Jiná třída

Během třiceti let na základní škole St. Oswald´s viděl učitel Roy Straitley přicházet i odcházet různé typy chlapců. Každá třída vždy měla své klauny, rebely i patolízaly. Nikdy neměl svého favorita, nikdy nikoho neprotežoval. Avšak jednou za čas se zničehonic objevil student, který nezapadal do žádné známé škatulky. Potížista. Chlapec se stínem v srdci. Doba pokročila a i úctyhodnou školu Roye Straitleye zasáhne vlna modernizace. Zaprášené kouty školy najednou vymetou moderní technologie, na chodbách je vidět nová móda a jiní žáci. Straitley se snaží svým osobitým způsobem odolávat neodvratné budoucnosti, ale stále ho pronásleduje stín minulosti – chlapec, který mu již dvacet let nedá spát, chlapec, jenž je schopen všeho…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435510/big_jina-trida-TKB-435510.jpg 3.626

Marlby 2.

Vydáno: , Ikar (ČR), Kalibr

Different Class, 2016

Kniha Jiná třída

Pavčule

Moje první setkání s autorkou , takže nemůžu porovnávat . Za mě zklamání , spousta postav , děj zbytečně rozvleklý . Poslední část jsem doslova zběžně prolétla . Nic, co by ve mě zanechalo větší dojem.

pajaroh

Psychologický thriller, ve kterém autorka opět řeší téma prostupování moderního světa do historických míst a také oblíbené sociální problémy (vyskytující se v ději až přiliš často). Dlouho nechává čtenáře tápat a odhadovat bokem zmíněné "strašlivé" události, v jednu chvíli je to až příliš dlouho a nepřirozeně potlačené.
Příjemné bylo zasazení děje do historické školy Svatého Osvalda a myšlenky zakonzervovaného starého profesora, ale chyběly mi mystické prvky a nádech tajemna, které jsem si u Harrisové oblíbila. Také poetika jejích předchozích knih se v této vytratila a zůstalo jen soustředění na lidské zlo.

Durancie

Bylo tam hodně věcí, které se mi zdály nevysvětlené. Až později jsem zjistila, že se jedná o druhý díl, a navíc má být ještě třetí.
Prostředí chlapecké školy mám ráda a kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Profesor latiny mi byl sympatický i se svou nechutí k novotám. V knize je mnoho nečekaných zvratů, tedy při čtení stále musíte udržovat pozornost. Jinak se může stát, že něco důležitého přehlédnete. Tyto mozkocviky mě bavily. S knihou jsem spokojená a jdu shánět předchozí díl.

petrarka72

Těšila jsem se - kdysi mě uchvátilo Ostružinové víno i Pět dílků pomeranče, užila jsem si hororové Spi, bledá sestřičko a rozsekali mě Gentlemani a hráči (přeslazená Čokoláda zaujala jako film, zejména kvůli obsazení, literární verzi jsem oželela). Jiná třída mi dala přesně to, co jsem čekala: dobře odvyprávěný příběh z chlapecké školy s thrillerovou příchutí, s nejednoznačnými postavami a jejich výraznými hlasy a několika téměř šokujícími zvraty. Autorka se mi zdá smířlivější než dříve, ale co už - nikdo z nás nemládne - a trocha nostalgie pozorovaná smějícím se trpaslíkem neuškodí...

markej

Spletitý příběh z elitní chlapecké školy, který se odehrává ve dvou časových rovinách (v roce 2005 a 1981) a řeší téma privilegovanosti, homosexuality, bigotní víry, šikany a odvahy postavit se nespravedlnosti, manipulaci a lži.
Román doporučuju, ale musíte číst pozorně, protože je zalidněn spoustou postav, a i když já s tímhle obvykle problémy nemám, občas jsem musela přemýšlet, kdo že se to na scéně vlastně objevil a jakou má minulost. Bohužel moc nepomáhá, že některé postavy se jmenují trochu podobně - vystupuje zde Straitley, Strange, Spikely, Scoones, postavy mají i různé přezdívky - Myšák a Krysák, je tu Harry i Harrington.
Autorka nicméně psát umí (napsala román Čokoláda, velmi úspěšně zfilmovaný), takže nějakou její další knihu chci ještě určitě vyzkoušet.
Hodnocení: 4 ⭐ z 5 ⭐

iva2423

Občas se v textu ztrácím a musím to číst větu znovu, protože mi to nedává smysl.

katasokolov

Pomalu a rozvláčně vyprávěný román z prostředí prestižní anglické chlapecké školy.
Střídání dvou pohledů a časových rovin je uchopeno velmi zdařile. Půjdu proti proudu a troufne si říci, že se mi více líbily části zaměřené na profesora. Líbil se mi poetický jazyk spojený s latinou a zastaralými zásadami a tradicemi, které už v dnešním světě nemají své místo. Autorce musím vzdát hold zejména za zvrat za polovinou knihy týkající se autora deníkových záznamů. Joanne, tak tady jsi mě tedy dostala. Ke konci knihy se dočkáme ještě několika twistů, ale žádný nebude mít takový efekt jako tento.

V knize se nám snoubí hned několik námětů - modernizace školství, homofobie, sexuální obtěžování, psychické problémy, násilí ústící ve zločinecké chování, křivá obvinění, náboženský fanatismus, rodinné strasti, přátelství, první lásky, křivdy minulosti zasahující do nynějšího života, sociální otázky, politická korektnost, gender, vydírání a mnohé další.

Jediné, co mohu vytknout je někdy až příliš pomalu plynoucí děj a konec příběhu. Na světě té spravedlnosti moc nenajdeme, a proto ji osobně hledám alespoň v tom knižním, proto bylo pro mě osobně finále knihy zklamáním.

Co ale musím naopak vyzdvihnout je popis školního prostředí a ty koleje jako by vypadly z Harryho Pottera :).

Autorčinu tvorbu jsem ještě nikdy neokusila, naopak jsem ale viděla zpracování jejího románu Čokoláda s Johnnym Deppem a velká pecka, mám teď i chuť si film pustit znovu. No a když už jsme u filmových zpracování, tak si umím rozhodně na filmovém plátně představit i tuto knihu.

LenickaSik

Výborná kniha! Poměrně rychle jsem se začetla a děj krásné ubíhal. Líbilo se mi střídání kapitol a to, jak se na konci vše propojilo.