a.r.nick a.r.nick komentáře u knih

Domeček z karet Domeček z karet Michael Dobbs

Perfektní kniha! Napínavá, ale ne že by šlo vyloženě o život či zdraví - spíš napínavá ve smyslu "co ještě dalšího hrdina vymyslí, jak se to všechno proplete a zamotá, kdy se co a odkud provalí"... Celkově to bylo skvěle zpracované, hlavní postavy popsané tak, že čtenář pochopil jejich pohnutky, a líbil se mi i styl vyprávění, jakože jazyková stránka, která tak pěkně sedla k faktu, že se děj odehrává "ve vyšších kruzích" :). Za mě doporučuji a jsem zvědavý na druhý díl.

08.01.2018 5 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Kniha se mi líbila - sympatičtí hlavní hrdinové (nejen oba Willové, ale i postavy okolo), děj byl vyprávěný s vtipem a těšil jsem se na každou další kapitolu. Líbilo se mi i to, že mnohem víc než vztahy partnerské se tam kladl důraz na přátelství, to nebývá tématem v YA zase tak často... Možná strhávám půlhvězdičku za ten až příliš "hollywoodsky přeslazený" a tedy malilinko kliošidní konec ;-).

16.08.2017 4 z 5

Velký třesk Velký třesk Simon Singh

Nenásilně poučné, nesložitě vědecké, podané čtivě, s vtipem i s pochopením pro ne zrovna matematicky / fyzikálně /chemicky zdatné čtenáře... Spousta jednotlivých vědomostí sbíraných ve školních lavicích mi konečně zapadla do sebe a utvořila ucelený rámec; plus jsem se dověděl plno nového a ještě se i pobavil (protože vědci jsou podle všeho zábavná sebranka ;)). Doporučuji jak čtenářům, kteří se už o astronomii / kosmologii dávno zajímají, tak i úplným začátečníkům, kteří by se rádi od něčeho odpíchli :).

18.07.2017 5 z 5

Xenocida Xenocida Orson Scott Card

Aniž bych to čekal (zvlášť po pročtení hodnocení tady), třetí díl mě bavil ještě víc než díly předchozí. A taky mi o hodně víc dal. Sci-fi čtu většinou spíš pro zábavu než kvůli hlubokému přemýšlení, ale tohle byla výjimka, protože autor do děje schoval spousty svých filozofických a psychologických úvah - a mně to dokonale sedlo :). Jinak souhlasím s tím, že kniha mohla mít klidně o něco méně stran a asi by jí to neuškodilo, některé myšlenky hlavních hrdinů se opakovaly neustále dokola, až se tím ty postavy stávaly skoro protivné ;). Na druhou stranu, možná v kontrastu s tím pak všechno to duchovní zamýšlení vyznělo o to hlouběji... Za mě rozhodně doporučuji - i co se čistě sci-fi týče, mělo to nápad (a ne jeden), spád i pointu (a taky ne jednu ;)), a takový konec jsem rozhodně nečekal; už se těším na pokračování :).

16.06.2017 5 z 5

Jak postavit vesmír Jak postavit vesmír Ben Gilliland

Souhlasím s komentáři níže - parádní počtení, relativně jednoduchá a srozumitelná forma (i když některé odstavce jsem nepochopil ani po trojím pročtení, ale to není chyba autora ;)). Starší znalosti jsem si oprášil, nové získal, spousta informací i z jiných zdrojů mi po dočtení zapadla do sebe... a několikrát jsem se vtipným poznámkám autora i zasmál, takové odlehčení od jinak ne zrovna snadné "probírané látky" není na škodu :).

23.05.2017 5 z 5

Opak věčnosti Opak věčnosti Justin A. Reynolds

Knihy o cestování časem můžu - a mám jich načteno dost, takže tahle nebyla ničím originální. Možná tím, že v ní nebylo vůbec vysvětleno (ani aspoň naznačeno), jak nebo proč se to Jackovi děje. Ne že by se to bez toho neobešlo, ale mně se právě ta různá vysvětlení na tom líbí. A taky by to mohlo být o nějakých sto stránek kratší; při několikátém opakování toho samého děje, pouze z pohledu "budoucího Jacka", už to mělo tendenci trochu nudit.

17.04.2021 3 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Kniha mě svým způsobem hodně vtáhla, bavilo mě sledovat, jak Mahan postupoval hrou, jak přicházel na nové věci a nacházel různá zajímavá řešení, kul pikle atd. Ale chvílemi mě právě přesně tyhle popisy naopak dost nudily - číst si o tom, kolik čeho vykutal nebo vyrobil, kolik zabil krys a kolik čeho mu to přineslo, že získal takový a makový bonus nebo dovednost atd. Zaujalo mě to proto, že tenhle typ her nehraju; ale kdyby mi někdo takhle detailně popisoval hry, který hraju, tak bych to asi nedal - jenom si o tom číst a nemoct to hrát :). Na další díly se každopádně momentálně nechystám.

03.06.2020 4 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Velice napínavý, kvalitně odvyprávěný thriller s přesahem - neboli k zamyšlení ohledně našeho slepého důvěřování moderním technologiím... a koncernům, které stojí v pozadí. Více nemám co napsat, abych nekopíroval to, co již zmínila přímo pode mnou čtenářka Bad-wolf :-)

Obrův stín Obrův stín Orson Scott Card

Jednu hvězdičku přidávám, protože to bylo opravdu důstojné a ano, přiznávám, že i dojemné "rozloučení" s celou sérií, které jsem za ty roky docela propadl. (Ani mně není jasné, jak je vůbec možné vydat česky tolikadílnou sérii a vykašlat se na závěrečné finále!) Pravda, tento díl mě nebavil AŽ TOLIK, ale stejně mi na poslední stránce bylo líto, že sága prostě končí... Jinak opět jsem očima zrychleně přeskakoval zdlouhavé popisy všech těch politických situací, válečných a bitevních strategií, vojenských postupů a podobně. Zajímaly mě spíš lidské stránky a vývoj jednotlivých postav a přišlo mi škoda, že bylo tolik kapitol věnováno těm vojenským manévrům - na úkor osobnějších, hlubších psychologických popisů. Ty byly, včetně samotného vyvrcholení, zkráceny na minimum a tak jakože odbyty.

Stínové loutky Stínové loutky Orson Scott Card

Ač nerad, musím ohodnotit už jen třemi hvězdami. Kniha je pořád hodně čtivá, ale chvílemi už mi to přišlo všechno až moc překombinované a hůř se mi v tom orientovalo. Té politiky a náboženství tam bylo opravdu hodně, docela mě to rušilo - číst si o bojích mezi Indií, Čínou, Pákistánem a já nevím, kým ještě. Navíc mě už chvílemi přestávalo bavit snažit se přijít na to, kdo koho jakou fintou či lstí přechytračil, protože toho bylo prostě příliš (přemýšlet deset tahů dopředu, co asi podnikne A, a tedy co by měl podniknout B, aby to A nečekal, jenže jelikož A to čeká, tak B musí udělat opak, což ovšem A zřejmě čeká taky... ;-))

06.05.2020 3 z 5

Hegemonův stín Hegemonův stín Orson Scott Card

Román mě opět hodně bavil. Petrovi jsem ostatně tak trochu fandil už dřív, takže děj popsaný z jeho pohledu jsem si užil. Co mě ale nebavilo, byly různé politické scénáře o tom, co se stane / nestane, když Indie / Pákistán / Čína / Rusko atd. začnou / nezačnou válku... Jak už zmiňoval někdo níž, v těchto částech to ze sci-fi přecházelo spíš do politicko-válečného románu a tenhle žánr zrovna moc nemusím.

Míšenci Míšenci Robert J. Sawyer

Třetí díl byl podle mě nejslabší z celé série. Hrdinové, v minulých dílech sympatičtí, najednou sympatičtí nebyli - hlavně z Mary se stala protivná ženská, která v mých očích svým chováním dost klesla. Plus v předchozích dílech zajímavě podané úvahy o náboženství byly v tomto závěrném dílu vyhnané do extrému... Třetí díl mě opravdu bavil nejmíň, přišlo mi tam toho splácaného už hodně najednou.

06.05.2020 3 z 5

Lidé Lidé Robert J. Sawyer

Kniha už nepřekvapí originálním nápadem, když se jedná o druhý díl. I přesto mě ale román bavil: děj svižně odsýpal, vše, co se odehrávalo, mi přišlo tak nějak logické, domyšlené... a hodně jsem hltal hlavně ty rozdíly mezi naším a "jejich" světem - to, jak odlišně přistupují tamní neandrtálci např. k manželství, k vině a nevině, odplatě... nebo k diplomacii a politice jako takové ;-)

07.10.2018 4 z 5

Hominidé Hominidé Robert J. Sawyer

Od knihy jsem čekal něco malinko jiného, ale i to, co jsem dostal, mě hooodně bavilo a zaujalo! Námět mi přišel super nejen sám o sobě (svým způsobem to bylo dost originální a napínavé - existence dvou paralelních světů, kde na jednom převzali před tisíci let vládu lidé a na druhém neandrtálci), ale i z pohledu filozofického: hodně mě bavily ty úvahy na téma "Jak by se nám asi žilo, kdybychom neměli žádné náboženství, žádnou víru, kdybychom k manželství přistupovali takhle otevřeně, kdyby existovaly Archivy Alibi..." atd.

07.10.2018 4 z 5

Flashforward Flashforward Robert J. Sawyer

Námět se mi moooc líbil, ale už v průběhu čtení mi přicházelo na mysl, že z toho šlo vytřískat mnohem, mnohem víc, než směr, jakým se vydal autor - a po dočtení jsem vyloženě litoval, že nápad na takový román nedostali třeba I. Asimov nebo A.C. Clarke, v jejichž podání by to asi byla bomba :). Úplně nejvíc se mi líbila (a díky tomu přidávám hvězdičku) vize jednoho z hlavních hrdinů, ve které se dokázal podívat do tak daleké budoucnosti, že zahlédl v podstatě zánik vesmíru - na těchto popisech vzdálené budoucnosti, která je už tak jiná, až je nám vlastně úplně cizí, fakt ulítávám ;-)

01.07.2018 3 z 5

Pole šťastných náhod Pole šťastných náhod Ondřej Neff

Co se týče vypravěčského stylu, je kniha celkem čtivá, ale co se týče příběhu jako takového, moc mě neuspokojila. Děj se točí hned kolem několika postav, ale přitom nedospěl k žádnému pořádnému vypointování (alespoň já tam tedy žádné nenašel). Celé to téma mi prostě přišlo dobře nakousnuté, ale nevyužité. Bavilo mě to především z toho historického pohledu - jakože jak kdysi fungovaly počítače (děrné štítky, terminály, "abend" - tomu už se ani nechce věřit ;)) a k čemu se používaly...

01.07.2018 3 z 5

Proud času Proud času Michael Crichton

Těšil jsem se na sci-fi, ale vzhledem k odcestování do minulosti to začalo vypadat na historický román, navíc z období středověku, takže za mě bohužel nedočteno...

29.06.2018 1 z 5

Poslední hvězda Poslední hvězda Rick Yancey

Musím dát "jen" čtyři hvězdičky - za to, že to bylo možná až moc zbytečně natahované, jak zmiňovali i ostatní níže, a pak za ten očekávaný závěr. Očekávaný, ale přesto silný, o tom zase žádná :). Víc než slušné zakončení skvělé série.

08.01.2018 4 z 5

Atlantský mor Atlantský mor A.G. Riddle

Perfektní, podle mě mnohem lepší než první díl. Úplně chyběly nudné pasáže, z této knihy bych rozhodně nevyhodil ani stránku. Navíc se zde vysvětlilo, co se vysvětlit mělo, a všechno to do sebe perfektně zapadlo. Konec zůstal otevřený jen malinko, tak akorát, aby čtenář dostal chuť na třetí díl, ale aby přitom druhý díl znechuceně neodhodil s výtkou "achjo, vždyť se nic nevysvětlilo" ;). Jednu hvězdičku ubírám čistě subjektivně jen proto, že pro mě coby pro fandu Ericha von Dänikena nebyly teorie a závěry použité v knize AŽ TAK překvapivé a ohromující jako asi pro jiné čtenáře, kteří se tímto směrem při přemýšlení o původu lidstva nikdy nezabývali ;).

05.01.2018 4 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Taky mi to přišlo o pár desítek stránek delší, než by to mohlo být... ubral bych uprostřed, tam se moc nedělo, a taky bych možná ubral pár vedlejších postav. Konec byl dobře zamotaný a tedy překvapivý, takže po téhle stránce spokojenost, a rozhodně mě navnadil na druhý díl.

05.01.2018 3 z 5