Aghatte

Stará tajemstvíStará tajemstvíPatricia Gibney

Předchozí díly jsem nečetla, mám je zabukované v knihovně a neovlivním, kdy to jak přijde.
Protože mám už něco načteného, vraha jsem odhalila hned v prvních kapitolách, stejně tak jsem si říkala, jak to bude s tím otcem, a trefa, takže šokující překvapení se nekonalo.

Vadily mi i ty "školácké" rozhovory, příliš umělé, "jdeme dovnitř, ať tu nestojíme na dešti", kdyby nepršelo, tak asi vyšetřují místo činu v domě z ulice....
Celkově mě to ale nebavilo, příliš deprese a hnusu, chudáci všechny ty děti, minulé i současné,
Lottie se jako matka tedy také nevyznamenala, zmiňovaná "dvojčata, která byla ve svých pokojích", zatímco probíhalo domácí násilí.... Neustálá potřeba všech se napít, potřeba jít na vzduch, také jsem z toho velmi rychle vybruslila.
Pokud chcete napsat světový bestseller, musíte mít dostatek mrtvol - s detailním popisem, neschopného chlastajícího vyšetřovatele, pár úchyláků, dostatečně týrané ženy a děti, a je to na světě. O ničem jiném ani nepište, to nikoho nebaví.
Ač se mi to nestává, i já se zde ztrácela ve jménech a vazbách, kdo, kde s kým a kdo z toho vzešel. Kitty, Tessa, Rosa... za chvíli jsem nevěděla, která je která. A ještě ta překombinovaná zápletka s Alexis a kyberzločinem, to už bylo moc! Pokud bude další díl, mám strach, že se vydá po této stopě a to už já číst nebudu.

Mým marodům – Jak vyrobit pacientaMým marodům – Jak vyrobit pacientaJan Hnízdil

Informace zajímavé, kniha nikoliv. Výběr z novinových článků.

Reflexní terapie a nečekaná odhaleníReflexní terapie a nečekaná odhaleníJúlius Pataky

Přínosné dílko obou oblíbených terapeutů, líbí se mi jejich pojetí Boha, a celkově to bylo velmi příjemné čtení.
Mám teď pocit, že zdraví je opravdu jen v mých a samozřejmě božích rukou, hlavně nechodit k lékaři :-)
I když bohužel v akutních případech žádná sebeléčba nikdy nepomohla, vždy jen trpělivost a čas. Jakože zmáčknu bod a do 5 minut jsem jako rybička, toho bych se tedy chtěla dožít. Mačkám už 2 měsíce, a pak člověk neví, zda by to nepřešlo i bez mačkání... :-) Aha, tak to už jsme zase u víry. Vrhnu se i na další dvě knihy od těchto autorů o reflexní terapii.
Doporučuji!

A poznámka pod čarou, nejvíce sci-fi pasáž mi přišla, kde pána bolel loket, zavolal a za den šel přímo do jejich ordinace. Od 4.1 se kamkoliv snažím dovolat, nejdříve termíny na konci února, a to nejsou slavní léčitelé, v lepším případě, v horším vám tam prásknou telefonem "no, takhle to nefunguje, co chcete, proč sem voláte, kdo vás posílá, no, sem nechoďte...."

Bůh před soudem: otevřený dialogBůh před soudem: otevřený dialogGerhard Padderatz

Malinko mi tam vadí ten Lucifer, v ostatních podobných knížkách už je jen dobro :-)
Je to ale nutné pro vysvětlení svobodné vůle, pokušení a páchání zla.
Jako vysvětlení úplných základů bible super, pokud pojedete na kratší cestu vlakem, doporučuji přečíst, a když Vás to neosloví, můžete zanechat v knihobudce, kde jsem ji i já objevila.

Život je sacra zajímavejŽivot je sacra zajímavejMarek Vácha

Obou pánů si nesmírně vážím, a cokoliv vzejde od nich, beru jako dobré. Ne se vším souhlasím, ne vždy se můžou trefit, ale jsou pro mě známkou životaschopné církve, cítím z nich pokoru a úctu k životu, ale i schopnost sebereflexe, humoru. Nemám pocit, že něco kážou, pouze nabízejí svůj pohled na svět, a mně se líbí. Jsou o milion světelných let daleko přede mnou, ale nikomu a ničemu to nevadí.
Život je cesta a každý z nás tu má své nezastupitelné místo.

Pravda versus nepravdaPravda versus nepravdaDavid R. Hawkins

Nedočteno, nehodnotím, to už je příliš mimo mé chápání

Nebezpečné plísně kolem násNebezpečné plísně kolem násChristine Heideklang

Zajímavá knížka nejen o plísních, ale o životě, Bohu a úctě ke všemu kolem nás, co může každým okamžikem skončit. Nic není samozřejmé, a nic hmotné není skutečné a nemá smysl... Je už více než 20 let stará, ale to ničemu nevadí.
Co mi ale vadilo hodně, byly odkazy na různé práce jiných autorů v němčině, bez poz., zda vyšly v češtině a pod jakým názvem.
Sem tam také nějaké překlepy.

Od slz k vítězství - Spirituální cesta od utrpení k osvíceníOd slz k vítězství - Spirituální cesta od utrpení k osvíceníMarianne Williamson

Knihu mám doma dva roky, trochu mě odrazovalo to slovo "vítězství".
Nastala její doba a já ji přečetla za tři noci.
Světoznámou lektorku vůbec neznám. Knihu jsem přihodila do košíku, stála 49kč, když už člověk stejně platí poštovné...
Nesmírně mě to obohatilo. Nebylo tam nic, co bych nevěděla, ale tak hezky podané, citlivě a chápavě. Kdo nezažil, nepochopí. Autorka si prošla svým peklem a vyšla jako nový člověk. Své poselství podává dál. Není to nic fanatického ani nepřirozeného.
Líbily se mi i pasáže, kde vysvětluje všem známé biblické výjevy, co tím chtěl vlastně ten Bůh říci, jak to lze aplikovat na dnešní dobu, na dnešního člověka. V jádru jsme všichni jen jedno, láska a boží dílka. Ač se tomu někdy velmi těžko dá uvěřit...

Život bez nemocíŽivot bez nemocíkolektiv autorů

Připadá mi to jako série článků z nějakého časopisu pro ženy svázané do hodně tlusté knihy. 400 stran zbytečností.
Např. rada: leťte prvním ranním letem - uklizeno, žádné zpoždění - všichni, prosím vás, kdo poletí těmi ostatními, nevím.
Při plísni perte v teplé vodě. Studená nestačí....To by jeden neřekl.
V tomto duchu celá kniha.

31.12.2020odpad!

Honba za AnnouHonba za AnnouKenneth Robert Gordon Browne

Šlo to, ale žádná hitparáda to není, nenáročná oddechovka ve stylu ČB meziválečných komedií. Jazyk vcelku vtipný.

28.12.2020

Uzdravení skrze víruUzdravení skrze víruMichael Marsch

P. Marsch je velmi inspirativní člověk, kniha je plná myšlenek a vysvětlení, které pomůžou leccos pochopit a uchopit nejen ohledně uzdravení.
Jediné, co mi tedy výrazně vadí a vlastně to "zničilo" celou knihu jsou ty otázky. Lepší by byl souvislý text. P. Marsch pronese větu, myšlenku, moudro a na dalším řádku to ten druhý zazdí nějakou stupidní otázkou...

28.12.2020

Ohníčky všude kolemOhníčky všude kolemCeleste Ng

Mě to vůbec nebavilo a ráda pošlu dál.
Podle obálky ani názvu bych si sama knížku nikdy nevybrala (mám druhé vydání z Ikaru z roku 2020, kde jsem až teď pochopila, že je asi na obálce záběr ze seriálu).
Nenapadá mě nic, co ke knize dodat. Nic.

26.12.2020

VzdělanáVzdělanáTara Westover

Krev skutečně není voda, a pokud v tom někdo vyrůstá a nic jiného nezná, těžko se ptát, proč tam zůstávala a proč si to nechala líbit.
Skutečně svou rodinu milovala, i přes to všechno.
A musíme si uvědomit, že to psala až z odstupem a paměť ji častokrát zrazovala.
Ve spoustě rodin se dějí věci, které se omlouvají, dělá se, že nejsou, nebyly, a nikdo nechce přímo obviňovat své nejbližší, hledá pro jejich počínání omluvy a pochopení.

Trochu mě překvapilo americké školství a celý ten sociální systém, jak někdo může jít na vysokou a nikdo po něm nechce žádná předchozí potvrzení a vysvědčení. Zní to jako pohádka, pokud uděláš test, může jít kdokoliv kamkoliv, žádné průměry z předchozích ročníků a body za mimoškolní aktivity... A ty rodné listy a občanky, na život žádný papír nepotřebujete, ale k řízení auta ano...

A ani se mi moc nepodařilo nakouknout pod pokličku tradiční mormonské kultury, bylo tam spousta protikladů a výkyvů. Na něco byli ortodoxní až moc, a v něčem zase překvapivě tolerantní. Fascinovaly mě ty úrazy a je s podivem, že se ty děti dožily dospělosti. Tatínek totální magor, ale zase tam všude byla cítit ta rodinná pouta, láska a pospolitost.

Přiznám se, že ke konci už mě kniha přestávala "bavit", i když je to v tomto případě hloupé slovo. Nešlo o zábavu. Ztrácela jsme pozornost a jen listovala.

25.12.2020

StehlíkStehlíkDonna Tartt

První půlka bezvadná, hltala jsem každou stránku a přála si jen číst a číst. Od dospělosti jsem se už jen trápila. Dočetla jsem v domnění nějakého vyššího poslání - které se ovšem nekonalo.
Nemohla jsem vystát Borise - znám ty typy, co se přisají na bezmocné a táhnou je sebou, zjevují se a opouštění, kam šlápnou, sto let tráva neroste, dobře si vědomi, že Theo za trochu lásky šel by světa kraj. Konec tento pocit ještě umocnil. Štěnice, nic jiného. Nevěřila jsem mu ani pozdrav. Vždy mu šlo pouze o svůj prospěch. Tatínek to samé v bleděmodrém. Snoubenka - bezcitná ledová královna.
Chudák Theo, měl to spočítané.

Velmi sympatická pěstounská rodina, měla jsem ráda tu "chladnou" maminku, která, jak se ukázalo, měla citu přehršel. Hobie byl miláček, odskákal to na všech frontách, a stále dokázal chápat a odpouštět. Kapitoly s ním, to jsem si doslova rochnila.
Bavila mě ta rozsáhlá souvětí, trysk myšlenek a asociací, pouze, když vykládal Boris, přeskakovala jsem. Taktéž "gansterskou" pasáž jsem nesnesla číst.

Překlep jsme našla jen jeden: hlas zaměněn na hlad, ale nečetla jsem každé slovo.
Dobré čtení, ale Pulitzerova cena..., jsou i lepší knížky.

23.12.2020

Mao: Příběh, který možná neznáteMao: Příběh, který možná neznáteJung Chang

Je tragické, jak líný, bezpáteřní, nanicovatý, hloupý pozér může na desítky let řídit život nejen ve své zemi, ale na celém světě. ..

22.12.2020

Kam létají vrányKam létají vrányAnn-Marie MacDonald

Nedočteno, nehodnotím, na první stránky jsem se vrhla s nadšením, nevychovaně na návštěvě, tak mi ji půjčili domů. Dostala jsem se za půlku, a odložila. Ale také mě to vůbec netrápí. Přešla jsme k jiné knize a už ani nevím, o čem že to bylo a mělo být.

22.12.2020

Jízda v levém pruhu - rozhovor s Jožinem ValentouJízda v levém pruhu - rozhovor s Jožinem ValentouMarek Vácha

Pro mě (ateistu) je Marek Vácha ztělesněním životaschopné stránky církve. Je to pravý opak té zkostnatělosti, tragiky, přetvářky a ponurosti..., jak vnímám církev obecně.
Nesmírně moudrý, charismatický, okouzlující, nádherný, všestranný.... Novodobý Mirek Dušín bez pejorativního slova smyslu.
Člověk je jím lapen, a už ho nepustí.
Mám pocit, že slovo "milovat", jsem pochopila až z jeho podání. Skutečně z něj doslova sálá touha nasávat vše, co nám život poskytuje, cítím nesmírnou pokoru a lásku.
Sjela jsem všechny díly Na druhý pohled a Jde o život, pak znova, a pak jsem zakoupila či zapůjčila některé jeho knihy. Tato je velmi příjemným počtením.

19.12.2020

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchSvůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchOlga Tokarczuk

Nic podobného jsem nečetla - zajímavé, snové, neskutečné, morální, citlivé, něžné, brutální, obnažené, nemocné.... jako my všichni. Ale každý nejde s kůží na trh a nebojuje za Dobro.
Plno úžasných myšlenek a neotřelých slovních spojení. Lahůdka pro čtenáře.

15.12.2020

Syndrom AnastasiaSyndrom AnastasiaMary Higgins Clark

Tak to putuje do knihobudky....

15.12.2020

Byla to tichá dívkaByla to tichá dívkaMichele Campbell

Poněkud předvídatelné, vlastně od prvních stránek je jasné, kdo bude pachatel. To by mi tak nevadilo, kdo už něco přečetl, je těžké pořád přicházet s něčím wow..., ani to ale od knih nevyžaduji.
Čím jsem starší, tím více mi vadí adolescenti podávaní jako smečka neřádů, co jen fetují, podvádí, lžou, chlastají, intrikují, šikanují a jsou přikryti penězi svých bohatých rodičů. Prostě, pokud je to ústředním motivem knihy, já to těžko trávím.
Mám doma dva puberťáky, ale nesnesla bych pomyšlení, že dělají jen zlomek toho, o čem čtu. Samozřejmě, že mi nevykají a nepředčítají básně, ale jsou tak nějak hodní a v jádru nezkažení. Díky bohu! A také asi nemám ty prachy, kterými bych je mohla přikrýt :-)

Takže, průměrná kniha s jasnou zápletkou a nehezkým prostředím. Cítím se tak nějak ušpiněná, když to čtu. No a ten doslov... Katastrofa.

08.12.2020

WOW! Získejte svou vysněnou realitu pomocí metody dvou bodůWOW! Získejte svou vysněnou realitu pomocí metody dvou bodůMircea Ighisan George

Naprosto úžasná knížečka o kvantové fyzice. Škoda, že má tak idiotskou obálku a název, mnohé to odradí.
Doporučuji třeba pro děti nebo ženy, pro které jsou odborné knihy na dané téma příliš překombinované a složité.
Vítejte v Matrixu! :-))

03.12.2020

Nebožtík SmallboneNebožtík SmallboneMichael Gilbert

Tedy nedočteno. Nehodnotím. Zatím odloženo, pokud se vrátím a dočtu, pak budu i hodnotit. Momentálně mám aktuálnější knihy, které musím přečíst.

01.12.2020

Čtyřicet dnůČtyřicet dnůFranz Werfel

Přetěžké - téma, doba, vztahy, kniha.... Doporučuji všem opravdovým čtenářům.

01.12.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Pro mě také naprosto neznámá oblast pohraničí, problematika česko-polských vztahů, i havířina. Jsem ráda, že tato kniha vznikla a přiblížila nám historii takto poutavě a čtivě.
Knihu jsem zvládla za dvě noci, opravdu to nejde odložit, vtáhne vás do děje od prvních kroků na solnou pouť do smířlivého konce.
Obdivuju ty ženy, neměly nic než svou víru a lásku. Žádný lékař, psycholog, prášky, internet, móda, zábava.... jen dřina, děti, neštěstí, války, bída a utrpení. Dokázaly žít a nést své břemeno s vědomím, že to je vůle boží, a kdekdo má ještě méně.
Bude-li pokračování, ráda si ho přečtu.

30.11.2020

Tato kniha vám zachrání životTato kniha vám zachrání životA. M. Homes

Neměla jsem velká očekávání, a jelikož jsem přečetla několik těžkých knih, potřebovala jsem oddech.
Druhá kniha od této autorky byl neskutečný škvár, ale zde mi prostě sedla.
Byla to taková pohádka rádoby o tom, jak štěstí si za peníze nekoupíš, ale hlavní hrdina nedělal nic jiného, než mával kreditkou a desetitisíce dolarů lítaly na všechny strany.
Přesto jsem nedokázala nemít Richarda ráda. V jiný případě bych křičela, běž do práce, ty šmejde, běž něco dělat..., ale tady mi to nevadilo.
Rozhovor Richarda s maminkou - Co děláš? Jsem rentiér. A nestydíš se! :-)
Byl obklopen hodnými lidmi, všichni se mu snažili pomoci, např. slavný herec, spisovatel. Zazvoníte u něj (herce), otevře dveře a jde vám pomoci....
Poněkud záporně mi vyšly všechny ženské postavy, jak bývalá manželka, tak plačící žena, tak trenérky a poradkyně. Také dětské postavy se nevyvedly.

Přečetla jsem to a bavilo mě to. Umím si to představit jako film, na nedělní odpoledne.
Třeba mi také jednou někdo koupí jen tak týden v lázních za 7.tis USD :-)

24.11.2020

Grace KellyováGrace KellyováWendy Leigh

Velmi amatérsky napsaný životopis, autorka je novinářka, její pojetí mě ale vůbec nezaujalo a nedokázala jsem knihu přečíst.
Neskutečně zbytečné informace střídají velké skoky, kdy vynechá celé roky, které by měly být zdokumentovány. Grace je 5, 15 a najednou 20, nic mezi tím. Často si sama sobě protiřečí. Něco nakousne a najednou je úplně jinde a už myšlenku nedokončí. To mi hrozně vadilo a knihu jsem odložila.

19.11.2020

MyMyJevgenij Ivanovič Zamjatin

Nechce se mi věřit, že je to dílo z roku 1920. Nesmírně moderní a vizionářské!

31.10.2020

Chci, abys bylChci, abys bylTomáš Halík

Ať už je člověk sympatizující či ne s panem Halíkem ( a jeho dílo mu sedne či ne), jedno je jisté - nutí čtenáře samotné psát rozsáhlé eseje na daná témata, a to je úžasné.
Kniha, která Vám nedá spát, a máte potřebu polemizovat, přemýšlet a vyjadřovat se dále písemně, je prostě dar. Viz všechny komentáře na DK na téma "Halík".

To se Vám u severské detektivky nestane :-)

20.10.2020

To že byl život? - Z podzemní církve do labyrintu svobodyTo že byl život? - Z podzemní církve do labyrintu svobodyTomáš Halík

Zahlédla jsem na TV Noe přednášku Tomáše Halíka z roku 2018. Proč já od něj vlastě ještě nic nečetla? A běžela to napravit.

Ohromný respekt, obdiv, četla jsem to jako napínavý román,( i když výsledek znám), nechala jsem se strhnout čtivým jazykem, a smekám před sebereflexí a s odvahou se takto obnažit před celým světem. Často mi tekly slzy jako hrachy nebo jsem se nechala unést nádherou popisované situace či okamžiku.
Naše touha po celistvosti je zde popsána na 320 skvostných stránkách.
Jsem pyšná, že náš národ má tuto osobnost. Všechna ta ocenění, kt. se mu dostala jsou samozřejmě více než na místě, nevím o nikom, kdo by si je zasloužil více.

19.10.2020

SerotoninSerotoninMichel Houellebecq

Pro mě tedy naprostá čtenářská lahůdka. To, že občas použije sprosté slovo mi nevadí, prostě to splyne s textem, a mnohdy se tam prostě jiné slovo ani nehodí. Tolik zdůrazňovaná kontroverze je na škodu jeho kvalitám. Když pominete ty "šokující scény", na dvou třech řádcích, zbývá nám milion písmenek zralých, trefných, krásných, přesných, hlubokých... dodejte si tam jaká chcete superlativa.... pojmenování, úvah a asociací. Předlouhá souvětí vystřelující z hrdinovy zničené duše, mě přesvědčila svou upřímností. Jak já mu rozumím. Ta jeho neschopnost už lhát, předstírat, toužit, mít, vlastnit. Černý mrak depresí ho obral o schopnost cítit, noří se do chvil, kdy byl schopen cítit, cokoliv.
Nebo také stručně by se dalo říci:
Zajímavá filozofická, sociologická, generační, genderově socializační, geografická i politická sonda - autor je velmi moudrý a má široký záběr.

12.10.2020