Nenávidím a miluji

Psychologický román o morálních konfliktech a utrpení profesora latiny, který se oženil se svou žákyní.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100822/nenavidim-a-miluji-100822.jpg 4.4112
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Šulc a spol.

blaninka3

Trochu patetický název knihy, ale určitě stojí za to si ji přečíst.

Sylvienka

Knihu jsem četla už dávno, ale stále na ni vzpomínám... Existuje mnoho podob lásky...

Momana
26.12.2017

Naproto vyjímečná kniha, hluboké myšlenky, složitá a promyšlená typizace postav, nádherně napsané a poutavý děj. Doporučuji. 11/10

BrozaM
31.07.2016

,,Byla to lhostejnost, její lhostejnost ke mě, ta mrazivá voda, která trhá nejpevnější hráz, síla daleko ničivější než nenávist, protože láme pouta sice pozvolna, ale bezpečněji."

Bylo to zvláštní. Ač jsme se snažila Magdalénu pochopit, nedokázala jsem to. Stalo se jí spoustu zlých věcí, se kterými bych se možná ani nedokázala vypořádat - ale velmi mě zklamala opuštěním dítěte. A nemyslím moment, kdy odjela do ciziny, dítě ji "nezajímalo" prakticky celou dobu.
Werner je velmi zvláštní člověk a myslím, že Magdalénu doslova k mnohým věcem dohnal. Přála jsem mu celou knihu, aby se konečně vzepřel. Ale pokaždé polevil. Vždycky. A tak postupně měkla i moje náklonnost k němu.

Luccy78
22.04.2016

Atmosféru děje i rozpolcení hlavní postavy tohoto románu vystihuje následná citace antického básníka G. V. Catullusa:

"Huc est mens tua, mea Lesbia, culpa
atque ita se officio perdidit ipsa suo,
ut iam nec bene velle queat tibi, si optima fias,
nec desistere amere, omnia si facias."

Tam až kleslo mé srdce, Lesbie má, tvou vinou,
a tak se samo zahubilo svou věrností,
že už ti nemůže být oddáno, byť jsi byla sebelepší,
ale také nemůže přestat milovat, kdybys dělala, co chtěla.

jolii
15.03.2016

Knihu jsem četla před 35 lety a stále si na ni občas vzpomenu. Jak by také ne, když jsem jeden z latinských citátů tehdy vybrala na naše svatební oznámení.

kadernictvi3926
14.01.2016

Velmi se mi kniha líbila. Myslím, že příběh přesně vystihuje, že v každém vztahu je většinou vina na obou stranách. Krásné, čtivé, jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se ráda vracím.

Aniga
09.07.2015

"Odi et amo" - ano, to je přesně to, co celou knihu vystihuje.
Nejprve jsem byla na straně Wernera, ale postupně si myslím, že za plno rozhodnutí Magdaleny přispěl vlastní jednotvárnou láskou. Potřebovala obdiv, živelný cit, který on bohužel nebyl schopen poskytnout.
Nejprve jsem se domnívala, že je to především věkovým rozdílem, později jsem chápala, že i povahově. Každý byl jiný, nehodili se k sobě.
Domnívám se, že největšího prohřešku se vlastně dopustil hned na začátku Werner, když požádal o její ruku a začal ji svým způsobem milovat, i když musel tušit, že z toho nebude nic stálého.Doufat tolik let ve zvrat chování Magdaleny je přeci jen pošetilé.

Babo
02.09.2014

Krásný a tragický příběh lásky.

Terry11
02.06.2014

"Poznal jsem, že ji miluji dál, navzdory své hrdosti a navzdory své vlastní vůli."
Zpověď starého profesora latiny lékaři své duševně nemocné ženy, zároveň svému někdejšímu studentovi. Když jsem ten příběh četla před léty poprvé, stála jsem plně na straně profesora. Už si tím postojem nejsem tak jista. Nyní mi profesor připadá více jako slaboch, který svou nerozhodnost, nečinnost a neschopnost jednat v pravý okamžik halí do bezzubých zásad a zaštiťuje se přitom latinskými citáty. Není prostě chlap. Já bych mu také utekla.
Autorka využívá všech prostředků, které nabízí ich-forma, my proto máme vynikající možnost nahlédnout do nitra, citového rozpoložení i myšlenek hlavní postavy. Víme, proč jedná, jak jedná, můžeme s ním soucítit, nesouhlasit, napovídat mu. Neuvěřitelné, jak docílila autorka toho, že profesor stále působí tak plasticky, nutí vás přemýšlet o jeho postojích, zásadách. Často jsem s ním nesouhlasila, ale měl mé sympatie. Nikoli však lásku.

Basetka
04.05.2014

Nádherně napsaný příběh. To se nedá ani popsat, to musíte přečíst. A věřte, že ani jeden řádek nevynecháte.

DejnaDee
03.04.2014

Bezprostřední osobní dojmy sdělit nemohu, neboť jsem knihu četla coby nástiletá. Kouzlo příběhu, citlivé i napínavé vyprávění mne tenkrát ale tak dostalo, že jsem čtení naprosto hltala. Nádherně napsané, působivé a obrovsky lidské. Je to skutečně literární skvost.

Ivaksa
29.09.2013

Literární skvost.Jedna z nejlepších knih vůbec.Napínavé,citlivé,jedinečně rozebrané přitom tak klišoidní téma.Vzah mezi studentkou a profesorem.Vypráví muž.Stýblová je dokonalá!

fialka voňavá
10.06.2013

Odi et amo - slova jednoho z veršů římského lyrika.odráží obsah této knihy.Příběh středoškolského profesora latiny,jeho životní osudy jakoby se zrcadlily v antických příbězích. Rámcem je osobní příběh se kterým se svěří svému lékaři. Trpké chvíle mu připraví jeho žákyně,kterou si vezme. On ji nepřestane milovat, ani když se mu vrátí duševně nemocná a zestárlá. knihu jsem četla před mnoha léty, takže nemohu sdělit bezprostřední dojmy.

Valja Stýblová

Valja Stýblová