AjťačkaTýnka AjťačkaTýnka komentáře u knih

Týmový koučink Týmový koučink Eva Mohauptová

Základní výbavou každého kouče je arzenál otázek - autorka jich zde nabízí hromadu a zasazuje je do kontextu fáze skupinové dynamiky (nejen). Kniha je výbornou příručkou pro začínající kouče - všechny základní informace jsou uceleně na jednom místě. Bonusem je poslední kapitola shrnující mnoho užitečných technik.

26.04.2023 4 z 5

Sociální patologie Sociální patologie Slavomil Fischer

Jako podpora ke studiu posloužila kniha velmi dobře, četla se mi mnohem lépe, než některé jiné učebnice. Protože se za dobu od vydání udála hromada dalších výzkumů a nashromaždilo se mnoho dat, ocenila bych další revizi s rozšířením (zejména pro kapitolu osm).

15.01.2023 4 z 5

Láskyplná setkávání: Choreografie úspěšného vztahu Láskyplná setkávání: Choreografie úspěšného vztahu Anders Nyman

krasna publikace venujici se parove terapii. v informacne hodnotne knize se setkavame prostrednictvim kratkych kazuistik s mnoha pary, ktere resi problemy bezne i specialni. docteme se o symptomech nekterych problemu a situaci, o komunikaci mezi partnery a take nam autori priblizuji vlastni pohledy na reseni vykreslenych situaci. kniha je vybornou pomuckou pro pochopeni sebe sama a naseho chovani vuci parnerovi. poskytuje take nektere z technik pro prohloubeni partnerskeho vztahu. cte se lehce a jednoduse.

07.01.2023 5 z 5

Hovory k sobě – ohlédnutí za psychoterapií Hovory k sobě – ohlédnutí za psychoterapií Irvin D. Yalom

Téma existenciálních obtíží se nese všemi příběhy knihy pana profesora Yaloma. To, že všechno má svůj konec (a lidský život v tomto nemá výjimku) je pro mnohé lidi neuchopitelnou záležitostí, o které mnohdy sami nevědí. Z každého případu se sám autor dostává z roviny terapeuta do roviny žáka a velmi mě těší, že takto krásně umí sebereflexi vyjádřit.

"Pamatuji si, jak jsem jednoho dne šla na dostihy. Bylo to pro mě poprvé. Překvapilo mě, že Billy si odmítl vsadit, a když jsem se ho na to zeptala, odpověď byla bizarní. Prý už si svoje štěstí vybral tím, že vyhrál v loterii života - takových miliónů jiných vajíček a spermií, a zrovna on měl to štěstí a vytáhl si vítězný ticket. Ukázal na všechny roztrhané prohrávající tickety na zemi a řekl, že je 'loterii života' povinen nevyhazovat svoje peníze nebo se nesnažit je sebrat jiným, ale využít je tak, aby žil naplno."

13.01.2022 5 z 5

Napospas Napospas Kiran Millwood Hargrave

Podnebi drsneho severu. Tragedie na mori pri rybolovu. Zeny odkazane samy na sebe. Udel dohodnuteho manzelstvi. Necekane city dvou pritelkyn. Hon na carodejnice v pocatku 17. stoleti. Ze zavisti plynouci kriva obvineni. Smrt v jeji nejhorsi podobe. - takto bych knihu shrnula.

Kdyz se clovek prokousa hromadou postav a jmen (pricemz nektere z nich hned v uvodu knihy zemrou, btw), musi vydrzet velmi dlouhe uvedeni do deje. Pribeh je opravdu dlouhou dobu obestren tajemstvim a hlavni dejova linka, na kterou ctenar ceka - nahaneni carodejnic - se naplno rozjizdi az v poslednich 100 strankach knihy. Do te doby sledujeme pribeh Maren a Ursy - dvou pritelkyn tak odlisnych a pritom tak stejnych. Obe citove stradaji a potrebuji se navzajem.

Velikym plusem je pro me bezesporu autenticnost pribehu, ktery byl postaven na realnych zakladech. Dansko-Norska oblast spadajici pod tehdejsi vladu krale Kristiana IV. zazila krusne casy pri pokusu o nastoleni te spravne a jedine viry a v knize je vykreslena tehdejsi atmosfera presne tak, jak si ji predstavuji.

Obrovskym minusem pro me je - jak uz jsem zminila - velika spousta postav, ktera mi v zacatku knihy pekelne zamotala hlavu. Druhym minusem pak je velmy tahly zacatek a gradovani i vyusteni zapletky behem poslednich 100 stran.

27.08.2021 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Pribeh knihy Mlcici fontany nas zavede do doby, kdy je tezke najit praci, vydelat si na zivobyti, dustojne bydlet... je tezke prezit. Ana pracuje v hotelu a kdyz narazi na mladeho fotografa Daniela, zamiluje se do nej, on do ni. Mezi dvema milenci vsak zeje obrovska spolecenska propast... ale laska si nevybira. Do dni plnych nebezpecnych citu se vetkava zbytecna smrt blizkych, mizeni novorozenat a system, ktery prinasi ovoce pouze tem nejvyse postavenym.

Velikym plusem knihy je bezesporu autenticita vdechnuta nejen prokladanymi realnymi spisy, dopisy a rozhovory, ale take soupisem pramenu na uplnem konci knihy. Ocenuji take skvele vykreslene rozdily mezi jednotlivymi vrstvami.

Jednu hvezdicku ubiram za posledni cast knihy. Konec mi prisel ukoncen prilis rychle a prekotne, az neuveritelne.

23.08.2021 4 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

V policich knihkupectvi je prehrsel knih o dobe nacismu v mnoha podobach a je velmi tezke najit takovy pribeh, ktery by byl jiny, netuctovy. Pribehu Parizske knihovny se presne toto podarilo - je jiny a neni tuctovy. Nahlížíme zde "do hlavy" hned nekolika postavam, protinaji se dve casove linky, ktere jsou zdanlive odlisne a nic, krome hlavnich postav, je nepoji.

Obrovske plus (vyjma samotneho pribehu) davam autorcine razeni knih a nekterych terminu dle Deweyova desetinneho systemu. Dale velmi ocenuji spoustu francouzskych slovicek, diky kterym byl pribeh odlisny od ostatnich, byl o kousek lepsi. Kazdy knihomol zajasa pri hromade knih, ktere hlavni hrdinka zminuje, ze kterych take cituje. Pomyslnym vrcholem je zaver knihy, ve kterem autorka odhaluje pozadi udalosti, ktere jsou v pribehu popsany.

Minusem pro me jsou bezesporu chyby v textu. A obcas jsem mela pocit, ze na knihovne stoji a lezi vysledek cele valky. V jedne pasazi dokonce vsichni oddane a odvazne souhlasili s tim, ze knihovna zustane otevrena... skoro jako v nejakem dile se superhrdiny :-)

23.08.2021 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Neapol v podani Eleny Ferrante je spinava, chuda a plna nasili. Autor/ka nam dava nahlednout do pocitu a celkove do zivotu nejen dvou hlavnich postav - pritelkyn genialnich jedna pro druhou - ale take do chudych i bohatych spoluobyvatel jejich ctvrti. Necekala jsem zadnou tezkou zapletku, ale rychle a odsypave cteni, cimz mi tento prvni dil serie naprosto vyhovel.

23.08.2021 5 z 5

Milostný dopis Milostný dopis Tracy Rees

kdyby byla kniha o polovinu kratší, vůbec nic by se nestalo. spousta pasáží byla zbytečně dlouhá a nudná. Chválím autorčino poukázání na témata domácího násilí páchaného na ženách a poporodních depresí.

12.08.2021 2 z 5

Léto v Provence Léto v Provence Lucy Coleman

Pribeh mi prisel prilis jednoduchy, knize chybela zapletka, dialogy byly prilis fadni a plytke (zejmena ty, odehravajici se v atelieru - obcas mi prislo, ze kdyby Fern neodpovidala na vsecko, co ji Nico vyklada, a jen poslouchala a pokyvovala, bylo by to stravitelnejsi a uveritelnejsi). prilis predvidatelny konec.
kladne hodnotim posledni pasaz, kde autorka venovala par stranek kazde z postav a vysvetlila, jak to s ni vlastne dopadlo.

06.08.2021 3 z 5

Kniha tužeb Kniha tužeb Sue Monk Kidd

Ac nejsem priznivcem krestanstvi, nesnasim dobre bibli a vira jde naprosto mimo me, pribeh Any me neskutecne a zcela pohltil. Hltala jsem slovo za slovem a drzela palce ji i jejimu manzelovi. Momenty Aninych nejvetsich ztrat jsem prozivala s ni, posilala ji odvahu celit vsemu, co ji osud nadelil, a vzdy jsem doufala, ze to zvladne. Kniha tuzeb vypravi o lasce, vire, statecnosti, vizionarstvi, sile, vytrvalosti a obrovske odvaze.

"To, co te odlisuje nejvic, je tvuj duch, ktery se bouri a neutucha. Nejdulezitejsi neni velikost, ale tva vasen ji naplnit"

02.08.2021 5 z 5

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

jsem jedina, kterou prekvapilo, ze se Eloise vytratila z plesu drive, nez Colin stihl odhalit Penelopino "druhe ja" a nasledne pak o teto velike novince nebylo uvedeno ani slovo v pribehu??? Tesila jsem se na Eloisin komentar k odhaleni, toho se mi vsak nedostalo...
no... zpet k Eloisine pribehu. Bylo jasne, ze ji decka budou - alespon ze zacatku - delat ze zivota peklo. Bylo jasne, ze si ji bratri najdou. Bylo jasne, ze sir Philip bude mit trauma ze smrti prvni manzelky. A bylo take jasne, ze se nakonec vezmou a reknou si MILUJI TE... Nevim, zda je to tim, ze hltam dily jeden za druhym, nicmene tento pribeh, dle meho nazoru, postradal jiskru a peprnost, ktere mely dily predchozi. S jistym zklamanim jsem zbytecne se tahnouci pribeh nakonec preci jen docetla a neubranila se radosti z toho, ze i houzevnata Eloise nasla to, co si tak moc prala - lasku a rodinu na venkove, kde ma svuj klid, navic kousek bratra Benedicta.

02.06.2021 3 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

(SPOILER) u pribehu Colina a Penelope me uchvatil opet spolecny motiv - autorka je opravdu velmi dobra v tom, jak umi krasne poukazat na to, co maji dva hlavni hrdinove nejen spolecne, ale take je totez uvadi v jisty svar. zde je tim motivem psani a rozhodne nas nenecha chladnymi zpusob finalniho odhaleni totoznosti lady Whisteldownove.
Od chvile, kdy jsem si v predchozim dile precetla, ze si Colin Penelopu nevezme jsem presne vedela, ze si ji proste vezme. Okolnosti me mile prekvapily.
A protoze se v tomto dile chova Eloise velmi podezrele, tesim se i na jeji pribeh.
hvezdicku ubiram za neustale se opakujici fraze, ktere autorka pouzila jiz u predchozich tri paru.
PS: Mam radost, ze jsem nebyla jedina, komu se zamlouvala ofrkla lady Danburyova.

02.06.2021 4 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

seznamte se s Popelkou.... eee, tedy se Sophii, ktera se zamilovala do jednoho z Bridgertonovych muzu! Musim uznat, ze zacatek knihy ve mne vzbuzoval mirnou nechut, nebot ruznych verzi Popelky uz je tolik, ze jsem nemela chut pokracovat ve cteni dalsi z nich. Ovsem nakonec jsem rada, ze jsem ve cteni pokracovala, protoze pribeh se velmi pekne rozvinul. Tentokrat se vyprávění toci kolem Benedicta a mlade Sophie, ktera je nemanzelskym ditetem. Jednoho vecera se Sophie vyplizi na vecirek Bridgertonu, kde se setka s uchvatnym Benedictem. Oba mladi lide se do sebe ocividne zamiluji, ovsem Sophie se nesveri se svym jmenem a z plesu utece o pulnoci. Jejich osud se zapleta o dva roky pozdeji, kdy na sebe shodou nahod opet narazi...

Musim uznat, ze co se vtipnych pasazi tyka, myslela jsem si, ze Anthonyho s Kate nikdo neprekona... Chyba lavky! Nevhodny navrh nabizi mnohem vice vtipnych dialogu. Naproti tomu mi zde chybely peprne sceny - vnimam, ze jich je mnohem mene, nez v predchozich knihach. Za to take strhavam jednu hvezdicku. Protoze byla Sophie neurozena, chybely mi zde me oblibene "tanecky smetanky". Ty vsak dobre vyvazily pleticharske vlohy lady Bridgertonove.

30.05.2021 4 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Vsichni v okoli vedi, ze Anthony miluje Kate a Kate miluje Anthonyho. Proc to vsak nevedi oni sami? :-) opet perfektne sladene hlavni postavy, ktere pojilo spolecne trauma: stejne a prece tolik jine. Skvele tanecky smetanky, ktere tak miluji, krasne vykreslene prostredi a pocity postav, pekne dialogy, sexualni napeti, ktere se dalo krajet... ten pribeh mel proste vse, co jsem od nej ocekavala.

30.05.2021 5 z 5

Základy psychologie Základy psychologie Milan Nakonečný

Knihy o psychologii pana Nakonecneho mi prijdou vsechny totozne - informace se neustale toci dokola. Ovsem i tak mohu tyto Zaklady psychologie doporucit jako vhodne ctivo pro doplneni znalosti pri studiu prvniho rocniku psychologie.

28.05.2021 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Me ty tanecky nejvyssi smetanky proste neskutecne bavi! Simon se svym traumatem z detstvi a Daff se svou touhou vsemu zivemu pomoci, se k sobe neskutecne hodili. Velmi me potesilo, ze se k erotice pristupovalo zlehka. Ovsem kdyz uz k necemu doslo, bylo to take velmi barvite vyliceno (diky za to!). Dej byl predvidatelny od prvni stranky, nicmene styl, jakym byla kniha napsana, sympaticnost postav, prostredi a situaci a take doba, do ktere byl pribeh zasazen, me s klidem nechaly oddavat se knize od zacatku az do konce bez preskakovani stranek nebo kouleni oci :-)

28.05.2021 5 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

... Musíme žít bez ohledu na to, kolik obloh se nám zhroutilo ...
Uzasny pribeh o nestastnem manzelstvi, vnitrnim ohni, silne touze a necekane lasce Connie Chatterleyove. Velmi obdivuji dokonale zachycen paradox tehdejsi spolecnosti - na verejnosti se o sexu mluvilo, ale v prostredi domova sexualni vztahy nefungovaly.
Ze zacatku mi Conniina rozpolcenost lezla na nervy - chtela sex a provokovala k nemu, ale kdyz ho dostala, citila se zas zneuzita... vadilo mi to az do doby, nez si uvedomila svou lasku k Mellorsovi - dokud ho opravdu nezacala vedome prijimat.
hodnotim vsema peti hvezdickami, bavila jsem se vice nez u 50 odstinu sedi.

09.02.2021 5 z 5

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

(SPOILER) Uzasny pribeh zamerujici se na vztah matky s dcerou (ktery je nejdulezitejsim vztahem prave pro zeny - formuje pak vsechny ostatni vztahy, hlavne ten k sobe samotne). Musim se priznat, ze pasaze, kdy se Deliin otec choval k Amalii hrube, se mi poslouchaly velmi spatne. Rozuzleni v zaveru knihy (obtezovani Delie otcem Kazerty) mi vyrazil dech a najednou mi davalo smysl, proc je vlastne sama. Se vsemi temi traumaty, kterymi si prosla; s celym vzorem otce, ktereho neuznavala, proste proklouzavala zivotem, aniz by mela z neceho opravdovou radost a videla v necem hlubsi smysl. Az mi ji bylo obcas lito. Syrovy pribeh, ktery mi najednou dava porozumnet, proc se rika "italska domacnost"... Rozhodne se k teto knize znovu vratim.

18.06.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

MOZNE SPOILERY!!!
Kniha ve me zanechala velmi zmatene pocity. Na jednu stranu byl Hynek neskutecny srac - neustale omlouvani chlastu, omilani svoji posrane kariery a svadeni to na vsechny kolem. Na stranu druhou bylo velmi prijemne byt s nim ke konci knihy, kdy se vzchopil a zase zacal zit.

Vztahu Markety a Hynka nerozumim. Ocividne zde nefunguje uz ani naznak duvery ci podpory, nemilujou se, nepritahujou se. Marketa Hynkovi neveri a podezira ho z nevery a chlastani. Hynek ji chlasta za zady a obcuje s kolegyni... A stejne spolu jsou kvuli detem, kterym to vic skodi, nez prospiva. Tezko rict, zda by si tento vztah nezaslouzil v knize take svuj konec.

Hvezdicku v hodnoceni ubiram za 'ejove' koncovky slov, ktere mi trhaly oci (umeju, ranenej, nejakej...). Rozhodne zkusim dalsi knihu z repertoaru Perty Dvorakove.

22.02.2020 4 z 5