432830 432830 komentáře u knih

Kudy šel anděl Kudy šel anděl Jan Balabán

Kniha je pomerne kratka, a nerozviji se tu tedy nejaky uceleny pribeh...jde spis o utrzky, zaznamy ze zivota nekolika hlavnich postav, o pravdepodobne klicove momenty (ale i vsedni situace) jejich zivota..v knize me zaujalo jen par mist, ktere me primely nad necim se zamyslet..konec neni nijak vypointovan, jedna se o existencionalni knihu, o implicitni uvahy o smyslu zivota..ja nejsem fanda existencionalismu, protp tak slabe hodnoceni

06.01.2019 2 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Tak tady jsem strašně váhala s počtem hvězdiček. Dala bych i plný počet, ale bojím se, že by to bylo jen za to silné životní téma. Kniha mě úplně vzala. Ale víc než styl (který se mi ale také líbil, ne že ne) mě prostě zaujal ten příběh. Hlavně skutečnost, že jej autorka napsala podle vlastního života. V podstatě tam odkryla všechny svoje slabiny, svoje splíny, deprese, poklesky. To chce velkou odvahu stejně jako schopnost o tom mluvit na veřejnosti. Ta kniha mne natolik očarovala, že jsem se v jejím průběhu dívala na Boučkové film Smradi a po přečtení knihy jsem se dívala na Třináctou komnatu Terezy Boučkové. Chtěla jsem všechny ty zmiňované lidi vidět naživo. Dokonce jsem četla jedny z posledních článků, kde se Boučková svěřuje, že starší syn sedí v kriminále a mladší vychovává své dvě děti (přičemž jeho dítě z Roku kohouta bylo adoptováno jiným tatínkem)....Příběh je opravdu silný, ten styl psaní se tam hodí, ačkoli se musím přiznat, že jsem některé pasáže lehce přeskakovala, protože jsem strašně chtěla vědět, jak to bylo s kluky dál (i když konec byl asi předem jasný)....Jednu hvězdičku ale přece jen uberu za trošku nudnější pasáže, které ten příběh zpomalují..

03.01.2019 4 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Kniha se mi moc libila, zejmena psychologie postav, brilantne prokreslena...Zejmena Klara, bezesporu nejzajimavejsi postava, jeji vnitrni boje, strachy, uzkosti, obrany...kniha dlouho doznivala

01.01.2019 5 z 5

Místo určení neznámé Místo určení neznámé Agatha Christie

Strasne zajimava Christie, neni to ta klasika stare Britanie...prekvapivy konec...taky se mi libilo, ze se zde objevuje postava z jine Christie knihy

01.01.2019 5 z 5

Drakula (skrátená verzia) Drakula (skrátená verzia) Bram Stoker

Čtivé, působivé, strhující

31.12.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jsem nadšená! Nemám ráda sci-fi, ale tato kniha wau! Běhá mi z toho mráz po zádech, stejně jako u Farmy zvířat...Orwel umí navodit pěkně napjatou atmosféru

31.12.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Forma bajky skvěle sedí, šel mi z toho mráz po zádech.

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Nemám slov...strhující, fascinující příběh o lidské odvaze, o strachu, o morálce...nádhera, přečteno jedním dechem

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Klasika, drama se dobře četlo

Noční rozhovor Noční rozhovor Ladislav Mňačko

Nápadně připomíná Remarqua a jeho Noc v Lisabonu...stejný styl, podobná úroveň..kniha se dobře četla

31.12.2018 3 z 5

Zhubněte jednou provždy - Najezte se do štíhlosti Zhubněte jednou provždy - Najezte se do štíhlosti Antónia Mačingová

Recepty jsou snadné a chutné

31.12.2018 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Skvělé!!! Napínavé, promyšlené...super super super!

31.12.2018 5 z 5

Běž, chlapče, běž Běž, chlapče, běž Uri Orlev (p)

Knihu jsem musela číst kvůli vysoké škole do předmětu Literatura pro děti a mládež...kdybych byla mladší, zcela jistě by se mi kniha moc líbila a vychutnala bych si ji...takto jsem ji četla z povinnosti a za boha jsem ji nemohla rychle dočíst...proto tak málo hvězdiček, ale rozhodně tím nechci nikoho odradit!!!

31.12.2018 3 z 5

Zajatkyní Stalina i Hitlera. Svět v temnotě Zajatkyní Stalina i Hitlera. Svět v temnotě Margarete Buber-Neumann

Úchvatné! Silné! Ohromující! Ten příběh měl šťávu, měl příběh, měl děj, měl spád, měl v sobě všechno...naprosto ojedinělá knížka, kde se střetávají dvě válečné situace, zdánlivě naprosto protikladné, ve skutečně neuvěřitelně podobné - ruský gulag a německý koncentrák...Kdo by si pomyslel, že Rusové, o nichž se nemluví zdaleka tolik, byli horší než Němci? A co víc, ta beznaděj, že z ruského gulagu se lidé mohli vrátit po několika desítkách letech, pokud vůbec...na druhou stranu německá organizovanost vypadá v kontrastu se špínou a zimou Ruska jako pohádka...ale i ta má svůj špatný konec...Knížka je poměrně dlouhá, nabytá miliony informací, které jsem vstřebávala ještě dlouho a poté a upřímně, inspirovala jsem se knihou i při výuce dějepisu, když jsme probírali stalinismus...žáci byli u vytržení z popisu rozdílů gulagu a koncentráku...Pro úplného nehistorika, který se v těchto reáliích absolutně neorientuje, může být kniha zajímavá, ale možná až příliš složitá a nepochopitelná...za mě jednoznačně plný počet a ráda bych dala ještě hvězdu navíc :)

31.12.2018 5 z 5

Krásné obrázky, úžasný způsob života...

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Ale jo, dám tomu plný počet, Tučkovou mám ráda, Gerta se mi líbila, jak téma znásilnění otcem, tak odsun Němců a poukázání na barbarismus Čechů...nesmírně kontroverzní téma, se kterým každý nevyleze, protože Češi mají ten svůj odpor k Němcům od války v sobě zakořeněný. Ano, je pochopitelná nenávist obecně k těm, kteří posílali tisíce lidí do koncentráků. Ale zas je to všechno o jednotlivcích...prostě Tučková je jednička, že se pouští do věcí, o kterých lidé nechtějí psát...očernit Čechy v tomto tabu tématu je odvaha a velká výzva! Proto ten plný počet...A taky za to, že Gerta zůstala zatrpklá až do konce života a já v tom vidím vlastní babičku, která se nikdy nedostala přes rozvod a pořád dokola nenávidí svět...takže reál jak vyšitý

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Chlapce jsem četla ihned po Schindlerově seznamu. Nevím, zda to byla výhoda nebo naopak nevýhoda. Nevýhoda patrně v tom, že Schindler je napsaný bezvadným částečně dokumentárním a částečně románovým stylem, ten příběh prostě chytne u srdce a dojme vás ve všech bodech...Chlapec na bedně už je spíš takovým doplněním, ozvláštněním, když se ještě nechcete vzdát toho silného příběhu.

31.12.2018 3 z 5

Klasika, kterou jsem si přečetla až teď ve 22 letech...Strašně dlouhé dílo, které na svých stránkách odkrývá nesmírnou spoustu informací, příběhů, představ..Trošičku mi vadily opakující se slovní obraty a pasáže, celkově mě dílo nudilo jen v několika málo částech..Knihu jsem si přečetla, protože jsem mělo po čase chuť zase na nějakou světovou klasiku a věděla jsem, že knihu si zamilovala sestra, když ji četla někdy na střední...nemám až tak nadšené pocity jako ona, dokonce jsme se bavily, že chtěla číst Sinuheta po letech znovu, ale nedostala se přes sto stran...tedy možná je to dobou a trochu zastaralejším jazykem, možná opravdu velkou obsáhlostí, ale na víc než tři hvězdičky se v tomto případě necítím.

3x Phil Marlowe 3x Phil Marlowe Raymond Chandler

Miluju detektivky, miluju Chandlera, Christie, Klevisovou! Takže paráda

Zvlčení Zvlčení Antonín Bajaja

Ohromně poutavý konec!! Pasáže s vlky opravdu zajímavé, dalo by se říct, že mě kniha nadchla, ačkoli podobný styl bych si přečetla až po delším čase...