Alee Alee komentáře u knih

Sága o Wannovi, synu Orlygově Sága o Wannovi, synu Orlygově Adam Andres (p)

V této útlé knížečce se dozvíte příběh Wanna, poloboha, jehož osud je nerozlučitelně spjat s osudem celého Élladu a který bude mít důležitou roli u rozštěpení země a zároveň u jejího opětovného sjednocení. To ale předbíhám, v sáze o Wannovi se dozvíte o jeho dětství, o jeho dospívání u mého oblíbeného Haldora z Mortaluny a o tom, jak si Wanne vyslouží rytířské ostruhy. Dozvíte se, jak Wanne získal svůj legendární meč, dračí zbroj a nejlepšího přítele.
Oproti ostatním dílům je tu dost málo postav. Wanne cestuje sám a až na několik málo výjimek, jako je jeho přítel Karu. Ono v tak tenké knížce by ani nebylo místo pro rozehrání nějakého složitého příběhu pro víc postav a samotný příběh je tu jen jakási příprava pro následující epický díl… vlastně kdyby se obě knihy spojily do jednoho, vůbec by to nevadilo, protože je to vlastně více méně jeden příběh.
Kdybyh totiž měla hodnotit příběh jako samostatně stojící knihu, tak by hodnocení asi nebylo tak kladné, protože kniha samostatně postrádá smysl, a i když se čte moc dobře, čtenář, co nezná souvislosti nedocení jejich význam. Já měla tu výhodu/smůlu, že jsem už věděla, jak Wannův příběh pokračuje, tak jsem se sice radovala nad tím, když se v ději objevily postavy, které už znám, ale také nad Wannovým (a potažmo Sandukovým) příběhem visel ten pomyslný bič, protože jsem věděla, jak to všechno skončí. Ale pokud byste si chtěli tento příběh přečíst, udělejte to dohromady s nadcházejícím dílem Koruna Élladu (který minulý rok nově vyšel), protože v Sáze o Wannovi vystupují někteří rytíři, včetně již jmenovaného Sanduka, jejichž příběh je rozepsán právě v této knize.

Aby se neřeklo, zopakuji tady to, co opakuju u všech dílů této série: skvěle napsané, propracované do detailů, je vidět autorčino dějepisné zaměření, postavy jsou živé a uvěřitelné a mají své spletité životní příběhy. Doporučuji všema deseti ;)

30.06.2014 5 z 5

Sága o Halldorovi z Mortaluny Sága o Halldorovi z Mortaluny Adam Andres (p)

Úžasná knížka s napínavým příběhem a postavami tak živými, že si dělají, co chtějí a vy se občas nestačíte divit "kam se to sakra zase dostaly". Autorka je mistrný vypravěč, který dokáže zaujmout a nabídne jak drsný svět a překážky na cestě za hrdinským cílem, tak scény tak emočně vypjaté, že u čtení zapomínáte dýchat.

05.06.2014 5 z 5

Hrútvang Hrútvang Adam Andres (p)

Jako u všech knih této série: skvělé, výborně napsané, úžasné živé postavy, barvitý svět, který mě nepřestane bavit :)

05.06.2014 5 z 5

Zrádcův měsíc Zrádcův měsíc Lynn Flewelling

Zajímavé seznámení s faiei a Aurënenem,ale zápletka podle mě nebyla taková, aby na ní byl postaven děj na 430 stránek. Postavy se trochu ztrácejí mezi politikařením a zbytečným množstvím složitých jmen. Dle mého názoru rozhodně nejslabší díl z prvních třech, takový celkově nijaký, ani nic výrazně špatného, ale ani dobrého. Napsán i přeložen je dobře, takže se i dobře čte, ale chybí tomu to něco navíc, co dává takový ten vnitřní náboj, který vás přinutí číst až do rána a třeba si celou knížku někdy přečíst znova. Mezi fantasy je to rozhodně nadprůměrná knížka, ale myslím si, že další díly série budou lepší, jelikož tento díl nechal většinu problémů nevyřešenou.

28.04.2014 3 z 5

Příchod tmy Příchod tmy Lynn Flewelling

Děj je jednoduchý, ale k hlavní dějové lince vede klikatá cesta. Je to také tím, že čtenář je v kůži dvou hlavních hrdinů a ví asi tolik jako Alek – jeden z nich. Takže víme, že se něco kolem děje, že všichni něco ví, ale neříkají to, ale musíme to ještě zjistit. To dobře vtáhne do děje, stejně jako rozpracování postav, jejich charakterů a především emocí. Neodvážím se díl příliš hodnotit z pohledu série, ještě musím dočíst poslední díl, ale je to originální nadprůměrná fantasy s netradičními a vcelku tradičními prvky, kde ani hlavní hrdinové (natož vedlejší) nemají svůj život na příštích stránkách jistý. Rozuzlení mě trochu zaskočilo, spíš nemile, než mile a měla bych tam pár připomínek. Ale úplný závěr byl fajn, takový milý a slibný. Tak uvidíme, co bude dál.

21.03.2014 4 z 5

Koruna Élladu Koruna Élladu Veronika Válková

Abych vyjádřila všechny své myšlenky ohledně této knihy, potřebovala bych sama napsat knihu. Geniální fantasy, které nenudí, má spád, je vyprávěno lehce kronikovitě (protože to je kronika) bez zbytečných řečí a připomíná staré legendy. Svět je krásně zpracován, postavy jsou sice lehce stylizované, ale zajímavé a není nouze ani o napětí, ani o vtip nebo emoce. S čistým svědomím můžu prohlásit, že mě se toto dílo líbí víc než Pán prstenů a je mnohem živější a komlexnější než Tolkienův svět. Smekám před autorkou pomyslný virtuální klobouk a zařazuji tuto knihu na žebříček mých top knížek. Už se těším na další díly.

18.02.2014 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Pro celou sérii: Pro mě je to srdcovka, ale chápu, že kdybych jí měla srovnávat s některými knížkami, které jsme četla v poslední době, tak jsou některé věci nedotažené a mají své rezervy. Možná by tomu pomohlo, kdyby to celé nebylo pojaté tak ve velkém, nebo to bylo o ten jeden díl kratší. Nicméně je to zábavné, milé oddechové počtení pro všechny věkové kategorie, které potěší a neurazí :)

08.02.2014 4 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Abych se moc nerozepisovala... je to taková malá sonda do začátků sci-fi a do konce 19. století očima velmi vzdělaného a chytrého člověka. Wells nebyl jen spisovatel, ale také vystudoval biologii a byl soukromým (a pak univerzitním) profesorem. Věřím, že dnes existují (i pro mě) mnohem oblíbenější knihy, ale pokud chcete něco na přemýšlení a pro zkrácení dlouhé chvíle, nebo něco zajímavého pro zábavu, mohu jen doporučit. Čte se to jako po másle a má to nejen hlavu a patu, ale také velmi obstojné tělo. Když si vezmu Wellsův záběr a smysl pro detail, tak všichni Čapkovi roboti atd. byli trestuhodně nedotažení a o ničem.

08.02.2014 4 z 5

Štěstí ve stínech Štěstí ve stínech Lynn Flewelling

Skvělá knížka plná akce, intrik, emocí a vypjatých chvil. Je to základní kámen dlouhého příběhu, takže samostatně je po příběhově prostě nehodnotitelná, ale je zábavná a postavy si zamilujete. A budete se o ně bát, budete se ztrácet ve složitých rodokmenech intrikářské šlechty a budete nevěřícně kroutit hlavou při každém nečekaném zvratu. Kdybych měla knížku ohodnotit bodově, nebylo by to pět hvězdiček z pěti, i když se mi opravdu líbila. Ale přece jen už jsem náročný čtenář a vím, že už jsem rozhodně četla i lepší knížky. Ale čtyři hvězdičky si myslím zaslouží. Navíc je to autorčina prvotina a jako první díl celé dlouhé série trpí tím, že se hlavní příběh ještě nestihl vykreslit, tak jsem zvědavá, co mě čeká. Třeba ještě své stanovisko změním a přidám i pátou hvězdičku. Jediné, co už tak nějak s jistotou tuším, je vyvíjející se vztah mezi dvěma hlavními hrdiny, který některým puritánským lidem může připadat třeba nevhodný (nebo tak něco). Ale upřímně, kdyby pro mě někdo udělal alespoň polovinu z toho, co pro sebe udělají Alek se Seregilem, bylo by mi úplně jedno, jestli to je kluk nebo holka, prostě by to byl člověk, kterého mám nejradši.
Takže: "Štěstí ve stínech vám všem." ;)

06.02.2014 4 z 5

Princezna z Marsu Princezna z Marsu Edgar Rice Burroughs

Zajímavá kniha, dobře a rychle se čte. Je plná skvělých myšlenek, nápadů a fantazie, čtenář se seznámí s originální kulturou obyvatel Marsu (Barsoomu), zkusí si probít se nelehkým tamním životem. Škoda jen, že téměř všechny postavy jsou ploché a bez větší úlohy, že nejsou dostatečně vysvětleny některé události a vztahy jak mezi martskými městy, tak mezi postavami. Logika občas pokulhává a štěstěna číhá na hlavního hrdinu na každém rohu, ale člověk to většinou rád přejde. Jen na konci při závěrečné bitvě o Zodangu (vyvraždění Zodangy) dostane zdravý rozum a úsudek tvrdý zásah přímo do černého. Kdyby byla tato pasáž vynechána, byla by tato kniha dostala ode mě vyšší hodnocení, zvlášť pro skvělý konec, který je navzdory očekávání a zkušenosti s filmem spíš smutný. No vlastně my nevíme, jak to dopadne, happyend to ale určitě není. Ale prostě tu bitvu autorovi odpustit nemůžu, to pro mě John Carter skončil, ač ho na konci oslavují jako hrdinu za jeho skvělé činy, protože autor nadržuje jednomu ze dvou hlavních měst z důvodu, který nám není znám po celou dobu. zajímavá, leč průměrná kniha se spoustou velkých frází a přechodníků, které občas potěší, občas spíš překáží (zvlášť ty přechodníky).
Více v recenzích (Kreativity.blog.cz)

21.01.2014 3 z 5

Do propasti Do propasti Bernd Perplies

460 stránek jsem přečetla za 6 dní jako nic a to i přesto, že jsem během čtení psala 4 zápočty a učila se na další zkoušku. Čtení jsem brala jako odměnu a jelikož jsem se hodně učila,musela jsem se hodně odměňovat ;) A že to právě v tomto případě byly odměny navýsost skvělé.
Nechci ale spoilerovat, byla by škoda, abyste o něco přišli v případě, že byste se rozhodli si trilogii přečíst, takže se pokusím jen nějak shrnout své rozpoložení čerstvě po dočtení.
Jestli někdo prvním dvěma dílům vyčítal, že se tam začne něco dít až v poslední třetině knížky, tak u tohoto dílu to neplatí ani náhodou. Je nabitý akcí od začátku až do konce, až se mi občas připadalo, že tam autor dává „zdržováky“, protože jsem byla napnutá, jak to celé skončí. Naštěstí se ale celá kniha četla jako po másle a tyto části byly skvěle napsané, napínavé a často humorné, takže jsem to autorovi vůbec neměla za zlé naopak, protože zvláště části s Jupiterem a Randolphem jsem doslova žrala :D Když přečtete třetí díl, pochopíte, že během předchozích dílů si pan Perplies spíš předpřipravoval půdu pro své grand finále. Takže i když se možná zdálo některé dřívější dění nepodstatné, nakonec se zúročí i nejmenší detail a všechno do sebe zapadne. A to velmi efektně.
Jak už jsem psala dříve, autor tohoto příběhu rád klade svým hrdinům (a že jich tam je) do cesty různé překážky (a že jich tam je...). Také se stane, že jejich plány se ne vždy vydaří tak, jak si plánovali a důsledkem toho, že příběh sleduje celkem 4 (vlastně s padouchy i 5) skupin a každá má svůj plán, jsou z toho nakonec hodně překvapeni. Nicméně můžou být rádi, že to tak bylo, jak už někteří možná vědí. Celý příběh tak ale dostává mnohem reálnější nádech, jak jen to u magií nabitého příběhu jde. Je ale pravda, že navzdory pravidlům mezi kouzelníky nepoužívat střelné zbraně (protože to je přece nedůstojné), někteří kouzelníci ještě rádi sáhnou po puškách a revolverech. A Američané po obrovských lodních dělech....
Tím se dostávám k technické stránce příběhové výbavičky. Věk magie je kniha plná neuvěřitelných ale i neuvěřitelně reálných dopravních prostředků. Od napůl živoucí ponorky Nautilus, létající plachetnici Bludného Holanďana, vatikánskou vzducholoď Gladius Dei (Mež Boží) až po lodě, které opravdu existovaly: americký bitevní křižník vyzbrojený Teslovými vynálezy - USS Brooklyn - a první loď poháněnou parními turbínami – Turbinii. Bernd Perplies míchá fakta, mýty, příběhy a vlastní fantazii tak šikovně, až z toho vznikne neskuteční svět. Magický a těžce průmyslový zároveň. Během všech tří dílů můžete také potkat narážky například na Frankensteina, Olivera Twista, Atlantidu, Sherlocka Holmese, 2000 mil pod mořem....
A to jsem ještě ani nepopsala úžasné postavy a hodně hodně úžasných postav, každá je jiná a každá je svá.

Konečné hodnocení: Geniální trilogie plná magie ale s realistickým podkladem. Je krásné dočíst poslední stránku a být spokojeni s tím, jak to dopadlo do nejmenšího puntíku. Žádné připomínky, žádné výhrady. Je to příběh odvážných britských gentlemanů, žen s dobrodružnou duší a posláním, že každý může být hrdina a každý může svým dílem přispět k záchraně světa.

12.01.2014 5 z 5

Čas zkázy Čas zkázy Bernd Perplies

Je pravda, že takové ty akční scény přijdou až v poslední třetině knihy, ovšem není pravda, že by se nic nedělo. Na tento úkaz jsem si zvykla už u prvního dílu. Hrdinové se nejdřív jaksi potýkají se svou situací a překonávají překážky, které jim autor přímo labužnicky klade do cesty, a až se vypořádají s tím, začnou přecházet v jakýsi protiútok. Mě osobně se tohle například líbí a pokud je to v rozumné míře, tak je fajn, že příběh tak vypadá reálněji. Prostě ne vždy všechno vyjde jak má a hlavní hrdinové (i když mají skvělý plán) jsou prostě taky jen lidi, takže nemůžou počítat se vším. Jsem ráda, že záporáci nejsou jen laxní páprdové, co čekají, až je někdo přijde zabít. Naopak kupříkladu hlavní záporák Wellington je zatraceně chytrý a mocný člověk, co nenechává nic náhodě a přestože má v příběhu úlohu zápornou, má pro to, co dělá, své důvody a jde si tvrdě za svým. Možná proto je o to děsivější, protože je o dost živější. Hlavní hrdinové podléhají slabostem a svým povahám, takže Jonathan prostě nemůže zapomenout na svou zbožňovanou, Randolph prostě nevymyslí strategický plán a vše vyřeší dynamitem a Holmes myslí i v nejnapjatější situaci na whiskey. McKellen je zatraceně tajnůstkářskej dědula, kterýho bych občas nejraději propleskla za to, co všechno si nechává pro sebe. Ale když se na celý příběh podíváme celkově tak na to, jak krátký časový úsek děj zabírá je vlastně akční až moc ;) Já jsem nadšená, tenhle typ příběhů miluju a doporučuju všem, co mají rádi něco na pobavení, zamyšlení a zábavu. A s tematikou viktoriánské Anglie, kde i největší záporák je gentleman :)

06.01.2014 5 z 5

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Dle mého názoru téměř geniální dílo, které donutí čtenáře přemýšlet, zavede ho do 19. století a poskytne mu pohled do životů desítky postav, které by se mohly zdát všední a nezajímavé, ale podání je tak krásné a čtivé, že vytváří velkou směs pocitů, kdykoliv dojde k nějaké emočně vypjaté scéně. Čtenář chce, aby se v knize cestovalo v čase a autor mu toto přání s téměř šibalskou radostí kazí. Nicméně jsem se naučila neztrácet naději a hlavně nevěřit, nevěřit a nevěřit mu ani slovo, protože nic nemusí být tak jak vypadá, stejně jako že lež může být prospěšná a zachránit nejeden lidský život nebo udělat něčí život výjimečným. Trochu mi připomíná staré romány právě z tohoto období, avšak mnohem moderněji a čtivěji napsané, škoda, že někteří lidé nedokážou ocenit to elegantní podání tak zajímavých myšlenek.

12.12.2013 5 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Přestože už je to nějaká doba, co jsem tuto knihu četla (hodně dlouhá doba, několik let před vznikem filmu, který je jen jakýmsi nastíněním příběhu) rozhodla jsem se napsat alespoň krátkou recenzičku. Přiznám se, že jsem ji četla dokonce dvakrát a považuji ji za dobrý kompromis mezi lehkým sci-fi a romantickou knížkou pro holky. Určitě zaujme lidi (ženy) každého věku, kteří normálně sci-fi neholdují a to pokládám za jakýsi první krůček do tohoto různorodého světa. Na rozdíl od Stmívání je to celkem dobře stravitelné a i když jsem musela občas přimhouřit očíčko, četlo se to skoro samo, hodně tomu prospělo to, že není pokračování a příběh je více méně uzavřený. Není to žádná héroická akčňárna, je to prostě o vztazích, opět, ničeho jiného se od Stephanie zřejmě nedočkáme. Nicméně to není tak mimo mísu jako u Stmívání, tady jde o pochopitelné vztahy jak milostnými, tak rodinnými, které jsou vyhrocené celou situací. Líbí se mi myšlenka, kterou knížka nese, a to je naděje a také to, že jakýsi mimozemský červík zavrtaný v mozku může být víc člověk než všichni potomci planety Země.
Příběh není složitý, je o napětí, odvržení, odpuštění, důvěře a obětování. Stepanie Meyerová nepřekonala svou dobráckou povahu, knížku to trochu poznamenalo, z celkového pohledu bych já osobně víc přitvrdila, ale nakonec mi to zas tak nevadilo. Jen ten happy end si mohla odpustit, ale chápu, že je těžké zabíjet své hlavní postavy. Přesto by to asi dost lidem zavřelo hubu :D

Není to bez chyby, vážně ne, má to své mouchy, přesto je to knížka, která stojí za přečtení, nejste-li zatvrzelý sci-fi kritik. Myslím, že kdyby se Stephanie Meyerová vydala touto cestou a trošku přiostřila (nebo se zbavila milostných několikaúhelníků, které by tam být nemusely), mohla by z ní být slušná spisovatelka. Má to nápad a smysl, jen ten film to trochu kazí.

Magyk Magyk Angie Sage

Kniha je především pro mladší čtenáře začínající s fantasy žánrem. Je originální, perfektně napsaná a čtivá a i když je zaměřená především na mladší, své si na ní určitě najde i starší čtenář, protože zápletky jsou chytlavé a napínavé. Já přečetla čtyři díly ze sedmi, protože mezi čtvrtým a pátým dílem byla velká odmlka, během které jsem stačila vyrůst k jinému odvětví fantasy, ale přesto doporučuji ;)

Twilight sága (box) Twilight sága (box) Stephenie Meyer

Ani mě to neminulo, ale četla jsem Stmívání ještě v temných dobách před filmem a už v té době jsem věděla, že to není ta nejkvalitnější literatura, co existuje. Od té doby, když vidím knížku a její anotace se nějak podobá té ke stmívání, rychle beru nohy na ramena. Ne, vážně, chápu potřebu holčiček číst romantické knížky, ale sakra, kdyby aspoň ty upíři byli…upíři….A navíc bych ocenila trochu nápaditější vyjadřování autorky, ale možná to je překladem.

09.12.2013 2 z 5

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Na rozdíl od jiných knih pro dívky (především, pochybuju, že by to četli kluci), je příběh Mercedes jediný, který mě bavil. Pojetí nadpřirozených bytostí je působivé a celá hierarchie a společnost vlkodlaků vykreslená dokonale do detailů. Hlavní hrdinka je emancipovaná silná žena (žádná ufňukaná puberťačka), která si nebere servítky a jde do všeho po hlavě. To vážně oceňuji a i děj prvních řekněme tří dílů byl chytlavý. Pak už mě to tolik nebralo, každý díl ztrácí trochu na kvalitě.

Výjimečná Výjimečná Kristin Cashore

Knihu jsem četla, když nově vyšla a vím, že jsem byla nadšená, že je zase nějaký dobře napsaný klasický fantasy příběh. Kniha je spíš pro dámskou část čtenářů, jsem si jistá, že by se mi líbila i teď. Má nápad, má spád, je tam romantika (ale dobře podaná a nekazí příběh) a konec je nepředvídatelný. Už jsem četla i lepší knihy, ale rozhodně patří nad dobrý průměr.

Zelený jezdec Zelený jezdec Kristen Britain

Už jsem četla i horší knížky a myslím, že příběh by mohl mít větší potenciál, stačilo by jen sehnat lepšího překladatele, popřípadě si svůj rukopis znovu vzít a seškrtat zbytečné kecy. Na druhou stranu oceňuji celkem dobře vymyšlený svět, i když ty "Zdi" na severu, začínají být po tom všem už trochu ohrané.

09.12.2013 3 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Jaroslav Monte Kvasnica

Krásné čtení pro milovníky vlků a přírody, naučíte se o vlcích spoustu užitečného a zavede vás do míst, kde jste ještě určitě nebyli.

09.12.2013 5 z 5