a304 a304 komentáře u knih

Kat a blázen Kat a blázen Jan Werich

(SPOILER) Werich je pokaždé skvělý, působí jako křesadlo, je jiskrný a srší nápady. Dokáže zapálit pomyslný oheň , v tom nejlepším smyslu a osvětlit temné kouty lidské duše. Moc se mi líbí. Kdykoliv ho čtu, jakoby tu byl a připadá mi pravděpodobné, že dokáže být na mnoha místech současně.
Doporučuji od autora snad cokoliv, zatím se těším na to, co ještě neznám.

10.04.2022 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Pokud potřebuji energii nacházím ji v přírodě. Strom není jen symbolem poznání, /biblické varování , že dojednaná úmluva, ve smyslu etiky, morálky, kdy slovo chlapa je neporušitelné a porušením končí život člověka v ráji/ , poznání, tedy rozvoji vědy a techniky musí předcházet odpovědnost, aby dar poznání byl využit s odpovědností dobrého hospodáře.
Autor odkrývá tajemství přátelství člověka a stromu. Ten je součástí přírody a vylepšuje prostředí kolem sebe, Všude kam nejen jeho kořeny dosáhnou, všude kam jeho semínka doletí, ale i mnoha dalšími způsoby šíří radost. Kyslík se v nevětrané místnosti rychle vydýchá a zhorší se pozornost, rozhodování, myšlení.
Nedávno vědci objevili látku , která posiluje imunitu, strom reaguje i na člověka.
Z mnoha důvodů je mi v lese dobře a kéž bychom měli ke stromům respekt a úctu, kterou si právem zaslouží.
Tuto knihu doporučuji si nejen přečíst a mít ji v knihovně, abych ji představili dalším čtenářům. Skvěle napsáno.

23.03.2023 5 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

(SPOILER) Opět jsem sáhla po ceně Magnesia Litera a mohu jen doporučit. Neuvěřitelné, jak němá tvář dokáže upřesnit a zaměřit pozornost na to, co je opravdu důležité. Jak je chlupáč trpělivý, že to jednou také dokážu pochopit... Musí mít nějaký další smysl, kterým vnímají smysl pomíjivého ... Až když mi to konečně sepne a taky dojde, tak vnímám krásu, která je všude kolem... a každý okamžik, jen se soustředit na tu krásu a umět ji přijímat.

08.01.2023 5 z 5

Velké sny Velké sny Sarah Lark (p)

Právo na vzdělání, přemožení překážek na cestě "neprošlapané", nevzdat se. Uskutečnit své plány, čtivý a vzrušující děj. Žít podle svých představ. Každý den se pokusit, být svému snu blíže.
Doporučuji.

28.04.2023 5 z 5

Okresní město Okresní město Karel Poláček

Vše je relativní, to co je živé se neustále vyvíjí, proměňuje, pulzuje energií, podřimuje a jindy burcuje. Takto vnímám Poláčka. Za studentských let: nuda, poslušně papouškuji o satiře maloměšťáka... Mnohem později, po načerpání zkušeností rozeznávat hloubku poznání povah, motivací, vztahových reakcí atd. , které autor s laskavostí sobě vlastní do své jedinečné tvorby vkládal. Dnes oceňuji plastický , živoucí počin, který vložil do svého díla a na mne přenáší potěšení, pocit klidu, pohody, jeho láskyplný otevřený svět každému...

Citace: "...já vás chápu ju -ju-jůlínku, ale uznejte, že vám to trpět nemohu. Ukáži, jak si představuji pořádek ve svém závodě. Kdo mě vyvede z míry, bude litovat."
"Ano, ano, prosím!"

Okresní město doporučuji.

16.04.2023 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

(SPOILER) Náhlá radost z neočekávané záplavy nezaslouženého štěstí. Pocit rovnající se nalezení oázy v poušti s chladnou, čistou, pitnou vodou... Co je sen, může zítra být skutečnost.. S naprostou lhostejností jsem nakoukla do knihy a ejhle...! Humorem k nadhledu a zafungovalo to. Najednou vidím truhlo-stonožku, co nemá vlastní mozek, ale je připravena zničit kdekoho a cokoliv, co by ohrožovalo jeho majitele, kterého stále a věrně a všude následuje.
Pobavilo mě vzácné dřevo, které vědělo, že zloděj zlo dělá a bude dělat stále, protože je zloděj a ten se musí lapit .
Parodie na bednu dobrá, doporučuji.

08.07.2022

Vesničanka Vesničanka Mirka Skočílková

Chci hřešit, nic už neřešit, jen si vyčistit hlavu... Mlsně se probírám kamarádčinou poličkou, vysvobodím jednu z několika knížek a juknu majitelce do očí, přikývne.
Závěrem? Nesložitý děj... No těžkosti života tam byly, ale nebyly moje, pro mne o to odlehčenější porce, po které mi není zle.
Vesničanka skvělá, stačí odpustit a hned je veseleji. A doma se má odpouštět pořád, alespoň 3x denně . Funguje to jako rozhřešení za spáchání hříchů.. Jedenkrát Zdrávas, dvakrát Otčenáš a běda ti, jestli mi to připomeneš...!
Stačilo by jen tak málo, jen si odpustit, a jak by panečku bylo krásně na světě!
Vesničanka mi douho chyběla. Pustila jsem ji do svého srdce a je mi najednou lehčeji.
Doporučuji a tleskám autorce.

19.03.2023 5 z 5

Zapomenutá tajemství Prahy Zapomenutá tajemství Prahy David Černý

Velké dobrodružství, odhalování tajemství jedno a další a další. Autor celé série knih, určené pro zvídavé bez omezení . Lehce vplujete do autorova fanklubu. Rodinná četba. Povídání, co jste již věděli, kdy jste místa navštívili, kdy podniknete společnou výpravu.

10.04.2023 5 z 5

Vnímavá zeleň Vnímavá zeleň Alessandra Viola

(SPOILER) Velkou krásu, vzrušující dobrodružství, opravdovou, uzdravující léčbu a mnoho dalšího poskytuje zeleň. Stromy v lese produkují látku, která posiluje imunitu. Nezištně podporují odlišné formy života. Můžeme se od nich hodně učit. Snad se člověk v 21. stol. posune o krůček dál. /Zatím plácáme bábovičky na pískovišti a druhému je nepřejícně ničíme.../.
Zda je inteligentnější flóra nebo člověk je jasné. "Přizpůsobivý?" člověk se neumí ani zařadit, přestože se učil, že je savec. Otázka by musela znít smysluplněji, např. inteligentnější je flóra nebo fauna? -jaký pak člověk... Co je to za inteligenci, když si řeže větev pod sebou... "Kamarádi" zlomyslně podávají motorové pily... a vědí proč, nezištná "štědrost"... Někdo "uzákonil" rovnítko mezi inteligencí a vychytralostí, dávno asi už v antice/.
Přátelé, ještě je čas , na procházky lesem a možná nás napadne, co dělat a co nedělat, aby se nám i stromům dařilo lépe.
Popínavky mají mimo jiné mnohé dovednosti i paměť, asi chemickou. Také jsem si všimla, že mají analytické a komunikační schopnosti. Dobrou zkušenost vyhodnotí a okamžitě předávají info celé rostlině a následně dobrá zkušenost automaticky přechází na nové , mladé části. Postavila jsem popínavku na okno, vyšplhala se skoro metr po zácloně. Velice pomalu a opatrně jsem každičký úchyt, zamotaný do prstýnku uvolňovala... V duchu se rostlině omlouvala, za nepříjemnost, kterou ji způsobuji a i za mou nevšímavost, k její přirozené potřebě, hledat oporu a touhu jít za sluncem. Měla jsem pocit, že mi rozumí, že jí nechci ublížit, nebyla ztuhlá stresem a dařilo se , nenásilně jí usměrnit na oporu v květináči, další jsem přidala. Rostlina si to pamatuje a záclonu nepoužívá.
Kniha se mi líbila, doporučuji a těším se na Váš komentář.

06.08.2022 5 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Tabu - sexuální úchylky - nekrofilie - různé erotické projevy náklonosti k tělu po smrti.
Je to hnus, ale spisovatelka upozorňuje i na zvrácené úmysly a probuzené zlo psychopata, který v tom umí chodit...
Sex restartuje mozek asi proto je pudový. Ten kdo nedokáže prožívat lásku, vztah nenastartuje přirozeným způsobem, jedná odpudivě, až mu přeskočí, hrábne mu...
V přírodě studenokrevní /chladnokrevní/ ještěři se spletou např. teju pruhovaný, nebo leguán leopardí a vnímají teplo od sluncem vyhřáté mrtvé samice po svém.

V knize popsaná účelová, cílená přetvářka, manipulace ..., je odporná, ale velice věrohodná, ženy bez varování ...
Jen čtenář předem ví, že něco není snadno vysvětlitelné.
Nějak hvězdičky se mi dávat nechce, narušuje mi představu o přirozenosti člověka, když vím, že odborný časopis biologů uvádí, že zvíře se splete...
Člověk cílevědomě klame, aby prokázal svou nepřirozenou podstatu?
Domnívám se, že jen člověk drogami poničí nervovou, hormonální soustavu ještě nenarozenému a změní tak přirozené funkce organizmu a v dospělosti se nastartují chybné reakce.
Neumím knihu hodnotit, je šokující.

27.04.2023

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

(SPOILER) Klenot. Novely zbožňuji a mohu je číst opakovaně. Moudra pročisťují hlavu, a ta skvostná čeština je libozvučná. Jeho styl je hudbou. Naprosto souhlasím s alef.
Mohu jen dodat, že si přečtu znovu a znovu, pro mne drahé stránky a zpřítomním se ve světě, který stvořil Čapek.
Poslední čas jeho života, nebyl radostný. Prožíval obtížně stravitelné situace /které pociťujeme dnes i my/, v době nastupujícího nacizmu před 2. sv. válkou a ve společnosti, všude přítomný strach, vytvářel bezedné a ničím neohraničené propasti nekonečné nenávisti... Dnes tu Gestapo není, ale udávat se někteří učí už v předstihu, však vědí, že se to hodí, až budou kráčet přes mrtvoly, nijak se jich to nedotkne. Vědí, že jsou smrtelní taky, ale využívat a užívat si, je jediný smysl jejich plochého vnímání.
Velmi se omlouvám za tuto negaci, ale chci zdůraznit jeho odkaz: člověk může držet hlavu vztyčenou a tvořit svůj svět podle svého. Obdivuji, vnitřní svobodu si nenechal vzít. Našel si svůj klidný kout a tvořil dál, pro nás, své čtenáře.
Novelu doporučuji.

25.01.2023

Šumavské povídky Šumavské povídky Karel Klostermann

(SPOILER) Citace: "Není vpravdě na světě nic, co by stačilo vyhověti všem vůbec a každému zvláště a z čehož by tryskalo jen štěstí a požehnání". "Svět prý jest údolím slzavým, myslí a mluví jedni, jakési předpeklí, z něhož jen smrt vysvobozuje, jiní naopak vynášejí krásu a radosti, jež život přináší s sebou. neváhám přiznati, že mají pravdu ti i druzí, dle toho, jak se ke komu svět zachoval a jak ten onen naň pohlíží sklíčky, jež osud mu nasadil, sklíčky různě zabarvenými. Nelze se o to hádat. Jisto jest, že jsou na světě lidé, kteří dovedou sobě a svým bližním vytvořit ráj z ponuré, pusté poušti, a jsou zase tací, kteří sobě i jiným přetvoří ráj v nesnesitelnou gehennu což, alespoň pokud jedinců se týká, tu a tam také dokážou jinak užitečné zákony a veřejné instituce".
Autora doporučuji. Nejen Šumava je krásná.

18.11.2022

Severní vody Severní vody Ian McGuire

(SPOILER) Pravá naděje není naivní, planá, to je beznaděj... Naděje otvírá tvůrčí cesty z krizí, je to motor startující odvahu, víru ve štěstí, dodávající pozitivní náladu, která posiluje kognitivní , psychologické, sociální i fyzické síly k překonání potíží, konfliktů, jednotlivých překážek na nekončící cestě k reálnému cíli.
Realita se nesmí zkreslovat ani popírat. Síla lidského myšlení se projevuje v lidské společnosti.
Severský život je mrazivý, pod teplou dekou je četba skvělá . Doporučuji.

11.05.2023 5 z 5

Osel a stín Osel a stín Jan Werich

Čím déle autory znám, tím více je miluji, nelze jinak. Doporučuji.

08.05.2023 5 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

(SPOILER) Tvůrčí psaní ovládá i umělá inteligence, umí novelu, reportáž atd., ale nahradit skvělého autora, který probudí synapse a taktovkou promění chaos v radost z nezapomenutelné hrdé seberealizaci každé buňky při společné chvále celku. Talent má schopnost obdarovávat, dokáže spojovat, přenášet informace k vytváření postupných, harmonických změn ve prospěch všech... Boj se vědomě odehrává uvnitř každého a pak sladěný orchestr vnímá každá buňka ...
Tiše se necháváme unášet na vlně autorova talentu...
Ochutnávka: 57 viz citáty.
Chápu, že nelze odkrýt jednoduše všechna tajemství dirigenta.
Kuchařka a kulinářský div..., a proč si nepřečíst recept?

25.04.2023 5 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Díla umělců stále promlouvají k dnešku. Nebudu přehlcovat komentář, kvalitu lidé dokáží ocenit i bez zbytečné reklamy, tu bych zakázala . Doporučuji.

01.04.2022 5 z 5

Maryša Maryša Miloslav Klíma

(SPOILER) Na pozadí příběhu, který známe, je vidět řada neřešených problémů, které bují v nedobrých vztazích. Včas nezvládnuté problémy vyústí v katastrofu. Opět dílo nestárnoucí. Záleží jen na nás...

29.03.2022

Malá máma Malá máma Lenka Sadvarová

(SPOILER) Ráda doporučuji komiks , krásné sluníčkové barvě na obálce. Humor jistě nastartuje uvolněnou atmosféru a zaplní váš příbytek pohodou.
Mladé maminky potěší vtipné spisovatelčiny postřehy, a rozjasní sváteční den matek, přeji popsaný hodně tlustý deníček.

14.05.2023 5 z 5

Úsměv klauna Úsměv klauna Jan Werich

(SPOILER) Werich mě vždycky těší a utěšuje. Citace: Paměť je výsadou blbých, Chytrý nemá čas si pamatovat, chytrý musí myslet!" "Bůh stvoříl člověka, ale nedal si to patentova, a tak to teď může dělat každej blbec."
"Čas si vymysleli lidi, aby věděli od kdy do kdy a co za to." "Bylo by to k smíchu, kdyby to nebylo k pláči."
"Bez lidí dobré vůle by život byl jen nákladné dobrodružství a nebezpečný."

Přeji všem veselého Silvestra a hodně štěstí a zdraví v novém roce 2023.

31.12.2022 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

(SPOILER) Paráda. Po práci zábava. Pečený holubi nelítají do huby. Kluci od narození zvyklí makat a pomáhat si, jeden za všechny, všichni za jednoho, aby nám společně bylo dobře. A bylo.
Žádné bonusy jen touha vyhrát a radost z toho, co dělám, pak se zapomene, co to dá dřiny. Vzájemně jeden se spoléhá na druhého. Žádná nenávist mladých proti starým, jak je dnes Kalouskem a spol. podporováno, s tím šibalstvím, že dnešní mladí nestihnou zestárnout.

Citace: "Klapzuba měl jedenáct synů. Nejstarší Honza byl hrozný čahoun, šel tedy do branky. Nejmladší dva synové, Frantík a Jura byli drobní a mrštní..." Doporučuji, paráda.

28.12.2022 5 z 5