Aleh Aleh komentáře u knih

Šepoty a lži Šepoty a lži Joy Fielding

Zase úplně jíná Joy Fieldingová. Spisovatelka umí překvapit. Poměrně pomalý rozjezd, ale na konci to graduje překvapivým a nepředvídatelným rozuzlením. Napínavá, zajímavá, čtivá, místy dojemná a překvapující.

19.02.2022 4 z 5

Nenávidím a miluji Nenávidím a miluji Valja Stýblová

Láska má tisíce podob. A což teprve, když se opravdu sejdou dva lidé a vzejde z nich pár na život a na smrt. Ani on ani ona, ale oni. Profesor latiny a jeho žákyně. je to příběh o vztahu na celý život? Na misce vah stojí proti sobě životní zkušenost a touha po lásce na celý život. Na druhé straně živelnost mládí, odlišné vlastnosti, jiné představy o životě. Tak se do tohoto krásného příběhu o lásce a nenávisti začtěte. Určitě to stojí za to.

13.02.2022 4 z 5

Dobré úmysly Dobré úmysly Joy Fielding

Mou favoritkou od Joy Fieldingové je jiná kniha, ale i tak se mi kniha hodně líbíla. Musíte uznat, že i obyčejný každodenní život okořeněný vztahovými problémy je mnohdy velké drama a přináší spoustu komplikací A tak nemohu sdílet názor, že šlo jen o manželské problémy. Úžasné na tom je, že románové hrdinky vzešly ze všech trampot a nesnází životem poučené, vyrovnané a stojící na prahu svých nových životů.

09.02.2022 4 z 5

Tři sestry Tři sestry Táňa Keleová-Vasilková

Další z příběhů Táni Keleové - Vasilkové. její rukopis je opravdu nezaměnitelný. A nelze mu upřít čtivost, která ostatně provází všechny její romány. Příběh k zastavení a zamyšlení. Nejdůležitější je rodina. Myslím samozřejmě fungující rodina, která za námi stojí ať se děje co se děje. Pak se všechno zvládá líp. A mějme na paměti, že čas pádí doslova jako splašený. A některé naše touhy a přání už nelze uskutečnit, protože naši nejbližší už tady nejsou.

05.02.2022 4 z 5

Slib Slib Táňa Keleová-Vasilková

Paní Táňu Keleovou - Vasilkovou znám díky mnohým jejím románům poměrně dobře. Znám její styl psaní a poutavé vyprávění příběhů, kterým si každého nového čtenáře (spíše čtenářku) rychle získá. Při čtení mám pocit, že dobře znám prostředí i lidi, o kterých píše. Přede mnou se odvíjejí kulisy jednotlivých domácností, domů a ulic, do nichž je vyprávění zasazeno. Jako bych kráčela příběhem společně s jeho hrdiny. Autorčino vyprávění je velmi sugestivní a dovede na své čtenáře přenést atmosféru celého svého příběhu.
Do poklidného a spokojeného života hlavních hrdinů tentokrát krutě zasáhne osud. Jako by tušil, že těch, kterých se to týká, to zvládnou. A slib je slib, ten se musí dodržet...

30.01.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tušila jsem, že mě románová sága z let 1921-1945 zasáhne ještě více než 1. díl. Také tomu tak bylo. Rodiny sester Fanky, Barky a Žofky, jejich muži a děti a další blízcí nebo vzdálenější příbuzní a známí prožily nesmírně těžké období protektorátu a následného světového válečného konfliktu, který těžce zasáhl a poznamenal jejich životy. Budu se těšit na další pokračování a věřit, že se jim po válce snad bude dařit lépe. I když historické události, které na ně čekají, dávají tušit, že život jim připraví další těžké životní zkoušky. Mám o čem přemýšlet. Opět brilantní způsob zachycení a popisu reálných událostí. Skvělý čtenářský zážitek! Mohu jen doporučit.

06.01.2022 5 z 5

Metráček aneb Nemožně tlustá holka Metráček aneb Nemožně tlustá holka Stanislav Rudolf

Klasika, která nestárne. Téma, které je věčné. A křehká doba dospívání k tomu. Hlavní hrdinka Jitka Pažoutová je v tom až po uši. Tak jen aby to zvládla se ctí. Kniha o hledání smyslu života, o sebevědomí, o uvědomování si sebe sama, hledání svého místa v životě, o dospívání, o lásce, o lidech, které máme kolem sebe, o zradě. Na jednoho člověka je toho až dost. Snad jen je možné dodat, že v tom nebyla a není sama. Historie se opakuje. Proto i dnes mají romány Stanislava Rudolfa co říct i dnešní generaci dívek (a nejen jim).

02.01.2022 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tak jsem si ji přečetla. Mám toho všeho plnou hlavu. Když jsem zjistila, že děj románové kroniky je zasazen do let 1894 - 1921 trošku jsem se obávala, že to bude pro mě příliš vzdálené a neosobní, možná i ..... . Všechny mé obavy byly liché. Paní Karin Lednická je pro mě obrovským překvapením. Autorka se chopila tématu tak skvěle, že jsem jenom hltala stránku za stránkou. Žádné nudné ani vatou vycpané odstavce nebo celé stránky textů. Co věta, to vhodně zvolená informace pro pochopení a přiblížení neskutečně těžkého života lidí na přelomu 19. a 20. století. jejich živobytí bylo závislé na těžbě uhlí. Dávalo jim obživu, ale také přinášelo do života obrovský žal, bolest a smutek. Aby pak asi po sto letech ovlivnilo životy lidí a vlastně obrátilo jejich životy to, že se těžba uhlí začala utlumovat ... . Úžasná kniha, brilantní způsob zachycení doby, skvělá autorka. Doporučuji!!!

31.12.2021 5 z 5

Rychlé šípy, 2. díl Rychlé šípy, 2. díl Jaroslav Foglar

Další příběhy Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky. Příběhy party kamarádů, kteří mě v dětství zaujaly a oslovily. Po čase jsem se k nim zase vrátila. Dnes ve společnosti postrádám u lidí, se kterými se setkávám, takové vlastnosti a charaktery. Celý svět je příliš rychlý, na nic není čas, nad spoustou věcí mávneme jen rukou a jde se dále. Zapomíná se na takové hodnoty jakými jsou ve vztazích přátelství, zodpovědnost, ochota, úcta a další. Můžeme se poučit.

26.12.2021 4 z 5

Nebezpečná zóna Nebezpečná zóna Joy Fielding

Napínavý, ale přece jenom zvláštní příběh než ostatní romány Joy Fieldingové. Nic není tak, jak to zpočátku vypadá. Každý má své tajemství. A rozuzlení se čtenář dočká až na samém konci. A mezitím i části románu, které mě příliš nezaujaly. Stále asi zatím platí, že její podle mě top romány jsem už asi četla. Autorčino Poprvé u mě stále vede.

22.12.2021 3 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Úžasné příběhy party kamarádů, které čas od času otevřu a začtu se do vyprávění Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky. Připomíná mi to moje dětství, je to moje dětství. Kolikrát už jsem to přečetla! Znám je důvěrně , ale zas a zas je beru do ruky, otvírám, čtu a vzpomínám... Co by si jejich autor mohl přát víc?

19.12.2021 5 z 5

Zítra vyjde slunce Zítra vyjde slunce Simona Monyová (p)

Jedna z prvních knih Simony Monyové. A hned těžké téma domácího násilí. Tato kniha bude patřit k těm méně oblíbeným od autorky zvláště s ohledem na její osud. Měla jsem pocit, že taková smutná témata provázela autorku až v posledních letech její tvorby a života vůbec. Tentokrát to ještě dobře dopadlo. Život jak známo dokáže být ještě krutější...

18.12.2021 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Klasika, která navazuje na další díla světové literatury, které si jako stěžejní téma vybraly příběh romantické lásky. Petr a Lucie žijí svůj příběh krásné bezmezné lásky a oddanosti jeden druhému. Doba však lásce a romantice nepřeje, Děj je zasazen do období 1. světové války...

17.12.2021 4 z 5

Gabra a Málinka 3. a 4. díl Gabra a Málinka 3. a 4. díl Amálie Kutinová

Další díly veselých vyprávění o dvou sestrách a jejich rodině. je to takové milé zastavení a vzpomínka, jak se kdysi žilo. K pousmání i pobavení. Zimní čas přeje takovým vzpomínkám.

12.12.2021 4 z 5

Gabra a Málinka 1. a 2. díl Gabra a Málinka 1. a 2. díl Amálie Kutinová

Milá vyprávění dvou sester Gabry a Málinky psaná valašským nářečím. Gabra a Málinka jsou sice sestry, ale mnoho společného tedy nemají. A to je také základem humorných příběhů starší Gabry a mladší Málinky. Kniha patřila k mému dětství, je na ní patrné, že zub času již příběhy obou sester pořádně nahlodal, ale i tak jsou takovým milým zastavením i pro další generace malých děvčátek.

12.12.2021 4 z 5

Záhada zamčeného pokoje Záhada zamčeného pokoje Per Wahlöö

Vybrala jsem si tuto detektivku do čtenářské výzvy. je to pro mě první kniha ze série Martin Beck (Romány o zločinu). Není to samozřejmě ta severská krimi, kterou známe z dnešní doby. A tak jsem se těšila na detektivní příběh, který bude tak trochu podobný našim detektivním případům z doby před téměř padesáti lety, byť ve švédských kulisám, ale nestalo se tak. Nebýt výzvy, asi bych po této detektivce nesáhla. Ale nevylučuji, že někdy bude-li příležitost zkusím z této série nějaký jiný příběh.

29.11.2021 3 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Druhá světová válka, nacistické pronásledování nabírá na síle a mladá žena , která se tak trochu proti svému přesvědčení ukrývá v zapadlé horské vesnici. Kdo by se nadál, že se před čtenářem jen pomalu a zlehka začíná rozvíjet příběh nádherné čisté lásky a oslavy prostého lidského života. Příběh, který v duši člověka zanechá nesmazatelnou stopu. Krásné čtení.

12.11.2021 5 z 5

Klíč k pachateli Klíč k pachateli Jan Cimický

Taková klasická česká detektivka. Dobře se to čte, autor nabízí svým čtenářům více verzí možného rozuzlení děje a nechává čtenáře, aby zapojili vlastní fantazii a děj předvídali. Čtení pro chvíle odpočinku a pohody.

08.11.2021 4 z 5

Boj o první místo Boj o první místo Jaroslav Foglar

Jedna z dalších z dlouhé řady tzn. foglarovek. Líbil se mi vývoj hlavního hrdiny. Jak krásně autor popsal jeho postupné dospívání a uvědomování si sebe sama. I dnes by mnozí chlapci (i dívky samozřejmě) potřebovali mít před sebou takové vzory. Čtivé, poučné.

06.11.2021 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Cesta Cilky Kleinové ke svobodnému životu byla předlouhá a plná utrpení. Začala, když bylo Cilce pouhých 16 let. Nejprve koncentrační tábor v Osvětimi, pak gulag na Sibiři. Slovy nelze popsat, co všechno musela Cilka na své strastiplné cestě prožít a vydržet. Ale stojí za to, aby to vše nezůstalo zapomenuto a aby se o tom dozvěděly i další generace. A aby celý svět viděl a slyšel, co se dlouho po válce dělo kdesi daleko předaleko na Sibiři.

29.10.2021 5 z 5