Aghatte

Příspěvky

Kde rostou divoké třešněKde rostou divoké třešněLaura Madeleine

Laskavý příběh,
četlo se to lehce,
líbil se mi jazyk autorky. připadala jsem si trochu jako šmírák, když rozvíjela příběh lásky, tolik hezkých slov a popisů, ale upřímně jsem nepochopila, že došli až tak daleko, přišlo mi to jako skotačení dvou štěňat.... Advokát byl sympatický, příběh měl slabší místa, trochu krkolomná a méně uvěřitelná, ale to ničemu nevadilo. Nebaví mě zdlouhavé popisy přípravy jídla, ale život se točí jen kolem obživy- ulovit, připravit, sníst - takže do příběhu zapadlo i to vaření. Rádoby pozvednuto na vyšší úroveň, něco jako tmelící článek celého společenství.
Obálka by byla hezčí bez té osoby.

včera


Za zavřenými dveřmiZa zavřenými dveřmiFay Stanhope

Sílená slátanina psána jazykem, který zřejmě někdo hodil do překladače.
Četla jsem to - jelikož jsem nečetla zdejší anotaci - abych zjistila, co je to tajemství dlouhověkosti, ovšem následná smrt a znovuoživení bylo jako parodie na všechny duchařiny světa.
Joyce byla velmi protivná a sebestředná, příliš si jista sama sebou a své krásy,
lásku jsem ji nevěřila ani minutu, a když pak chudák její milovaný manžel byl ve věku 55 let a ona se na něj nemohla ani podívat, a bylo-li mu 60, byla šťastná, že se o nic v noci nepokusil... Ještěže aspoň o svatební noci ji ukázal, o čem to je :-D
Její kriminální epizody s napadením a znásilněním..., trapas.
Prostě se tomu vyhněte obrovským obloukem. Přečetla jsem to díky Českým drahám a jejich každodenní mimořádné události na trati.

předevčíremodpad!


Věž hrůzyVěž hrůzyJudith Parker

Historická romance, kde hlavní hrdinka neustále omdlévá nebo ji někdo přitiskne kapesníček s omamnou látkou na ústa, případně majzne po hlavě, takže je nonstop v mdlobách.
Pokud v nich není, dělá vše proto, aby zase byla...
Stále si myslí, že je chudá, ale nakonec se ukáže, že je bohatá.
Miluje toho nesprávného, ale naštěstí to včas pochopí a zamiluje se do toho správného.
Tím, že se i do ni zamiluje ten nesprávný, všechno pokazí (on), a tím pádem může všechno dobře dopadnout, a zachránit ji za 5 minut 12 ten správný. A ejhle i policie už je na cestě...
BOže, bože, mínění o ženách nemá lidstvo vysoké...
Ale, přečetla jsem to a dokonce jsem chtěla vědět, jak to dopadne, tudíž hvězda bude.

08. srpna


Hledání minulostiHledání minulostiAl Frederic

Toto zmatečné dílko předčila má nejděsivější očekáváni. Bezdětný pár neurčitého věku. Ona se etablovala jako módní návrhářka ve významných obch.domech v Londýně i Paříži. On je hudební skladatel. Dům má 15 místnosti a deset tisíc čtverečních metrů pozemku. Vystavěn byl před 10 ti lety, tedy v roce 1884! Všichni jezdí autama, maji telefony… najdou sirotečka, který jim v minutě začne říkat maminko, zatímco nový tatínek JI koupe nahatou ve vaně. Je ji asi 14-16 let! Pak dojde k zápletce, je tam sicilská mafie, krevní msta, hadi, pověry, tajemný hrabě, a policie…
Můj imunitní systém volá o pomoc! Co to jako bylo?

07. srpnaodpad!


Nevěsta nočního větruNevěsta nočního větruCasey Stephens

(+ SPOILER) S každou přečtenou stránkou cítím, jak mi klesá IQ ( tedy ne, že by to moje bylo nějak závratně vysoké ).
Je tady vše, ztráta paměti, kráska v nebezpečí, tajemný dům za plotem, obřady, orgie, drogy, úplněk, psychiatrie, sanatorium daleko od civilizace, živly, hypnóza, čtení a ovládání mysli… a nakonec přiskotačí malinký psík a všechny zachrání.
Je léto a teplo a i mozek potřebuje dovolenou, ale je to vážně zoufalé :-€

07. srpna


Sólo pro plavčíkaSólo pro plavčíkaMiluše Dovrtělová

První případ byl docela povedený, smutný uvěřitelný příběh, sympatičtí hrdinové, letni atmosféra.
Druhý byl už horší, celkově působil trochu kostrbatě, moc věcí nedávalo smysl, a Vendulka byla zralá na ránu. Ta její půvabná tvářička a infantilní projevy, kladné vlastnosti a “tatínkování”, lezlo mi to na nervy.
Jak se to autorka snažila dát dokupy, aby to vůbec dávalo nějaký smysl, čím dál více se do toho sama zamotávala.
A když jde vyděšená osamělá slabá dívčina v jednu ráno otevřít vrahovi, a ten ještě zazvoní na zvonek u dveří, měla jsem chuť knihu zahodit.

07. srpna


Ostrov kruté nejistotyOstrov kruté nejistotyJeany Steiger

Nikdy jsem neměla valné mínění o podobné literatuře, ale libí se mi ta myšlenka, koncept a obálky, a jsem ujetá na série a řady a edice. Tudíž vlastním spoustu výtisků z edice Plynové lucerny. Rozhodla jsem se, je přečíst, ale mám obavy, že to nepůjde. Něco tak pitomoučkého přece nikdo nemohl napsat a někdo mu to vydat! Nelze to brát jako pokleslou nenáročnou literaturu k vodě, jelikož na každém řádku mě něco rozčílí… kdo to s chutí čte??? Hvězdičku za obálku a koncept.

06. srpna


Zapomenuté případy Sherlocka HolmeseZapomenuté případy Sherlocka HolmeseArthur Conan Doyle

Zvládla jsem to přelouskat, ale pocity jsou rozporuplné. Vadí mi vydání od Joty, kde sebemenší pitomost má hvězdičku a dole musí čtenáře uvést do obrazu. Dva z odkazů mě zaujaly, a ty jsem pro změnu nikde jinde nenašla… Jsem zvyklá číst SH a bavit se, být napjatá a čekat, jak to dopadne, zde jsem se i nudila, nebo se přistihla, že neudržím pozornost. Často jsem nechápala, kdo je vypravěč… Má krásnou obálku a místo v knihovně vedle dalších SH, ale přečetla jsem ji jen díky dlouhé cestě vlakem z nedostatku jiné literatury.

06. srpna


Pustina a jiné básněPustina a jiné básněThomas Stearns Eliot

Nikdy jsem nepochopila, co na něm je.
Všichni ho znají, jeho sláva se hvězd dotýká,
ale já nejsem schopna dočíst ani stránku, a už se ztrácím, co tím chtěl básník říct...
Nehodnotím, chyba je zřejmě na mé straně.

03. srpna


Srdce temnotySrdce temnotyJoseph Conrad

Jelikož jsem viděla film, a byla naprosto uchvácena, musela jsem si hned půjčit to, co stálo za jeho vznikem. Zmiňovaná Pustina od T.S.Eliota mě naprosto minula, neviděla jsem ani milimetr podobnosti, kdyžto toto dílko je uhrančivé. Nádherný jazyk a hloubka myšlenek, téměř v každé větičce je "něco".
Nevím, zda bych to cítila stejně, kdybych knihu dostala do ruky před filmem...
Velmi zajímavý a pro mě objevný byl také doslov. (Vydání Dokořán 2010 ).

03. srpna


Prokletý krajProkletý krajMichaela Klevisová

Ztrácela jsem se v postavách, nebavilo mě to, a pokus o ponurost, napětí, či snad tajemno vyzněl trochu trapně.
Nebála jsem se, postavy mi byly celkem ukradené, divné vztahy v rodinách i v partnerství, děti jako něco nechtěného a obtěžujícího, zato ze psů a zvířat všichni na větvi...
Myšlenka dobrá, potenciál ale nevyužitý a úplně zničený. Hledání deníků a "pravdy" mě obecně nebaví, zde jeden vyhodí k popelnici, druhý je "v tom šuplíku nahoře"....
Všechny ty ženy jsou jak přes kopírák, stejná mluva, stejné uvažování, mužské elementy si hraji na drsňáky, ale v jádru mají laskavé srdce...
Ke konci už jsem přeskakovala, vracím do knihovny s radostí, že jsem si ji nekoupila, vyhozené peníze. Vlastně jedno světlé místo tam bylo - impulsivní nakupování :-)
Originální, trefné a moc dobře popsané. Někdo chlastá, někdo se přežírá a někdo nakupuje. Čtete o ponuré historii, násilném vysídlení, násilném osídlení, a do to přijíždí PPL s další várkou zbytečných hadříků či kozaček....Tak to si hvězdičku zaslouží.

03. srpna


Jen vrah mluví pravduJen vrah mluví pravduPetr Eidler

(+ SPOILER) Příjemná civilní detektivka,
zajímavý námět k zamyšlení, co všechno znudění boháči dokážou vymyslet, aby se vůbec "pobavili". Rozhořčení státní zástupkyně bylo v závěru namístě. U nějakého polovičního negramota s nulovou tolerancí pravidel a zákonů, bez emocí a s narušeným vývojem už od dětství, by to člověk ještě pochopil, ale čistě jen z nudy a proto, že můžu...!
Kupodivu mi zde ani moc nevadila manželka soukromého detektiva, mateřství a zájem o umění ji dalo trochu příjemnější tvář, i když zase nechápu, jak zvládne odjet od půlročního dítěte na týden, ale nebudu hnidopich...
Smutný příběh, dobře se to četlo, autor mě zatím nikdy nezklamal, vyloženě letní čtení do vlaku, k vodě, či do čekárny.

01. srpna


Zvony starého opatstvíZvony starého opatstvíIrene von Velden

Je to slátanina, ale u vody jsme se všichni pobavili, takže nemůžu nedat hvězdičky. Některá spojeni tak krkolomná, že člověk netuší, co tím chtěl básník řict…
Vypjala televizi, zapjal motor a všechno šlo jako po sňůrce

28. července


Pokoj č.10Pokoj č.10Åke Edwardson

Těžkopádné čtení, hned v úvodu nesmyslný kiks, mě si tedy autor nezískal vůbec a jeho dílům se obloukem vyhnu. A pokud se někdo jmenuje Åke Edwardson, neni třeba na obálku přidávat upozornění, že jde o švédskou detektivku a ještě severskou krimi. Jedině jako varování. Severské krimi mi pěkné lezou krkem.

26. červenceodpad!


Mrtvola nutnáMrtvola nutnáDorothy L. Sayers

Nějak mi to nesedlo. Jakoby lord Petr nebyl ve své kůži a Harriet ho silně zastínila, ale nemá jeho kvality. Knihu jsem sháněla několik let, a když ji mám konečně doma, neubráním se zklamání. Jiné díly jsem přečetla opakovaně, k tomuto se asi vracet nebudu, jsem ráda, že jsem ji zvládla jednou. Rozuzleni neobvyklé, to ano.

25. července


Naše paní doktorkaNaše paní doktorkaMeredith Appleyard

Předpokládám, že se ten stopětaosmdesát centimetrů vysoký jedinec mezi jeji dokonalé nohy nakonec dostane, nehodlám to ale číst.

25. červenceodpad!


Světla jihuSvětla jihuNina George

Naprosto nečitelná kniha.

19. červenceodpad!


Cukrářova dceraCukrářova dceraLaura Madeleine

(+ SPOILER) Vadí mi přeskakování v čase, kapitoly s nadpisem 1910, 1988, aby jako čtenář pochopil...jde to napsat i jinak.
Pátrání bylo trochu trapné, když si jde někdo vyhledat do slovníku Bordeaux...Petra si mé sympatie nezískala. A ty loupeže dokumentů, trapas. Obálka mě také neoslovila, věže jsem si všimla, až po přečtení zdejších komentářů. Cukrařiny tam také moc nebylo, spíš dosti hnusu, bídy, násilí a beznaděje. ´Tomu jedinému jsem uvěřila na 100%. Že ti kluci makali za minimální mzdu a žili v katastrofálních podmínkách.
Takový školní sloh, opakující se fráze. Bude trvat dlouho, než se takhle vykoupe, potrvá dlouho, než se takhle nají...
No, a ten konec? Napřed tragédie, zničený celý život na 300 str., a pak - "manžel ji v klidu nechá jít, ...když mě našla,... ani nevím, zda se vzali... ", poslední tři stránky to totálně zabily.
Vracím do knihovny, a je zapomenuta.

15. července


Konec civilizaceKonec civilizaceAldous Huxley

Nehodnotím, já na tento druh literatury nejsem, skončila jsem příchodem Divocha, pak už jen rychle listovala, stále jsme čekala, něco...? A ono nic. První televize byly prodávány od roku 1934, dílo vzniklo v roce 1932 a televizemi se to tam hemží. Měla jsem obavy, že pokud to nepřečtu, budu mít "díru ve vzdělání", nebo přijdu o něco podstatného, ale už jsem ji vrátila do knihovny, a jsem naprosto nepoznamená čímkoliv. Jen doufám, že jsem také spíš pneumatická než tlustá :-)
A pár chytrých lidí si jistě pomyslí, že jsem také úplně blbá, nu což, nemusím sem psát vůbec nic, moje rozhodnutí, jít s kůží na trh.

13. července


Olejové stopyOlejové stopyZdeněk Novák

Já jsem prostě nepoučitelná....Stále doufám, že to bude lepší, a ono není. Opět čtení do vlaku a opět skončilo v knihobudce... omlouvám se před tomu, kdo ji bude číst po mně.
Kdo udrží tužku, píše...

13. červenceodpad!


Cesta vášněCesta vášněDavid Deida

Slátanina, nechápu, v čem by mě mohlo podobné čtení obohatit, používáni slova p..a, častěji než je zdrávo, mám za sebou v pubertě, a otevirání se Velikému… chudák Bůh, co ještě lidé jeho jménem nespáchají. Moudro tam nebylo ani jedno, knihu jsem našla v knihobudce, nikdy bych podobný škvár nekoupila.

10. červenceodpad!


Nemravné hrátkyNemravné hrátkyCleo Cordell

Tato byla také dobrá, koupila jsem ji ve výprodeji z veřejné knihovny, za 5kč.
Dosti mi to připomínalo sešity, které jsem v pubertě po revoluci tajně kupovala, kdy dívky v klášterech neměly nic jiného na práci, než se po sobě válet a vždycky se tam proti všem opatřením vloudil nějaký muž, aby jim ukázal, jak na to, a o co všechno přicházejí...
Za mě dobrý :-)
Úchylný... ? přečtěte si např. Philipa Rotha, to je nějaký autor, a také dokáže napsat dost nechutnou pasáž, a ani vás nikdo předem nevaruje.

10. července


Vzrušující terapieVzrušující terapieSuki Cunningham

Od erotické literatury ( tím spíš vydané v edici Černá krajka) neočekávám žádnou hloubku. Do nějakého příběhu se ty prasárničky ale zabalit musí. A naopak v běžné beletrii mi vadí květnatě popisované erotické pasáže.
Tudíž, má očekáváni kniha splnila, je to nápadité, autorka nesklouzne k lacinosti a trapnosti. Postavy pana domácího či Dědečka jsou jistě součástí představ nejedné ženy středního věku, jen to nepřiznají nahlas a na papír už vůbec ne :-))

10. července


Od logiky k intuiciOd logiky k intuiciChristine R. Page

Je to takové neucelené, bez úvodu, bez konce, ale pár zajímavých myšlenek jsem si tam našla, ovšem nic, co bych musela mít doma a četla to opakovaně. Vracím do knihobudky, kde jsem ji našla, pro další čtenáře.

10. července


Žena bližního tvéhoŽena bližního tvéhoTony Parsons

Moc se mi to nelíbilo, střídání vypravěčů nemám ráda, navíc Tara byla vypočítavá mrcha, která nechápe, že člověk nemůže stále jen brát, musíme taky dávat. Jízdenku si sice koupila sama, ale odskákali to jiní a někteří obrazně i doslova naskákali pod vlak. Hepík nebyl na místě, a řešit problémy vraždou, to by nás tady mnoho nezbylo. Zlo nebylo potrestáno, a moje sympatie si okecáváním na 400 str. nezíská. Vracím do knihovny a nikdy se ke knize nevrátím.

09. července


Výhra v loteriiVýhra v loteriiMary Higgins Clark

Vážně velmi odpočinkové čtení, do vlaku, přečíst bez větších emocí či nároků na cokoliv, a nechat ve vlaku.

05. července


Stařec a mordStařec a mordPavel Jansa

Asi tak v polovině jsem si řekla, proč toto čtu?, a odložila... naprostá ztráta času.

03. července


107 neodolateľných smoothie receptov107 neodolateľných smoothie receptovPetra Ondrašáková

Knihu jsem si půjčila v naší skvěle zásobené knihovně, jelikož jsem ji viděla za 449kč a to se mi vážně nechce dát.
Byla v češtině, ale jinak opravdu nic nového. Pár nějakých rad, a spousta dokola se opakujících receptů, mrkev, jablko, chia, řepa....
Na inspiraci dobré, ale nic, co by musel mít člověk doma, pokud vystříháte recepty z různých časopisů, co se všude válejí - v každém časopise najdete recept na smoothie - nalepíte si to do sešitu, vytvoříte si podobnou knihu sami za minimální náklady.
Co jsem se tam nedočetla a mám vlastní zkušenost, špatnou zkušenost a dokonce 2x.
Pokud hodím do smoothie mixéru nebo blenderu datli bez namočení, zničí nože. Odrovnala jsem si tak už dva nástavce. Naštěstí mám jen obyčejný od Conceptu, stál asi méně než ta kniha, a má několik náhradních nástavců.. Pokud datle (fíky), tak vždy přes noc namočit. Také si nemyslím, že mléka ze semínek a ořechů jsou nízkokalorická, pokud rozmixuji 100g mandlí s vodou, stále to má energetickou hodnotu 100g mandlí, a ta není malá...
Určitě bych nikdy nemixovala a nekonzumovala vaječné skořápky, také po tréninku, zejména delším a náročném běhu, bych počkala déle než 5 minut, než do sebe naleju mléko s rozmixovaným ovocem, mohlo by to mít rychlý průběh :-D
Fotečky vcelku pěkné, ale to už je taková klasika, všechny ty retro zavařovačky a flekaté banány, u jednoho receptu byly nafoceny jiné ingredience než ve složení, ale na tom vůbec nezáleží...

19. června


Šivovo třetí okoŠivovo třetí okoOtakar Chaloupka

Příšerná srágora. Lituji každého haléře, kterou jsem za ni dala. Vzala jsem si ji na 3h cestu do vlaku a ted´ nemám, co číst. Co to mělo být? A kdo mu to vydal? Myslela jsem, že papír je drahý a nedostatkový, plýtvat s ním na takový naprostý brak je vážně nezodpovědné!

18. červnaodpad!


Božská CocoBožská CocoC. W. Gortner

Bylo mi jí vážně líto. Vždy ji nějaký nechutně prachatý snob ulovil jako kořist, a pak dal přednost tradicím… Neměla ráda sebe, nemohla být milována. Brali ji jako chlapa, kumpána, silnou a životaschopnou, ale nikdo ji nenabídl pevný základ a rameno, o kt. se lze s klidem opřít. Stále ve střehu, stále v očekávání zrady.
To, co vybudovala, je neskutečné. Od jednoho kloboučku ke impériu světovému formátu. Chanel 5 mi nevoní vůbec, a bylo zajímavé zjistit, jak vznikala, a že vznikla vlastně omylem. Příliš těžká a příliš mnoho jasmínu… sám tvůrce s ní nebyl spokojený, a ono to jo ono:-) tedy pokud je někdo na ruské těžké odéry.
Krásná kniha přečtena za dvě noci.

18. června


1 ...