutku zajímavé čtení. Ještě nikdy jsem se nesetkal s knihou podobnou této a styl Fitzgeralda mi ze začátku nevyhovoval. Poté jsem si však zvykl a byl jsem příjemně překvapen. Skvělá knížka, skvělá zápletka, skvělý Gatsby. Postavy nejsou moc sympatické (mimo titulního hrdinu a protagonistu), ale to autor ani nezamýšlel, aby takové byly, čímž dělá z knížky něco velmi poutavého. Gatsby má zajímavou atmosféru a jistou auru kolem postavy Jaye Gatsbyho. Celkově musím uznat, že mě knížka bavila. Zajímavý příběh. Možná jen konec mohl být takový víc... srozumitelný. Přišel mi takový podivný a myslím, že jej autor mohl napsat lépe (ne, jak kniha dopadla, ale jak byl konec napsán). Přesto hodnotím pěti hvězdami. Jsem rád, že jsem si tuto klasiku koupil, skvělé čtení.

MayaBu
01. října

Kombinace "nejdřív film a pak hned kniha" u mě fungovala perfektně. Film z roku 2013 se mi opravdu líbil a podle ohlasů jsem se bála, že kniha bude o dost horší. Nebyla. Při čtení jsem si vybavovala jednotlivé scény a přemýšlela nad tím, co sakra Gatsby vidí na té příšerné Daisy.
Fitzerald bezpochyby psát uměl - např. některé postavy (viz manželé Buchananovi) vás donutí nenávidět už prvním popisem a několika větami, které vypustí z úst. Navíc snová až magická atmosféra vyprávění (hlavně v první polovině knihy) může za to, že i když kniha místy nebyla nejčtivější, má ode mě 5*.Velký Gatsby stojí za přečtení i zamyšlení.

Es.
26. září

Jay Gatsby byl pro mě trochu moc naivní, sice si splnil svůj americký sen, na druhou stranu za jakou cenu. A Daisy, tu jsem neměla ráda už od začátku.

Celkově kniha nebyla špatná, ale rozhodně příběh pro mě nebyl natolik poutavý, abych u něho seděla hodiny a jen četla a nevnímala čas.

jakub2199
21. září

Zajímavá kniha. Ne zrovna nejplynnější četba, ale bezpochyby dostatečně zajímavá na to aby stála za úvahu. Když jsem začal číst, tak mi kniha připomínala Kdo chytá v žitě, přestože se tento pocit zmenšoval s každou přečtenou stránkou, jistý element se nevytratil. Pokud bych to měl popsat, tak by to byl Kdo chytá v žitě je o přechodu z mládí do dospělosti a Velký Gatsby o přechodu z dospělosti do zralosti. Jde o příběh, který zároveň opovrhuje a zároveň je fascinován privilegovanou vrstvou a snaží se odhalit jejich povrchnost a zároveň smutek, který je jejich způsobu života nevyhnutelně vlastní. Vždyť jediné dvě alespoň vzdáleně slušné postavy jsou Gatsby a Carraway a obě končí příběh nešťastnější. Možná se za několik let ke knize vrátím a zkusím objevit další roviny.

denyjanostik
07. září

Kniha asi stojí za přečtení, ale znovu to nepotřebuji. Daisy a Tom jsou totálně nesympatické postavy, Nick tam byl úplně k ničemu jako nějaký náhodný kolemjdoucí. Nicméně jsem očekávala nějakou love story a té se mi moc nedostalo. Přesto asi chápu, proč je to klasika, čtení je k maturitě jednou z těch méně bolestivých variant, ale nějaké silné emoce ve mně kniha nezanechala.

kirsten6214
05. září

Knihy „kdysi jsem znal jednoho dědečka a teď vám povyprávím jeho příběh" jsou fajn, ale styl psaní tak hezkého příběhu jako je tento, na mě působil nepřirozeně.
Vypravěč často do víru dění přicházel jako slepý k houslím. Vystupoval jako znuděný kamarád, se kterým jste šli na párty, ale celý večer jste věnovali té kočce se zrzavými vlasy. A nakonec, viděl do hlav hlavních postav, jako by si jejich pohnutky prohlížel v myslánce v Brumbálově pracovně.

PetuliX
02. září

Na knihu jsem se těšila, protože se mi velice líbilo její filmové zpracování (i když většinou prvně čtu knihu a pak se možná podívám na film), tak mě ke svému velkému překvapení kniha zklamala. Film byl prostě protentokrát zajímavější a poutavější, kniha místy nudná... jinak poukazuje na rozpor mezi skutečností a ideou, hezky vykreslené povahy postav.

coppacabana
29. srpna

Po knize jsem sáhla již podruhé (jelikož mě to poprvé moc neohromilo, a já chtěla vědět, jestli příčinou byl můj věk, nebo nikoliv) a tentokrát v němčině (nejsem žádnej mluvčí, byla to jen úroveň B1, mám pocit).
A jsem spokojená, protože už konečně rozumím, o čem jsem to vlastně četla. Ohromená ale stále nejsem. Vytočená ano a to Tomem a Daisy a z části i Gatsbym, že byl zamilovaný do takové nány. Mně osobně Daisy - vyjma její krásy - připadala naprosto prázdná a nezajímavá. Nicméně se mi to stává u hodně pěkných lidí - jediné, co na nich stojí za povšimnutí, je právě jejich zevnějšek.
Nicka a Jordan jsem si ale oblíbila. U Nicka jeho loajalitu a upřímnost, u Jordan její sebevědomí, až hrubost.
Celkový příběh mi přišel tragický a smutný. Gatsbyho vytrvalá snaha se prosadit, vyšplhat na žebříček potravního řetězce, nebo aspoň natolik vysoko, aby si ho ta pošetilá ženská všimla, jen aby byl tou samou nánou opuštěn, aniž by si to vlastně uvědomoval...
Jay Gatsby je zkrátka snílek. Jeden z největších, o kterých jsem kdy četla.

Ledward
29. srpna

Kdybych byla na Nickově místě, tak bych s Tomen ani Daisy nedokázala být v jedné místnosti. Oba dva mě nesmírně iritovali, už jenom to, jak byli oba bezohlední a nesmírně zakoukaní do sebe samého mě dokázalo rozpálit do běla.
Tom si myslel, že by dokázal řídit svět a Daisy byla až moc opilá svojí krásou a penězi, které měla, na to, aby dokázala racionálně uvažovat.

Jinak, kniha se mi líbila.

Jana283
29. srpna

Nějak mne ta Fitzgeraldova zlatá mládež nebere.

Elena777
25. srpna

Kniha určitě stojí za přečtení, místy se může zdát nudná, ale to by čtenáře nemělo odradit. Filmové zpracování by si taky určitě zasloužilo pochvalu.

6839
18. srpna

Nesmírné bohatství, nekončící radovánky, jiskrný jas, zářivé večírky, úsměvy na tváři,........ . Rozpor mezi ideálem a skutečností. Krásný, smutný příběh. Vypravěč příběhu Velkého Gatsbyho je nejprve neznalým pozorovatelem, poté se stává Gatsbyho opravdovým přítelem, a končí v roli kritika. Autor F. S. Fitzgerald mistrně vykreslil, spletité charaktery postav, viditelné na povrchu, ale také ty skryté uvnitř. Gatsbyho sen, ideál který si vytyčil, nemá šanci být zrealizován, pro okolí kterým je obklopen, pro nepravost lásky. Je snílek, jež žije ve svých snech, ve skutečnosti je jimi svázán, až nakonec poražen.

Palivo
16. srpna

Vitejte u dalsiho dilu Palivo dohani resty.

Tahle knizka je o tom, jak Leonardo di Caprio zbohatl potom, co hral v Titanicu. Jako soused bydli Spider-man, ale oba z nejakeho duvodu nezminuji svoje prave identity a rikaji si Gatsby a Nick. V ten moment jsem si myslel, ze tedy logicky pujde o spionazni roman, ale nestalo se tak, zadny Roman totiz v knize nebyl. Misto toho se rozehraje ohromna love story, ktera byla natolik preslazena, az me prechazela chut - jak se rikava, "Karamel je cukr, co se neuzdravi." Nicmene zapletka zhoustne jako polevka Gatsbacho a pri konfrontaci dojde i na Ford Mondeo, ktery milostny kosoctverec vyresi driv nez bys rekl "brusinkovy dzus a lahev vodky, to vsechno do kyblu, trochu ledu a ted me nechte se poradne vozrat a kdo sem vleze toho vypnu jak televizu."

Ja nevim, ale za me 6/10, asi mi nejak unikaji nejaky souvislosti ci co. Mozna, ze je to tim, ze jsem nezil v Americe ve dvacatech letech. Kdyby Gatsby zil na jizni Morave a kydal hnuj prasatum a jezdil kazdy rano pro koprivy, pak bychom si asi rozumneli, ale to je ocividne moc narocne ze pane Fitzgerald?

Nicmene si myslim, ze jsem spravne pochopil pointu teto knihy, takzvany diskotekovy paradox, a to, ze i kdyz mam hodne penez, tak nekdo ma vic penez a tak musim mit vic penez, abych klatil blondynky.

bara0452
13. srpna

Film jsem zatím neviděla, ale kniha mě strašně bavila. Přistupovala jsem k ní skepticky, protože to byla povinná četba ve škole, ale musím říct, že mě příjemně překvapila a rozhodně bude moji volbou k maturitní četbě, ačkoliv musím uznat, že určité části byly založeny až moc na popisnosti.

Andynka
28. července

Film se líbil víc, kniha byla matoucí a musela jsem se hodně soustředit na text, aby mi něco neuniklo. Ale jinak hezký příběh.

Tánička11
24. července

Kdybych porovnávala s filmem s DiCapriem tak musím říct, že je to jedna z mála filmů, která předhonila knihu. O proti ostatním, co to tady čtu mi nevadili popisné části, ani způsob psaní (asi překladatele). Až na konec, který mi přišel zbytečně zdlouhavý je knížka mojí srdcovkou, strašně se mi líbila doba a vystižení toho, že vlastně většina našich přátel je falešná, protože jak jsme mohli zjistit na konci, tak si některý s Gatsbyho přátel nedokázal najít čas ani na jeho pohřeb a zaměnil ho piknikem?!?!

Také jsem přemýšlela nad Daisy a přišla jsem na dva záměry, proč udělala, to, co udělala:
1. První nápad je asi srozumitelný jestli okamžitě nepřemýšlíte nad lidským počinem, ale vidíte, to, co vám lidé dávají ukazovat a to tedy by znamenalo usvědčit Daisy z toho, že je prostě mrcha.
2.K druhému nápadu se dostáváme, když přemýšlíme víc a víc a snažíme se v něčem jednoduchém najít opravdovou příčinu, někdy to tak je a někdy prostě jednoduchost a marnotratnost zvítězí, ale, co když se prostě Daisy bála, že kdyby odešla s Gatsbym už by neměla takový komfort a takové zázemí jaké měla doteď, co když prostě proti lásce zvítězil strach?

Určitě tohle je jedna z knih, kterou si přečtu zase a zase a zase znova...

Dominika13
23. července

Amerika. Tanec. Láska. Nevěra. Peníze. Přátelství. Smrt. Osamění. Velký Gatsby je úžasný! Při této knize se mi chtělo chvíli se smát, chvíli brečet, potom tancovat, nakupovat, cestovat, užívat si a tak pořád dokola. :-)

Tlapka
07. července

Trochu jsem snížila svou ostudu - doteď jsem příběh nečetla, ale neviděla ani film. Protože si radši nejprve projdu knihou, rozhodla jsem se od knihy začít i tentokrát. A jsem docela zklamaná. Hvězdička navíc za Gatsbyho a vykreslení toho, jak se od něj v závěru všichni odvrátili, ale ostatní postavy mi byly docela lhostejné, nechápala jsem, co na té Daisy vidí (TEHDY pochopitelné, navíc miloval spíš svou představu o Daisy, než ji samotnou)... autorův styl mi taky příliš nesedl. Od příběhu s takovým věhlasem holt čekám něco jiného, něco víc, a k fanouškům Gatsbyho (nebo představy Gatsbyho?) se bohužel nepřidám.

Lucie Pfeifer.
05. července

Nevím, zda se mi kniha líbila jen proto, že jsem chtěla, aby se mi líbila. Každopádně i po přečtení stále slyším večírkové tóny hudby, chichotání ze zahrady a šramot štěrku pod koly aut.

Delirium
22. června

Příjemně oddychové - neurazí. K tomuto nemůžu říct zrovna nenadchne, protože by to tak úplně nebyla pravda. Nevím, prostě mi ten příběh nesedí a nedokážu si vysvětlit proč. Možná je to až nereálně překreslený Gatsby. Citlivý a naivní, přesto ambiciózní a úspěšný.

georgearrow
10. června

Pět hvězd za poslední větu:
Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti.

LenJen
09. června

Nedokážu přesně říct, proč je pro mě Gatsby srdeční záležitost. Kniha se mi četla jedním dechem, měla přehledný děj, zajímavě vykreslené postavy a vystihla dobu.

Liggy
06. června

Bohužel nebavilo. Na můj vkus příliš rozvleklé a nezáživné. Asi je to dobou, kdy autor knihu psal.

klar.tunklov01
05. června

Přiznám se, že jsem dříve netušila, kdo to byl Fitzgerald, a i kdybych to věděla, asi by mě nenapadlo tuto knihu číst. Ale viděla jsem film Velký Gatsby s Leonardem DiCapriem v hlavní roli a ten mě naprosto okouzlil (film i Leonardo). V tuto chvíli jsem si knihu přečíst prostě musela. Ze začátku mně trochu dělaly problém dlouhé popisné části, nějak jsem se nemohla do příběhu ponořit, ale tak po jedné třetině kniha nabrala spád a já se naopak nemohla odtrhnout. Takže stejně jako po skončení filmu jsem i po skončení knihy brečela nad Gatsbym, proklínala Daisy a doufala, že Gatsby někde v jiném světě najde své zelené světlo.

ewi
27. května

tato kniha je viac ako o laske o ludskej zavisti, povrchnosti, pokrytectve a sebectve...a sice sa skutocne rozbieha pomaly , " vecierkovo", v zavere nabera spad a musim povedat, ze vo mne zanechala "stopu" ...

Alizon
08. května

Určité poselství a zajímavé myšlenky kniha obsahuje, ale celkově jsem se s ní nějak minula. Při čtení jsem se nudila, porad jsem čekala, kdy se to "něco" dostaví a ono nic. Chyběla mi nějaká větší motivace chování některých postav. Na jedné straně jsou v knize hluboké myšlenky, na straně druhé vše klouže po povrchu - par stránek navíc by mi nevadilo. Celkově bych knihu zhodnotila jako určitě ne špatnou, ale hodně přecenovanou klasiku.