AlbionFoxyFox AlbionFoxyFox komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak tady máme letní prázdniny a pro mě to znamená, že si opět dám celou sérii, na což se vždy těším od chvíle, kdy zavřu 7. díl. První díl jsem dostala od babičky hned v roce 2000 a Harry mě provází celé dospívání a dokonce na něj nedám dopustit ani jako třicátnice. Letos budu číst poprvé jako matka 5měsíční teroristky, takže jsem zvědavá, jak dlouho mi tentokrát bude trvat zhltnout všech 7 dílů, předpokládám, že ne 2 týdny jako obvykle :)

02.07.2022

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Perfektní zápletka, krátké kapitoly ještě víc umocňují touhu číst dál a dál. Hodně se mi líbila i souvislost s Kosovem a do toho problematika obchodu s lidmi a orgány. Chvílemi mate množství postav, které navíc mají různé přezdívky, případně jsou chvíli označovány křestním jménem, pak zas příjmením. Zároveň mi vadí chování hlavní postavy celkově a především k jejím dětem, dále mi velmi úsměvné přišly i její neustálé výhrůžky a sliby, které stejně vyzní do ztracena.

02.07.2022 5 z 5

Rukopis z Březinky Rukopis z Březinky José Rodrigues dos Santos

Spolu s Kouzelníkem tvoří kniha naprosto perfektně zpracované události v pekle tábora. Skvěle kombinuje fakta s příběhem, vše je napsáno velmi čtivě a čtenáři se vryje pod kůži. Závěrečná zpráva Magie popela mě téměř rozplakala. Obě knihy doporučuji, jsou k tomuto tématu jedny z nejlepších, jaké jsem četla.

28.06.2022 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Měla jsem velký problém se začíst.
Mnohé formulace protagonistky a situace se neustále opakovaly, hlavní postavy byly zvláštní, celkový děj byl plytký. Líbila se mi ponurost knihy a poměrně překvapivý závěr, který jsem však trošku tušila předem.

24.06.2022 3 z 5

Cesta k dekretům a odsunu Němců Cesta k dekretům a odsunu Němců Jan Němeček

Přehledná a velmi přístupně napsaná útlá knížka, která nabízí základní povědomí o tom, co předcházelo odsunu a jak se tato otázka postupně koncipovala. Plusem je i obrazová a především dokumentová část publikace, byť bych byla ráda za více ne tolik notoricky známých fotografií. Stojí za přečtení.

17.06.2022 5 z 5

Temné osudy Habsburků a jejich příbuzných Temné osudy Habsburků a jejich příbuzných Jan Bauer

Perfektně napsaná kniha, čtivá a přitom nabitá informacemi, které však zbytečně nezahltí a upoutají čtenáře. Mnohé jsem si připomněla, mnohé jsem se dozvěděla a jsem spokojená.

12.06.2022 5 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Hodně mě bavila celková ponurost příběhu, nesympatické postavy i krátké kapitoly sledující různé osoby. Fajn nenáročné čtení :)

10.06.2022 4 z 5

Pražská strašidla a všemožná jiná zjevení Pražská strašidla a všemožná jiná zjevení Magdalena Wagnerová

Velmi příjemné a svižné čtení, perfektní úvodní zpracování dějin daného místa. Trošku mě mrzelo, že vlastní pověst a popis strašidla nebyly delší. Po přečtení se mi o to více stýská po mé milované Praze.

06.06.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Příjemné čtení, velmi sympatické postavy, super zápletka, mírně dávkované napětí a prostě celkově detektivka hodna doporučení. Opět jsem se v autorovi nespletla :)

03.06.2022 5 z 5

Poslední vlak do Londýna Poslední vlak do Londýna Meg Waite Clayton

Kniha popisuje nesmírně silný příběh nizozemské obdoby nám více známého sira Wintona. Osud jednotlivých postav se postupně proplétá a pro mě, jakožto novopečenou matku, byly pasáže s dětmi obzvlášť silné a dojemné. Hvězdu ubírám za poměrně vleklý děj, místy bylo náročné číst dál. Ale kniha jako taková jistě stála za to.

31.05.2022 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Začátek byl skvělý, postupně rostlo napětí, hodně se mi líbil motiv záhadných prarodičů, ale v poslední třetině mi připadalo, že Darcy Coates nevěděla, jak knihu ukončit a závěr byl slátanina.

25.05.2022 3 z 5

Bouřlivé trojmezí: Slezsko 1918-1923 Bouřlivé trojmezí: Slezsko 1918-1923 Ondřej Kolář

Kniha na mnohých příkladech ilustruje poválečné napětí v regionu a podává i informace ke strukturám bezpečnostních složek. Nejedná se bohužel o velmi čtivý text určený širší veřejnosti a byť jsou mnohé případy zajímavé, prezentovány jsou pouze suše, vědecky. (Což může být plus i minus.)

25.05.2022 4 z 5

Pro mě jakožto obyvatelku Českého Těšína a zároveň učitelku dějepisu byla tato kniha povinností. V první řadě jsem nadšená samotným vzhledem a vazbou. Krása. Zároveň obsah je dle mého koncipován tak, jak by měla literatura faktu být pojata, aby byla přístupná co nejširšímu okruhu čtenářů. Záplava jmen sice občas dělala čtení náročnějším, ale celkový příběh tragédie je zpracován výborně. Jsem pyšná, že se náš region může chlubit tak výbornou současnou spisovatelkou, jakou je paní Lednická.

24.05.2022 5 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Knihu jsem četla v rámci společného čtení na Knižních závislácích. Podobný žánr nečtu, vyhýbám se mu, a proto jsem byla ráda za výzvu, ale akorát se mi potvrdilo, že obdobné knihy opravdu ne. Povrchní a předvídatelný příběh, umělé dialogy, postavy se zvláštním chováním. Při čtení jsem nenáviděla slovo frnda, kdyby ho muž vůči mně použil, neškrtne si :) Dvě hvězdy dávám za to, že se kniha četla rychle a poměrně vtipná byla postava Chrise. Ale takovou knihu už snad nikdy více. Asi od čtení čekám víc.

22.05.2022 2 z 5

Zakletý v čase Zakletý v čase Audrey Niffenegger

Chvíli trvalo se začíst a zorientovat se, pak byl příběh poutavý a ke konci dojemný a krásný. Avšak kniha byla místy zdlouhavá, kdyby byla kratší, dám hvězd 5.

20.05.2022 4 z 5

Poslední ghetto: Všední život v Terezíně Poslední ghetto: Všední život v Terezíně Anna Hájková

Byť kniha obsahuje velké množství zajímavých informací, styl psaní asi není určen širší veřejnosti. Očekávala jsem více prostoru věnovaného každodennosti a běžnému životu, avšak značná část knihy je spíše věnována sociologické studii ghetta a čtení bylo spíš monotónní. Nejvíce přínosné a čtenářsky příjemné byly vždy konkrétní příklady osudů jednotlivců.

16.05.2022 4 z 5

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

Čtivý, nenáročný thriller se skvělou zápletkou, kapitoly z podcastů čtení ozvláštnily a celkové rozuzlení bylo pěkně promyšlené. Jednu hvězdu ubírám za méně sympatickou hlavní hrdinku :)

12.05.2022 4 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Perfektně napsaná kniha bez příkras, po mnoha podobných jsem ocenila i historické souvislosti Řecka za války a nesmírně na mě zapůsobily doprovodné obrazy. Nejsilnější moment knihy pro mě bylo vyprávění o přeživším miminku v komoře, neboť v tu chvíli jsem kojila svou 3 měsíční dceru a byť mám za sebou velkou řádku knih o holocaustu, v tento moment to se mnou velmi otřáslo.

07.05.2022 5 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

To byla tak milá knížka. Povídky se četly samy, báseň na závěr neměla chybu. Nejvíce se mi líbila povídka Okénko a Pes, jako majitelka border collie jsem se u odstavce o hlídání borderky od srdce zasmála.

02.05.2022 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Perfektní kniha! Poměrně sympatické postavy, poutavý příběh, děsivé prostředí, nečekané zvraty. Krátké kapitoly nutí číst dál, což je ještě umocněno různými pohledy postav. Kniha mi v něčem připomínala Mayneho Šelmu, která mě dostala, a o to víc jsem si ji užila.

30.04.2022 5 z 5