Noční rozhovor

... v dubnu 1965 jsem byl v Drážďanech. Prochodil jsem celou noc po městě, které se dodnes nevzpamatovalo ze strašných následků války. Když jsem se vrátil domů, začal jsem psát tuto knihu. Není to autobiografie, ale může si vymyslit člověk něco co se nestalo? L. M.

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/62296/nocni-rozhovor-lT7-62296.jpg 4.452

Nočný rozhovor (1966)

Romány, Literatura slovenská, Biografie a memoáry
Vydáno:, Československý spisovatel

Vojslava

Od relativně nerozsáhlé novely, která je téměr opravdu jediným nočním rozhovorem (byť jeho nedílnou součástí jsou takřka samostatné příběhy), jsem se nějak nemohla odtrhnout. Témata viny (osobní i kolektivní) a trestu, zodpovědnosti, věrnosti, zrady, ceny života a ceny smrti jsou podána se zmrazující lehkostí a přitom neobyčejnou hloubkou. A mimo jiné začínám tak trochu chápat mně předcházející generaci co do vztahu k Němcům... Rozhodně doporučuji číst, i mladým - o historii to vypovídá víc než leckterá odborná kniha.

druzickaster

Ač jsem o válce slyšel jen od babičky, téměř ve všem se s panem Mňačkem v názorech na němce, válku a problémy kolem ní shodneme. V knize jsou velmi zajímavé myšlenky a názory i ostatatních, německých, postav, že mě místy až mrazilo. Chce se mi napsat, tuto knihu musí všichni přečíst, ale je to samozřejmě nemysl, ovšem kdo chce poznat osudy několika obyčejných životů z konce války v Drážďanech, rozhodně po této knize sáhněte a čtěte...

gersie

Hezký psychologický náhled na válku. Autor nám zprostředkoval myšlenky , které člověka,jenž neprožil tyhle těžké časy, ani nenapadnou. Velice si cením , že nám poskytl tak výjimečnou příležitost si o válečných prožitcích popřemýšlet. Je důležité , že nám nabízí pohled ,jenž nesouhlasí s tím co se za války dělo , ať už to bylo na jedné nebo druhé straně fronty.Hlavně přibližuje život lidí , kteří válkou trpěli a přitom do toho byli nevinně zataženi proti své vůli a zničilo jim to životy a to dokonce i v tom případě , že se narodili až po válce.

smazenaryba
22.09.2017

Kniha o tom, že WW2 zasiahla ľudí oveľa hlbšie, než to dokáže akákoľvek čepeľ, náboj, alebo bomba. O tom, že roztrhala našu identitu na franforce, ktoré mnohí zbierajú a neúspešne zliepajú do dnes. Mňačko sa narodil, aby zakúsil, zaznamenal a nám ostatným, jemne a drsne, s pohladením a s päsťou do sánky, predal podstatu toho, čo sa stalo.

růžovámakrela
04.03.2017

Kniha, která mi dala mnohem víc, než jsem od tenké brožky mně nic neříkajícího autora čekala. Mistrně, až s cynickou otevřeností rozebrané téma nacistické versus spojenecké viny ilustrované na životě ilegálních přistěhovalců ve válečných Drážďanech. Ač celkové vyznění knihy podporuje názor autora, prostřednictvím dialogu nesoucího se v hlavní dějové lince nabízí pohled z druhé strany, diametrálně odlišnou optikou, která se i při vší dobré snaze už z principu věci nikdy nemůže ztotožnit s myšlenkami autora-vypravěče.

borsalino_csfd
09.09.2016

Úžasná kniha o vině Němců na tiché či aktivní podpoře vzestupu Adolfa Hitlera k moci, který následně Německo zatáhl do "spravedlivé" války proti bolševismu a sionismu. Na druhou stranu se otevírá myšlenka ospravedlnění plošných útoků spojenců na čistě civilní cíle, které vyvrcholily v Hirošimě. Přestože Němci napáchali na světě mnoho zla, které nelze jakkoli omluvit, mají spojenci "bianko šek" na cokoli, od lokální či plošné odplaty? Úžasně emotivní příběh i zpracování.

evasamankova
07.09.2016

Ze všech možných úhlů probraná vina... Výborné...

AdamMez
01.06.2016

Jedna z neojbsáhlejších analýz poválečného pojetí kolektivní viny, jakou jsem držel v ruce, vmáčknutá na pár stránek novely.

dagmar5477
20.03.2016

Kniha k zamyšlení, četla jsem ji jedním dechem.

leos0925
18.05.2014

..v té knize je úplně všechno ..

maryzka
23.06.2012

Myslím, že to je částečně autobiografická kniha- autor se rozjel do Dráždan, kde se v kavárně potká s obsluhující dívkou a oba vypráví jak prožili nacistickou dobu a jak se s ní vyrovnávájí po určité době, Autor zhledisky uvěznění v koncentračním táboře, dívka z hlediska jaké je to být dcerou nacisty.

Hellou
29.06.2011

Odpoledne jsem sáhla do knihovny po dědovi, aniž bych věděla, co vlastně beru za knížku ... teď jsem dočetla a musím říct, že jsem četla jedním dechem :)