Aileena Aileena komentáře u knih

Moucha Moucha Dominik Dán

Možná, že mě nenaplněná očekávání přiměla ubrat v hodnocení ještě jednu hvězdu, ale tato kniha mě prostě zklamala.

1) Nějak jsem si nedokázala vytvořit vztah k bandě uchlastaných (a nadržených) policajtů. I když zdůrazňuji, že věřím, že to tak tehdy opravdu fungovalo, přišlo mi zcela zbytečné upozorňovat na pití stále dokola znova a znova v každé kapitole... (pro ukázku doporučuji prostřední odstavec str.294, ale ať otevřete kdekoli, plus, mínus pět stran na pití určo narazíte).

2) V dnešní době seriálů, jako jsou Sběratelé kostí, udělat největší zajímavost z určení doby vraždy podle vývojových fází hmyzu, je prostě o ničem. Opět chápu, že po revoluci to znamenalo "objevit Ameriku", ale dnes tím, lidově řečeno, na prdel nikoho neposadíte. A vysvětlovat odbornosti v samém závěru knihy na cca osmi stranách tomu také nikterak nepřidá.

3) Příběh se odehrává po revoluci a když vás do té doby pocitově konečně dostane, přeruší z ničeho nic autor děj poznámkou typu: "ale takhle to tenkrát doopravdy bylo". Na mě tyto občasné vstupy působily jako pěst na oko, zhola zbytečné a vytrhujcí z plynulosti děje.

4) Ve finále se dozvíme, že "překvapivě" jde o dva nesouvisející zločiny a zločince, při čemž nám autor oznámi, že ten druhý, v podstatě i horší případ je už jiný příběh, takže zůstane nevyřešen... Co to má proboha být?! Reklama na další, ještě nenapsanou knihu?! Pardon, ale takhle tedy ne!

Mohla bych psát dál, ale to už by bylo zbytečné rýpání. Za mě tato knížka prostě neprošla a nebýt faktu, že byla poslední do splnění výzvy, odložila bych ji. Přesto dám autorovi ještě jednu šanci. Tentokrát už žádnou bombu očekávat nebudu, takže to třeba dopadne lépe. Možná i pochopím, z čeho jsou ostatní čtenáři tak nadšeni, protože zatím mi důvod uniká... ;-)

20.10.2017 2 z 5

Zloději času Zloději času Vítězslav Jareš

Kdyby autor snížil počet povídek o pět a zbylým deseti věnoval ušetřený čas, mohlo by jít o skvělou četbu. Takhle už jsem se s tím druhé polovině trošku prala a poslední povídka mě bohužel v závěru totálně zklamala. Celkově čisté tři hvězdy. Pět povídek opravdu opravdu zaujalo a k přečtení bych doporučila.

24.07.2017 3 z 5

Tlumočník nemocí Tlumočník nemocí Jhumpa Lahiri

Tato kniha nebyla mým šálkem kávy. Zaujaly mne asi jen tři povídky, ostatní mi přišly takové nijaké - nenadchly, neurazily. Většinou mi scházela pointa. Od Pulitzerovy ceny bych přece jen očekávala trochu víc. Stále mám problém s pětibodovým hodnocením... ;-) Slabší tři.

20.06.2017 3 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

První díl se mi líbil víc, ale zklamaná jsem také nebyla. Možná, že člověk již věděl, co očekávat... Co mně trošku vadilo, byla odfláknutá korektura textu a výskyt překlepů. Kdyby to bylo možné, dala bych tři a půl. ;-)

31.05.2017 3 z 5

Očarovaná Očarovaná Hana Hindráková

Svižné odpočinkové čtení, atraktivní zejména prostředím.

09.05.2017 4 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Přiznávám, že touto knhou jsem se docela těžce prokousávala. Zdálo se mi, že se pořád nic neděje a nesedly mi komentáře "lidí z venčí". Prostě za mě: nic moc. Abych byla spravedlivá, četla jsem i mnohem horší, přesto hodnocení rozhodně ne víc, než za 3 hvězdy...

27.02.2017 3 z 5

Pohádky Elišky Krásnohorské Pohádky Elišky Krásnohorské Eliška Krásnohorská

Vzhledem k tomu, že jsem četla nahlas sedmileté dceři, dalo mi makačku "online" překládat do aktuálnější češtiny. Knížka už přece jen něco pamatuje... Když jsem byla malá, moc se mi líbila a ani po třiceti letech nijak výrazně nezklamala. Pohádky jsou různé, některé slabší, jiné veselé. Každopádně v dnešní záplavě knížek pro děti, s mnohdy diskutabilní kvalitou, mohu pohádky Elišky Krásnohorské směle doporučit, jako přinejmenším zajímavé okénko do pohádkové historie.

24.01.2017 3 z 5

Škola jezdectví Škola jezdectví Gaby Hauptmann

Taková jednohubka - půjčeno z knihovny původně pro dceru. Nakonec jsem ji přečetla já. Neurazí, ale moji oblíbenou Dívku v sedle od S. Dickové zkrátka už nic nepřekoná... Zdejším mladým milovnicím koní vřele zmíněnou Dívku doporučuji. Už něco pamatuje, ale zkuste se po ní podívat někde v knihovně - zklamané nebudete!

02.06.2024 3 z 5

Chladná zrada Chladná zrada Dick Francis (p)

Před nějakými patnácti - dvaceti lety jsem četla jednu Francisovku za druhou a byla jsem vždy spokojená. Teď přemýšlím, co se stalo.
Samozřejmě knihy už něco pamatují a technika psaní pokročila, dnes se píše trochu jinak.
Překlad byl místy kostrbatý se špatným slovosledem, což také nepřidá.
Asi už jsem holt náročnější - rozmazlený čtenář a očekávám více.
Celkově hodnotím jako průměr, který neurazí, ale bohužel ani nenadchne.
Samozřejmě, že autor napsal spoustu knih a některá je určite lepší, než jiná, takže to do budoucna nevzdávám a třeba zase jednou do plné Francisovské poličky v mé knihovně zabrousím.

24.10.2021 3 z 5

Ztracený syn Ztracený syn Heather Grothaus

Nenadchne, ani neurazí. Možná je to tím, že jsem nečetla předchozí díly a možná jsem čím dál víc netrpělivější čtenář vyžadující svižnější děj. Snad jsem po knížce nesáhla ve vhodnou dobu a s největší pravděpodobností kombinace všeho zmíněného...

25.09.2021 3 z 5

Rakovina a její poselství Rakovina a její poselství Lise Bourbeau

Ke knížce jsem se dostala úplnou náhodou, jukla na mě v knihovně, když jsem hledala nějaký studijní materiál pro práci.
Nebrala jsem ji jako rádce pro nemocné, ale spíše jako nápovědu pro rozumný a správný přístup k sobě, ostatním i životu jako celku. Způsob myšlení autorky mě oslovil a shrnul mé vlastní přesvědčení do výstižných formulací. Jen pro představu uvádím příklad:

-K tomu, abys šel za tím, co chceš, či naopak nechceš, používáš tutéž energii. Jaká volba je rozumnější?

-Rozhodnutí druhých nemusíme porozumět, musíme se s ním pouze smířit.

-Od druhých nemůžeme dostat to, co sami nedáme. Stejně jako druhým nemůžeme poskytnout něco, co nemáme.

09.06.2021 4 z 5

Uleželé želé Uleželé želé Jiří Dědeček

Další super pobavení, jelikož nám poslední dobou radosti ubývá, hned zapátrám v městské knihovně po dalším kousku Pana Dědečka. (to velké P je záměrné ;-) )

05.04.2021 4 z 5

Huňatá čuňata Huňatá čuňata Jiří Dědeček

Tak tohle mě hodně bavilo a vřele doporučuji nejenom dětem.
V masně je krásně a u mne vede zcela jasně... :-D

05.04.2021 4 z 5

Základní kniha germánského pohanství Základní kniha germánského pohanství Diana L. Paxson

Knížka pěkná, jako hlavní problém vidím možnou jedostrannost. Autorka sama upozorňuje, že zvyky a způsoby různých skupin i jednotlivců se mohou lišit.
Vzhledem k tomu, že jde o knihu tohoto zaměření u nás stále více-méně ojedinělou, nemáme šanci porovnávat. Zásadnější rozdíly jsem zaznamenala spíše v historii christianizace Skandinávie, kde mám načteno více zdrojů. Ovšem jde o historii dávnou a písmem prakticky nezaznamenanou, navíc později upravovanou k obrazu zapisujících křesťanských kněžích, takže jen bohové vědí, co a jak se opravdu stalo. Dnes co autor, to domněnka.
Každopádně bych asi nejen já uvítala více takových knih o původní víře nás všech - pohanství (nejen germánském), které narozdíl od křesťanství nebylo násilím vynucováno. Celkově hodnotím knížku kladně a přínosně.

10.12.2020 4 z 5

Jako když dvoranou proletí pták Jako když dvoranou proletí pták Jan Čermák

Trošku mě zklamaly jen výpadky let v Anglosaské kronice právě tam, kde jsem je potřebovala vidět... Ale to je čistě individuální problém. Jinak velmi hezky zpracovaný výtah literatury aktuální doby, okořeněný některými zákony a zajímavým zaříkáním na různé neduhy. Když se začtete, ocitnete se rázem přímo v historické Anglii.

31.12.2019 4 z 5

Králíkovo tajemství Králíkovo tajemství Holly Webb

Čím dál tím stejné... Jen zvířátko na titulce se v příběhu objevuje čím dál tím méně. Téměř by se mi chtělo říct, že je v příběhu i dost zbytečné. Doufám, že další díly nebudou mít sestupnou tendenci. Tady se téměř nic nestalo a ta trocha co se přihodila nebyla příliš logická. Záporná postava zmizela neznámo kam, ztracená se objevila neznámo odkud atd...

27.06.2019 2 z 5

Píseň meče Píseň meče Bernard Cornwell

Na tenhle díl jsem byla obzvlášť zvědavá. Zaznamenala jsem zatím asi největší rozdíl mezi předlohou a filmovým zpracováním, který ovšem ani v nejmenším nevadil. Celá Uhtredova série je jedna velká zábavná jízda, takže hurá do pátého dílu...

09.06.2019 4 z 5

Dějiny Anglie: Základy Dějiny Anglie: Základy Peter Ackroyd

Kniha je rozhodně čtivá, ale celkové dojmy zůstavají značně rozpačité. Mám pocit, že ji psal brit pro brity, protože lze jen těžko předpokládat, že cizinci vědí, kde jsou např. hranice jednotlivých hrabství. Zásadně mi chybí, alespoň jednoduché "holé" mapky čehokoliv nebo např. obyčejná tabulka, že ten a ten král vládl od do tam a tam. Tyto doplňující shrnuté informace by text značně zpřehlednily a zjednodušily. Samozřejmě, že si je můžu dohledat, ale už to není ono a např. při četbě v metru to jde dost těžko...

20.03.2019 3 z 5

Svět Vikingů: kulturní atlas Svět Vikingů: kulturní atlas Colleen Batey

Určitě zajímavá kniha, která je spíše komplexním přehledem, těžícím z dochovaných nálezů pozůstatků osad a nalezených předmětů. Není zde příliš prostoru pro spekulace a tudíž nezabíhá příliš do hloubky témat. Pokud se dostanete k nejasné hypotéze, pokládají autoři spíše otázky vhodné k zamyšlení.
Mám jedinou závažnou výtku patřící finální úpravě knihy. Je naprosto běžné, že čtete kapitolu a stránka končí rozděleným slovem. Př. Odtud pochází exotické zboží, zla- ... otočíte stránku a ejhle slovo nepokračuje, protože následující dvoustrana je věnována nalezeným zbytkům pevnosti Eketorp na ostrově Öland. pokračování oné věty, povětšinou rozděleného slova najdete, až když otočíte další dvoustranu a kolikrát ještě v úplně posledním odstavci za jinou vsunutou zajímavostí. Než jsem na tento fakt přišla, dohánělo mě to k šílenství. Myslela jsem, že mám nějaký špatný, nekompletní výtisk...
Po odhalení této editorsky necitelné "záludnosti" se kniha (formát větší A4, fakt nečekejte "knížku" klasických rozměrů) četla již sama.
Ocenila jsem množství fotografií, kreseb a zejména tématických map.

16.02.2019 4 z 5

Hořící kůň Hořící kůň Františka Vrbenská

Je mi líto, ale nedočetla jsem. Možná, že předvánoční uspěchaný čas nebyl nejvhodnější dobou k této knize. Nevyhovovaly mi příliš květnaté věty s množstvím přídavných jmen a mnoha příslovci. Jazyk přizpůsobený mluvě tehdejší doby byl pro mne hůře stravitelný a ke snadnému čtení nepřispělo ani množství výrazů, ke kterým potřebuji slovník na konci knihy.
Nu co, někdo tento způsob psaní miluje a pro jiného (jako např. mne) to zkrátka není.

08.12.2018