Agatha84 Agatha84 komentáře u knih

Vazač vzpomínek Vazač vzpomínek Bridget Collins

Ústřední myšlenka knihy je netradiční, nápaditá, a to stejnou měrou jako překrásná obálka. Samotné ztvárnění příběhu však již pokulhává. Hodně nespokojená jsem s tím, že jsem neměla možnost blíže proniknout k žádné z postav, všechny jsou jen tak hrubě načrtnuté, neosobní, stejně tak je dosti nevyvážené tempo vyprávění. Pouze v průběhu druhé třetiny jsem měla dojem, že "se něco děje". Začátek i závěr jsou příliš rozvleklé, někdy stěží uchopitelné. Přesto si myslím, že bych knihu k přečtení (vybraným a odvážným) doporučila :-)

20.12.2022 3 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Kapitoly jsou krátké, čtivé, příběh rychle ubývá. Problémem ovšem zůstává absence děje, bezduchost rozhovorů a celkově podivný nápad s výběrem hlavních vyšetřujících.
Moc dobře vím, že bývám hyperkritická a sama bych nedokázala napsat ani dost dobrou slohovou práci, nicméně pokud chci strávit čas s knihou, jistá očekávání prostě mám. A tady opět naplněna nebyla. Vše plyne jen po povrchu, občas mě hrozně štvou ty prostoduché dialogy a zcela tu chybí jakákoli chemie mezi zúčastněnými či samotná esence příběhu.
Bohužel, já už se s autorkou nepotkám.

12.12.2022 1 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Tak mě zase dostal :-) Sice mi to čtení obecně v poslední době trochu drhne a všechno mi trvá o dost déle než obvykle, nicméně alespoň jsem si ten společně strávený čas se všemi zúčastněnými náležitě užila. Postavy byly živé, plastické, dokonale nedokonalé, prostě lidské... A já mám pocit, že se panu Kingovi moc pěkně podařilo nahmátnout ten Jungův "Stín" tam uvnitř každého z nás... Rozhodně to nebylo naposledy, co jsem se do Castle Rock podívala! Skvostný to výlet!

09.12.2022 5 z 5

Muž bez psa Muž bez psa Håkan Nesser

Nepovedlo se. Hledala jsem nějakou novou sérii se sympatickými vyšetřovateli, trochou humoru, dobrou zápletkou, napětím a tady v tomto příběhu se mi nepodařilo najít vůbec nic. Naopak mám pocit, že všechno bylo úplně špatně. Názvem počínaje (proč??). O žádnou detektivu, natož pak krimithriller se opravdu nejedná. Vyšetřování neexistuje, vše řídí jakási podivná náhoda, postavy jsou vyloženě nepříjemné a dialogy bezduché až běda. O ponechaných vsuvkách v angličtině nemluvě.
Zkusím se raději poohlédnout někde jinde.

18.11.2022 1 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Já ty tři hvězdičky nemyslím nijak zle. Pořád je to skvěle napsané, vtipné, svižně ubíhající, jen ta Geraltova pubertální zamilovanost mi lezla na nervy. Ač neschopen cokoli prožívat, zmítá se stále v pociťované přitažlivosti vůči Yenn...
No a možná mě i negativně ovlivnilo to, že jsem první série seriálu (ač fanoušky knih výrazně kritizované) shlédla jako první (a tam se Geralt jako zaláskovaná puberťačka opravdu nechoval), a tak se mi ta neustále knihou vnucovaná zamilovanost až protivila.
Nic to ovšem nemění na tom, že tu na mě na poličce čekají další díly a já se na ně fakt těším!

09.11.2022 3 z 5

Život si se mnou zahrává Život si se mnou zahrává David Grossman

Tak vám nevím. Tak silné téma, a přitom tak málo prožitků. Nebo jinak, s touto knihou mi vůbec nebylo dobře. Ne kvůli popsaným hrůznostem války, ale z toho podivného chladu mezi hlavními postavami. Vlastně se mi to vůbec nelíbilo, proto asi nezapomenu.

29.10.2022 3 z 5

Neviditelný svět Neviditelný svět Liz Moore

Rozhodně zajímavá myšlenka, kterou se však ne zcela poutavě podařilo přenést do slov. Po přečtení poslední stránky si říkám, co by mělo být oním nezapomenutelným (natož pak mysteriózním).... Vše působilo tak bezbarvě, bezmocně, nevýrazně, až se mi zdá, že to možná přeci jen byla ztráta času.

23.10.2022 2 z 5

Jiná třída Jiná třída Joanne Harris

Nerozumím tomu, co to vlastně mělo být... Společenský román upozorňující na přetrvávající potíže jedinců s odlišnou sex. orientací? Román o bigotnosti soukromé školy? Detektivka? Já můžu jen s klidným svědomím říci, že toto bych dále nedoporučovala, za mě to byla ztráta času, kterou jsem mohla věnovat jiným knihám a ne se jen každý večer přemlouvat k tomu, abych znovu kousek "ukrojila".
Nadměrná zdlouhavost, nijakost, strohý popis nepůsobil pozitivně ani na gradaci děje, ani na prožívané napětí (či jakékoli jiné emoce), ani na budování vztahu s postavami (to snad ani nejde).
Bohužel jsem si měla jako první knihu od autorky raději zvolit něco jiného. Takto se obávám, že se dlouho nepotkáme (jestli ještě vůbec).

03.10.2022 1 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Dokonalé! Znáte ten pocit, kdy od druhé stránky víte, že na tuhle knihu nezapomenete? Já sice nemám ani nejmenší potuchy o tom, jak to pan King dělá, ale zatím mě nezklamal ani jednou. Naopak, začínám mít dojem, že mi brzy dojdou hvězdy :-)
Být v hlavě všech tří Torranceových byl někdy pěkně hnusný zážitek, přesto mám teď urputnou chuť knihu zase otevřít a znovu se k nim přidat.

26.09.2022 5 z 5

Doživotí Doživotí Billy O’Callaghan

Kdyby nebylo mých oblíbených sledovaných, knihu bych jistojistě neotevřela. A to by mi bylo líto. Přestože nehodnotím příliš vysoko, stylisticky je kniha vymazlená, propracovaná, rozhodně zasahující čtenářovy emoce. Co mi chybí je možnost si příběh zapamatovat; je prima, když mě tu historií provází tři různí vypravěči, ale právě ona nespojitost děje a malá možnost vytvořit si k vypravěčům vztah strhává potenciální hvězdy.
Každopádně si myslím, že díky schopnosti autora zasáhnout čtenáře přímo do duše, se nepotkáváme naposledy. Ono je třeba si průběžně připomínat, jak malichernými "problémy" se zaobírám a jak moc bych měla být za všechno vlastně vděčná. Takže DĚKUJI.

18.09.2022 3 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Nenapadají mne jiná adjektiva než nezrale pubertální, černobílé, podbízející se. A přesto jsem přesně něco takového v době nemoci, jejíž jméno nesmíme vyslovit, potřebovala :-)
PS: thriller opravdu nečekejte.

12.09.2022 2 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Takové milé, laskavé, pohádkové vyprávění. Jazykový styl autorky je duši hladící, analogicky s dějem si samotný příběh představuji jako řeku, s mnoha přítoky a zákoutími a meandry .... v souvislosti s jakýmsi ustrnutím na mělčině zhruba ve druhé třetině nedávám plný počet, což ovšem vůbec nic nemění na příjemně straveném čase.

04.09.2022 4 z 5

Střepy Střepy Michael Robotham

Obávám se, že moje současné hodnocení odráží především vliv mého nynějšího rozpoložení, kdy se mi rozhodně a hodně příčila konečná část ... Nějak jsem se na tento zvrat necítila, tak trochu se mi také zdálo, že jej autor včlenil pouze pro efekt. Nevadí, jistě to příště bude plný počet - protože Joe i Ruiz jsou sympaťáci a styl psaní je příjemně líbivý.

25.08.2022 4 z 5

Chlapec s kamínky Chlapec s kamínky Sophie Loubière

Celkem příjemné překvapení. Ono se sice dalo očekávat, co se bude dít, nicméně čtivost a atmosféra se knize upřít nedá, a to i vzhledem k tomu, že byla přečtena během jediného dne :-)
Jen se obávám, že je to pouze kniha na jedno použití. Ač většinou (a hodně rychle) zapomínám obsahy, zdejší zápletka je tak trochu jednoduchá a nezapomenutelná, a tak si já i má selektivní ztráta paměti myslíme, že podruhé by to už rozhodně nebylo ono (asi jako když opakovaně sledujete Šestý smysl od M.N.Shyamalana).
K přečtení ovšem rozhodně doporučím!

16.08.2022 3 z 5

Poslední seance Poslední seance Agatha Christie

Nebýt to Agatha C. hodnotím pouze 2*. Povídky jsou takové nijaké, spíše nezáživné, lehce podprůměrné. Nemyslím, že je vhodné uměle tvořit "nové knihy" s již dávno vydaným. Tak nějak to ztrácí kouzlo. Asi nejhezčí na tomto souboru je obálka knihy.

16.08.2022 3 z 5

Krvavé svatební šaty Krvavé svatební šaty Pierre Lemaitre

Vzhledem k tomu, že jsem se s autorem seznámila již prostřednictvím "Alex", tušila jsem, že ne vše, co je nám v této knize předkládáno bude pravdivé. Což je škoda, protože právě tato předvídatelnost a postup dle (osvědčeného) známého scénáře snížil míru možného závěrečného překvapení. I tak se však jednalo o velmi čtivý příběh.
Více hvězdiček nemohu udělit jen z toho důvodu, že nevěřím toliko prožívanému štěstí a genialitě padoucha.

10.08.2022 3 z 5

Vysokému hodnocení nerozumím. Za mě knihu vnímám jako podprůměrný příběh s jasně predikovatelným vývojem, příběh značně lineární, city vydírající (dosti neuměle) a tak trochu nudný. Zklamáním byl i jednotvárný, ničím nepřekvapující styl, často se opakující fráze a chatrný překlad, kdy některé věty postrádaly smysl.
Jednu hvězdičku udělím za seznámení s historií Pojízdných knihoven s řadou dobových fotografií, druhou za informace o rodině Fugatových.
Toť vše a s autorkou se loučím.

04.08.2022 2 z 5

Když jsme ještě věřily na mořské víly Když jsme ještě věřily na mořské víly Barbara O'Neal (p)

Anotace zní velmi lákavě, název knihy je poetický, ale nic z toho se bohužel nepromítá v samotném obsahu, který je až melodramaticky růžovoučký. Přítomnost obou sester se prolíná se střípky z minulosti, jimiž se nám autorka snaží naznačit, jak moc to všechno měly těžké. Nevěřím jí, moc tlačí na pilu. A kontrast s tím, jak jsou všichni nyní krásní, bohatí, úspěšní a zamilovaní tomu nepřidal.
Pro čtenářskou výzvu jsem se obětovala, s autorkou se však vidím naposledy.

10.07.2022 2 z 5

Síla psa Síla psa Thomas Savage

Nalákána povědomím o existenci filmu s vynikajícím Benedictem C. a několika pozitivními ohlasy mých oblíbených podlehla jsem i já Síle psa. A že to nebyla zrovna odpočinková a jednoduchá četba. Více než o děj samotný jedná se o pocity, myšlenky, úvahy zúčastněných a v těch jejich hlavách mi vůbec nebylo dobře. A ta atmosféra nepříjemného, sy(u)rového napětí by se dala snad i nahmatat. Vážně dokonalé.

03.07.2022 5 z 5

Toto byl kouzelný čtenářský zážitek. Jsem nesmírně ráda, že jsem překonala obavy z podivného názvu a mohla se seznámit s obyvateli Guernsey. Popisy hrůzy 2.sv.v. války se střídají s láskyplným, laskavým humorem, kdy jsem se několikrát přistihla s připitomělým úsměvem na tváři. Jsem si jistá, že jsem se na ostrov nevydala naposledy. Určitě doporučím a jednou si taky určitě koupím.

27.06.2022 5 z 5