Kat a blázen

Kat a blázen je divadelní hra autorů Jana Wericha a Jiřího Voskovce s hudbou Jaroslava Ježka, uvedená v Osvobozeném divadle v roce 1934. Hra získala podtitul satirická fantazie o deseti obrazech. Ve své předmluvě k této hře napsali Werich a Voskovec, že by radši psali pro své divadlo "divoké fantazie, bláznivé frašky a absurdní pohádky". Proč? Jelikož správné divadlo má diváky odvést na míle daleko od šedé skutečnosti do časoprostoru nereálného, absolutně vymyšleného a nesmyslného. Jenže jelikož se psal rok 1934 a skutečnost kolem nich nebyla šedá a obyčejná, ale stala se "strašlivou konkurentkou tohoto ideálního divadla", rozhodli se nezůstat k ní chladnými, ale naopak na ni reagovat. Od poetismu přešla tvorba Osvobozeného divadla k satirické, ostře společensky zaměřené tvorbě, která měla reagovat na to, co se právě děje: Adolf Hitler v Německu uchvátil moc a začal se zbavovat svých odpůrců těmi nejkrutějšími cestami. Nezaměstnanost rostla a hospodářská krize byla v plném květu. Proti hře protestovalo mexické velvyslanectví.Požadovalo, aby bylo vynecháno vše, co nějak souviselo s Mexikem. V důsledku toho se pozměnil i původní text mexické hymny. Představení byla často narušována útoky fašistů, kteří vytloukali okna a snažili se všelijak narušovat chod divadla. Čím dál tím více přítomných diváků si s nimi ale vědělo čím dál tím lépe rady. Osvobozené divadlo fungovalo dál. Gogolova slova, která použili i V+W v úvodu k této hře: "Zlobí se na zrcadlo, kdo má křivou hubu!"...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/50521/kat-a-blazen-50521.jpg 4.748
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Český spisovatel

Kniha Kat a blázen

Dvorik

"No vidíte, ale co je to za hrdiny, když ve skutečnosti neumřeli? Proto si myslím, že by bylo přímo v jejich zájmu, aby umřeli dodatečně za naši věc se zpětnou platností.“

Tato vtipná narážka sedí i na dnešní dobu. Někdo umře a dá se mu medaile za hrdinství = Populismus. Kdo neumře, nedostane nic a hrdinou není. Běžná věc.

Peťulka8
09.03.2017

Skvělá kniha, která se mi výborně četla. W+V jsou prostě jedničky :-)

Damato
17.09.2016

Tak mě potkal další poklad rodinné knihovny, ovšem tentokrát naši střežili, jestli ho v pořádku vrátím, takže majetkem mým není. Co k tomuto dílu dodat? Všechna díla V+W jsou nadčasová a všechna se dají kdykoli aktuálně citovat:
"Pohádky vyčichly, zapadnul i král a svět dospěl dál.Kdepak jsou ty časy, kdy se národ smál, krize se nebál. Jak se všechno mění,jak ten čas letí,Žijem ve znamení kulturních století.Dnes už lid nepozná,koho se má bát a komu se smát "

Safira55
05.04.2016

Ze začátku nic moc, ovšem pak se to rozjelo :)

Xamedeus
29.04.2012

V+W to se snad nedá ani hodnotit. Prostě klasika pan Werich je mým vzorem, člověka který se usmíval když mu všichni ubližovali.

WEIL
16.08.2011

Reakce dua W+V na Hitlera, když se dostal v Německu k moci.

knedlik
15.12.2010

"A tak z kata a blázna vznikla hodnost svérázná, vylíhnul se nový tvor - blázen diktátor!"

Nádherná hra, měli jsme tu čest ji hrát (školní divadlo) a drzost ji zprznit :-)

Jan Werich

Jan Werich