432830 432830 komentáře u knih

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Uz jsem neco knih precetla, ale malo z nich ve mne nechala tak hluboky dojem. Pouhych 90 stran, za to plnych brutalniho zachazeni s malym ditetem, ktere si to nicim nezavinilo. Nejhorsi na tom vsem je, ze matka nebyla potrestana a nejspis pote tyrala nektere sve dalsi dite. Hrozne smutny pribeh, nad nimz zustava rozum stat.

09.06.2020 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Krimi knihy a Nesba vubec opravdu muzu. Syn je oproti romanum s Harrym Holem trochu slabsi, mozna proto, ze vraha predem zname.

17.05.2020 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Zde netreba komentare. Shrnula bych pouze dosavadni nazory - vynikajici!

17.05.2020 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

(SPOILER) Nechapu to mnozstvi negativnich recenzi. Za me super, napinave, prectene hned. K zaveru se svym zpusobem dalo dospet, ale prvoplanovy motiv vrazdy to rozhodne nebyl.
SPOILER!!!! Pro ty, kteri nepochopili - veazdu spachal Sean, nebot nemohl unest predstavu, ze by se lide dozvedeli, ze kryl matcinu vrazdu a je tedy synem zrudy.

17.05.2020 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Nemuzu se rozhodnout, ktera Nesbova kniha je lepsi...Nevim, jak to dela, ale kazdou kapitolou jsem vic a vic napjata. Tech 700 stran jsem precetla za dva dny, protoze jsem se nemohla dockat na rozuzleni :)

05.01.2020 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Fakty nabitý, ale přitom čtivý a skvěle odvyprávěný příběh. Z pokusů běhal mráz po zádech...

20.12.2019 5 z 5

Franz Kafka - Člověk své a naší doby Franz Kafka - Člověk své a naší doby Radek Malý

Je otazkou, jaky ma kniha ucel, respektive, co od ni ctenar ocekava. Nenajdete v knize premiru faktografie ci biografickych udaju, zvlaste pak ne detailni rozbory Kafkovy tvorby. Kniha je spise vhledem do Kafkova zivota a atmosfery Prahy, ktera spisovatele tolik ovlivnila. Jedna se o kratke seznameni s tolik probiranym autorem, o kterem mozna ani nevite tolik, kolik myslite. Libilo se mi, ze jde Franz nebyl nahlizen pouze z pohledu politovanihodneho chudacka, za coz je casto vinen otec. Naopak, je zde Kafka, coby presprilis uzkostny a mozna i trochu rozmazleny citlivka, ktery sve hluboke pocity ukryl prave do sveho dila. Kratce jsme seznameni i se stezejnimi dily, a to nejcasteji formou uryvku a ilustraci, ktere nam reknou vic, nez kdejaky rozbor. Mne kniha zaujala, za necele dve hodinky jsem mela precteno a to i s prestavkami na prokoukani obrazku.

04.11.2019 5 z 5

Co jsi to za matku? Co jsi to za matku? Paula Daly

Super krimi thriller - prirozene dialogy, povedena zapletka, napeti tak akorat. Podtrzeno secteno, za dva dny jsem nemela co delat, uz se tesim na dalsi autorcin pocin.

04.11.2019 5 z 5

Rodina Rodina Mario Puzo

Po zkouknuti recenzi zde na databazi jsem cekala vetsi pecku. Historicky roman fajn, rekla bych prumer. Od druhe poloviny uz to autor vzal smahem, prokresleni postav se nejak vytracelo, takzez dialogy nemely takovou hloubku jako na zacatku. Co se tyka faktu, s romany o Borgiech si nedelam iluze, je zde velky prostor pro fantazii, a prave proto z toho mohl Puzo vykresat vic. Vydani, ktere jsem cetla, obsahovalo neuveritelnou spoustu chyb a preklepu, nejvice me vsak dostal popis Lucrezie, ktera mela na jedne strane oci oriskove hnede a za par dalsich stran oci modre, ktere ji ladily s atlasovymi saty. Tak nevim, kde se stala chyba a jak vlastne Lucrezie vypadala.

20.08.2019 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Za dva dny jsem nemela co delat - ctive, dynamicke, napinave...asi ve trech ctvrtinach jsem zacala byt opravdu velmi napnuta, hrozne jsem chtela otocit na konec a zjistit, kdo je vrah. Samozrejme jsem to vydrzela a vraha objevila chvili pred Holem. Nesbo popisuje mistni tradice a zvyky, taktez mnoho legend, ktere jsou s pribehem sladeny.

06.08.2019 4 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Na knihu mne navnadila sama autorka, kterou jsem měla tu čest slyšet na autorském čtení, kde o tomto nově vydaném díle hovořila. Nastínila důvody, proč si k rozepsání příběhu zvolila méně známou rodinu Offermanů, namísto např. Tugendhatů, o nichž by jistojistě nasbírala i více materiálu. Tučková k upoutávce na svou knihu vybrala pasáž o sirotkovi Franckovi a vůbec o poměrech náročné dětské práce, při níž mnoho malých pracantů i zemřelo. Kniha mne v tom okamžiku nadchla a chtěla jsem si ji určitě přečíst. Tak se stalo...Právě po přečtení ukázky jsem o knize nabyla úplně jiné představy - Fabrika není obyčejným románem o rodině Offermanů - zdaleka ne. Tučková vlastně popisuje svou vlastní práci na románu, který vyšel při příležitosti výstavy o brněnských textilkách a který je spíše doplněním a doprovodem této akce. Sama zde přiznává, že mnoho epizodních postav, motivů a životních příběhů je fiktivních, jelikož nenastřádala dostatek materiálu, který by jejich skutečný život dokázal přesně vykreslit. To z knihy dělá spíše jakéhosi průvodce, řekla bych "Po stopách textilních baronů", zejména Offermanů, zmíněna je však spousta dalších továrníků - od Schoellerů až po Löw-Beery, slovo padlo dokonce i o Oskaru Schindlerovi. Tím je dán jakýsi nástin, či přehled o průmyslovém srdci Brna. Zkrátka chcete-li se o tom nenásilnou formou něco dozvědět, určitě sáhněte po Tučkové Fabrice. Hledáte-li historický román se spoustou přímé řeči, propracovaných postav, vyšperkovaných miniepizod - pak, prosím, nechte Tučkovou ležet.
Na díle oceňuji jednak vložené materiály a fotky (velmi zajímavé informace, ačkoli někdy přemíra...moc se obávám, že si pamatuji sotva půlku, nicméně jako studentka historie musím konstatovat, že to bylo dosti přínosné), jednak autorčinu metaforiku spojenou s textilním odvětvím! Ta byla opravdu nevšední, neotřelá a nápaditá, hrozně se mi v knize líbila.
Přesto dávám jen tři hvězdičky. Knihu jsem přečetla za dva dny a osudy postav mne, bohužel, neoslovily tak jako autorku.

31.07.2019 3 z 5

Požehnáni ti, kdož žízní Požehnáni ti, kdož žízní Anne Holt

Skoda, ze autorka svuj potencial nerozvinula..severske krimi laka samo, pribeh nebyl spatny, styl psani me takzez bavil, nicmene kdyby bylo pridano o alespon 100 stran vic a vrah i se svymi pokrivenymi motivy byl vzat na musku detailneji, uroven knihy by razem o dve hvezdy stoupla...chybel mi nejaky aha efekt na konci, taktez duvod, proc vrah spojoval vrazdy se sobotnimu masakry, zdalo se mi to jaksi neukoncene, jako by pulka knihy proste chybela

15.07.2019 3 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Pripadam si trochu provinile za ne prilis vysoky pocet hvezd...nicmene, je to snad poprve, co se mi film libil vic nez kniha...na rozvlacnost ruskych autoru jsem pomerne zvykla, vetsinou je vse tak dobre vypointovano a osudy dlouhopritomne, ze to pokladam za dobrou kompenzaci...ale Zivago je misty rozvlekly az moc, nekolik osudu drobnych postav, ktere se znova vzpomenou az po sto stranach, filozoficke pasaze a nutnost sirsi znalosti ruske revoluce od roku 1905 az po rok 1920 - to vse cini z knihy nesmirne narocne ctivo, ktere si neprectete jen tak pro oddech...mozna jsem cekala vice zamerenou pozornost na vztah Lary a Zivaga, ale ten je spise paralelni k nekolika dalsim vztahum...taky me prekvapila mirna nevyvazenost pomeru poctu stran a dynamiky deje - nejvetsi zvraty patrne ocekavejte na poslednich 100 stranach...ale jelikoz je to klasika, nelituji casu, ktery jsem do cetby investovala

08.07.2019 3 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Miluju klasickou literaturu, ale Červený a černý, ačkoli je stále uváděna na seznamu povinné literatury, mě dost nudila. Rozvleklé kapitoly "o ničem" jsem ke konci přeskakovala, pořádně jsem četla jen první třetinu s paní Renalovou a asi poslední třetinu, kde se začaly dít nějaké zvraty. Rozhodně nedoporučuju středoškolákům na školách, existuje spousta záživnějších děl z období romantismu.

25.03.2019 2 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Skvělá detektivka, pro mě napínavá až do konce, vraha jsem vůbec netipovala...krimi od Klevisové jsou příjemnou oddechovkou, vždy rychle přečtenou

25.03.2019 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Detektivka se mi moc líbila, ubírám jednu hvězdičku jen proto, že se mi od Klevisové víc líbila kniha Zlodějka příběhů...děj se odehrával na severu, čímž se česká autorka přiblížila severským autorům a kvalitou, podle mě, oproti nim není nijak pozadu. Vyšetřovatel Bergman byl poněkud nadbytečný, v podstatě sám na moc nového nepřišel, příběh by bez něj neutrpěl...Možná vražda Gwen mohla být o něco peprnější, nicméně kniha posloužila jako příjemná detektivka, která se četla jedním dechem

25.03.2019 4 z 5

Do spárů Natbehu Do spárů Natbehu Jaroslav Ježek

Tak asi jsem tuto knihu nepochopila, protože jinak si nedokážu vysvětlit těch 90 % tady...Je fakt, že žánr sci-fi mi není úplně blízký, nicméně jsou knihy, v nichž i tento styl dokážu ocenit...ale tahle kniha k nim opravdu nepatří

16.02.2019 odpad!

Strážci občanského dobra Strážci občanského dobra Petra Hůlová

Kdyby se cela kniha nesla v duchu prvni poloviny, rozvazovala bych mezi 4 a 5 hvezdickami...pohled socialisticky nabuzene divenky, male hnidopisky, ktera strka nos i mezi matku a milence, jen aby prace nestala, tak ten opravdu bavil. Lehky styl, moc dobre se cetl, nad nekterymi pasazemi jsem se i zasmala (napriklad kdyz ukrast starence sitovku s nakupem je taky docela dobry vzruso, ale mezi slusnejma lidma se to proste nedela)...nemam rada obecnou cestinu ale ke knizkam Hulove mi sedi, fakt se ti moc dobre cte a clovek se lip vciti do mysli vypravece...nicmene - druha pulka byla ponekud zmatena, zamotana, nerealna (obcanska valka mezi romy a vietnamci) - nevim, nevim...snad kdyby se autorka drzela linie te male uvedomele komunisticke stouralky, udelala by lip

24.01.2019 3 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

Kvuli hodnoceni zde na databazi jsem knihu nechtela ani cist, hlavne proto, abych si nezkazila uzasne dojmy z Petry Hulove (Pamet moji babicce, Stanice Tajga)...ale jsem moooc rada, ze jsem knihu prece jen precetla..za dve hodinky jsem nemela co delat, velmi utla knizecka se precetla jednim dechem...samozrejme se dvema jmenovanymi knihami se moc neda srovnavat tematicky, ale jazykove a stylove urcite..opet plynuly, dynamicky jazyk, naboj, kterym autorka vypravuje...generacni neporozumeni a jiste odcizeni matky a syna, taktez matky s matkou, matky s manzelem, syna s manzelkou a tak dale, zkratka same odcizeni...takze Petra Hulova a jeji ponekud pochmurny, lehce depresivni, ale o to realistictejsi pohled na mezilidske vztahy...za me vyborne ????

21.01.2019 5 z 5

Kateřina Keplerová Kateřina Keplerová Katja Doubek

Nejlepší kniha o problematice čarodějnictví, jakou jsem četla. Skvělá románová biografie, velmi čtivá, naučná, informující, strhující. Ráda bych si ještě někdy přečetla knihu podobného tématu a hlavně podobné kvality. Tučkové Žítkovské bohyně jsou taktéž skvělé, ale na Kateřinu Keplerovou podle mě nemají.

08.01.2019 5 z 5