Aghatte Aghatte komentáře u knih

V pondělí a ve čtvrtek V pondělí a ve čtvrtek Táňa Kubátová

Příjemné romantické čtení pro velké holky.
Ovšem základní myšlenka nedává smysl. Pokud by měla X let poměr se ženáčem ( tedy pouze a jen za tím jedním účelem ), celé to pak padá. Nestyděla by se a nedělala by pak v posteli cavyky jako ze starého filmu
Jinak bohatý, trpělivý, chápavý a laskavý a navíc ještě krásný podnikatel pan Vítek, která z nás by ho nechtěla :-D
Ovšem ta tragická socialistická obálka, to je konec :-/

18.02.2024 3 z 5

Smysl vraždy Smysl vraždy Jane Isaac

Pozor na adjektiva.
Zkušený detektiv, brutální vražda, oslepující světlo, mrazivé kvílení, nezřízené pití leze to na nervy.
Celé vyšetřování působí poněkud amatérsky a trapně.
Připomíná to tel. seriály, kdy nám polopaticky vysvětlují jak a proč musejí udělat to a to.
Sejměte otisky prstů, abychom zjistili, kdo je oběť.
Potřebujeme zjistit všechny postupné informace, kdo to byl, kde žil a s kým se stýkal. ( to by jeden neřekl )
Všiml jsem si, že podezřelá nebyla od krve! Co když se stihla převléknout? Zajímavá úvaha :-D
Včera jsem si toho nevšiml, protože to bylo zakryté oblečením. ( to je s podivem)
To si ze mě asi autorka dělá srandu. Je to jako parodie na detektivku. Během 39 stran 3x někdo zkoumal řeč jejího těla.
Atd., atd.
No, je to bída, ještěže jsou knihovny, kam to člověk vrátí. Nikdy bych si takovou knihu nekoupila a znovu ji už nikdy neotevřu.

13.02.2024 1 z 5

Chata v horách Chata v horách Ruth Ware (p)

Mně to přišlo strašně nezáživné.
Na začátku se dozvíme, že budou 4. mrtvoly, pak jsou desítky stran, kde je popsáno, kdo je jak krásný a co má na sobě. Případně co jí a co pije.
Chápu, že mělo být jasno, z jak rozdílné galaxie osoby jsou, ale stačilo by jednou.
Doslova nesnáším v knihách odkazy na hudbu, jakoukoliv, tudíž pro mě naprosto nevhodná celá zápletka, a moderní technická hantýrka je pro mě jako čínské znaky, nechápala jsem většinu přečteného.
Nemůžu hodnotit, protože mimo mísu jsem já. Jiní jistě ocení lépe.
Prostě jsem neměla dostatek trpělivosti se tím prokousat, abych se dostala k přemýšlení o vraždách, motivu a pachateli.

11.02.2024

Budoucí královna Budoucí královna Flora Harding

Takové nijaké obyčejné vyprávění.
Kdyby nešlo o královský pár, tak to nikdo nečte. Ale jelikož o něj jde, tak jsem si knihu půjčila.
Phillip vyzněl jako nezodpovědný floutek, co sám nedokáže nic, takže mu bylo jedno, koho si vezme, hlavně, ať ho to vytáhne z bídy. Armáda mu svědčila, protože udávala řád a pravidla.
A Alžběta vykreslena jako zamindrákovaná husa, která se omylem narodila do královské rodiny.
Ale všichni víme, jak oba vedle sebe vyrostli, co dokázali, a jaký život prožili, takže to zas tak špatné nebylo.
Ona byla ten generál, co Philip tolik potřeboval, aby fungoval.
A láska? Je možné, že to byla i velká láska, ale hodně prosycena politikou, protokoly a obecným zájmem.
I královna je taky jen člověk.

11.02.2024 2 z 5

Hitlerův nevěstinec Hitlerův nevěstinec Steve Matthews

Jedna z nejhůře zpracovaných knih na dané téma, co jsem kdy měla v ruce.
Nebojím se říct, že došlo ke znásilnění a zneužití holocaustu, za účelem prodejnosti.
V knize uvedený Bordel pro Hitlera by byl trefnější název,

11.02.2024 1 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Takové ty rádobyvtipné ohrané plky o ženách, matkách a dětech.
Nikdy v životě jsem nečetla žádný blog, a vím proč.

11.02.2024 odpad!

O fous líp O fous líp Petra Zhřívalová

Knihu jsem velmi svižné proskákala, no taková česká ženská klasika. Doufám, že to nezfilmují s Kostkovou a Čermákem a Vágnerovou ( jiné herce evidentně nemáme ).
Co mi tedy vadí v českých knihách jsou nesnesitelné děti. Matky nechodí do práce, aby se mohly věnovat dětem, a ty jsou pak vylíčeny jako banda rozmazlených neurvalců, co čumí do telefonů a nenávidí se navzájem případně nesnáší své rodiče. Za vysvědčení jim kurýr přivalí 2x iphone.
V lepším případě dojde k nápravě, ale někdy taky ne.
Robert byl debil na entou, vyběhla bych s ním i s jeho prachama, že by nestačil počítat schody. Já bych mu dala tlustýho kámoše!
A Jituš jako submisivní myška, nerozhodná a závislá celý život na tom, co pán tvorstva řekne či udělá, připlazí se na první kývnutí. To má být proměna z káčátka v labuť? Sama tomu nevěří.
Akorát mě tyto knihy rozčílí. Dělá to z žen husy.

10.02.2024 odpad!

Čas ohnivých kvetov Čas ohnivých kvetov Sarah Lark (p)

Jste si jisti, že kniha s návem
Čas ohnivých kvetov- Vysnívaná krajina,
Vyšla v jazyku českém?
A kdo ji tedy vydal?

06.02.2024

Přízrak na Kilmoru Přízrak na Kilmoru Maja Amer

(SPOILER) Poněkud stupidní, ale nebylo to úplně hrozné.
Kulisy starého skotského hradu, tajemná kletba a poněkud zpovykané médium - tedy mladá společnice, které neustále upadala do mdlob.
Před pár sty lety by ji dozajista upálili na hranici jako čarodějnici.
Myslela jsem si, že celý ten cirkus má na svědomí dědic, to mě ale převezli, když ho nechali také zemřít :-)
No, ale dočkali jsme se rozuzlení záhady, která byla už tak od půlky jasná, a všichni se vzali, měli spoustu dětí a žijí spolu šťastně na onom hradě.
Do vlaku dobrý.
Béčková obálka zcela mimo mísu.

05.02.2024 2 z 5

Poustevník Poustevník Michael Finkel

V první řadě mě překvapilo, kolik knih se jmenuje Poustevník..
V druhé řadě mě překvapilo, kolik stojí Zápisky z podzemí ... :-( naštěstí naše skvěla knihovna je má, a tudíž budou za pád dnů moje. i když jen na pár dní.

A nyní ke knize.
Prvních pár stránek nic moc, hlavně tedy literárně, pak jsem se dověděla, že autorovi zakázali publikovat, tak jsem si škodolibě pomyslela, no, ani se nedivím..., ale pak už jsem jen hltala stránku za stránkou a na konci i slzu uronila, a autorovi se v duchu zase omluvila.
Není to jen příběh jednoho samotáře, který odešel do lesů a už nikdy se nehodlal vrátit ( aniž by nám vysvětlil PROČ )
Dočteme se, že: " Jeho cílem nebylo někam se dostat, jeho cílem bylo se ztratit. Nejenom ztratit se zbytku světa, ale ztratit se v lese sám sobě".

Je to zároveň exkurze do světa izolace ( nucené i dobrovolné ) nahlížíme do myslí různých introvertů, asketů, osvícenců, podivínů, vězňů, bláznů, Aspergerů...
" Evoluce se postarala i o to, že se u nás vyvinuly geny, díky nimž se ve společnosti cítíme spokojeně a bezpečně, zatímco když jsme sami, cítíme se nepříjemně a ohroženě" Tatáž "bezpečná" společnost ale odmítá přijmout fakt, že jsou zde lidé, kteří to cítí přesně obráceně. Nepříjemně a ohroženě právě ve společnosti.
Celá kniha je plná zajímavých myšlenek, již spoustu vypustil z úst právě náš delikvent - poustevník loupežník. Člověk nemůže jinak, než ho milovat a obdivovat.
Nedozvíte se nic o jeho sexualitě, kromě jedné narážky na časopis Playboy a přirozené "zvědavosti". Také, kdo čeká nějaké odhalení v rodině, bude zklamán. Je bohužel vykreslena přesně tak, že člověk tak nějak předem očekává nějaké ohromné tajemství ( incest přirozeně - rozvětvená, samotářská, soběstačná rodina, co se s nikým nestýká,...klišé americké kultury a literatury). Nic takového.
Také hysterické výjevy vykradených, jak jim zničil život, jak se stále báli, to mi pilo krev - naopak, když už po 10 je vykradl a vzal si jen baterky a fazole, a nikdy nikomu nezkřivil ani vlásek, nebylo na čase přestat se bát?
Dnes jsem čekala 20 minut na vlak a foukal vážně protivný ledový vítr, který se mnou občas i zacloumal. Ač teple oblečena, v botách s kožíškem, čepice, šála, rukavice.., po nějaké době jsem měla pocit, že nemám na sobě nic, ani maso, ani tuk, jen obnažené kosti, které vítr provrtává skrz na skrz ledem... A to mě čekal přetopený vlak a doma hrnek horkého čaje. Šlo o pár desítek minut.
Nešlo nemyslet na Knighta a tuhou Mainskou zimu trvajíce dny, měsíce, roky...

05.02.2024 5 z 5

Nevěsta ze zámoří Nevěsta ze zámoří Hana Marie Körnerová (p)

Celou dobu jsem byla v napětí,
opět nechápu zařazení romantická oddechovka.
Bylo to dost drsné, jako celá ta doba.
Julie i Peter mi byli sympatičtí, a jejich nelehké životní příběhy mě bavily.
Konec mě rozplakal.
Je pravda, že už toho nebezpečí tam bylo trochu moc, takové přeplácané. Ale rozhodně ne červená knihovna ani harlekýnka, jak jsem se dočetla v komentářích. To musím autorku bránit, je to solidní sociální historický román.

04.02.2024 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Připojuji se k těm, co kniha neoslovila.
Celé to je tak nějak - amatérské a plné klišé.
Opravdu, dnes píše každý, kdo udrží tužku. Kde jsou ty doby, kdy spisovatel oběhal 10 vydavatelů, než se upíchl, a nebo taky ne.

02.02.2024 1 z 5

Anti-Justina Anti-Justina Nicolas-Edme Réstif de la Bretonne

Pokud máte jakýkoliv komplex v obl. sexu, tak to ani neotvírejte.
Muži - mladí, staří, tlustí, hubení, prostě všichni, mají půlmetrové oje, co mají výkonnost plemenného hřebce. Průměrný počet " udělání se " za sebou je 3-6x, rekord tam myslím padlo číslo 25.
Ženy ( mimo postel ) tráví většinu času na bidetu, kde se systematicky omývají před a po. Většina protagonistů je nějak spřízněna, v podstatě otcové plodí dcery, aby měli i nadále s kým skotačit. Strýčkové, sourozenci a kněží také nestojí cudně opodál.
Kapitolu podle Justiny jsem preventivně vynechala, anžto nekrofilie je už zcela mimo mé chápání.
Jinak je to stále dokola dost příšerným jazykem a celkem bez nápadu, tudíž, ač
to má jen 60 stránek, začne to i nudit. Nevzruší to asi nikoho.

30.01.2024 odpad!

Setkání v křížové chodbě Setkání v křížové chodbě Evžen Mikolajek

V noci jsem nemohla spát a neměla chuť na nic složitého, tudíž jsem vzala do ruky toto dílko.
Překvapilo mě, jak zle to bylo pojato. V podstatě jsme nehodní červi nehodni lásky a odpuštění ani vykoupení.
Pro člověka, kt. by hledal pomoc při hledáni odpovědí na otázky ohledně víry, je kniha přímo nevhodná. Jen by ho vyděsila.
Lidi zběhlí ve čtení Bible zde najdou některá vysvětlení, ale pokud s vírou teprve koketujete, knížce se vyhněte.

Hledala jsem např. “ přímo ďábelský vzhled, ale viděla jsem jen obličeje tolik známé z obrazů s náboženskou tematikou. Měla jsem pocit, že mi je stále něco podsouváno, a jsem tlačena někam, kam nechci.
Nelíbilo se mi to.
Utvrdilo mě to v myšlence, že církev potřebuje, aby se lidi báli, dokud se budou bát a pochybovat, ona bude ta, kdo jim dovolí žít své mrzké životy, za cenu drahých odpustků, a tudíž ona bude vzkvétat.

29.01.2024 1 z 5

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

To byla ale krásná literatura!
Přečteno za 4 hodiny.
Nechápu stále to zařazení červená knihovna :-(
To asi čtenářky nikdy žádnou nečetly.
Romantiky tam moc není, spíše je to sociální historický román, kde je přesně vykresleno, jak jsou lidé hloupí, nevzdělaní, udření, zlí, závistiví a fanatičtí.
Asi od půlky jsem se začala bát, co se stane, anžto na obálce je uvedeno, že dojde k nevyhnutelné tragédii.
Knihu jsem pořídila na zdejším bazaru za 100 kč, a moc za ni děkuji, už mám nejméně tři osůbky, které ji chtějí půjčit, a bude mít stálé místo v mojí knihovně.

Ráda se k ní budu vracet, ikdyž už vím, jak to dopadlo, protože čist ji, je zážitek sám o sobě.
A už koukám, kde bych sehnala něco dalšího od autorky.
Hezká chudá děvčata to měla opravdu těžké. Vždycky je někdo někde ohnul, když se bránila vyhodili je, když otěhotněla, vyhodili je s hanbou, ale chlap byl vždycky na koni. Ten si se svým majetkem ( tedy služkou ) mohl dělat, co chtěl.

Měla jsem prababičku, chudou krásnou nevzdělanou holku, která se nikdy nevdala, protože ji snoubenec utekl do Ameriky, a bohužel její osud za první republiky byl dost podobný. Sloužila u panstva, a měla dokonce několik dětí, kt. počala tímto způsobem. A vždy, když se ukázalo, že je těhotná, vyhodili ji ze služby.
Válku přežily jen tři, moje babička a její dva sourozenci.
Žila až do 89let s mojí babičkou, starala se o její děti, a pak se babička starala o ni. To by byl námět na román, celou knihu jsem na obě myslela. Ale červená knihovna by to tedy nebyla :-((
Děkuji autorce za čtenářsky a trochu i osobní zážitek.

28.01.2024 5 z 5

Ze vzpomínek Josefiny Mutzenbacherové (1): Tělo na prodej Ze vzpomínek Josefiny Mutzenbacherové (1): Tělo na prodej Felix Salten

Po revoluci u nás ( asi jako symbol svobody ) začala vycházet tato pokleslá a leckdy příšerná dílka. Justina, Julieta, Prasečkář, apod.
Sama jsem si tenkrát koupila Zdviženou záclonu a s očima na vrch hlavy tajně doma četla.
Tento sešitek jsem koupila nyní z jisté nostalgie, a je to tedy masakr :-)
Sex je zábava chudých. Děti i dospělí neustále strkají a sekají.
Co je zarážející, je věk dětí, až nesmyslný, pochybuji, že 7 letý chlapec někoho svalí do křoví, jelikož celý den vyhlíží, s kým by si dal
Hlavní hrdinka se do všeho vrhá s radostí a elánem, a nechce nic jiného, po sourozencích, kamarádech, sousedech, než jen to jedno.
Nechápu věty, když jsme byli hotoví, nebo když jsme se udělali, to jako měli všichni orgasmy už od první třídy???
Žádné poruchy, žádné komplexy, všichni hurá na to. Pak pochopila, že nemusí dávat všem zadarmo, a otevřela si živnost. Ovšem člověk se neubrání dojmu, že vítězi jsou pan Horák a pan Ekhard :-D
Myslím, že hlavně pro chlapy toto čtivo může být dráždivé a vzrušující.
Ale je to brak. Hvězdy si nezaslouží.

27.01.2024

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Všechny soudobé thrillery mají podobné obálky a nicneříkající názvy. Splývají v jednu řadu podobných knih, kdy žádná nevyniká a chvilku po přečtení už ani nevíte, o čem že to bylo.
Bavilo mě to do příjezdu do Chorvatska. Než přišel dopis s nadepsanou obálkou, psaný v době, kdy neměli dům v Chorvatsku, tudíž nemohl být nadepsaný adresou , ale byl.
Takové blbosti mě vytáčí.
Žena na pohřbu hned rozsvítila kontrolku, aha, tak o ni tu půjde.
Pak jsem velmi svižně přeskakovala, jediné, co bylo vtipné, byl duch maminky, to mě pobavilo, brána do jiného světa, a on je tam záchod :-)
Neumím si představit, že bych za knihu dala požadovaných 459kč, a co pak s ní?
Znovu ji číst nikdy nikdo nebude.
Kdoví, jestli ty bestsellerové thrillery nepíše taky nějaká umělá inteligence, je to jak přes kopírák, stejný scénář, jen jiná jména a lokalita, a všichni si chválí, jak lehce se to čte. To už nikdo netouží dostat z jazyka něco víc?

27.01.2024 1 z 5

Pohádka z cukřenky Pohádka z cukřenky Masaičiró Anno

21 letý syn mi vysvětlil,
co je to faktoriál,
ale myslím, že v 5ti letech bych s tím měla ohromný problém,
anžto ani v 50 jsem to nepobrala :-D

26.01.2024

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Takové obyčejné vyprávění,
nevyvolalo to ve mně skoro žádné emoce. Ke konci jsem už přeskakovala.
Je zvláštní, jak silné ženy mají téměř vždy problém s výchovou dětí. Že to nezvládne chlap, to už je ohraná klasika. Domácí násilí bylo hustý, ale podání takové reportážní, že jsem jen čekala, až se magor vyřádí a bude po všem. Zní to necitelně, ale tak bez citů je celá kniha. Máš rakovinu, v pohodě, to zvládnem. Děti dáme k babičce, nikomu to neřeknem a bude to dobrý
Četla jsem od autorky lepší.

Je legrační, jak se zde liší názory na audioknihu ( od skvělé po katastrofu ). Já sama jsem ještě nikdy ( naštěstí ) žádnou neslyšela, asi blok z minulého režimu z dráťáku - nedělní chvilky poezie a pohádky ve 13:00.

22.01.2024

Vypůjčené já Vypůjčené já Fay Stanhope

Pokud si přečtete zdejší anotaci, tak už knížku ani číst nemusíte.
Celé to bylo takové pitomé.
Prostě o ničem, i do vlaku hodně ubohé.
Je to názorná ukázka toho, že napsat byť jednoduchou krátkou povídku do béčkové edice není tak snadné, jak se může zdát.
Hvězdičku věnuji obálce. Ta je povedená.

20.01.2024 1 z 5