000nugatovej 000nugatovej komentáře u knih

Promluv, paměti Promluv, paměti Vladimir Nabokov

"Kolébka se houpe nad propastí a zdravý rozum nám napovídá, že naše existence je jenom štěrbina slabého světla mezi dvěma temnými věčnostmi." (str. 16) Nabokov mne fascinuje svým stylem, spojujícím přesný popis vědce nadšeného motýlími křídly s nadčasovou symbolikou. "Zdá se mi, že na stupnici rozměrů našeho světa se nachází bod, v němž se vzájemně stýkají a prolínají představivost a poznání, bod, jehož se dosahuje zmenšením velkých věcí a zvětšením malých, bod, v němž se nalézá skutečné umění." (str. 152)
Umění... Takové jsou i jeho vzpomínky: ,... neboť první tvorové na zemi, kteří si uvědomili tok času, byli také prvními, kteří se dovedli usmát." (str. 19)

30.01.2023 4 z 5

Filozofská historie Filozofská historie Alois Jirásek

"Ač vypadám na páska, čtu Aloise Jiráska", smával jsem se před lety. K Filosofské historii se však dá vrátit/vracet i po letech. Pobaví, je celkem svěží ... Možná zkusím ještě nějaký návrat k jinému Jiráskovi. Uvidím. (Knih, které jsou lákavé, a které jsem na rozdíl od těch Jiráskových nečetl, je takové množství!)

14.01.2023 4 z 5

Chtíč chtíc nechtíc Chtíč chtíc nechtíc Drago Jančar

"Svět je v napjaté vnitřní nerovnováze. Vezmeš-li nebo pozměníš jednu s ostatními propojenou molekulární částečku v této struktuře, poruší se a pozmění všechno. " (Str. 46)
Budiž. I Gregor Gradnik to prožívá. Odešel do ciziny, na krátký čas, ale vše je tam jiné: v Orleans - parné, vlhké a plné chtíče - i v dynamicky uhánějícím Yorku. Kolik si odnáší nazpět do své země (do té "krajiny smrti")? Ke své Aně? Porušilo se vše, co před rokem opouštěl?

09.01.2023 3 z 5

Mrchožrouti Mrchožrouti Magnus Jonsson

Dobrý. Napínavý. Oproti prvnímu sílu méně podobné Larssonovi.

01.01.2023 4 z 5

Ruce houslisty Ruce houslisty Alena Ježková

Rychlá jízda moderní historií s jejími zvraty. Přes všechny tragédie život pokračuje dál. Jednoduché a působivé i přes jistou povrchnost a čítankovost, bez hlubšího vykreslení charakteru jednotlivých postav.

20.12.2022 4 z 5

Syn správce sirotčince Syn správce sirotčince Adam Johnson

V rozmezí několika let čteno podruhé.
A opět mne ten příběh ze země, kde je "příběh důležitější než člověk. Pokud si osoba a příběh protiřečí, musí se změnit člověk." (str. 145), opět mne ten příběh zasáhl. V mnohém je nepochopitelný, jakoby přehnaný, vždyť realita skutečné KLDR je prostě pro nás ve střední Evropě, pro nás žijící už více než 30 let v demokratickém státu, nemyslitelná. (V absurditě příběhu se odráží absurdita totality.)
Jenže se mi zdá, že jsme těm nesmyslům i u nás blíže, než bychom si připustili...
I nám hrozí situace, kdy "prozradit pravdu někdy nesvědčí zdraví." (str. 354)
A i my cítíme smysluplnost svého života jen tedy, když se nenecháme vmanipulovat do nechtěného, když za své životy neseme vlastní zodpovědnost, když jsme vlastními pány...

19.12.2022 5 z 5

Siedmy deň Siedmy deň Jü Chua

Prostá forma, za níž se skrývá příběh několika postav. Tragédie jejich životů vyplývá z reality současné Číny. Na rozdíl od "Dvou liangů ..." mne však ta prostota jazyka a prostota příběhů přece jen tolik nedojímaly,

10.12.2022 4 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Dennis Jürgensen

První věta románu "Mlha se neslyšně valila z moře jako oživlá příšera bez rukou a nohou." (str. 7) slibovala zajímavou práci s jazykem. Zvýšila má očekávání. Ale nakonec nic moc. Na rozhodnutí, zda číst autora dál, si počkám na další příběh této dánskoněmecké dvojice...

04.12.2022 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Třetí velký román Kateřiny Tučkové - třetí výlet do nedávné a přesto méně známé české historie. Čtenář vnímá, kolik péče mu autorka věnovala. Náročná a kvalitní četba.
Nicméně musím souhlasit s výhradami v komentáři Lenky4. (Ovšem podobně - dle mne - nadbytečné motivy se objevily i v těch předchozích románech: ve Schnirch motiv incestu, v Žítkovských bohyních motiv lesbické lásky ...)

04.12.2022 4 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

"Kdybys nebyla obětí, nemohla by ses jí stát!" (str. 242) Jelineková řeže žiletkou svých vět do (na první pohled zvrácených) mezilidských vztahů, v nichž je důležitá moc. Přehání?
Jenže není vztah Eriky a její matky jen hyperbolicky zbytněnou podobou "opičí lásky", kterou si podmaňují mnozí rodiče své děti? Nejsou skrývaná Eričina přání odrazem podivné potřeby být ovládán a neúcty sama k sobě, těch, kteří pokud mohou, šikanují jiné? I Walterovo chování je z tohoto ranku. Je zároveň chtivý a zároveň zoufalý, a to v něm vyvolává krutost. Všichni (a tak trochu paradoxně i jejich nelítostná kritička Jelineková) "zastupují nevědoucí většinu, která má ovšem nadbytek jen v jednom: v bojovnosti. Když je třeba, pustí se do každého." (str. 22)

02.12.2022 4 z 5

Dva liangy rýžového vína Dva liangy rýžového vína Jü Chua

Dojemný příběh! Jeho prostí hrdinové čelí svým vlastním selháním mnohonásobně znásobovaným společenskými okolnostmi. V jejich soukolí vypadají sice slabí a zcela bezbranní, ale jejich skutečné činy plné lidské lásky je činí silnými.
Dojemný a přitom tak silný příběh!

26.11.2022 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Případy oddělení Q čtu rád. Adler Olsen umí čtenáře přitáhnout, jen závěr mi nakonec připadal zbytečně překombinovaný. A tak vzpomínám na první romány této série - ty se mi líbily nejvíce ...

23.11.2022 3 z 5

V kleci V kleci Henry James

Zvláštní atmosféra, pitoreskní děj. Zajímavé čtení.

23.11.2022 3 z 5

Magorova summa Magorova summa Ivan Martin Jirous

Magorův undergroundový vztek:

"Držíš si drápama lahváč. / Co jsem zač? // Držíš si drápama lahváč // Opět kremelská apokalyptická bestie / vystrčila pazoury." (str. 103)

A ještě jedno:

"To prázdno po vás / co tu zbylo / je větší prázdno než kdy bylo // To vakuum / ta vývěva / Ale ani lítost nad vámi / ani lítost / a ani smrad a hnus / a úzkost // nad vámi // to prázdno po vás co tu zbylo " (str. 153)

A ještě:

"Chuť nemám ani inspiraci / psát o tom nad čím tiše zvracím" (str. 394)

A undergroundová filozofická hříčka:

"Pročpak mu říkáš vole / ontologické pole? / Tolik jsi zblbnul z láhve / že se bojíš říct Jahve?" (str. 496)

A pak lyrická nota, protože Magor dětem:

"Ať ryby vykulujou oči / voda se stejně nenamočí // u sporáku se kocour směje / oheň se taky nezahřeje // usnuli pod kamenem hadi / zima se nikdy nenachladí // kominík mával štětkou v síni / saze se vůbec nezašpiní // nad hrncem tančili komáři / pára ta se už nevaří // a holčičky si pomyslí / táta nám napsal nesmysly" (str. 535)

A pak už lyrická linka. Aspoň pár kousků, které mne nejvíce oslovily:

"Na krajíc chleba položený / opačný // Na kraji másla namazaný / okousaný // Na kraji louky / kupkou sena opuštěný // Na kraji rtů / zapomenutý" (str. 585)

"Tolik šťastných dnů / dávno jsem neviděl / a přesto smutek vane z nich// Víš? Víš to? Víš? // Ve dlaních Pane držíš nás / a přesto ve vymezených dních /trápíš nás mučíš a zkoušíš // Víš? Víš to? Víš?" (str. 697)

Alence a Jimovi // Raci jsou taky nešťastní / pozpátku couvají / uhýbají před neštěstím / bojí se / jsou jako my // Rackové před neštěstím / ulétají / snaží se uletět před neštěstím / jsou jako my // Ani já nejsem šťastný / ale jak řekl Naděždě // Naděnko proč si myslíš / že bys měla být šťastná // Ani Pán Bůh / stvořitel moří lesů / a nás všech nešťastných / není šťastný // Dívá se na nás / a doufá // Doufá" (str. 704)

"Ti dva se asi milují / rozhodně ta / jejíž vlasy se kroutí v kudrlinkách / ach / miluje toho / který něžně dlaň její / v dlani své mne // Ale i ona doufá / i on snad / miluje mne // Včely kolem nich z úlů vylétají / žihadla strachy zatažená / Sladký med/ zraje a zlátne v nich" (str. 766)

Ty, brďo, Magor je fakt něžný básník!

01.11.2022

Portrét umělce v jinošských letech Portrét umělce v jinošských letech James Joyce

Nečte se lehce, pomalé ... Ale je to Joyce, takže člověk to dočte.
Ono to stojí za přečtení, i kvůli rozkošným vyjádřením jako je např. toto: "Však vy strach potřebujete, a hodně strachu, abyste se učili." (str. 328)

27.10.2022

Muž, který si hrál s panenkami Muž, který si hrál s panenkami Magnus Jonsson

Už název napovídal, že se autor nechal silně inspirovat Larssonem. Někdy až moc. Linn je přímo "sestra" Lisbeth Salanderové, kromě základní dramatické zápletky se tu motá i extrémní pravice ... Číst se to dá, nicméně Jonsson na Larssona nemá.

07.10.2022

Magický realismus: Člověk "zavře oči a tuší tiché, hluboko zahnízděné záhady země. Pocítí závrať." (str. 301) Laura Sněžná je takovou záhadou i děti kolem ní, ti budoucí spisovatelé... I ten (v jejich vnímání) nejtalentovanější z nich, který skanduje texty předchozích mistrů. A všichni s ním i s námi čtenáři zažívají drobná "vítězství ve velkém boji proti rozkladu." (str. 252)

28.09.2022

Milovnice Milovnice Elfriede Jelinek

Spojení lakonického vyjadřování a experimentování s pravopisem (kde se velká písmena objevila jen ve slově KRÁSNOU na začátku a ke konci knihy) s bezútěšností života všech postav vytváří jednoznačnou atmosféru. Od ironické informace "továrna má přesto radost, když do ní proudí veselí lidé, protože ti podávají lepší výkony než lidé neveselí" (str. 5) jsme neúprosně vedeni autorkou k sledování vyprázdněných lidí pro něž "budoucnost je vždycky ten druhý, ta vždycky přijde od druhého ..." (str. 31) Na první pohled jde pouze o osud žen - "milovnic", ale ne, nepleťme se. Bezútěšný život vedou i mužští hrdinové se vší svou dřinou, s pochybným právem se ztřískat v hospodě a pak ztřískat svou ženu.
Celý román, ač občas přichází světlý okamžik - "venku zakvílely brzdy, zase jeden vyvázl." (str.93), vyznívá hodně pesimisticky,

21.09.2022 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Mari Jungstedt

Dobrá detektivka. Mrazivý byl pro mne zejména popis (genderově trochu neobvyklé) šikany. Pro mne jako čtenáře bylo rovněž zajímavé, jak se postupně a promyšleně chystala dějová zápletka s poslední obětí.

21.09.2022 3 z 5

Dubliňané Dubliňané James Joyce

Modernista Joyce v klasicky napsaných povídkách. Čtivé, účinné. Nejvíce mne oslovili povídky Soupeři a Hlína.

15.09.2022 4 z 5