Schindlerův seznam

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42851/big_schindleruv-seznam-r6P-42851.jpg 4.5713
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Svoboda

Schindler's Ark, 1982

Kniha Schindlerův seznam

andrii24

... marně se snaží krvavá saň vytrhnout z kavalírovy dlaně, když krajem táhne kavalérie smrti, v plné síle. Vrhá se na vrchol člověčí nelidství, "božstvo" barbarské.

mi-380

Tenhle zážitek je na delší komentář.
Oskar Schindler - spravedlivý mezi národy na své životní cestě*. Sudetoněmecký průmyslník-arizátor s dobrým srdcem. Veselý, poživačný, podnikavý, oblíbený, štědrý, jeho hlavní válečná vina byla, že Židy považoval za lidi. Autor nasazuje od začátku strohý dokumentární styl, popisující osud nejen hlavní postavy, ale i mnoha „Schindlerových dělníků“, vycházející z jejich poválečných výpovědí. Také díky Spielbergovi jde o zaslouženou legendu a podobná svědectví mě jen víc a víc utvrzují v přesvědčení, že stát Izrael má své jasné opodstatnění a jeho nekompromisní politika zajišťuje tomuto národu holé přežití. Při návštěvě Izraele mě přitom překvapilo množství mešit a tolerance k Arabům (za ww2 většinou spojencům Němců), což v muslimských zemích obráceně neplatí, tam je tolerance k Židům blízká nule.
Krutosti v Krakově (omšelé pozůstatky ghetta jsou tam k vidění dodnes), které autor ve většině knihy popisuje, daleko převyšují účinek všech thrillerů a hororů s masovými vrahy. Tady šlo o Skutečné Nelidské Masové Vrahy. Nejen Němci se svými ukrajinskými nohsledy se vyžívali v likvidaci Židů, i spoustě Poláků vadili. Před válkou dokonce polská vláda jednala s francouzskou o možném přesunu milionů židovských spoluobčanů na Madagaskar a při válečných přesunech židovských transportů museli často paradoxně vojáci Židy před polskými nacionalisty chránit.
Každé slovo v knize má sílu, každá věta je malým dramatem, každá stránka popisuje nepochopitelnou nenávist, krutost a vraždění.
95 % (zatím 712 hodnotících, průměr 89 %).

Oskar dal z jedné cukrárny přinést dort a pak ho nakrájel na stole Klonowské. Do kanceláře se začaly trousit delegace židovských i polských dělníků s blahopřáním a on upřímně políbil dívku jménem Kucharská, jejíž otec byl před válkou poslancem polského parlamentu. Potom mu přišla potřást rukou židovská děvčata a vzápětí i Židé; dokonce i Stern sem nějak zaskočil z továrny Pokrok, kde byl nyní zaměstnán, aby Oskarovi stiskl formálně ruku a přitom se ocitl v jeho pevném drtivém objetí.
Toho odpoledne někdo, snad tentýž nespokojenec jako minule, zavolal na Pomorskou a udal Schindlera za porušení rasových zákonů.

Stejně jako tehdy na nádraží přednesl Oskar svůj obvyklý projev. Jsou to nenahraditelné vyučené zbrojní dělnice. Sám jsem si je v průběhu let vyškolil. Znamenají pro mě pracovní sílu, kterou nemohu jen tak snadno nahradit.

P.S.
Asi trochu spoiler: *Svitavy, Krakov, Brněnec, (a nakonec v rychlosti ještě Německo, Argentina, Izrael, Německo).

Evaho73

Prečítaním knihy Schindlerov zoznam si plním osobnú výzvu zo zoznamu kníh, ktoré sa svojim posolstvom zaraďujú medzi unikáty svetovej literatúry.
Dospela som k poznaniu, že kto chce lepšie pochopiť filmové prevedenie Schindlerovho zoznamu, mal by si najskôr prečítať aj knihu, ktorá bližšie objasňuje určité filmové scény.
Nechcem polemizovať o samotných pohnútkach alebo zámeroch Oskara Schindlera, ktoré z neho urobili legendu krakovských Židov, ale dôležitý je fakt, že svojou vypočítavosťou a aroganciou zachránil stovky životov.
Osobne ma okrem smutných udalostí zaujal skôr kontroverzný charakter Oskara Schindlera, kde sa z alkoholika a vypočítavého sukničkara stal milosrdný ochranca Židov.

ADE138

Znala jsem film, ale přirozeně film neobsáhne tolik, co kniha. Nedá se říct, že je skvělá - protože není. Je smutná, děsivá a dobře napsaná. Jako audiokniha - namluvil V. Beneš - je přesná.

Martina291086

Jedna z těch knih, které jsem si koupila, protože se k ní vracím velice často... Mám ráda knihy, které byly zfilmované, protože hodnotím rozdíl mezi zpracováními. U této knihy platí to, že film je sugestivnější a pro mě náročnější, vždy u něj brečím jako želva... Nicméně, Keneally mistrně balancuje mezi literaturou faktu a beletrií, což je hodno uznání. Nenašla jsem pasáž, která by mě nudila a zároveň je příběh vylíčen v realistických barvách. Žádné přehánění nebo pozlátko či podcenění situace... V dnešní době je víc než kdy jindy důležité číst tyto knihy, takže vřele doporučuji.

Ronnie68

K téhle knize jsem se odhodlávala už od střední … slyšela jsem o ní (i o filmu) … ale musela jsem se přesvědčit sama … a musím uznat, že se jedná o jednu z těch lepších knih, zachycujících období války (alespoň pro mě) … myslím jako, že pro Židy u majitele (továrny) neskončil život ve vyhlazovacím táboře …

Dancozz
05.12.2021

Po obsahové stránce je kniha samozřejmě naprosto výjimečná a svým příběhem silná. To je navíc umocněné tím, že popisuje pravdivé události. To byl za mě i trochu kámen úrazu - autor jakoby balancoval na pomezí dokumentu a beletrie a nemohl se rozhodnout, kterým směrem se vydá. Tím pádem pro mě kniha byla trochu méně čtivá a začetla jsem se až ke konci.

MaxK
15.12.2021

Film je asi známější než knižní předloha, ale nikdy jsem ho neviděl. Zamlouvá se mi románová forma podložená výpověďmi. Autor se dušuje, že nic vymyšleného nepřidal, občas vysvětlí, kdo mu příběh vyprávěl, a poukáže na rozpory ve svědectvích. Současně si drží lehkost, kterou by jako historik při kritické analýze udržel jen stěží. Keneally zpočátku krásně vystihuje mnohovrstevnost Schindlerovy osobností, ale s postujícím dějem je Schindler stále jednoznačněji popisován ze strany zachránce. Myslím, že tahle kniha je nedoceněná v popisu nacistického Německa jako zkorumpovaného režimu. Osobně bych ocenil, kdyby byl Schindlerův obraz doplněn o pohled všech těch nacistických úředníků, které Schindler balamutil a podplácel, a o pohled žen, které se s Schindlerem zaplétaly.