Schindlerův seznam

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42851/schindleruv-seznam-r6P-42851.jpg 4.5673
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Svoboda

Schindler´s Ark, 1982

Kniha Schindlerův seznam

marie4265

Musím říci, že kniha se mi prvních osmdesát až sto stran nečetla zrovna dobře. Nedokázala jsem se do ní ponořit, myšlenky mi často odbíhaly jinam. Docela jsem se i obávala, abych neměla takové pocity po celou knihu, jelikož jsem se na ni velmi těšila.
Po ale zhruba těch sto stranách už jsem si konečně zapamatovala ta nejdůležitější jména, místa a události, abych se do toho konečně mohla pořádně ponořit. A bylo to skvělé. Popis prostředí tak akorát, oceňuji občasnou přímou řeč, která krásně posunula dílo ještě dál. S Oskarem Schindlerem jste dokázali díky popisu jeho charakteru skvěle sympatizovat. Musím ještě vyzdvihnout postavu Sterna, který - ačkoliv se takovéto ,,žebříčkování" do příběhů psaných podle skutečné události dle mého názoru nehodí - byl rozhodně má nejoblíbenější postava spolu s Oskarem.

Příběh samozřejmě vypráví o nepopsatelně těžkém období, ale člověk se nemusí obávat (alespoň v mém případě), že byste museli knihu v rámci znechucení nad chováním esesáků odložit.
Knížku tedy naprosto doporučuji všem, kteří se nebojí vrátit do těchto těžkých let i přes poměrně těžko čitelný styl psaní.

Ještě v poslední řadě musím doporučit film, kde herec Liam Neeson ztvárnil Schindlera naprosto bravurně a nedokázala bych si v této roli představit nikoho jiného. Plus ještě zmiňovaný Stern - ten byl také více než skvělý!

,,Kdo zachrání jeden lidský život, jako by zachránil celý svět."
,,Her Direktor vlastně říkal: děkuji vám, že jste mi pomáhali dělat si z režimu blázny."

Evkae36

Tohle byla teprve čtvrtá kniha za celou mou čtenářskou éru, kterou jsem odložila nedočtenou. Málokdy to dělám a většinou dám knize i druhou šanci, nerada knihy nedočítám. Tady mi ale vůbec nešlo se do knihy začíst, ponořit se do děje, i když filmové zpracování považuji za velice zdařilé a téma druhé sv. války je mi velmi blízké. Možná to bylo jen autorovým stylem, ale nesedla mi prostě. Škoda, chtěla jsem porovnat, kolik toho ve filmu chybělo.

Kackap

Velmi oceňuji, že se autor snažil podat příběh a osobnost Oskara Schindlera objektivně a bez kříkras. Mám ráda příběhy o odvaze obyčejných lidí, kteří mají jinak k charakterově dokonalému superhrdinovi daleko. Jsou pro mě mnohem uvěřitelnější a silnější. Na začátku jsem se zalekla stylu vyprávění, bála jsem se, aby to nebylo moc suché a pro mě nudné. Nakonec jsem se ale do knihy ponořila, využívala každého volného času ke čtení, a příběh na mě zapůsobil mnohem víc než řada jiných dramatičtěji psaných knih na toto téma. Těším se teď, že se vrhnu na další ze svých restů, a podívám se i na filmovou verzi.

Majdoslava

Naprosto fenomenalní.

Kinderkahoun
26.12.2020

Příběh byl hezky zpracován, sice přikresleně, ale to je samozřejmostí v tomto žánru a navíc mi to osobně ani nevadilo. Fakta byla upravena do chodu příběhu, takže to může zanechat záporné hodnocení od těch, co čekali něco jiného. Když pominu nějaké menší problémy s chápáním, nebo hledání autorovy záminky v textu, tak kniha byla velice pěkná a bavilo mě ji číst. Nějaké části byly sice nudné, ale v těch dalších to plně kompenzovalo nedostatky. Příběh, který byl napsán na námět skutečných událostí nezanechal mojí mysl nedotčenou, některé řádky, události, mi zůstanou v hlavě asi ještě dlouho. Ze začátku sobecké chování Schindlera eskalovalo v člověka, který měl srdce na správném místě. Kniha se mi hodně líbila a doporučil bych přečtení opravdu každému

rumund
13.12.2020

Tuto knihu moc nemusím komentovat. Výborná kniha, výborný film dle pravdivé události.

MadamC
01.12.2020

Opět musím poděkovat čtenářské výzvě, protože bez ní bych si knihu asi nepřečetla, i když mám moc ráda stejnojmenný film.
Překvapil mě vypravěčský um autora, který pro mne byl velmi příjemný. Ze všech úhlů vše probral a velmi přehledně. Čtenář se tak skvěle orientoval ve spoustě židovských jmen bez většího úsilí. Když nějaké informace nebyly známy, okamžitě to přiznal a přidal i hypotézy, jak to mohlo být.
Hlavně se mi na knize líbí, že ukazuje, jak fungovaly válečné obchody a podvody, jak se němečtí pohlaváři dali uplácet a jak v tom Schindler uměl chodit. Autor však Schindlera nijak nepřikrášluje. Ukazuje čtenáři všechny stránky tohoto pozoruhodného obchodníka s velkým srdcem.
Opravdu stojí za přečtení. Doporučuji všemi deseti.

poutnik66
25.11.2020

Lze vzít skutečnou postavu vypočítavého sobeckého hajzlíka a udělat z něj hrdinu? Když umíte psát jako Keneally, pak ano. Silná kniha, u které mě rušilo jen vědomí toho, že skutečný Schindler měl s tím literárním jen pramálo společného.