1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Outsider Outsider Stephen King

Veľmi dobrá dvojkniha v jednej. Realistická krimi sa láme tak v polovici na "starého dobrého Kinga". Veľmi ma potešil (a prekvapil) príchod postavy z predošlej Kingovej krimi série. Celá kniha šľape ako príslovečný dobre namazaný stroj až na trochu urýchlené zúčtovanie, preto bodík dolu.

30.08.2019 4 z 5

Biela veža Biela veža Juraj Červenák

Vypichnem chyby (aspoň pre mňa), lebo ináč je to stále vysoká úroveň a fest čitateľné. Úlohy bohatierov sú dosť upozadené na úkor bojových stratégii. Rýchlo sa menia charaktery postáv (takže už pomaly niet komu držať palce). Mimo Koščeja mi tam absentovali fantastické motívy. Ale pokračovaniu by som aj tak neodolal - ak ešte dáke vznikne.

23.07.2019 4 z 5

Bez slitování Bez slitování Miroslav Žamboch

Ako Conan do postapokaliptyckeho sveta prišiel.

13.07.2019 5 z 5

Neviditeľný kláštor Neviditeľný kláštor Leslie L. Lawrence

Dobrodružná krimi, s prímesou mystična, humoru a prekvapivo - erotiky. Slušná atmosféra himalájskych kláštorov, okolia i popisom náboženských tradícií mníchov. Napísane s nadhľadom a štýlom 50tých rokov, čiže sa nebere až tak vážne. Trochu mi tam vadili zo začiatku zameniteľné postavy - bolo ich neúrekom.

18.06.2019 4 z 5

Neviditelná pevnost 19-23 (Omnibus) Neviditelná pevnost 19-23 (Omnibus) Jean van Hamme

Takto by mala vyzerať perla europského komiksu. Bez výhrad!

13.05.2019 5 z 5

Půlnoc Půlnoc Dean Koontz

Na to, že to písal koncom 80tých rokov je to veľmi aktuálna kniha a originálny nápad. Kam ľudstvo speje? Okrem sci-fi hororu tu máme na pretras aj filozofické a etické otázky bytia. Obe žánre sa perfektne prelínajú a navzájom dopĺňajú. Nechýbajú svojské postavy a sem tam aj humor.

11.05.2019 4 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Milé, skorostrašidelné. Nie nepodobné Lovecraftovi, plné poetiky ale aj romantiky krajiny.

23.03.2019 4 z 5

Rychlonohý Džar Rychlonohý Džar Semjon Karatov

Nebyť nádherných ilustrácií majstra Buriana, tak dám len 3 hviezdičky. Detsky naivné, ale nie okúzľujúce, dobrodružstvo z praveku, kde prvá polovica knihy sú len akési epizódy, chronologicky aj zameniteľné. V druhej polovici sa dej dramaticky vystupňuje do žiaľ predvídateľného finále.

11.03.2019 4 z 5

Spider-Man: Marvel Team-Up Spider-Man: Marvel Team-Up Chris Claremont

Staromódne akčné. Splnilo účel.

12.02.2019 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Chem jesť melanž. Ta planéta predsa musí niekde existovať.

02.02.2019 5 z 5

Hviezda juhu Hviezda juhu Jules Verne

Nepokryte, staromilsky som sa bavil. Dobrodružná romanca sťa western, z južnej Afriky z čias diamantovej horúčky, bez pridanej fantastickej hodnoty.

14.01.2019 5 z 5

Přízraky Přízraky Dean Koontz

Najprv atmosfericko mrazivé a brutal horor. Potom sa to nachýli na sci-fi katastrofickú rovinu s mystickým presahom a koniec ... no, nebudem prezrádzať. Mám pocit, že keď to Koontz písal (1983) asi sa trochu inšpiroval vo: https://www.csfd.cz/film/1329-vec/prehled/ z roku 1982.

05.01.2019 5 z 5

Tollrander: Klenot zakletého čaroděje Tollrander: Klenot zakletého čaroděje Thorleif Larssen (p)

Vidno, že Ďuro Larssen chodil do školy k Tolkienovy a Howardovy. A aj keď je to také nezávislé pokračovanie "Meča z Thormarenu" je to oveľa lepšie. Je to všetko také, že menej klišé. Postavy, aj dej sú lepšie prepracované, takže sem tam vykukne nejaké prekvápko. Len s tými dialógmi si nedal ešte veľa práce a mená sú všetky také nordické, sem tam sa pletú. No na pubertálny vek autora, je to celkom pecka.

29.12.2018 4 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Pútavo a slušne napísané. Mix Von Dänikena, Browna a Crichtonovho "Konga" sa veľmi podaril. Veda je spopularizovaná, akcia nápaditá, postavy sympatické, včetne zvieracích. Len jedna výčitka voči tomu, ... to musia byť všetky konce tak akčno-katastrofické? Potom jasne že nezostane kameň na kameni. Kde je starý dobrý Indiana Jones, ktorý sa vzdal náckom, len aby nezničili archu zmluvy?

22.12.2018 4 z 5

Conan z Cimmerie. Svazek I Conan z Cimmerie. Svazek I Jean-David Morvan

Mám rád komiksy a mám rád aj Conana Cimmerského a jedno z druhým fest ladí. Jasne že som si to užil. Asi najlepší je prostredný príbeh, asi preto že je podľa asi najlepšej Howardovej poviedky: Kráľovná čierneho pobrežia. Konečne žena v príbehu nie je len erotická pomôcka, aj keď tam boli celkom naturalistické soft... obrázky. Až na to, že práve na jeho kresbách mi najviac vadí skratkovitosť a inklinácia ku karikatúre. Ostatné - prví a tretí, sú nadštandardné čo do kresby, aj keď je každý trochu výtvarne iný a scenáristický parádne prevedený. Húh - dúfam že vyjdu aj ostatné diely.

06.12.2018 5 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Psychopatia zoširoka - doďaleka a zvysoka - dohlboka. Poézia sebadeštrukcie fyzična a psychična. Toto ste chceli Slováci? Toto?

29.11.2018 2 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Bravó! Toľko humoru a dobrodružstva som teda nečakal. Ako tu spomína TeaPeter, je to ako klasická Mayovka, ale v tom je jej výhra. V dnešnom zastúpení technothrillerov je to ozajstné občerstvenie.

25.11.2018 5 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Jednoznačne ÁNO! Namám tomu čo vyčítať, a ani nechcem. Veľkolepé ukončenie ságy. Ťažko popisovať, aby som nespojleroval, no napríklad pri stretnutiach starých známych z opačných táborov mi naskakovala husia koža. V dialalógoch je Červenák čím ďalej, tým lepší. Nemachruje a nie je ani prvoplánovo lacný. Epickosť bitky je veľkolepá a v komorných momentoch detailne presná a jedno s druhým sa neruší. Ak to bola fakt rozlúčka, tak parádna. ...a za taký spin-off z dobíjania Viedne dám ľadvinu:)

21.11.2018 5 z 5

Podivuhodný svět Zdeňka Buriana Podivuhodný svět Zdeňka Buriana Ondřej Neff

Nie je to až tak kniha k čítaniu, je to kompletná prezentácia ilustrácií ku knihám Julesa Vernea. Portfólio obsahuje nové skeny diel majstra ilustrátora v špičkovej kvalite vhodné k štúdiu jeho tvorby. Tých pár chýbajúcich kusov (pravdepodobne nenávratne stratených) sú len male skeny asi priamo z pôvodných kníh, kvôli kompletnosti. Textovú časť zastupuje strohý obsah jednotlivých literárnych diel a okolnosti ich vzniku. Je to vrátane kníh, kde Burian ilustroval len obálky. No najlepšie sú samozrejme famózne ilustrácie veľkého formátu, kde si dokážete vychutnať všetky nuansy a drobnokresby nedostižných kvašov a peroviek, ktoré tak teraz vyniknú lepšie než v pôvodných knihách, aj keď ste ich už veľakrát videli. No a na konci par veľmi slušných rozhovorov so samotným majstrom z rôznych zdrojov. Bravó!

01.11.2018 5 z 5

Obchádza nás temnota Obchádza nás temnota Ivan Kučera

ÁNO! Takto nejako si prestavujem horor po slovensky. A nie, nie je to slovensky "Stephen King". Jasne v tak krátkych poviedkach sa nedá rozvinúť psychologizácia postáv, aj tie skoré ukončenia sa mohli viac prepracovať. Ale ináč sa to výborne číta. Výborná atmosféra a prostredie, ktoré mi je veľmi blízke. Pestrosť hororových nápadov v tak oklieštenom prostredí ako sú slovenský vidiek a okolité lesy je tiež na jedničku a sú vcelku originálne.

29.10.2018 4 z 5