adela.hol adela.hol komentáře u knih

Sváděj mě Sváděj mě Stacey Kennedy

Zoey byla ke konci vysoké školy ponížena a zostuzena. Její choulostivé fotky se valily skrz sociální sítě s popiskem, jak si s ní dva spolužáci užili. Zhroutila se a po roce spolu se dvěma kamarádkami naplánovala, jak se pomstít. Ne úplně správnou cestou získala vstup do exkluzivního erotického klubu Phoenix, kde se (nejen před dotyčnými spolužáky) nechala připravit o panenství. Dokázala tak, že šikana, kterou si prošla, byla jednou velkou lží. Tímto chtěla svou bolest uzavřít a odstěhovat se zpátky domů. Jenže Rhys Harrington, majitel klubu a zároveň muž, který byl tím, kdo jí nevědomky pomohl dokonat její pomstu, už ji nehodlá nechat jen tak zmizet.

No, kde začít? Samozřejmě toto nejsou knihy, které by člověku něco závratného předaly. Beru je jako oddechovky, ale zároveň i jako oddechovka to musí mít něco, co mě zaujme a baví mě to. Ale tady se to nestalo.

Zoey zvolila opravdu zvláštní formu terapie, kterou jsem upřímně nepochopila. Evidentně jí ale i tak pomohla, protože hned po první zkušenosti se z ní v podstatě stala profesionálka. Rhys se z ní rozpustil okamžitě, když ji spatřil a jakmile se dozvěděl, co se jí stalo, hned ji musel chránit a dokazovat, že ne všichni muži jsou stejní. Chápu, že má kniha pár stránek, takže nebyl čas na nějaký slow burn styl, ale já tohle rychlé propadnutí jeden druhému nemám ráda. Když to nemá vývoj, nevěřím ani té chemii mezi nimi.

Bylo tu sice prezentováno důležité téma, které by se nemělo nikdy zametat pod koberec, ale bohužel zpracování na mě nefungovalo.
Kdo mě zná, ví, že mám ráda happyendy a rozhodně je preferuju, ale tady mi to přišlo hrozně nepřirozené. Ani erotické scény nebyly nijak závratné, spíš jsem si u nich říkala: "Hm, dobrý a dál?" Čtivé to sice bylo, ale ani ostatní postavy mě nezaujaly, takže myslím, že další díly vynechám.

15.08.2023 2 z 5

Straky Straky Zoe Sugg

Příběh je vyprávěn z pohledu dvou hlavních hrdinek. Audrey se přestěhovala z Ameriky a nastupuje na prestižní anglickou internátní školu. Stěhováním chce zapomenout na minulost a začít úplně znovu. Se svou spolubydlící Ivy nemohou být rozdílnější a od prvního momentu si nesednou. Zatímco Audrey je taková bohatá rozmazlená princezna, Ivy si své studium musí poctivě oddřít. Zadarmo nikdy nic nedostala.
Kromě vzájemných nesympatií jim ale ke klidnějšímu životu brání i jedno neštěstí. Na oslavě konce školního roku zemřela jedna studentka. Vyšetřování se uzavřelo jako nešťastná nehoda, ale když někdo v prvních měsících nového roku začne vysílat podcast ohledně této "nehody", začnou vyplouvat na povrch tajemství, která by některým mohla uškodit.

Knihu jsem měla přečtenou na dvě otevření, bavila mě forma podcastu a postupné odhalování vodítek k Lolině smrti. Celou dobu jsem při čtení měla pocit, že jsem se ocitla v moderních Bradavicích. Ten nádech Harryho Pottera jsem tam všude viděla, takže vám, co budete číst po mně a nejste zrovna potterheadi, se omlouvám, že si budete pročítat mé fanouškovské výlevy.

Ze začátku jsem trochu zápasila s oběma hrdinkami. Zlomilo se to až v moment, kdy je spojila pomsta jednomu "nepříteli", poté si začaly rozumět a i já si k nim našla cestu.
Co se týče pátrání toho, co se stalo, jednu věc jsem správně odhalila téměř okamžitě a to hlavní ohledně Stračího společenství jsme se vlastně nedozvěděli. Na to bude potřeba další díl.

V průběhu čtení jsem také byla zvědavá, co skrývá Audrey. Před jakou minulostí vlastně utekla. Bohužel forma, jakou to bylo podané, byla pro mě zklamáním. Náznaky během knihy nebyly prakticky žádné, ke konci se tedy Ivy svěřila, ta ji na chvíli politovala a vyrazily na párty. To mě nepřišlo šťastně udělané a nemělo šanci mě to nějak zasáhnout.

05.08.2023 3 z 5

Zapomnění Zapomnění Kateřina Pojkarová

Příběh se odehrává ve středověku za dob rytířských klání. Hlavní hrdinkou je Kayla. Mladá dívka, která si nevzpomíná na svou minulost. Má sice občas pocit, že jí nějaké místo připadá známé, ale nic víc neví. Žije na hradě Karmalech, kde je vychovatelkou čtyř dětí Liama, svého pána.
Na Karmalechu se každoročně odehrává kapp, turnaj, kde mezi sebou soutěží místní rytíři a ti z okolních panství. Manny, Cadell nebo Nevin se vždy do posledních sil připravují pod přísným vedením velitele Lindena a Kayla je velmi často chodí obdivovat. Muži ji respektují a sami jí dovolují si některé soutěžní disciplíny vyzkoušet.
V knize nechybí ani záporná postava jménem Aran, který svými úskoky a zákeřnostmi způsobí, že i Kayla v jeden moment musí ze sebe dostat tu odvážnou a silnou část, aby zachránila svůj lid.

Kniha byla neuvěřitelně čtivá a do příběhu jsem se ponořila prakticky hned.
Kayla mi jako hlavní hrdinka byla sympatická, ať už svou láskou k dětem nebo vytrvalostí, kdy kolikrát náročný výcvik chtěla vzdát, ale nakonec vždy odněkud nabrala síly a vše překonala.
Manny byl ten statečný hrdina, který vždy dával do všech úkolů víc jak sto procent, ale přesto tvrdil, že neudělal dost. A jeho chování a oddanost Kayle bylo tak zlaté.
Z Lindenových tréninků se sice všichni vraceli vyčerpaní, nevěřili, že se znovu postaví na nohy, ale nakonec pochopili, že jeho tvrdý přístup přináší ovoce a že hlavně dokáže své muže povzbudit a motivovat.

Jednu hvězdu ubírám za to, že ač je to v žánru fantasy, tak jsem tam příliš prvků neviděla (možná až na postavu Poutníka) a hlavně od prologu jsme se z minulosti Kayly nedozvěděli nic. Vím, že je ještě jeden díl, ale i tak tu nějaký náznak být mohl.

Každopádně knihu jsem si užila a do druhého dílu se rozhodně pustím.

25.07.2023 4 z 5

Tvoje vina Tvoje vina Mercedes Ron

(SPOILER) Od událostí prvního dílu uběhlo pár měsíců, Nick a Noah spolu chodí, jsou šťastní, bláznivě zamilovaní a doslova jeden na druhém závislí. Potřebují toho druhého stejně jako vzduch k dýchání. Jenže ani to všechno ke štěstí nestačí.

Věkový rozdíl pět let? To přece nic není. Když je ale Noah čerstvých osmnáct, právě odmaturovala a má jít na vysokou, zatímco Nick už pracuje v tátově firmě, je ten věk znát. Oba jsou v jiných životních fázích, ale zároveň to je to nejmenší, co by dokázali překonat, kdyby nebylo dalších problémů.

Jejich rodiče (kteří by si vzhledem k závěru knihy měli nejdřív zamést před vlastním prahem) se s jejich vztahem jakžtakž smířili, ale i tak jim dávají najevo, že by na sobě neměli tak lpět, ale spíš myslet na svou budoucnost. Rodina Leisterových je navíc veřejně známá a zatím se nehodí, aby se nevlastní sourozenci prezentovali jako pár. I když pokrevně spolu nemají nic společného.

A pak tu jsou ještě psychické bolístky obou dvou. Noah trpí nočními můrami kvůli smrti otce, Nick se nepřenesl přes nenávist k matce. Noah v sobě stále živí pochyby, že si nezaslouží lásku, i když Nick dělá všechno, aby ji přesvědčil, že pro něj existuje jen ona. Že do svého zlomeného srdce po ztrátě matky znovu pustil jen ji a svou malou sestru.
Zároveň si ale oba zatajili důležité věci, které vedly k dalším lžím, nedorozuměním a obrovské osudové chybě.

Po prvním díle jsem si myslela, že mě autorka už nemůže překvapit. To jsem se hodně spletla a ukázala mi, jakou škálu emocí je schopná přenést na papír. Láska, nenávist, vášeň, hněv, touha, radost, bolest - to všechno a mnohem víc jsem zažila během čtení. Jste si jistí, že ty postavy žijí a prožíváte všechno s nimi. Bezmezně věříte každému jejich slovu nebo gestu, až vám jde mráz po zádech z toho, že to snad ani není možné takhle napsat. Ale je. Všechno to tam je.

Pokud se vám první díl líbil, určitě nevynechejte ani tento. Ale zároveň vám doporučuju se čtením počkat až vyjde závěrečný díl nebo budete trpět stejně jako já.

24.07.2023 5 z 5

O minutu později O minutu později Susan Lewis

Vivienne je právnička, jejíž život se promění během jedné jediné minuty. Infarkt! Jak je to možné, když jí je jen 27 let? Nemoc srdce si totiž nevybírá.
Práce, přátelé, intimní život, to vše musí okamžitě na druhou kolej. Řešením je transplantace. Jenže seznam těch, co čekají, až někdo zemře, aby oni mohli dál žít, je dlouhý.

Manželé Shelley a Jack se přestěhují na venkov a postupně vybudují zvířecí farmu a narodí se jim tři děti.

Vivi se narodila o nějakých třicet let později, než Shelley. Nikdy se nesetkaly, ale přesto spolu mají něco společného. Je možné, aby vyšla pravda najevo a dalo se odpustit? Nebo je lepší držet tajemství, která by mohla ublížit hodně lidem, dál v sobě.

Kniha začíná velmi pozvolna. Kapitoly se střídají z pohledu Vivi v současnosti a Shelley z minulosti. Tipovala jsem to na průměrný příběh, ale to jsem se hluboce mýlila.

Sledujeme velmi křehký vztah Vivi s její matkou Ginou, která jí nikdy neprozradila identitu jejího otce.
Dozvídáme se, jak moc lidé s nemocí srdce musí být stateční, když čekají na transplantaci, která nikdy nemusí přijít. A když už jim zazvoní telefon a dostanou tu naději, během pár chvil ji můžou zase ztratit.

V příběhu nechybí ani romantická linka, která mě zasáhla úplně nejvíc. Byla napsaná s obrovským citem pro každý drobný detail ve vztahu dvou lidí.
Proč je život tak nespravedlivý, když tu pravou lásku potkáte až ve chvíli, kdy nevíte, jestli vám vůbec zbývá nějaký čas. Nebo je to snad dar za utrpení a bolest, že je vám dovoleno prožít ještě něco krásného? Ale dokážete tomu propadnout s pocitem, že toho druhého tady pak necháte samotného? Anebo se snad stane zázrak?

Pokud máte rádi silné emocionální příběhy, odhalujete tajemství, která měla zůstat raději skryta, knihu vám z celého srdce doporučuji (a také mít po ruce kapesníky). Oceňuji i jednoduchou obálku, jejíž význam pochopíte po dočtení.

Kniha ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho a má jisté místo v top knihách za tento rok.

10.07.2023 5 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

(SPOILER) Na konci prvního dílu jsme opustili všechny Melzerovy děti ve chvíli, kdy si mohli vzít svou druhou polovičku. O rok později ale vypukla první světová válka, a tak Klaus, Alfons a nakonec i Paul museli narukovat. Melzerova vila a chod továrny tak zůstaly převážně v ženských rukou.

Marie se, kromě péče o svá dvojčata, věnovala i práci v továrně, z čehož Johann nebyl vždy právě nadšen. Paul by na ni mohl být ale jedině pyšný, když stále pokračovala v jeho práci.
Kitty se od prvního dílu příliš nezměnila, a i když se stala matkou, jistá dávka sobeckosti v ní zůstala. Přesto Alfonsova smrt ji velmi zasáhla a při loučení s Gerardem mi jí bylo líto.
Největším vývojem za mě prošla Elizabeth. V prvním díle jsem ji opravdu neměla ráda, ale během války ukázala svou lidskost, když se starala o raněné vojáky a také velkou empatii, když nakonec zůstala s Klausem.

Objevily se nové postavy, které věřím budou mít v dalších dílech svůj prostor, a jiné postavy definitivně odešly.
Kniha se mi oproti prvnímu dílu četla mnohem lépe, ale pořád je to kniha, na kterou si musíte vyšetřit čas. Velký formát a malé písmo četbu příliš neurychlují. Přesto tuto rodinnou ságu postupně dočtu.

15.05.2023 4 z 5

Chladný král Chladný král M. V. Jírová (p)

Na začátku knihy se seznamuje s novým světem odehrávajícím se v budoucnosti. Krutý Krenus si podmanil spoustu zemí s příslibem pomoci a ochranou před válkou, ale za cenu, že on se stane jediným králem a přetvoří si svět k obrazu svému. A tak se z budoucnosti vracíme do hluboké minulosti. Do doby, kde vládne krutost, násilí a kde Vás i jeden špatný pohled může stát život.

Hlavní hrdinkou příběhu je mladá dívka Mesilie, která se těžko vyrovnává s tím, jak rychle se její život změnil a čemu všemu se musí přizpůsobit, aby na sebe neupoutala příliš pozornosti. Jenže jednoho dne zariskuje, a tím, co nesmí, na sebe upoutá pozornost samotného prince Kardese, Krenusova syna. A od té chvíle nastává temná, zvrhlá, dráždivá, žhavá, sexy fáze, kdy Kardes kousek po kousku Mesilii ukazuje, co to znamená někomu patřit.

Kniha ale není jen o bravurně napsaných erotických scénách. Kardes má totiž své nečekané, velmi temné tajemství, které jeho vztah s Mesilií hodně komplikuje. A pak je tu stále Krenus, jehož krutost nezná mezí, a i on má s Mesilií své plány.

Kdybych měla více času, knihu bych bez problému přečetla na jeden zátah. Bylo to návykové čtení a už teď bych potřebovala další díl.

06.05.2023 5 z 5

Doktor Jesenius Doktor Jesenius Jaroslava Černá

Jan Jessenius byl především lékař, ale také vědec, spisovatel nebo vysokoškolský učitel. Za svůj život se snažil nejen pomáhat lidem, ale předávat jim i své znalosti a dodávat jim sílu v tom se nevzdat a bojovat až do poslední chvíle.

Kniha přibližuje jeho pracovní i soukromý život. Průběh první veřejné pitvy, kterou provedl, nevědomky předurčil jeho konec, služba u císaře Rudolfa II. zase narušila jeho vztah s manželkou Marií. Ta sice nakonec pochopila, že mu celou dobu křivdila, ale už bylo pozdě. Vyslovila ale důležitou myšlenku v tom, že někdy musí člověk dělat věci, za které se třeba v danou chvíli musí stydět, ale jinak by nedocílil toho, co je opravdu správné.

Jeho konec byl krutý a brutální, ale i v těch posledních chvílích se nevzdal a nehodlal prosit o milost. Protože to by pro něj bylo osobním selháním.

V knize se setkáváme se spoustou skutečných historických osobností a poznáváme je jinak, než na hodinách dějepisu. Myslím, že pro základní přehled, co se tehdy dělo, je kniha dostačující. Jednu hvězdu strhávám za zvláštní střídání ich a er formy, které mě při čtení občas rušilo.

08.04.2023 4 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

(SPOILER) Oddechovka, ve které se střídá jedna sexuální scéna za druhou, kdykoliv a kdekoliv. O ději se tady moc mluvit nedá a o vývoji postav také ne. Chloe, ani Bennetta jsme jako jednotlivce pořádně nepoznali a vlastně ani oni se za těch pár dní, co byli na služební cestě poznat nemohli, když prakticky nevylezli z postele. Pak stačilo vyslechnout jeden rozhovor, Chloe odešla, Bennett se zhroutil, ale nakonec si to vysvětlili, protože přece najednou zjistili, že bez sebe nemůžou být.
Ale četlo se to dobře, takže do dalších dílů se pustím, až zase někdy budu potřebovat vypnout.

11.01.2023 3 z 5

Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Fantastická zvířata. Brumbálova tajemství: Úplný scénář Joanne Rowling

Kouzelnický svět se chystá k boji s mocným čarodějem Gellertem Grindelwaldem. Profesor Albus Brumbál ví, že sám svět zachránit nedokáže, a tak povolá magizoologa Mloka Scamandera, aby vedl skupinu čarodějů a kouzelníků v boji proti Grindelwaldovi. Jenže vzhledem k tajemství, které Brumbál má, nemůže zůstat stranou věčně.

Poslední díl je opět psán formou scénáře, ale narozdíl od předchozích dvou dílů je tentokrát kniha doplněna například o obrázky postav, míst nebo poznámky herců a členů tvůrčího týmu. Kniha tím byla určitě ozvláštěna, ale zejména ty poznámky mě při čtení rušily. Tento díl navíc nebyl rozdělen na kapitoly, a tak se stalo, že jste četli, byli uprostřed nějakého zajímavého rozhovoru a do toho jste si přečetli, co si o své postavě myslí Jude Law. Kdyby to bylo až úplně na konci knihy, ocenila bych to více.

Tato série má pro mě vzestupnou tendenci, ale přesto jsem si k ní nedokázala vytvořit vztah takové té srdeční záležitosti jako mám u Harryho Pottera. Chybu určitě vidím v té scénářové formě. Psala jsem to u každého dílu a musím se opakovat i tady. Kdyby se jednalo o klasickou beletrii, užila bych si celkově děj a postavy jinak. Myslím, že zrovna u tohoto dílu, když vyšlo najevo, co spojovalo Brumbála a Grindelwalda, tak se z toho dalo vytěžit mnohem víc.

V tomto díle jsem vůbec poprvé neměla problém se začíst, především proto, že už tu byly postavy, které jsem dobře znala a měla k nim nějaký vztah. Filmové ztvárnění jsem doposud neviděla a upřímně mě to ani neláká. Sérii mám dočtenou a tím se s tímto světem nadobro loučím.

16.06.2024 4 z 5

Příliv - Temné hlubiny Příliv - Temné hlubiny Lucie Schánělová

Příběh Nicole a Daniela plynule pokračuje. Po vyznání svých vzájemných citů jsou oficiálně spolu. Ale do happyendu to má stále daleko. Všechno z Danielovy minulosti pořád nevyplulo na povrch a navíc ho potká něco, co jejich vztah může definitivně zničit.

I druhý díl je vyprávěn z pohledu Nicole. Sice se pár kapitol dočkal také Daniel, ale bylo jich tak málo a byly tak krátké, že kdyby tam nebyly, vyšlo by to nastejno. Moc jsem doufala, že si u mě Nicole napraví reputaci, že dospěje, ale dopadlo to ještě hůř. Po dočtení série se mi navíc zdálo, že v prvním díle se nedělo nic a ve druhém se toho dělo až moc.

Bylo tu několik zápletek ohledně ženských postav. U Katie jsem se ptala, jestli má Nicole vůbec nějakou sebeúctu? Před akcí s Loreen se sice bránila Danielově zálibě, ale rychle mu aspoň navrhla kompromis, aby ho snad nezklamala? Co se týče Layly a Jamese, proč to řešila? A ohledně Sarah, to ji vážně v první chvíli v takové situaci napadlo právě tohle? To, že se to nakonec potvrdilo, bylo spíš jen zarážející. Opravdu byl Daniel pro všechny ženy tak neodolatelný? I v tom stavu, co byl?

Představovala bych si i více prostoru na vysvětlení vztahů mezi hlavním párem a jejich rodiči. Nicole najednou přestala být sobecká a zvykla si? Příčina Danielova rozkolu s rodiči vyšla najevo, ale k žádnému uzavření nedošlo. Postavy spolu celkově nekomunikovaly a já si k nim proto nedokázala vytvořit vztah, ač jsem se snažila. Jediná postava, kterou jsem v sérii měla ráda, pobavila se u ní, byla mi sympatická, byl James.

Série je čtivá a naprosto stvořená do letního období. Snad si s postavami porozumíte lépe, než já a příběh si užijete.

2,5*

09.06.2024 2 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

Rebeka Northová odešla před dvaceti lety z rodného města a rozhodla se už nikdy nevrátit. To se ale změní po smrti jejího otce Noaha. Rebeka nevěří, že spáchal sebevraždu, obzvlášť poté, co jí pár hodin před smrtí volal a naznačil jí, že odhalil něco ze starého policejního případu, který dosud nebyl vyřešen. Aby Rebeka odhalila pravdu, je nucena spojit se s bývalým přítelem, Ashem Haugenem. Mužem, který jí zlomil srdce. Během vyšetřování Noahovy smrti vycházejí najevo další a další temná tajemství. I taková, která byla příčinou zlomených srdcí jich obou.

Kniha je vyprávěna v er formě. Děj se odehrává převážně v současnosti, ale v několika kapitolách se při pátrání vrátíme i do minulosti. Hned úvodní kapitola vás nenechá na pochybách o tom, že atmosféra příběhu bude stejně mrazivá jako u prvního dílu. Pokud jste ho nečetli, určitě ho nevynechejte. V tomto díle se totiž vedlejšími postavami stávají Olivie, Cole a Tori a pro ucelení příběhu je nutné znát i ten jejich.

Během čtení máte pocit, že se spolu s Rebekou a Ashem brodíte sněhem, do těla se vám vlévá zima, úzkost a strach z nebezpečí, u kterého nevíte, odkud zaútočí. Přemýšlíte, kdo byl vrahem tehdy a teď a proč to těm dvěma nevyšlo, když jejich vzájemné city přetrvávají dodnes. Tu chemii totiž vidíte od prvního setkání a stává se silnější s každým miniaturním dotekem, který zároveň oba strašně bolí.

Upřímně nedokážu říct, který díl byl lepší. Autorka umí perfektně pracovat s gradací napětí, postupně vám přihazuje drobky do cesty a na konci vás úplně semele. Pokud jste milovníky thrillerů a nevadí vám lehký nádech romantické linky, která tu má své silné opodstatnění, za sebe oba díly obrovsky doporučuji.

04.06.2024 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Kniha je vyprávěna v er formě šesti různými postavami, které žijí na jiném místě a v jiné době. Domníváte se, že se jejich jednotlivé příběhy nakonec nějak propojí? Asi se to stalo, ovšem mě to minulo. Jako celá pointa této knihy.

Toto bude nejspíš má nejkratší recenze, protože já vlastně nevím, co napsat. Ještě se mi u žádné knihy nestalo, že bych po dočtení nevěděla, o čem jsem četla. Děj bych nedokázala převyprávět, stejně tak bych ani nedokázala říct jméno jediné postavy. Nebo možná na nějaké bych si vzpomněla, ale už bych nevěděla, kdo to byl. Nevím, jak ty postavy vypadaly, kolik jim bylo let, co dělali, proč to dělali.

Mám ráda složité příběhy, kdy se jednotlivé dílky skládají postupně do sebe. Tady jsem nedostala do ruky nic, čeho bych se mohla chytit a od čeho se odrazit, abych ty dílky složila a dosáhla výsledku, který mi něco předá.

Kniha je také zfilmovaná a film by mi prý nějaké věci osvětlil, ale zároveň i ten je potřeba vidět na víckrát, aby se pochytily všechny detaily. Upřímně se do něj pouštět nebudu. Navíc, pokud je zapotřebí vidět film, abych pochopila knihu, tak je asi někde chyba. Nejspíš ve mně, protože jsem viděla, že kniha má hodně spokojených čtenářů. Pro mě bohužel ta pravá nebyla.

Hodnocení dávám alespoň za pár kapitol, kdy jsem se do děje dostala a za originalitu v tom, že každá postava byla odlišená jiným stylem psaním. Ale i tak jít výše nemůžu.

20.05.2024 1 z 5

Svůdné zúčtování Svůdné zúčtování Wendy Higgins

Je tu rozhodující bitva mezi dobrem a zlem. Anna je nefilem čistého srdce, který může ze Země vyhnat knížata démonů. Ti se nehodlají vzdát dobrovolně a udělají vše, aby se jí zbavili jako první. Anna ale má své spojence v potomcích knížat, mezi kterými je i její láska. Podaří se jim zvítězit a bude Anna s Kaidanem jednoho dne opravdu šťastná?

Stejně jako předchozí díly i tento je vyprávěn z pohledu Anny, ke které jsem stále nenašla cestu, ale v tomto díle jsem měla problém hlavně s celkovým příběhem, který si často rozporoval.

Lásce mezi Annou a Kaidanem už nemůžu říct, že bych nevěřila, ale spíš se mnou nic nedělala. A přitom tu nastal zvrat, ze kterého bych jinde byla nadšená. Ale tady jsem si říkala proč? Belialův návrh jakoby najednou spadl z nebe. Proč o tomto řešení Anně neřekl už v prvním díle? Proč za jejími zády spřádal plány (na které měla přijít sama, což nevyšlo), když věděl o jejích citech? Teď mu už její výběr nevadil? A v celkovém důsledku, jeho návrh v závěrečné bitvě pomohl čemu?

Co mi v příběhu vadilo nejvíc bylo opakované neplánování plánu. Neustále jsem četla, jak se připravují k závěrečné bitvě, ale nikdo vůbec nic nevěděl. Kdy? Kde? Jak? Postrádala jsem vymýšlení nějaké strategie, abych se o postavy bála a říkala si, jestli jim to nebo ono může vyjít. Místo toho jsem si říkala, k čemu byl vlastně druhý díl? Proč se dlouze hledali další spojenci, když se s nimi dál nepracovalo?

Tato série má velmi vysoké hodnocení, ale tentokrát jdu proti proudu. Potenciál tu určitě byl, ale za mě nebyl využit. Postavy (kladné i záporné) tu byly dost často naivní a hloupé a v příběhu nebylo nic, co by mě táhlo číst dál. Našlo se i pár světlých momentů, ale neměly tu jiskru.

2,5*

20.03.2024 2 z 5

Soused na zabití Soused na zabití Lusy Adams (p)

Šestadvacetiletá Maddie je spisovatelkou. Díky Meredith, své agentce a kamarádce v jednom, se stěhuje do domu, kde má mít jediného souseda. Tím je třicetiletý Alek, se kterým se poprvé doslova srazí v kavárně. A protože Alek má zrovna den blbec, spustí se mezi nimi lavina nenávisti. V reálu si sice nemohou přijít na jméno, ale zároveň si dopisují přes seznamovací aplikaci, kde to naopak mezi nimi jiskří. Jaká bude jejich reakce, až zjistí pravdu? A jak moc se to zkomplikuje, když se mezitím sblíží i v tom skutečném světě?

Kniha je psaná v ich formě z pohledu obou hlavních postav. Začtete se od první stránky a budete se bavit až do té poslední. Zápletka příběhu sice není nijak originální, ale co na tom, když tu funguje úplně všechno? Chemii mezi Maddie a Alekem cítíte v každé scéně a v obou světech. Všudypřítomný humor vás donutí se smát i nahlas.

Alek v počátku kvůli pár nedorozuměním působil jako typický sukničkář, ale samozřejmě to byl ten dokonalý pohádkový princ, který bude chránit svou vyvolenou za všech okolností. Maddie byla se svou introvertní povahou a vztahovými zkušenostmi mou stoprocentní kopií, a tak jsem plně dokázala pochopit každou její reakci, protože vím, že bych jednala stejně.
Příběh zpestřovaly i chatovací konverzace, ve kterých se ukázalo, jak jsme online mnohem odvážnější. Ať se to týká čehokoliv, v psané formě si dovolíme víc, než když hledíme druhému do očí.
Oblíbila jsem si i další postavy, především Meredith a Alekova nejlepšího kamaráda Masona, kteří svým humorem ještě zvyšovali laťku celého příběhu.

Obrovské doporučení pro všechny milovníky romantických komedií a hate to love linky. Tohle budete milovat. Nemůžu se dočkat tištěné verze, až si vyznačím všechny oblíbené pasáže, ke kterým se budu opakovaně vracet.

17.03.2024 5 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Tady asi nějak není co hodnotit. Jednoduchá povídka o tom, jak přijela za jedním a našla druhého. Popisy Prahy se autorce povedly.

31.12.2023 4 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Celaena se stala královou bojovnicí a jejím prvním úkolem je postupně odstranit povstalce, kteří brojí proti králi. Celaena svůj úkol sice přijímá, ale plní ho po svém. Ví totiž, že sám král je krutý a skrývá něco, co by mohlo způsobit ještě větší zlo. Vedle toho si Celaena definitivně vybírá mezi princem Dorianem a kapitánem stráží Chaolem, ale jejich láska dostává velmi brzy obrovskou trhlinu. Během jedné noci se všechno změní. Celaena ztrácí jednu blízkou osobu a důvěru v tu další. Během odhalování tajemných zákoutí hradu a jeho tajemství postupně vychází najevo, že je to i sama Celaena, která skrývá něco velkého.

První díl jsem dočetla před devíti měsíci a k tomu druhému jsem se nemohla stále dokopat. Nejspíš i proto, že první díl úplně nesplnil mé očekávání, a tak jsem neměla tu potřebu hned začít číst. Po dočtení tohoto dílu už ale zbývající díly série odkládat rozhodně nebude. Toto bylo od začátku jiné počteníčko.

Nevím, co se stalo, ale najednou jak kdybych četla něco jiného. Celaena mi neskutečně sedla, věřila jsem jí každý pocit bolesti, štěstí nebo smutku. Když si nakonec vybrala mezi Dorianem a Chaolem (její výběr schvaluju), hned jsem viděla chemii, kterou jsem v prvním díle postrádala. Objevilo se tu mnohem více fantasy prvků, které ale nezastiňovaly charaktery postav a celý příběh. Naopak vše krásně doplňovaly a nutily ke čtení dalších kapitol. Jejich délka byla akorát a střídání er formy v jejich průběhu mi také vyhovovalo.

Jediné za co drobně strhávám hodnocení je Celaenino tajemství. Myslím, že to bylo jasné celkem brzy a tak odhalení na konci za mě nemělo ten správný efekt. I tak jsem ale zvědavá, čeho se ještě dočkám v následujících dílech.

4,5*

08.12.2023 4 z 5

Jen sekunda Jen sekunda J. Levinski

Wafley a Sirius se znají od dětství a na střední škole spolu chodili. Znovu se setkávají po čtyřech letech, a protože jiskra mezi nimi nezhasla, pokračují nakonec tam, kde skončili. Zatímco ve většině knih čekáme až se hlavní pár dá dohromady, zde jsou spolu hned. My sledujeme jejich cestu, která ne vždy musí být zalitá sluncem. Čtyři roky odloučení nejsou dlouhá doba, ale záleží v jakém věku ta léta uplynou a jak se dotyční změní. Wafley ani Sirius už nejsou stejní jako na střední. Navíc oba žijí zcela odlišné životy. Wafley studuje tanec, Sirius hraje hokej, a proto je často pryč. Do toho ti dva snad nemůžou mít rozdílnější povahy, které jim jejich vztah spíše komplikují. Dokážou se na společné cestě jednou opravdu sejít?

V knize se střídají pohledy obou hlavních postav, text je čtivý a rychle odsýpá. Občas mi čtení ztěžovaly pouze chyby v překladu, za které ale nemůže autorka, takže to ani nepočítám do celkového hodnocení.

Líbilo se mi prostředí, ve kterém se příběh odehrával, zároveň mě ale mrzelo, že těch tanečních a hokejových scén nebylo více. Naopak bych zase ubrala na scénách, kdy se hlavní hrdinové opakovaně hádali a usmiřovali. Chemii spolu měli, ale než se mohli trochu posunout, přišla další překážka, kdy se zase vrátili na začátek. Tam jsem viděla chybu hlavně u Siriuse a jeho lží, které vedly k tomu, že byl často na Wafley hnusný a ona reagovala tak, jak reagovala. Pro někoho mohla být ufňukaná, ale citlivější povahy to jinak neumí.

Zápletka s Connerem mi přišla trochu nedotažená a možná i zbytečná? Buď bych ji více rozvinula nebo nedávala vůbec. Spíš bych do popředí dala postavu Dana. I právě ohledně něj jsem měla vizi jiného konce.
Konec byl posléze skutečně jiný a originální, což oceňuji. Ne že bych tyto konce vyhledávala a měla ráda, ale byl to takový ten konec k zamyšlení i do reálného života. Protože někdy opravdu stačí jen sekunda a nikdy už nic nebude takové, jako bylo dřív.

3,5*

25.11.2023 3 z 5

Kapitánova čest Kapitánova čest Lucie Jehličková

Příběh se odehrává roku 1851 kdy mladá Američanka Frances přijíždí spolu se svým bratrem Ashleym do Anglie navštívit své příbuzné. I když se nikdy předtím neviděli, Frances se hlavně těší na svobodu, která ji čeká. Doposud měla za zády svou přísnou matku, která jí určovala, jak by se měla slušná dívka chovat, aby si ji nějaký muž vzal a měl s ní kupu dětí. Frances se tomu ve svých dvaceti letech zatím úspěšně vyhýbá a vůbec ji to netrápí. Jenže osud jí do cesty přivede Jacka Mortimera. Muže, který ji od prvního setkání neuvěřitelně rozčiluje, ale zároveň stejnou měrou přitahuje. Dokáží změnit své původní názory na vztahy a překonat překážky, které jim brání být spolu?

Máte rádi sérii o sourozencích Bridgertonových? Pokud ano, určitě nemiňte tuto knihu, která má velmi podobného ducha. Začetla jsem se hned na první stránce a zároveň bych nepoznala, že se jedná o prvotinu. Tak dobře to bylo napsané a tak dobře se to četlo. Do příběhu vplujete ani nemrknete a postavy si zamilujete.

Frances a Jacka jsem si oblíbila jak jako jednotlivce, tak samozřejmě i spolu. Měli mezi sebou velmi něžnou chemii. K příběhu mi to krásně sedlo a dokázala jsem s nimi procítit ty jejich nevinné pohledy a polibky, kterými vyjadřovali svou lásku. Ještě pomalejší vývoj probíhal mezi Anne a Ashleym, což vzhledem k jeho zraněné duši chápu. A moc bych si přála, kdyby ti dva dostali prostor v nějakém volném pokračování.

Oceňuji i zápletku s Holly a Lukem, která dodala příběhu na dramatičnosti, ale zároveň nebyla zbytečně natahovaná. Zapadla přesně na ta místa, kde byla potřebná a vyřešila se racionálním způsobem. Všechny postavy tu byly charakterově velmi dobře vykreslené, ať už byly kladné, záporné nebo měly přinést do určitých pasáží humor (což se lady Westhamové a jejím dcerám dařilo).

Knihu mohu s čistým svědomím doporučit a rovnou jsem si ji koupila do své knihovny.

04.11.2023 5 z 5

Odkaz Hawthornů Odkaz Hawthornů Jennifer Lynn Barnes

Avery už částečně zná důvod toho, proč byla vybrána miliardářem Tobiasem Hawthornem a proč zdědila celé jeho bohatství. Bylo to ale celé jen jedna z jeho her, jež starý Hawthorne tak miloval a zkoušel jimi své vnuky? Nebo je za tím ještě něco víc a Avery má s rodinou společného víc, než si myslí? Jakou roli v tom hraje Tobias Hawthorne II., který má být již několik let mrtvý?

První díl jsem četla před osmi měsíci, takže jsem se trochu bála, že už si nebudu nic pamatovat. Naštěstí autorka v prvních kapitolách vše podstatné připomněla, a tak jsem do toho vplula nakonec snadno. Ale ... pak se něco stalo. Jak mě první díl bavil, užívala jsem si to luštění šifer a odhalování tajemství, tak tímto dílem jsem se bohužel větší částí přímo protrápila. Přišlo mi, že se v každé kapitole toho událo hrozně moc a já to nestíhala vstřebávat. V jedné kapitole se něco řeklo, ve druhé to bylo úplně jinak. Chápu, že to asi mělo vést ke zmatení čtenáře, ale nebylo to tak plynulé a postupné.

V prvním díle lehce započal milostný trojúhelník mezi Avery, Graysonem a Jamesonem. Tehdy jsem ho příliš neřešila, protože mi přišel jen na okraj. Zde se rozvinul o něco více, ale můj problém byl ten, že Avery neměla chemii ani s jedním z nich. Bylo mi úplně jedno, kterému z nich dá přednost. Ale aspoň se mi líbil ten Maxin nápad ohledně zavření očí.

Celkové hodnocení nakonec zachránilo posledních sto stran, které konečně měly nějaký ten nádech prvního dílu a já si je opravdu užila. I z toho důvodu nebudu odkládat čtení posledního dílu a budu doufat, že ta pozitivní vlna, kterou jsem chytla na konci, mi zase neuteče.

26.10.2023 3 z 5