Nenávidím a miluji

Psychologický román o morálních konfliktech a utrpení profesora latiny, který se oženil se svou žákyní.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100822/nenavidim-a-miluji-100822.jpg 4.3122
Romány, Literatura česká
Vydáno, Šulc a spol.

Kniha Nenávidím a miluji

zdenaR

Knihy Valji Stýblové jsem četla především v mládí (a to už je pěkných pár let!) a nyní po letech jsem se na základě Výzvy vrátila k tomuto románu.
A s podivem - opět jsem knihu zhltla za tři dny.
Pravda, jiná doba, ale myšlenky a obsah zůstávají.
Láska staršího seriózního středoškolského profesora (snad až příliš zásadového a trochu slabošského) k mladičké studentce (nevyzrálé, přecitlivělé a snadno ovlivnitelné) nemůže nakonec ani jinak dopadnout.
Kniha je velmi poutavá, čtivá a dává velký prostor k zamyšlení.

timelady

Přečetla jsem na doporučení přítelovi babičky a měla jsem pocit, že knihu většina lidí z mojí generace nedokáže pochopit a máj t v ní oné kouzlo opravdové lásky (včetně mě).
Dej hodnotím jako průměrný, nejsem moc příznivec románů, ve kterých se vše odehrává během pár měsíců (potkají se, zamilují se do sebe, vezmou se/pořídí si dítě a nakonec zjistí,že to nefunguje. Well, pár důvodů, proč nakonec došlo k rozpadu vztahu, mne napadá, ale budiž)

Dávám tři hvězdičky, jelikož dvěmi začínám hodnotit brakovou literaturu - tato kniha hodnotu má, jen ji nedokáži ocenit.

katerina9848

Cekala jsem,ze to bude lepší...Neurazi ani nenadchne

Ulriška

Jaroslav Havlíček se mi vrátil!

pedroK

Vztah od začátku odsouzený k problémům nejen kvůli věkovému rozdílu, ale i kvůli povahovým rozdílům. Wernerův vztah k ní byl ten druh lásky, kterému se říká "až za hrob".. taková sebedestrukce láskou. Hodně z nás to zažilo, hodně z nás to chápe. A my se zkušeností vlastní víme, že takovému člověku není pomoci. Strašně jsem držela palce Livii, aby ona kvůli rozhodnutím matky netrpěla celý život.
Kniha je vyprávěna profesorem latiny, fanouškem antické poezie, lidově řečeno. A podle toho vypadá i styl a tempo vyprávění. Takže úplně strhující to není, nicméně obsahem mě to ke čtení přitahovalo. A některé citáty v knize jsou tak bolestně výstižné.. člověk si je vryje do paměti na dlouho.

blaninka3
19.05.2018

Trochu patetický název knihy, ale určitě stojí za to si ji přečíst.

Sylvienka
01.02.2018

Knihu jsem četla už dávno, ale stále na ni vzpomínám... Existuje mnoho podob lásky...

Momana
26.12.2017

Naproto vyjímečná kniha, hluboké myšlenky, složitá a promyšlená typizace postav, nádherně napsané a poutavý děj. Doporučuji. 11/10

Valja Stýblová
česká, 1922