Knižní střípky Knižní střípky komentáře u knih

Na Vánoce o den více Na Vánoce o den více Christina Lauren

Zde se mi velice líbila vánoční tradice dvou rodin, které se přátelí již desítky let a každým rokem se na vánoční svátky setkají uprostřed hor na chatě a užívají si Vánoce pěkně pospolu - moc hezké, alespoň na první pohled, jak jsem se spolu s Mae vracela zpátky a zpátky na začátek, poodhalovala jsem to, co nebylo vidět na první pohled....a spolu s hlavní hrdinkou mě to nutilo přemýšlet, zda není potřeba spíše než lpět za každou cenu na tom, na co jsme zvyklí, učinit nějakou změnu, odvážit se vykročit novým směrem. A to jsem typ člověka, který změny nesnáší.

28.12.2021 3 z 5

Recept na dokonalou manželku Recept na dokonalou manželku Karma Brown

Dvě ženy, jeden dům, dva zdánlivě rozdílné životy. S Alice jsem žila její život v současnosti, za Nellie jsem se vydávala do padesátých let, kdy ženy z vyšších vrstev společnosti byly mnohdy pouhými ozdobami svých zaneprázdněných mužů, bez vlastní kariéry, avšak s povinností starat se o teplo rodinného krbu a oddaně sloužit svému živiteli. Být jiná, mít své vlastní sny se tehdy stále ještě moc nenosilo. Nellie jsem chápala, Alice v žádném případě, ta byla za mě neskutečně sebestředná, sobecká a nevyzrálá. V úvodu kapitol se střídají recepty Nellie s úryvky z dobových časopisů a příruček pro ženy v domácnosti. Z těchto rad a doporučení mi bylo mnohdy velmi smutno, nicméně právě ony skvěle doplňovaly atmosféru a požadavky na ženy dané doby. Já jsem z knihy nadšená.

28.12.2021 4 z 5

Vánoční let do neznáma Vánoční let do neznáma Jitka Sani (p)

Příběh jako takový je jednoduchý, ale s moc hezky zachycenou vánoční atmosférou, což obzvlášť o letošních Vánocích, kdy nám zrušili, co se dalo, bylo perfektní. Aspoň na stránkách této knihy jsem se mohla vrátit ve vzpomínkách do doby, kdy jsme mohli zažívat stejné věci v předvánočním čase jako Lucie. Kniha je zalitá sluncem, příběh ukazuje rodinu a vztahy takové, jaké by si asi každý přál mít, ale samozřejmě víme, že život ne vždy takový bývá. Ale od knih s vánoční tématikou nechci žádné drama, naopak očekávám přesně vše výše zmíněné a tady to bylo, a byl to moc hezky strávený čas, naplněný optimismem, láskou, nadějí, z čehož mám moc hezký pocit.

26.12.2021 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Autorka se ani tentokrát nijak nevychýlila ze svého osvědčeného scénáře - zklamaná žena po rozchodu si utíká zhojit rány do nějakého kouzelného místa, které ji kromě úžasných zážitků přinese i novou lásku. Spolu s hrdinkami vždy poznáváme nějaká nová místa, a právě v tom jsou pro mě tyto knihy atraktivní. Protože co nemůžu autorce upřít, tak to je její schopnost zachytit atmosféru daného místa, proniknout do místní kultury, vzít nás na úžasná místa a v neposlední řadě vzbudit v čtenáři akutní pocit hladu a chuti na něco dobrého. Nicméně musím se přiznat, že jsem si myslela, že budu nadšenější více. Buď už se mi tento scénář začíná okoukávat, nebo byl tento díl opravdu slabší. Nicméně i přesto hodnotím knihu jako fajn oddechovku a nesmírně moc, ale opravdu moc se těším na Domek v Irsku, protože Irsko je má největší srdcovka.

25.12.2021 3 z 5

Vánoční seznam Vánoční seznam Beth Garrod

Byť jsou hlavními hrdinkami dvě dospívající slečny a děj knihy se odehrává primárně mezi mladými lidmi, tudíž je opravdu určena spíše pro mladší čtenáře, tak mě to neskutečně moc bavilo. Samozřejmě, že nad některými "problémy" jsem se musela pousmát, ale potom jsem si zase uvědomila, že tím si musí projít každý mladý člověk, a právě pro ně je kniha určena. Elle i Holly byly moc fajn holky, nicméně Holly mi přirostla k srdci více a hned na první dobrou, protože takového vánočního maniaka, aby člověk pohledal. Ty její seznamy, vánoční svetry, sněžítka, řetězy a ozdoby, kam se podíváš, ta holka se uměla radovat i ze sebemenší maličkosti, a to se mi na ní strašně moc líbilo. Věřte tomu, že tato kniha naladí na Vánoce každého, i kdybyste se jim zuby nehty bránili. A co já, coby věkově starší čtenář vždy ocením, když u knih pro mladé najdu i nějaké to ponaučení, zde např. v podobě toho, že si Elle uvědomila, že je mnohem více důležitější skutečný život než ono instagramové pozlátko. Já jsem moc spokojená a těším se, až si jednou knihu přečte i má dcera.

22.12.2021 4 z 5

Láska k Vánocům Láska k Vánocům Karen Schaler

Dostala jsem přesně to, co jsem od knihy chtěla a na co jsem u autorky zvyklá. Její vánoční příběhy jsou opravdu vánoční, takže pokud chcete pocítit tu pravou atmosféru, i když z jiného koutu zeměkoule, tyto knihy jsou naprosto ideální. Z knihy je cítit, že autorka Vánoce opravdu miluje a já jí naprosto rozumím, protože toto období je vskutku magické. A strávit svátky u Vánočního jezera? Hned bych tam jela. Bylo to hezké, milé, zamilované a vánoční až na půdu, ale já jsem si užila každou stránku. Máte-li tedy chuť na něco ryze vánočního a odpočinkového, chcete-li na chvíli snít a jen tak přihlouple se usmívat, knihy KAREN SCHALER jsou to pravé.

21.12.2021 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Asi tak, za mě tentokrát tři hvězdičky z pěti, a to jen proto, že to je můj oblíbený spisovatel. Příběh je opravdu hodně pozvolný, žádné infarktové akce zde nečekejte, nicméně stejně se to četlo dobře, pan BRYNDZA psát umí. Ale přiznám se, že kdyby tento thriller nebyl součástí mé oblíbené série, tak bych ho možná odložila, dočetla jsem čistě a pouze ze setrvačnosti. A samozřejmě z potřeby vědět, co nového se u Kate a Tristana děje. Ten detektivní případ jako takový mě bohužel nijak neoslovil. Vždy jsem velice ráda, když se mi povede odhalit pachatele, ale fakt ho nechci odhalit v podstatě na první dobrou v okamžiku, kdy se v knize poprvé objeví. A když se mi potom v závěru můj tip potvrdil, tak jsem ani nijak nadšená nebyla, protože to za mě bylo prostě prvoplánové a jasné od samého začátku. Holt, ne vždy může být posvícení, někdy přijde i slabší kousek. Nicméně věřím, že u dalšího dílu už zase budu spokojená maximálně, jako vždy předtím.

19.12.2021 3 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Autor mi opět dokázal, že je prostě machr a borec. Užívala jsem si skvěle zachycenou atmosféru strašidelného domu (obzvlášť při četbě v noci, to byl mimochodem opět skvělý nápad ). Opět mě dokázal zmást a až na jednu drobnou výtku, jsem maximálně spokojená. Bylo to čtivé, nutilo mě to číst dál a dál, střídaly se kapitoly z minulosti a ze současnosti. A jelikož tentokráte obě dvě linky pro mě byly velice atraktivní, tak mně to nutilo číst dál a dál a dál. Pořád jsem přemýšlela, jak to nakonec bude, a když na ten konec došlo, byla jsem maximálně spokojená a hlavně překvapená. Snad se brzo dočkáme nějaké další nové knihy.

15.12.2021 5 z 5

Vánoční zázrak lady Osbaldestoneové Vánoční zázrak lady Osbaldestoneové Stephanie Laurens (p)

Ani si nedovedete představit, jak moc jsem se těšila na návrat do malebného Little Moseley, až se setkám se všemi svými starými dobrými známými a spolu s LADY OSBALDESTONEOVOU a jejími vnoučaty budu zase předvánoční čas trávit pátráním po nějaké další záhadě.

Opět tu máme stejný model jako u předchozích dílů, ale bylo to stejně krásné, pohodové, odpočinkové, nostalgické... Ano, je to naivní a sluníčkové až na půdu, ale zároveň strašně moc hřejivé na duši.

11.12.2021 5 z 5

Příliš mnoho tajemství Příliš mnoho tajemství Katarína Gillerová

Název této knihy je opravdu velice výstižný, těch tajemství je zde totiž fakt až příliš. Odhalujeme tajemství Romaniny šéfky, zjišťujeme proč Romana nevyužila své vysokoškolské vzdělání a pracuje jako prodavačka a dozvídáme se díky prostřihům do minulosti, jaké měla Romana dětství, co ji utvářelo, jaké byly nebo možná ještě i jsou její lásky. Co se čtivosti týče, tak je to klasická paní Gillerová, román je svižný, dobře napsaný, nenudíte se. Ale přišlo mi to opravdu až moc překombinované, na jeden mladý lidský život až moc nadupané všemi možnými problémy, potížemi s navíc docela nereálnými náhodami. Byť jsem nadšenou fanynkou této spisovatelky, tak tato nejnovější kniha mi až tak úplně nesedla.

10.12.2021 3 z 5

Ztracené klenoty Ztracené klenoty Kirsty Manning

Dějových linek je zde více, ale nejdůležitější je současná s Kate a potom právě ta, která nás přivádí do Londýna roku 1912, kdy v jednom sklepě vykopala parta kopáčů 500 klenotů nedozírné hodnoty a záhadného původu. Nejúžasnější na tom všem je, že cheapsideský poklad skutečně existuje a do dnešního dne je opředen spoustou otazníků. Příběh, který autorka kolem této události napsala, je samozřejmě smyšlený, i když jsou tam i skutečné historické postavy, ale zároveň je tak krásný, že bych si moc přála, kdyby to byla pravda. Ano, je to x-tá variace na téma, jak chudá dívka ke štěstí přišla, ale to vůbec nevadí. Sledovat osudy irských přistěhovalců v Londýně roku 1912 rozhodně nebylo nic sluníčkového, ale dvě ženy, jejichž osud zde začal, byly hodny obdivu za to, co dokázaly, a že nikdy nezapomněly na to, z jakých poměrů pocházely a jejich příběh se dotkl mého srdce, byť byl plodem autorčiny fantazie. Ale my všichni víme, že takové ženy v různých obměnách skutečně existovaly a díky za ně. Krásná kniha, krásný příběh..

09.12.2021 5 z 5

Medailon Emilky Horové Medailon Emilky Horové Naďa Reviláková

Co vám budu povídat – opět to bylo skvělé, mně se líbila i předchozí autorčina kniha a jsem moc ráda že MEDAILON mohu rovněž doporučit. Opět se děti dozví aspoň něco málo z historie a může je to podnítit k hlubšímu zájmu, což já vždy kvituji s povděkem. Kulisy starého šlechtického sídla jsou velmi atraktivní, mladí hrdinové jsou sympatičtí, celkem reálně zachycení, má to i vtipné pasáže a různé hlášky, které určitě mladí čtenáři ocení. Je to lehce a svižně napsané a já jsem si opravdu tento příběh, byť již dávno nejsem jeho cílovka, užila úplně maximálně.

06.12.2021 5 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Tento vánoční díl je již sedmý ze série o kocourkovi Fiškusovi a starém vynálezci Pettsonovi. Kdysi jsem pár dílů četla, když byla dcera malá, ale k těm dalším už jsem se nedostala. Nicméně vánoční díl mi nesměl chybět, a i když jsem dlouho váhala, zda do něj jít, tak teď po přečtení ho vřele doporučuji všem. Nemusíte se bát, že neznáte předchozí díly, opravdu to vůbec nevadí. Příběh je krásný, doplněný o nádherné ilustrace, Fiškus s Pettsonem jsou i o Vánocích správná dvojka, která vás pobaví, rozveselí, ale jako vždy přinese i nějaké to ponaučení. Určitě ji nečtu naposled.

03.12.2021 5 z 5

Šepot v bouři Šepot v bouři Aleš Novotný

Kniha nemá ani 200 stran, a přesto se v ní skrývá silný příběh, který mě nutil hodně přemýšlet. Pokud nejste v dobrém psychickém rozpoložení, asi úplně bych do knihy nešla a počkala, až budete pozitivněji naladěni, protože je opravdu našlapaná hodně závažnými tématy, ze kterých může být čtenáři těžko na duši. Nicméně je výborná a musím vyseknout autorovi poklonu, protože to se mu zase povedlo. Michala a jeho boj s vnitřními démony zachytil naprosto věrohodně a já mu věřila každé slovo...

28.11.2021 4 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Poslech audioknihy

Pojďme do legendární vesničky St. Mary Mead, kde žije Jane Marplová a tentokráte se přímo její vesnice stane dějištěm tragédie – na místní faře je zavražděn jeden starý protivný plukovník, po kterém zůstane mladá manželka... A opět, byť na začátku s velkou neochotou a skepsí, se policie musí obrátit o pomoc na naši milou starou dámu... Interpreti: Růžena Merunková a Otakar Brousek ml.

Asi už vás nepřekvapí, když napíši, že zpracování těchto dvou audioknih bylo opět úžasné, hudební předěly skvěle dokreslovaly atmosféru, a byť jsem obě dvě knihy již několikrát v minulosti četla, poslech jsem si užila úplně maximálně.
Pro mě to byl únik z této šílené doby a byť to jsou samozřejmě detektivky, kde se vlastně vraždí, tak já mám vždy pocit, že v těch Agathiných knihách se vraždí tak nějak jinak, decentně, s takovou jemnou noblesou a její knihy jsou pro mě odpočinkovou záležitostí.

26.11.2021 5 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

POSLECH AUDIOKNIHY
Do Anglie přijíždí z Nového Zélandu Gwenda Reedová, aby zde pro sebe a svého manžela našla nový domov. Ten nalezne v podobě viktoriánské vilky v přímořském Dillmouthu. V průběhu rekonstrukce domu začnou Gwendu pronásledovat zvláštní střípky vzpomínek a vše nasvědčuje tomu, že zde jako malá musela někdy být a dokonce se stala svědkyní vraždy. Je to skutečně možné? Odpovědi na otázky pomůže mladé ženě zodpovědět Jane Marplová... Interpretace audioknihy se tentokrát zhostili kromě úžasné paní Merunkové, Jitka Ježková a pan Meduna. A opět byl poslech vynikajícím zážitkem.

26.11.2021 5 z 5

Mrazivé vraždy Mrazivé vraždy Agatha Christie

Úplně na začátku se dozvíme, jak se slavily vánoční svátky v rodině samotné autorky. A potom již následují povídky, ve kterých vystupuje Hercule Poirot po boku s věrným Hastingsem, slečna Marplová, pan Quin, Tommy se svou ženou Pentličkou, Parker Pyne.

Stará dobrá Anglie zahalená ve sněhovém hávu a s vánoční atmosférou, nějaká ta vraždička - co víc jsem si mohla přát :-)

25.11.2021 5 z 5

Labutí dům Labutí dům Daniela Krolupperová

V celé knize je všudypřítomná atmosféra první republiky, atmosféra filmů pro pamětníky, umocněná úžasnými ilustracemi. Je zde naprosto věrně zachyceno, jak se tehdy žilo nejen privilegovaným, ale i dělníkům, živnostníkům. Kniha je hodně zaměřená na módu a prostředí módního salonu, což jsem já jako žena velice ocenila. Moc se mi líbily úvahy Rézi o tom, jak by se měly děti chovat ke svým rodičům - velice zajímavé a velmi poučné. Docela by mě zajímalo, co na knihu budou říkat mladí/malí čtenáři, nicméně mně udělala neskutečnou radost. Asi by bylo úplně nejlepší pro lepší pochopení kontextu a reálií doby, ve které se kniha odehrává, kdyby byla čtena společně – rodič s dítětem, protože toto je příběh, o kterém může vzniknout hezká debata. Rozhodně jsem knihu nečetla naposled, už teď je mi po příběhu smutno. A ještě jednou musím oběma dámám poděkovat za potěchu duše a vlastně i oka.

25.11.2021 5 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

I u této knihy se mi potvrdilo, že KATHRYN HUGHES umí psát nádherné příběhy, které Vás vezmou za srdce. Z jejích knih byl vždy mým favoritem DOPIS, ale TAJEMSTVÍ ho sesadilo z první příčky. Při čtení si uvědomíte, jak je důležité znát své kořeny, historii své rodiny a jak těžký život mohou mít lidé, kteří toto nevědí a může jim to opravdu hodně zkomplikovat život.

24.11.2021 5 z 5

Věnování Věnování Katherine Slee

Jak jsem říkala již v úvodu, mohl to být moc krásný příběh. Ale nudil. Čekala jsem něco jemně poetického, příběh o hledání sebe sama, ale bylo to nezáživné, nudné, moc mě to mrzí, protože jsem si myslela, že to bude příběh přesně pro mě, pro mé aktuální rozpoložení, ale nebyl... Samotnou mě to překvapilo, dlouho jsem přemýšlela nad tím, proč to nevyšlo, ale na nic víc již asi nepřijdu...

19.11.2021 2 z 5