Ahmose Ahmose komentáře u knih

Nočný cirkus Nočný cirkus Erin Morgenstern

Na úvod musím povedať, že som asi nikdy nečítal nič, čo by sa podobalo nočnému cirkusu. Celá kniha je postavená na kúzelnej, tajomnej a snovej atmosfére. Zo začiatku na mňa kniha pôsobila nekonzistentne, skákalo sa z jednej dejovej linky do druhej, z jedného času do iného. Až postupne, ako sa blížil záver, tým viac sa aj dej časovo ustaľoval, dejové línie sa postupne prepletali a smerovali k rozuzleniu, ktoré som však nedokázal odhadnúť, až kým mi to autorka sama neprezradila. Po pravde sa mi Nočný cirkus hodnotí veľmi ťažko. Neviem sa rozhodnúť či sa mi páčil alebo nie, ale myslím, že to bol práve autorkin zámer. Myslím si, že je to nespochybniteľný dôkaz toho, že sa jedná o kvalitné dielo, ktoré má na to stať sa jedného dňa nezabudnuteľnou klasikou. Ak hľadáte knihu obsahujúcu výrazné prvky magického realizmu, zameranú na kvalitný worldbuilding a s krásnou kúzelnou atmosférou, tak Nočný cirkus by vám mohol byť šitý na mieru. Ja sa v roku 2022 určite chystám na autorkinu druhú knihu, Bezhviezdne more.

27.12.2021 5 z 5

Dvojitý kríž Dvojitý kríž Chris Carter

Moja prvá kniha od Chrisa Cartera a rozhodne nie posledná, príbeh ma chytil od samotného začiatku, presne niečo takéto som hľadal. Dej má skvelú dynamiku, zápletka veľmi zaujímavá, postavy su veľmi sympatické, krvi tam je za mňa tak akurát aj keď je pravda, že ja znesiem veľa. Kto je vrah som síce tušil, ale nevedel som prísť na motív. Kniha splnila všetky moje očakávania. Akurát ma mrzí, že v slovenčine sú zatiaľ vydané len tri diely. ODPORÚČAM !!!!!

11.09.2020 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

O tejto kontroverznej knihe počul snáď každý. Pri jej čítaní si vyžaduje, aby mal človek otvorenú myseľ, pretože prináša veľa zaujímavých otázok, ale zároveň netreba zabudnúť, že je to predsalen fikcia.
Kniha má samozrejme pár múch - postavy sa občas správajalú nelogicky, ale v tomto prípade to nie je pre mňa natoľko závažné, aby som kvoli nim ztrhol celú hviezdičku z hodnotenia. Da Vinciho kód bol pre mňa veľmi príjemné čítanie, pri ktorom som sa ani chvíľu nenudil, rozšíril som si obzory o pár historických súvislostí a postavy som si veľmi obľubil. Odporúčam !!!

18.05.2020 5 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Atlasova šestka je fantasy typu dark academia, ktorej dej sa odohráva v alternatívnej súčasnosti, v ktorej existuje mágia. Predovšetkým sa má odohrávať v bájnej Alexandrijskej knižnici. Táto kniha predstavuje učebnicový príklad premrhaného potenciálu. Je totiž úplne jedno, kde sa kniha odohráva, pretože autorka síce opakuje, že postavy sú v knižnici, no my ju ako čitatelia nemáme možnosť spoznať. Pričom postava Reiny je ako stvorená na to, aby sme prostredníctvom nej mohli vidieť a objavovať. To isté sa týka mágie. Autorka nám niekoľkokrát opakuje aké sú postavy silné, akými schopnosťami disponujú, ale prakticky vôbec nám to neukáže. Neodohrá sa žiadny poriadny súboj, žiadna udalosť, kde by postavy svoju mágiu naozaj potrebovali. Magický systém sa nám autorka snaží popísať skoro na vedeckej úrovni, problém je však v tom, že jej to celkom nejde. Používa pri tom vedeckú terminológiu, snaží sa popisovať molekuly, energiu, je však na prvý pohľad jasné, že jej vedomosti o fyzike neprevyšujú úroveň základnej školy. Skrátka sa hrá na niečo, čo nie je. Nerozumiem prečo sa autorka rozhodla písať z pohľadu šiestich charakterov naraz. Všetky postavy sú šablónovité, ploché a sú si veľmi podobné. Za mňa najlepšie napísanou postavou knihy je Parisa. Nie je to síce tiež nič extra, ale je najlepšie zapamätateľná. Postavy Tristan a Callum by aj boli čitateľsky zaujímavé, keby si neboli tak podobné, že som miestami strácal prehľad z ktorého pohľadu vlastne čítam. Čo sa týka Reiny, tak tým, že autorka sa rozhodla nevyužiť jej potenciál, tak z nej spravila úplne zbytočnou postavou, ktorá akurát zaberá priestor. No a nakoniec postavy Nica a Libby, to bola úplná katastrofa. Obzvlášť Libby je neskutočne otravná postava. Stále počúvame ako je neskutočne úžasná a schopná, a najlepšia, ale ako sa hovorí, skutek utek. Po pravde, kým som nezistil, že s Nicom práve dokončili vysokú školu, tak som si myslel, že majú maximálne tak 12 rokov. Atlasova šestka by mohla slúžiť ako učebnicový príklad toho, ako sa fantasy nemá písať. Naozaj som nepochopil ten hype, ktorý kniha minulý rok mala. Zatiaľ najhoršia kniha, ktorú som tento rok čítal.

11.05.2023 odpad!

Dom duchov Dom duchov Isabel Allende

Ak uvažujete, že by ste chceli začať čítať magický realizmus, ale neviete akou knihou začať, Dom duchov je pre vás ako stvorený. Na štyroch generáciách žien spoznáte celú históriu 20. storočia štátu Čile. Oproti iným dielam tohto žánru je tu oveľa viac deja a mystické prvky pôsobia prirodzenejšie. Aby som to zjednodušil, Dom duchov nie je zďaleka tak mätúci, ako niektoré knihy tohto žánru dokážu byť. Jazyk, ktorý autorka používa je kvetnatý, bohatý na opis, ale napriek tomu vám strany plynú a nebudete sa nudiť. Táto kniha zasahuje do mnohých tém a prostredníctvom rôznorodých postáv nám ukáže vzťahy, rozličné povahy a problémy, s ktorými sa môžeme stretnúť aj v skutočnom živote. Svojím spôsobom je tak trochu aj reportážou s kvapkou mágie a autorka ňou možno chcela aj nastaviť zrkadlo niektorým ľudom. Niektoré recenzie uvádzajú, že Isabel Allende vykradla Marquéza. S týmto tvrdením sa nedokážem stotožniť. Spoločné znaky s knihou Sto rokov samoty síce nemôžem poprieť, ale vykradnutie je príliš silné slovo. Dom duchov je naozaj pozoruhodná kniha, ktorá už bude mať v mojej knižnici svoje nezastupiteľné miesto. Odporúčam !

18.03.2023 5 z 5

Táto kniha je skvost medzi životopismi. Autorka vytvorila dielo, ktoré vás od prvých strán prenesie do 16. storočia a predstaví vám život tejto nesmierne inteligentnej, milujúcej a bohabojnej panovníčky do najmenších detailov. Zachytáva prerod mladého, trošku naivného dievčaťa na vznešenú ženu, ktorá bojovala s nepriazňou osudu ako levica. Alison Weir sa pri rozprávaní striktne drží historických faktov a preto je kniha veľmi poučná a obohacujúca. Napriek tomu sa však nemusíte báť, že by ste sa pri čítaní nudili. Autorka si naozaj dala záležať a krásne vykresľuje aj Kataríninu psychiku. Preto, ak sa aj zrovna nič zásadné nedeje, máte možnosť spoznávať ju do ešte väčšej hĺbky cez jej myšlienky. Záver knihy ma dojal. Naozaj vynikajúce spracovanie. Povinná jazda pre všetkých fanúšikov anglickej histórie. Som zvedavý na ďalšie knihy v sérií. Prvá kniha, ktorá je kandidátom do mojich top päť kníh roka 2023. Určite odporúčam!

03.03.2023 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Väčšinou sa mi nepáčia detektívky, kde je páchateľ známy prakticky od začiatku, ale v tomto prípade to autorka zvládla celkom dobre uhrať. Chýbalo tam síce to napätie, kto je vrah, ale zas o to zaujímavejšie bolo čítať kapitoly z jeho pohľadu. Vidno, že autorka si dala prácu a niečo si o manipulácii a sociopatoch naštudovala. Inak sa kniha drží tej istej vlny ako prvý diel. Opäť sme sa mali možnosť dozvedieť niečo viac z temnej minulosti detektívky Kim Stone a bližšie ju spoznať. Jednu hviezdu strhávam za záver, ktorý mi prišiel urýchlený. Možno ani nie z hľadiska počtu strán, ale skôr využitia kapitol. Miestami mi to prišlo nevyvážené. Diabolské hry určite odporúčam hlavne ak hľadáte kratšiu detektívku na oddych. Som veľmi zvedavý na ďalší diel.

17.11.2022 4 z 5

Nočný lovec Nočný lovec Chris Carter

Chris Carter je pre mňa synonymom kvalitného trileru a nie je tomu inak ani v prípade Nočného lovca. Táto kniha naozaj nedostala na Martinuse titul kniha roka 2020 pre nič za nič. Výborne premyslená zápletka, originálny spôsob vraždenia a môj obľúbený vyšetrovateľ Hunter spoločne vytvárajú nezabudnuteľný čitateľský zážitok. Autor, rovnako ako v predchádzajúcich dieloch, volí krátke kapitoly, takže dej krásne odsýpa a čitateľ sa nemá čas nudiť. Naozaj nemám čo vytknúť. Knihu som zhltol za necelé tri dni. Veľmi sa teším na ďalší diel. Odporúčam na jesenné čítanie, keď je skôr tma, dáva to tejto knihe nový rozmer.

12.10.2021 5 z 5

Inferno - Peklo Inferno - Peklo Dan Brown

„Najtemnejšie miesta v pekle sú vyhradené tým, čo v čase morálnej krízy zaujímajú neutrálny postoj.“

Čítať Inferno v čase svetovej pandémie naberá celkom iný rozmer, ako čítať ho v normálnych časoch. Žiaľ som aj napriek tomu ostal po dočítaní sklamaný. Inferno je zo série zatiaľ piatich kníh rozsahom najdlhšie, ale ani zďaleka nedosahuje kvality Anjelov a Démonov alebo Da Vinciho kódu. Dan Brown síce využíva svoj klasický vzorec : charizmatický profesor Langdon + krásna vedkyňa + šialenec a konšpiračná teória a on to aj zo začiatku fungovalo a fungovalo by to aj ďalej, ale od polovice knihy som nadobudol pocit, že autor si niečo vymyslel a potom zrazu nevedel ako z toho von. Inferno je podľa mňa zbytočne prekombinované.
Samozrejme kniha má aj pozitívne stránky, tak ako v každej Brownovej knihe som sa opäť dozvedel niečo nové z histórie a dejín umenia a samozrejme pridal Florenciu na zoznam miest, ktoré chcem navštíviť. Takže ako to zhrnúť ? Ak už máte predchádzajúce tri diely prečítané, kľudne siahnite po tomto, ak ste sa však s Danom Brownom ešte nestretli, touto knihou nezačínajte.

14.03.2021 3 z 5

Toto nie je len kniha o chorobe, starnutí a umieraní, ale predovšetkým je to kniha o živote a uvedomení si, že život je premiéra a žiadna repríza už nebude. Kniha má 150 strán a myslel som, že to bude jednohubka, ktorú prečítam za jedno poobedie, nestalo sa. Čítal som ju po kúskoch celý týždeň. Kniha vás donúti sa zamyslieť nad životom, ale nie v takom tom zmysle, že vás bude napomínať, čo všetko robíte zle, alebo vám vnucovať, čo by ste mali robiť, ako býva zvykom pri tomto filozofickom žánri. Skôr sa vám snaží povedať, že aj keď ste urobili nejakú chybu, môžte sa ju pokúsiť napraviť a ak to už nejde, predovšetkým si sám sebe odpustiť. Nie so všetkými myšlienkmi v knihe sa viem stotožniť, ale myslím si, že vyvolať diskusiu bolo tiež Morrieho cieľom a nesmieme zabudnúť, že je to memoár, je to skutočný príbeh, takže aj z úcty k pánovi profesorovi dávam päť hviezdičiek.

08.11.2020 5 z 5

Cilkina cesta Cilkina cesta Heather Morris

Po prečítaní Tetovača z Auschwitzu som hneď siahol po jeho voľnom pokračovaní - Cilkinej ceste. Pokiaľ ste ho nečítali, ale chcete si prečítať Cilku vôbec to nevadí, potrebné informácie o Cilke v prvom diely sa dozviete vo forme flashbackov.
Za mňa je táto kniha o veľa lepšia ako Tetovač, je vidieť, že autorka na sebe zapracovala a štýl rozprávania je oveľa lepší, bez ťažkopádneho rozbehu či pocitu, že sa na postavy dívam odniekiaľ z dialky. Plus opäť platí, že to pekne odsýpa, námet je originálny a postava Cilky veľmi sympatická. Tu nemám čo vytknúť, určite odporúčam prečítať.

07.05.2020 5 z 5

Túto knihu by si mal prečítať každý a tým myslím naozaj každý !!! Už som čítal knihy a videl filmy s tematikou 2.sv.vojny, takže som si myslel, že viem do čoho idem. Táto kniha ma zaskočila ani nie tým, ako boli opisované koncentračné tábory ale tým, že človek si vlastne uvedomí, veď tý ľudia mali pred vojnou život, ktorý sa podobá na ten dnešný : chodili do školy, maturovali, chceli isť na univerzitu, zamilovali sa... uvedomil som si, že som mal trochu dosť skreslený obraz o vtedajšom živote, neviem akosi som tomu nerozumel alebo som si to skôr nepripúšťal, mal som pocit, že to proste bola veľmi zlá doba a ja neviem, neviem čo som si myslel. Knihu som prečítal za 2 dni a hoci som ju mal požičanú, rozhodol som sa, že si ju kúpim , že ju chem mať vo svojej knižnici. Ako som už na začiatku napísal, túto knihu by mal čítať každý a zvlášť, dnešná mládež ako som ja, zaradil by som ju ako dielo do povinného čítania na strednej škole a malo by býť súčasťou maturitných otázok. Pýtate sa prečo ? Pretože táto kniha zmenila môj pohľad na svet a uvedomujem si ako sa mám dobre a aký je tento svet v ktorom sa mám tak dobre krehký a ako rýchlo sa môže zmeniť...

21.02.2017 5 z 5

On On Elle Kennedy

Toto je prvá kniha, ktorú som zo žánru erotika prečítal. Bál som sa či ju vôbec budem schopný dočítať, pretože povedzme si pravdu, nejedná sa o žiadnu veľkú literatúru. Nič-menej, On je veľmi príjemná kniha na oddych. Dej je plynulý, doplnený o flashbacky do minulosti a netočí sa len okolo vzťahov a sexu. Kamarátstvo, ktoré prerástlo v lásku je dobre vykreslené. Autorky nám umožnia nakuknúť do sveta hokeja a kniha je napísaná s kvapkou nevtieravého humoru. Obaja hlavná hrdinovia sú sympatický, ale vedel by som si predstaviť, keby som sa o nich dozvedel o trochu viac podrobností. Knihe by to nepridalo veľa strán a postavy by tak získali väčšiu hĺbku. Páči sa mi, že sa autorky dotkli aj tém ako predsudky, coming out a vnútorný konflikt, hoci to zobrazili, na môj vkus, cez dosť ružové okuliare. Myslím, že sa im podarilo trafiť zlatú strednú cestu pomeru deja k erotickým scénam. Je to hravé, sladko-pikantné a veľmi milé čítanie. Určite si prečítam aj druhý diel. V rámci kategórie určite odporúčam.

29.02.2024 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

V rámci obdobia okolo dušičiek som mal chuť siahnuť po nejakom horore, vybral som tento a musím povedať, že to bola veľmi dobrá voľba. Ako sama autorka napísala, kniha je inšpirovaná Kingom, hrá to hlavne na atmosféru a dej je dosť rozvetvený. Kniha obsahuje okrem hororových prvkov aj prvky detektívky a spoločenského románu. Nestáva sa mi to v knihách tohto žánru často, ale v tomto prípade mi veľmi sadla aj hlavná postava. Peter bol veľmi sympatický a fandil som mu. Zo začiatku sa mi kniha nečítala najlepšie, trvalo asi päťdesiat strán, než som si na autorkin štýl a jazyk zvykol. Autorka používa v knihe aj slová z miestneho nárečia. Hoci to spätne veľmi oceňujem, skvele to dotvára atmosféru zapadnutej dediny, tak som s tým zo začiatku bojoval. Príbeh je veľmi dobre prepracovaný. Využitie slovanskej mytológie, miestneho folklóru a obyčajov robí klasickú zápletku o miznúcich deťoch veľmi zaujímavú. Autorka dokázala skvele zachytiť aj mentalitu dedinských ľudí. Uvažoval som o plnom hodnotení, ale miestami mi kniha na horor prišla príliš pomalá a kombinácií s drobnosťami spomínaných vyššie som sa rozhodol pre štyri hviezdy. Šepot z lesa je však bezpochyby pozoruhodný počin, ktorý vám určite odporúčam.

11.11.2023 4 z 5

Vojna nemá ženskú tvár Vojna nemá ženskú tvár Světlana Alexandrovna Alexijevič

Priznám sa, že z čítania tejto knihy som mal obavy. Bál som sa, že bude príliš popisná a poučná, a že sa bude ťažko čítať. Moje obavy však boli úplne zbytočné. Táto kniha je majstrovské dielo. Nečudujem sa, že za ňu autorka dostala Nobelovu cenu.
Ak sa pozrieme na obsah, tak skutočne sa nejedná o čítanie na dobrú noc. Vojna nemá ženskú tvár sú zápisky rozhovorov autorky so ženami, ktoré prežili a bojovali v druhej svetovej vojne. Jednotlivé príbehy sú napísané tak, ako sa naozaj stali, bez pozlátka či pátosu. Surové, krvavé a neskutočne smutné, ale o to silnejšie čítanie. Musím na seba prezradiť, že niektoré pasáže som nebol schopný čítať, hlavne tie kde sa ubližovalo zvieratám. Autorka sa nebojí písať o témach, o ktorých Rusi nechceli a dodnes nechcú verejne hovoriť. V tomto vydaní od @vydavatelstvo_absynt sa nachádzajú aj časti, ktoré ruská cenzúra vyškrtla. Rozhovory nie sú usporiadané náhodne, ale tematicky a vytvárajú uzavretý cyklus. Naozaj výnimočná kniha, ktorú by si mali prečítať všetci. Odporúčam !

19.04.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Táto vychvaľovaná kniha ma dosť sklamala. Počúval som ju ako audioknihu. Podľa anotácie ma námet knihy veľmi zaujal a zo začiatku to aj bolo zaujímavé počúvanie. Páčila sa mi zápletka, páčil sa mi nápad s kúzelnou knižnicou a niektoré myšlienky. Môj problém s knihou nastal tak tesne pred polovicou, kedy som jednak presne odhadol ako kniha skončí a hlavne sa stala strašne repetitívnou. Začal som sa nudiť a oveľa viac som si tak začal všímať pomerne dosť strojené, neprirodzene pôsobiace dialógy a celkovému dojmu veľmi nepridala ani hlavná hrdinka. Tá mi bola prakticky od začiatku strašne nesympatická a celkovo bola až príliš pasívna. Pristihol som sa, že mne je vlastne úplne jedno, ako to s ňou skončí a to by sa pri tomto type príbehu naozaj nemalo stať. Skôr neodporúčam.

08.01.2023 2 z 5

Kráľovstvo tela a ohňa Kráľovstvo tela a ohňa Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Na začiatok by som chcel povedať, že ja nemám žiadnu genetickú predispozíciu k tomu, aby som vychválené knihy zhadzoval pod čiernu zem. Ja som naozaj veril, že to bude fajn. Naozaj som dúfal, že sa mi to bude ľúbiť.

Prvý diel mal svoje muchy. Poppy nebola zrovna najostrejšia ceruzka v peračníku a v príbehu sa nachádzalo niekoľko nezmyslov. Viz. Recenzia na Z krvi a popola.

Veľmi sa mi ale páčil ten svet. Veľký, temný, s bohatou krvavou históriou a tradíciami. K tomu kontrast myšlienky kultu nepoškvrnenej. Naozaj táto séria mala potenciál.

Prvých dvesto strán knihy sa nedialo vôbec nič. Kráľovstvo tela a ohňa by potrebovalo preškrtať. Kopa zbytočných dialógov a scén úplne o ničom. Viackrát som mal pocit, že čítam knihu od tvorcov rodinných prípadov, ktoré chodia na markíze.

Potom nasledovalo cca osemdesiat strán, ktoré sa mi veľmi páčili. Autorka sa rozpísala o ďalších rasách a tvoroch žijúcich vo svete. Prišlo aj na bojovú scénu. Následne kniha opäť spadla do cyklu monotónnosti, vláčnosti a zbytočných dialógov po vzore prvých strán.

Čitateľ sa už od prvého dielu snaží pochopiť, ako funguje svet, kde sa kniha odohráva. Pri štýle písania však nemá najmenšiu šancu. Autorka si totiž mení a pridáva pravidlá za pochodu, ako sa jej to zrovna hodí. Vysvetlím na konkrétnom príklade. (Nasledujúci odstavec obsahuje spoilery)

Str. 200 : „Empati, pokrvná línia bojovníkov, ktorá vymrela krátko po vojne. Každý sa desil boja s nimi. Dokázali čítať pocity ostatných a potom ich premeniť na zbraň, najmä bolesť a strach.

Následne dôjde k boju, kedy je jedna z postáv veľmi vážne zranená a autorka si akosi uvedomila, že buď ju musí nechať zomrieť alebo potrebuje zázrak. To, že žiadneho skúsenejšieho čitateľa neprekvapí, že tí vymretí Empati nie sú až takí vymretí komentovať nebudem.

Str. 427: „Empati predsa vedeli aj liečiť !“

Ja: To ako fakt ? Nehovor ! Zrazu.
Toto je prosím pekne jeden príklad, takýchto situácii je v knihe viac.

Toto všetko by som ešte dokázal prežiť a knihu dočítať, potom ale prišiel najvýznamnejší zlom. Táto kniha býva prezentovaná ako romantická fantasy. Aby bolo jasné, ja mám rád romantiku vo fantasy knihách. Mám rád Ninu a Mathiassa, mám rad knihy od Sarah J. Maas a fandil som Ygritt a Jonovi Snowovi v GoT.

Pokiaľ ale v knihe zaznie veta: „To, že ťa chce moje telo, ešte neznamená, že aj ostatné moje časti.“ Tak to s dovolením nie je romantický vzťah. Ja za tým vidím toxický vzťah a manipuláciu.

Po tejto vete som sa rozhodol v čítaní nepokračovať. Skončil som na strane 499. Najhoršia kniha roka 2022. Neodporúčam.

29.10.2022 odpad!

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Nemý krik som mal na wishliste niekoľko rokov, až tak dlho, že sa v slovenskom vydaní vypredal. Trošku ľutujem, že som knihy tejto autorky tak dlho obchádzal. Atmosféra knihy sa nesie v ponurom melancholickom duchu. Nemusíte sa však báť, že vás bude ťažiť ako horor od Kinga. Odľahčujú ju vtipné sarkastické hlášky hlavnej postavy. Viem si však predstaviť, že ústredná postava Kim, nesadne každému. Zdá sa chladná, niekedy cynická, ale naopak schopná neuveriteľnej empatie smerom k obetiam a slabším. S policajtkami, ktoré si nesú traumu z minulosti sa nám v poslednej dobe na knižnom trhu roztrhlo vrece, ale Kim je rozhodne jedna z tých lepších, ktorým sa oplatí dať šancu. Dej sám o sebe ma slušnú dynamiku, bez zbytočných opisov a hluchých miest. Číta sa naozaj rýchlo. Jednu hviezdu strhávam za celkový dojem a predvídateľnosť. Myslím, že čitateľ, ktorý má načítaných viac kníh z tohto žánru vraha odhalí pomerne skoro, čo je trochu škoda. Každopádne knihu odporúčam, hlavne ak v žánri krimi a triler nie ste úplne doma, myslím, že toto bude na začiatok skvelá kniha.

28.02.2022 4 z 5

Mesačná sestra Mesačná sestra Lucinda Riley

Lucinda Riley je pre mňa synonymom kvality. Všetky knihy, ktoré som od nej doteraz prečítal sa mi vždy páčili a žiadnej som nedal horšie hodnotenie ako štyri hviezdičky. Mesačná sestra nie je výnimkou, ba čo viac, podľa mňa je to zatiaľ najlepšia kniha, ktorú som od autorky prečítal. Postava Tiggy mi neskutočne sadla a myslím, že sadne každému kto má blízko k zvieratám, lekárstvu a prírode. Mesačná sestra ma z celej série zatiaľ najakčnejší dej (dokonca sa aj strieľalo). Pochmúrne prostredie Škótskej vysočiny pred Vianocami, striedalo slnečné Španielsko. Autorka mala neskutočný talent. Bez rozsiahlych opisov dokáže čitateľa preniesť na miesto, kde sa dej odohráva. Po prečítaní jej knihy mám vždy chuť zbaliť si veci a odcestovať, aby som tie miesta pozrel na vlastné oči. Jednoznačne odporúčam všetkým milovníkom rodinných ság, ale ľudom, ktorí si chcú oddýchnuť a vydať sa na kúzelné dobrodružstvo.

08.12.2021 5 z 5

Sedem sestier Sedem sestier Lucinda Riley

Po tejto som siahol na odporúčanie kamarátky a mnohých dobrých recenzií, ale bol som veľmi skeptický, pretože som očakával klasický klišoidný, presladený, idealizovaný romaná určený hlavne ženám. Na moje veľmi veľké prekvapenie táto kniha nie je ani jedno z toho. Samozrejme romantická dejová linka tu hrá hlavnú rolu, ale ani zdaleka to nie je ten typ čo už na strane päť viete ako to dopadne, je vidieť, že autorka má všetko premyslené a aj keď som si zhruba v polovici myslel, že som to prekukol dopadlo to celkom inak.
Postavy sú veľmi sympatické a prostredie exotickej Brazílie sa dokonale hodí na letné čítanie. Drobné nedostatky kniha určite má, ako napríklad miestami sa vyskytujúce klišé frázy, ale to môže byť čiastočne vina aj prekladu. Nebolo to však tak časté aby som kvoli tomu strhol celú hviezdičku. Mimochodom kniha sa hodí aj do ČV2020 - Kniha, ve které se odehrává svatba nebo pohřeb. Odporúčam !!!

30.06.2020 5 z 5